Strugurasi de Sept-Oct 2011 *26*

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simmo spune:



Citat:
citat din mesajul lui alayna
Cand prinsese sanul ,il tinea cu ambele maini si s-a cuibarit in brate , a respirat usurata ,dar in acelasi timp statea incordata/stransa sa n-o iau de acolo

alayna, ce dulce e micuta...; stie ea ce e bun! si mi-a placut sfatul pediatrului! eu te sfatuiesc sa mai ai rabdare cu LM, e posibil sa se regleze productia; eu sunt la al treilea copil alaptat, am avut lapte suficient, dar pot sa spun ca la mady (al doilea) am avut cateva zile pe la 2 luni in care am crezut ca pierd LM; era din ce in ce mai putin si parca nu se satura, se agata tot timpul de san si ar fi stat acolo cat mai mult, iar sanii aratau ca vai de ei , moi si mici, nu stiu ce mai gasea ea acolo; dar n-am renuntat si nu i-am dat supliment - am pus-o la san de cate ori cerea si am lasat-o cat dorea pentru ca am fost sigura ca laptele va veni conform cerintelor! si a venit!

hayat, imi pare rau prin ce treceti; Dumnezeu sa va intareasca si sa dea sanatate puiului mic! el va fi bine, vei vedea! cunosc un caz al unui baietel (parintii ne sunt prieteni) care a vut mari probleme tot pe-acolo jos (nu stiu exact ce), dar a suferit mai multe interventii chirurgicale, chiar o echipa straina de medici l-a operat ultima data la noi in tara si acum e foarte bine, totul s-a rezolvat si suferinta lunga a fost uitata; acum joaca fotbal langa tatal si cei 2 frati ai lui si e sanatos tun! asa va fi si cu micul tau pui!

poate mai revin; ma duc sa schimb pe adiel si sa-i pun lui marcu un desen animat - i-am promis

despre noi: adiel a racit de vreo 2 zile (a luat de la mady) tocmai acum cand trebuia sa mergem la vaccin... speram sa treaca repede, e doar cu muci si hapciu
aa... si mady a implinit 2 ani sapt trecuta! am fetita mare! am scapat si de pampers (doar noaptea mai punem, asa pentru orice eventualitate), dar nu-l uda deloc, il folosim cateva nopti pana se uzeaza si schimbam cu altul
iar marcu va face 6 ani sapt viitoare eheheee... cum zboara timpul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

Azi am gasit si eufirisoare de sange inkk..era rosu, curat si exact in prima parte a scaunului. ma gandesc ca s o fi scremut mai tare si s a fisurat pe acolo ceva
incerc sa nu ma alarmez.

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!



oana si eu zic sa o urmaresti, ca daca e izolat e posibil sa fie cum zici tu..

Lena sa imi zici daca reusesti sa comanzi de pe amazon.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui michella78

hayat, intru rar dar va am in minte si in suflet tot timpul pe tine si razvan. la fel ca si restul fetelor, asteptam nu nr. de cont. ma voi ruga pentru voi!
alyana indiferent ce decizie vei lua, ramai aceeasi mama iubitoare pentru copilul tau.
jade, snatate multa lui T. supravegheaza-l foarte atent, bronsiolita este tare pacatoasa.
sei, vrem si noi reteta de tort. asa e iti raman multe cuvinte in suflet. eu, care nu am alaptat aveam sufletul sfasiat la teodora de afirmatii gen : copilul nu are legatura cu mama, copii cu lapte praf sunt mai putin inteligenti ... si uite ca ne iubim ca orice alta mama cu copilul ei, uite ca face puzzeluri de 260 de piese la 5 ani, uite ca dupa 5 luni de pian deja e inscrisa la un concurs .... si ar mai fi multe de spus despre capacitatea ei de invatare. ceea ce incerc sa iti spun de fapt, e ca viata merge inainte si are drumuri nebanuite, indiferent de rautatile si ineptiile celor din jur.
andreeamulti pupici, sa se linisteasca mairepejor bebe. si Stefan e tare marait pe baza de dintisori. sper sa te impaci repede cu sotul. incearca un strop de odihna in plus, asa poate vedeti mai usor lucrurile.
oana sunt pe piata si carucioare mai putin pretentioase, dar robuste. eu la Stefan il folosesc pe cel pe care l-am avut si la Teodora. este de la baby care si are pozitie gen landou, o treapta intermediara la 45 de grade si apoi pozitia sport. si nu e nici foarte masiv.
hai ca m-am intins ...

michella mami de Teodora si Stefan


ai putea sa treci mai des pe la noi...mai zi-ne despre Stefan...

Tortul e din negresa de post in care am pus nuca si cocos si multa coaja de portocala. crema ganache de ciocolata dark, insiropat cu mult suc de portocala..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Camady stie cumnata ce are?

fug... mergem in oras, revenim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

La multe lunite Anastasia si George

La multe lunite Beatrice si Antonia

may cu siguranta o sa fie totul bine cu botezul
de maine o sa fie ok vremea si tati si ceilalti invitati vor ajunge cu bine
te inteleg ca esti super stresata dar o sa fie bine

seidana eu vreau sa mi trimiti brosurica aia despre diversificare

pup si celelalte fete care ne au urat insanatosire
T haraie in continuare , parca mai rau ca ieri
tuseste dar nu are febra sau muci
NU vrea sa manance , nici sa puna gura pe bibe
in schimb e vioi , rade , vorbeste



_


de T 4+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Sei ,papi cioco ,nu e agitata Ela ? Colici nu mai aveti ,nu ?
Bei lapte ? Eu inca n-am curaj sa beau ,mi-e frica sa n-o apuce iar burtica :(


Oana ,parca Lena avea aceeasi problema cu Maia ,firisoare de sange in kk. Urmareste-o si daca se repeta mergi la medic , eu stiam ca unde e sange ,ceva nu e ok

Simmo ,multumesc pentru incurajare si eu o tin la san cu toate ca sunt moi ,dar goi nu cred ca sunt asa zicea Ionela odata .Sper ca totul va fi bine si voi avea laptic ca la inceput ,ca altfel n-am incotro s-o iau
Acum am vazut ca ai 3 cupii ,cum te descurci ?????
Le doresc insanatosire grabnica printeselor tale
Felicitari ca ati scapat de pampers ,maine poimaine scapa si Adiel de el vezi cum trece timpul








Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NataliaS spune:

Jade - la fel a fost si Ilincuta de sarbatori, insa noi am scapat fara antibiotic, cu aerosol si aspirat la greu. Sanatate multa!

Andreea - nu e rosu-n gat? sau vreo afta ? mie asa-mi suna ca o stomatita aftoasa ce descrii tu acolo...Stef a facut asta la 8 luni si am tras 2 sapt.

Alayna - hai mami ca-si revine LM!In ultima instanta poti incerca si tu Motilium 4 tb/zi... Pe mine m-a ajutat f mult.

Hayat - m-am facut mica mica citind postarea ta...dar sunt convinsa ca totul va fi bine! Tu , mami trebuie sa fii cea puternica, care sa-i dai putere puiului tau, asa ca ai grija de tine, te rog! Si pune mana, fa un cont si da-l incoace sa putem sa va ajutam fiecare cu cat putem...stii tu pic cu pic se face mult

Nu mai stiu cine intreba de carucior. Eu va pot recomanda un carucior mic, usor, practic,ieftin, care se intinde si la orizontala si cu care eu am fost si pe plaja si pe partie si in oras si la munte...http://www.smartbuy.ro/carucioare-si-premergatoare/hauck-caucior-buggys-speed-sun-stars-rosu~146081.html#

Tre sa merg la cumparaturi...bleah...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

sei incerc sa fiu mai activa!
brosura despre diversificare o vreau si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Ala, stiu ca nu ai sa cedezi . Tu ai o fetita desteapta care a crescut perfect din laptic de la mami. Sa stii ca si Tudor e foarte agitat la san in ultima vreme. FOARTE!!! Plange impinge sanul, iar il ia iar il impinge... e jale. Ne luptam de numai. Singurele dati cand mananca linistit e cand doarme sau e atipit. daca doarme doar ia cateva guri si gata. daca e atipit mananca cat de cat. In cazul in care am ratat sa-l pun la san imediat ce da semne de trezire gata si mancatul. Ma aleg numai cu tipete de foame dar fara sa vrea sa se ataseze. Nu-mi dau seama exact de ce... cred insa ca e o pasa care va trece.
Despre oboseala? Nu mai spun nimic. Oboseala inseamna si stres... oricat de ok ar fi lucrurile la nivel rational... odata ce esti obosita psihic( rutina, faptul ca nu mananca, nu vrea sa stea... etc) inseamna stres

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NataliaS spune:

AAA si am uitat sa-i trimit la Simmo...ca unei surori de "suferinta" cu trei copilasi mici...

Mergi la inceput