Strugurasi de Sept-Oct 2011 *26*

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui alayna

Ionela , cine are putin lapte la primul bebe ,la urmatorul e la fel sau poate fi mai mult/putin ?



ala eu la primul n-am stiut ce si cum, credeam ca pun covilu la san si gata, toata lumea-i fericita. n-am avut ajutor deloc deloc(a fost asa oribil de-am jurat ca nu mai fac copii) si cu storcator am scos f putin lapte timp de 4-5 sapt. acum la Noa, mulg zi si noapte, (mama a stat la mine 2 luni si conteaza ENORM) cateodata iese mai putin cateodata mai mult;speram sa ajungem la 6 luni asa. am mai citit cum ca semintele de susan ar ajuta...

sei wow ce sefa tare ai! decide ce si cand mananca Elena!

imi pare tare rau sa aud ca Razvanel tot vomita mult si ca trebuie operat, mami hayat te sustinem cum putem, tu spune-ne cum te putem ajuta!

si tot rau imi pare de grasunul T de jade! sa treaca repede bronsiolita!

may sunt zborurile decalateż tinem pumnii sa vina primavara!!

ionela pare rau de masina, bine ca el n-a patit nimic!

noa e bine
O zi buna va dorim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

May spor la pregatiri si petrecere frumoasa !!!

It's a boy !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:



Alayna, imi place pediatrul tau.
eu cred k o sa fie bine. Poate sa incerci si pastilute pentru lactatie...

Sei, eu vroiam sa stiu pentru viitor. Nu vreau acum sa comand nimic :P

Ingerash, exemplul sorei tale cu pierdutul laptelui nu e concludent daca nu stim exact datele problemei.
De ex, daca ii dadea supliment poate sa piarda laptele mai repede
sau daca a diversificat-o mai devreme la fel
Eu sincer refuz sa cred ca nu o sa am lapte pana la 2-3 ani cat o sa vrea Maiutza...
Si la mine au fost zile in care erau permanent moi sanii, atunci am baut ceai de lactatie, si a fost.

Intrebare care ma framanta demult, dar uit sa intreb
Daca dam suzeta copilului, nu exista riscul sa scada lactatia?
De ex, Maia dupa ce adoarme tot suge degetele si eu atunci ma duc si ii bag tzitzi si ea papa putin. Asta se intampla de multe ori cu 2-3 ore inainte de a adormi definitiv pentru noapte. Acum eu ma gandeam, pai daca in loc de tzitzi eu ii dadeam suzeta, copilul sugea dar sanul nu era stimulat, so -> lapte mai putin, nu?
Intreb pentru ca nu am gasit nicaieri acest aspect la argumentele contra suzetei....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Lena , nu cred...atata timp cat din suzeta nu curge nimic. Ba mai mult ...de la atata saliva inghitita cred ca li se face foame mai repede. Eu asa cred..

A mea scuipa suzeta cat colo. N-am nicio sansa. Taxu imi zice mie Suzi

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Nici anastasia mea nu mai vrea suzeta.De ce oare?dar este mai bine asa ca poate dupa aceea nu o mai da jos din gura.

Intr-o zi am obligat-o sa o ia si mi-a vomitat.De atunci nu am mai incercat.

Cumnatul meu imi povestea ca a stat cu suzeta pana la 7 ani.si cum mergea la scoala, maica-sa i-a aruncat-o la gunoi si bineinteles ca a ajuns la tomberonul de gunoi.Ce credeti ca a facut??? S-a dus la tomberon si a cautat prin gunoaie pana a gasit-o.



Anastasia mea doarme de la ora 11.



Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Citat:
citat din mesajul lui racheel


Anastasia mea doarme de la ora 11.



Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)







te invidiez profund..

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

RAcheel, Oana, nici Maia nu vrea suzeta... am incercat de vreo 2 ori si am renuntat

Eu sunt de acord cu ce spui tu Oana si totusi sunt momente cand bebe suge de alinare, corect?
pai atunci lui nu ii este foame si totusi stimuleaza lactatia
in cazul in care ii dadeai suzeta, lactatia nu mai este stimulata.
Poate nu am dreptate, dar ma gandeam si eu asa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Oana, stiu ca tu comandai hinute de la danina line. Sunt foarte dragute. Sunt de calitate, materialul este ok? Cat costa transportul? Ma cam debusoleaza marimile, pentru intervalul de la 6 luni la un an nu au nimic? Sau cele de 6 luni merg si la 7-8 luni? dar totusi, nu cred ca se potrivesc si la 10-11 luni, nu?

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

Citat:
citat din mesajul lui mikka11

Oana, stiu ca tu comandai hinute de la danina line. Sunt foarte dragute. Sunt de calitate, materialul este ok? Cat costa transportul? Ma cam debusoleaza marimile, pentru intervalul de la 6 luni la un an nu au nimic? Sau cele de 6 luni merg si la 7-8 luni? dar totusi, nu cred ca se potrivesc si la 10-11 luni, nu?

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)


pe T hainutele de la ei de 6 luni nu l mai incap de vreo 3 sapt
stiu ca si mariuca ta este grasuta asa ca nu stiu sa zic daca merita

edit : nu ziceai ca plecati la munte ?

_


de T 4+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Lena, la al doilea copil au stat si cu ai mei, deci avea si ajutor, i-a fost mult mai usor. Nu era stresata, pur si simplu copilul nu era atat de lipicios la san ca si primul, lapte nu avea suficient si l-a pierdut. A doua fetita este insa muuult mai lipicioasa si mai mamoasa.
Iar eu sunt un exemplu concludent. I-am crescut singura pe ambii pana m-am intors la munca, exact in aceleasi conditii. Nu am avut ajutor, nu pt ca nu ar fi avut cine sa ma ajute, ci pt ca nu am considerat ca este necesar. Copiii sunt buni, nu sunt plangaciosi, papa, dorm bine, cumintei (in limita unui copil, evident). Si uite ca la Maya imi curgeau sanii ca naiba, iar acum ma chinui sa ma mulg si multrumesc pt fiecare 10-20 ml sa-i dau seara suplimentar pe langa ce suge...
La Maya nu am avut niciodata, dar niciodata senzatia ca nu s-a saturat, mi se umpleau mereu sanii. La Sasha o am foarte des... si ma rog sa il pot alapta macar pana la 6 luni si dupa aceea sa incerc sa ma mai mulg seara si dimineata si sa ii dau (pentru ca nu va sta cu noi cateva luni, pana incepe cresa, decat de vineri pana duminica).
Oricum chestia aia cu daca nu mananca la san nu se creaza relatia mama copil, sau e copilul mai bolnavicios dupa aceea sau altele de genul acesta sunt mituri dupa parerea mea. Este important sa manance LM cat mai mult pentru ca datorita anticorpilor, pe care LP nu-i are, sugarul nu se va imbolnavi atat de grav in primele luni.
Puteti sa luati exemplu pe oricare dintre noi, mamele nostre nu puteau sta acasa mai mult de 3 luni, deci cam toti am supt la fel, daca mamele au avut laptic. Si unii sunt mai bolnaviciosi, altii mai putin. Cred ca depinde de extrem de multi factori ce apar ulterior hranitului la san. Am exemple clare de copii hraniti mai mult la san decat altii si care sunt mult mai des bolnaviori si mai des decat ceilalti, care au papat LP. Sunt cazuri si cazuri.
E parerea mea, nu dati cu rosii

Cat despre suzeta, mie mi se pare extrem de folositoare. Sunt destul de multe cazuri cand suzi ii calmeaza si se potolesc din urlatul de oboseala de exemplu.
Eu le-am dat suzi amandurora si ma bucur ca au acceptat-o. Maya a renuntat singurila la ea la 3 ani si ceva, dupa ce a inceput gradi. La gradi nu i-o dadeam (si nu o cerea), insa cum o luam cu masina, pana acasa statea numai cu suzi in gurita si vorbea, imi povestea ce a facut la gradi capatase asa o dexteritate...
Eu nu am obligat-o sa renunte (ca si cu pampersul) si nici nu ii spuneam "esti fetita mare, nu tb sa mai stai cu suzi, ci am lasat-o sa renunte cand s-a simtit ea pregatita, pt ca ii era foarte draga...si intr-o zi mi-a spus singurica "de azi sunt fetita mare si nu mai vreau suzi" si i-am dat foarfeca, le-a taiat pe toate pe care i le-am dat si le-a aruncat la gunoi. Am oprit una fara sa stie, in cazul in care se trezea in urlete ca vrea suzi, apoi am dus gunoiul la ghena.
A fost prima noapte cand a adormit fara suzi (ea se culca singurica, nu adormea in brate, ca si Sasha). Iar dimineata, evident ca mi-a spus ca parca ii e dor de suzi...si i-am zis ca am aruncat gunoiul si a zis ca tot vrea. Ne-am imbracat, ne-am dus in spatele blocului, unde atunci era ditai maldarul de gunoaie si i-am spus sa le caute. Mi-a spus ca nu, sa le caut eu, i-am zis ca mie mi-e scarba sa bag mana in gunoaie, apoi s-a uitat la gunoi, la manutele ei, iar la gunoi si asta a fost ultima discutie ever despre suzi pana sa il nasc pe Sasha.
Iar dupa ce l-am nascut, Maya si fetitele sorei mele (5 ani jum si 3 ani jum), care si ele au indragit suzeta au facut un "remember" si le-am facut o poza tuturor cu suzetele in gura, iar acum mor de ras cand o vad :)) si noi la fel, ca sunt capre mari

Iar de pamperes la fel am scapat. Mie nu-mi place ideea olitei, asa ca am obisnuit-o direct la WC, pe colacel pt copii.
Si de fiecare data cand se ducea sa faca pishu la WC o lasam sa lipeasca cate un zambilici verde pe colacul de la WC, pe chiuveta sau altundeva in baie. Daca facea in pamperes, lipea cate un suparacios rosu. Si uite asa, placandu-i sa fie laudata pt zambilici, in 3 zile nu a mai facut in pamperes. Asta cred ca pe la 2 ani si jumatate.
Mai am niste folii cu zambilici, pe care i-am dat sa-i lipeasca (uitasem de ei) acum vreo luna, dar mi-a spus ca nu, astia sunt ai lui Sasha, cand va invata sa faca pipi la toaleta

Sunt tare mandra de ei!

Mergi la inceput