Strugurasi de Sept-Oct 2011 *26*

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

ionela grozav video despre alaptare. cata rabdare si iubire au mamele in priviri si ce fericiti sunt copiii. nu trece zi sa nu ma gandesc macar fugitiv la binecuvantarea de a putea alapta! mai ales acum ca Mara converseaza cu tituca si isi baga nasul in ea, o scoate din gura mai vb cu peretii si cand o zareste iar se repede la ea razand, o prinde in palma si chicoteste. e grozav !


mai e vreun bebic care "se ineaca cu vant" . acum sa si explic expresia. inca de mica mara cand bate vantul afara se ineaca, se zbate, isi tine respiratia, nu stiu cum sa zic exact. ca si cum i-ar veni patura pe fata.. prima oara am zis ca o fi de la faptul ca o scot rar si nu e obisnuita cu aerul, dar acum iesi zilnic intre 10 si 40 min. a , si daca ii suflu eu in fata face la fel...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

Hayat va doresc sa treceti cu bine pest operatie. Imi dau seama ca nu e usor nici psihic, nici cu costurile...
Jade, insanatosire grabnica lui T
Sei... asa o sefa ai ! ori nu are copii, ori isi vede doar interesul propriu. Urat din partea ei sa iti zica asa ceva !

It's a boy !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Lore , si a mea se ineaca de la vant sau orice ii vine rece pe fata..inclusiv de la apa termala (daca e pulverizata).

Eu m-am uitat in scutecul fetei dupa cateva ore bune (vreo 4). firicelel au aceeasi culoare rosu aprins. Nu trebuiau sa se inchida daca era sange?!?! Ieri am mancat umplutura unui ardei (din ala gras si rosu). E oare posibil sa fie de la el ? Ma gandesc ca oricat de bine am luat umplutura din el tot s-a mai prins si din pulpa ardeiului...Nu stiu...intreb si eu

Natalia , multumesc . Eu eram cu carutul.

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MatzaRebela spune:

pupici dragi mamici:) si bebici:p

La multe lunite sarbatoritilor de azi, multa sanatate si fericire!:)


seidana, as impusca-o si i-as spune inainte si cateva vorbe.. auzi la ea ce tupeu pe ea..dar cine dracu se crede ea ca sa lasi copilu sa i faci ei treaba? cetrul universului? grrrrr ce m-a enervat...daca pe mine m-a iritat asa imi imaginez pe tine..... dar stai tu calma stai cu ela, nu te mai duce deloc si gata ca oricum nu te poate da afara acum ce papucii masii, femeie tampita la cap...auzi tu..

lore parca tu intrebai de "ïnecat"cu aer si a mea la fel face...si daca suflu spre ea si daca e vant afara si daca flutur o esarfa pe la nasul ei... insa ea rade isi tine respiratia si rade...

hayat, suntem cu gandul alaturi de tine, ai incredere ca totul va fii bine, stiu ca e stres mare insa cum ziceau si fetele incearca sa traiesti clipa alaturi de voinicelul tau, zambiti, iubitiva, observai achizitiile, bucurate un pic de el si lasa grijile, optimismul rezolva multe va pup cu drag

may mult succes cu botezul, sa va distrati frumos:) lasa ca va ajunge si tati si vor venii si ceilalti invitati:)

ionela cuvintele tale atat de mult m-au inspirat si convins de multe lucruri bune, daca nu erai tu acum probabil dadeam solide la fata ca ma luam dupa babele de la mn din familie... ca incepuse mama iar ca ce ii mai dau pe langa lapte ca uite nush cine are copil de 3 luni si ii da supica si nu mai stiu ce....soacramea iar ca sa i dau sa incerc sa nush ce ca ea a crescut 3 copii(da da s i-a crescut fara probleme la stomac ca toti 3 sunt suferinzi cu stomacu).. cu alte cuvinte multumesc din suflet ca iti rupi din timpul tau alaturi de cei dragi sa ne dai sfaturi!you rock!:P

jade insanatosire grabnica!! lasa ca el e voinic si se va face bine rpd rpd sa o bucure pe mami!

iar am uitat cui vroiam sa i mai scriu.. ufff si tot zic ca-mi fac un document in care sa scriu imediat ce am citit si am o opinie/sfat cv de spus...si mereu uit

lali parca si tu erai cu botezulnu? mult succes iti urez si sa iasa asa cum va doriti!

alayna laptic este ca de nu era nu statea ...dupa cum bine s-a mai spus nu trebuie sa fie sanul tare ca sa fie laptic, stai relaxata cand ii dai sa pape, gaseste o pozitie relaxanta pt amandoua cumva sa ajute si gravitatia, in primul rand nu te mai stresa ca nu e laptic lasa ea mananca acolo se alinta tu minuneazate de ea ca e are treaba cu tata si tata va asculta ce vrea fetita;)

hai ca mai revin daca imi amintesc cv cv:) pupici
(noi de vreo 3 nopti suntem agitate is ne trezim plangand... sa fie dintisorii? ca va ca sta cu manutele nonsto pe gingii dar nu prea baleste... nu shtiu tot ce stiu e ca se trezeste des si plangand si se linisteste numai dupa ce o bag sanul in gura

ziua e vesela, agitata, cand oboseste prea taremaraita dar dar....e totul ok heheh pupici

Cea mai fericita mamica de Kate Rina 28.08.2011

http://burchiu.ro/botez_burchiu_kate_rina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Ala, laptele poate fi la fel, mai mult sau mai putin la bb 2.
Eu am 3 cazuri de ... mai putin din pacate. Insa fetele care au chiar 3 copii vad ca nu au probleme.

Sora mea pe prima a alaptat-o 7 luni, pe a 2-a fetita 4 luni (cu greu...).
Sora finei mele pe prima 1 an, pe a doua max 7 luni.
Eu pe Maya 6 luni (dar am intarcat-o fortat, trebuia sa ma intorc la munca, nu avea cu cine sa stea acasa, a trebuit sa o duc la mama de luni pana vineri cateva luni). La Maya aveam lapte sa mai hranesc inca 3 copii, acum, la Sasha, ma chinui cu 100 de ceaiuri, Galafor sau Galactogil sa-l mentin. Nu mai am sa dau pe afara, nici macar sa se sature, mi se pare mie, dar cum imi ia peste 1 kg pe luna in greutate, inseamna ca este suficient.
Sper sa ma ajute Dzeu sa-l alaptez si pe el macar 6 luni.

Nu exista o regula, sa dea Dumnezeu ca la al doilea sa ai laptic mult :) depinde de tine, de bebe, de multe altele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Jade sa treaca repede raceala lui T

camady's baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Fratele meu s-a intors,n-au putut sa ajunga.
Sei nu stiu inca ce are,azi le-ar fi spus .Cumnata are 18 saptamani.
Tot ce stim e ca sunt in saci diferiti.

camady's baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

Vedeti ca e grup am pus o carte despre diversificare, Annabel Karmel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

ziua buna fetelor

camady, ce bine ca s-au intors.Nu era vremea de plecat cu masina la drum azi.
daca sunt in saci diferiti sa fie si ei diferiti fetita si baietel Camady eu din genetica stiu ca gemenii care sunt in saci diferiti sunt si ei diferiti adica (nu sunt aproape identici)ca sa nu-i deosebesti dar pot fi oori fetite, ori baietei ori fetita si baietel.

Daca sunt in acelasi sac sunt identici.
eu cred ca mai sunt si exceptii.

Jade, pup pe micutul T sa se faca bine Pe Anastasia a tinut-o tuse1a 10 zile.Eu i-am dat eurespal la recomandarea medicului bineinteles.Ea a vuit si mici pe care-i aspiram.

Hayat, suntem alaturi de tine

May, totul o sa fie bine ai sa vezi.petrecere frumoasa sa aveti.

Lali petrecere frumoasa sa aveti



Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria26 spune:

hayat, in primul rand doresc sa-ti spun sa fii puternica si ca totul se va rezolva usor si repede...
eu am fost internata cu Andy la chirurgie la grigore alexandrescu ... l-a operat Dna Dr Topor de fistula ombilicala.. comunica vezica cu buricul printr-un chist si iesea pipi prin buric... iti spun sincer ca am fost la f multi doctori si toti ne spuneau ca are omfalita.. i-am facut o gramada de analize pana am ajuns la dna dr topor.. crede-ma ca e este de nota 10 pe meserie... nu spune nimanui ca e grav pentru a nu speria parintii... cat am stat internata erau foarte multi copii cu aceeasi afectiune pe care o are copilul tau... erau foarte multumiti de dna doctor.. am vorbit cu mamici ca spuneau ca au fost operati de alti dr si interventia a dat gres... au apelat la dna dr si s-a rezolvat... eu sunt extrem de multumita.. nu numai ca nu cere bani, ii dai cat ai, dar este si foarte priceputa.. noi am fost si cu albert tot la dansa la control si ne-a linistit...
multa sanatate si sa ne aduci vesti bune :)

Mergi la inceput