Avort medicamentos

Avort medicamentos | Autor: Alina1234

Link direct la acest mesaj

Buna seara! Am o mare problema cu care nu m-am mai confruntat pana acum.Sunt insarcinata.Intrebarea mea este unde as putea sa fac un avort medicamentos in Constanta?Va rog frumos ajutati-ma,sunt disperata!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Nu cred ca stiu ce inseamna avort medicamentos?Ce am inteles eu e ca esti insarcinata si vrei sa faci avort.Problema asta o poti rezolva la orice doctor ginecolog.


Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Cred ca a vrut sa intrebe unde sa mearga sa i se dea medicamente care sa provoace avortul. Raspunsul e la orice medic ginecolog. Dar atentie! Medicamentele pot provoca doar avort partial si tot la chiuretaj o sa ajungi din cauza hemoragiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

http://www.avort.ro/

Aici sunt descrise toate metodele de avort (inclusiv cea medicamentoasa) si cepresupune fiecare in parte.

Sfatul meu sincer si cald este sa te informezi foarte bine inainte de a face un astfel de pas.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Fetelor, mamelor, daca voi insiva faceti avorturi, macar nu le sfatuiti pe altele sa o faca la randul lor. E dezgustator ca se vorbeste aici de o problema. "am o mare problema. Sunt insarcinata". O mare problmea este un cancer, un diabet sau un accident teribil. O mare problema sunt sutele de mii de copii abandonati, o mare problema sunt milioanele de avorturi care se fac anual in Romania. Astea sunt mari probleme.
Sunt problemele noastre ale tuturor. Si noi inchidem ochii si ne preocupam doar de gresia si faianta din apartamentele noastre.

Ganditi-va daca voi insiva ati fi fost "problema". Ganditi-va cum ar fi fost ca mamele voastre sa se refere la voi ca la o "problema" si sa se fi dus sa faca avort.

Stiinta a dovedit ca viata unui om incepe in chiar momentul conceperii. Adica in momentul in care ovulul este fecundat de spermatozoid. Este STIINTA nu religie, nu habotnicism, nu fanatism. STIINTA ne confirma ca din momentul fecundarii purtam in noi VIATA.

Fiecare e liber sa faca cum considera, mai ales ca avortul este legal in Romania. Dar te faci partas la crima cand il sfatuiesti pe altul sa o faca. Simplul indemn de a merge la un ginecolog oarecare te face partas la crima. Chiar daca scrii asta pe un forum.

Alina, daca nu este momentul potrivit, daca nu ai suficienti bani sa-l cresti, daca nu ti-l doresti din orice motive, nu este important. Avortul (in orice stadiu al sarcinii ai fi) este o CRIMA si nimeni si nimic nu ne da dreptul sa decidem asupra altei vieti. Inainte de a lua decizia asta, gandeste-te, te rog la cum vei fi dupa aceea. Gandeste-te la tine, uite-te la tine in oglinda si multumeste-i mamei tale ca existi si incerca sa nu inchizi ochii. Mai tarziu vei regreta.
Vorbeste aici cu noi, si sigur se va gasi cineva care sa te indrume si sa te ajute. Sunt foarte multi oameni aici pe forum care isi doresc copii si nu pot avea. Sunt multi oameni care sunt gata sa sara cu un sfat pentru tine. Trebuie doar sa il ceri.

Nu face, te rog aceasta crima oribila. Vorbeste-ne despre tine si te vom ajuta sa gasesti o solutie. Se vor gasi oameni care sa te ajute sa treci peste o perioada dificila si sa iti gasesti linistea. Exista centre in care se face consiliere pentru femei gravide care nu isi doresc bebelusul. (Gratis!) Exista si in Constanta. Nu te costa nimic. Doar un drum si vointa de a incerca.

Indiferent de varsta, situatie materiala, incearca intai sa gasesti solutii, incearca sa vorbesti cu oameni. Iti garantez ca ajutorul va veni si pentru tine si ca vei gasi solutii.

Ai o viata in tine (chiar daca tie ti se pare ca ai o problema). Problemele poate chiar exista. Dar inainte de a deveni dusmanul vietii din tine, incerca, te rog din suflet, sa vorbesti cu oamenii - de aici de pe forum sau de oriunde - si da o sansa la viata inimioarei care bate inauntrul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Bingo! o mare problema sunt sutele de copii abandonati. Stiinta a hotarat ca abia dupa 12 saptamani embrionul se transfrma in fiinta umana si are caracteristicile acesteia, pana atunci este un amalgam de celule care nu functioneaza sub forma unui organism, este in formare.


Revenind on topic, avortul medicamentos l-a inlocuit pe cel clasic in SUA, pt. ca este mai putin traumatic. Unul dintre medicamente operste sarcina, iar celalalt ajuta uterul sa o elimine. exista posibilitatea sa nu se elimine complet si sa necesite chiuretaj, exact asa cum exista posibilitatea la cel clasi sa fie nevoie de inca un chiuretaj.
Este mai putin traumatizant atat psihic, cat si fizic, deoarece uterul nu mai este "racait" cu chiureta, si astfel se inlatura riscul sinechiei uterine spre exemplu.

Ar trebui sa intrebi la cabinetele de gineco, in principiu acum aproape toti fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Exact despre asta vorbeam pe un alt top-ic.Despre dreptul omului de a sti si a alege in deplina cunostinta de cauza!
Eu sunt una dintre persoanele care treisprezece ani a incercat sa aiba un copil prin orice mijloace si am pierdut cinci sarcini.Stiu ce inseamna sa iti doresti cu disperare un copil si sa faci absolut orice pentru asta.Mi-am dorit sa existe cineva care sa faca un copil pentru mine!Dar niciodata,absolut niciodata,nu as recomanda cuiva sa pastreze o sarcina daca nu o doreste!
Exista diverse motive pentru care cineva face acest lucru si cred ca nu e dreptul nostru de a judeca aici de ce!?

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Alina1234 uite ce informatii am gasit pe un site:

Clinci in Constanta: Sc.Iowemed.Srl;Cmi Dr.Loghin Victor...Stiu mai multe...Dar am auzit de la prieteni ca Iowemed,este o clinica foarte buna.Acuma mai nou,este avortul medicamentos care se face,pana la 10 saptamani de sarcina.Vorbesti cu doctorul si iti spune.Succes

Maria_1 esti total off topic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Avortul este o crima. Pe sleau, fara menajamente, fara aranjamente. Oricine l-ar face, oriunde si oricum. Este o crima la care participati indirect dand sfaturi despre clinici, doctori, etc. Puteti sa imi puneti 1000 de minusuri. Avortul tot crima se numeste. Indiferent de minusuri si de pareri 'tolerante', 'politically correct'.

http://www.modernmom.com/sites/default/files/media/articles/6234-000338_XS.jpg

Asa arata o sarcina in 10 saptamani.

Avortul prin RU 486 face ca placenta sa se distruga, iar fatul sa se sufoce. (se face pana in 7 saptamani). In cazul in care copilul supravietuieste, ii este administrata o injectie letala. Intrebati medicii ginecologi, insistati sa va dezvaluie procedurile. Astea nu sunt povesti.

Bebelusilor vostrii le-ati administra injectii letale? Sau i-ati lasa sa se sufoce? Daca ati auzi asta despre un copil nascut, ati sari de 15 metri si nu v-ar vine sa credeti.
Deci este de vina doar locul unde se afla?

Se distruge nu numai sufletul femeii care face avort, nu numai fiinta nevinovata din pantece, ci si un intreag neam. Un neam intreg se sfarseste cu fiecare avort. Pentru ca il privezi de viata pe cel care ar avea viata lui si ar face la randul lui copii.

Acest mesaj poate sa para oricat de dur, agresiv sau nepoliticos. Poate vi se pare patetic sau jenant. Nu ma intereseaza parerile 'politically correct'.

Aceasta este convingerea mea si am obligatia (morala) sa nu tac.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Maria, obligatia ta morala ti-ai facut-o o data, nu trebuie sa tot insisti.
Am inteles, felicitari, tu nu vei recurge niciodata la avort, alte femei o vor face. E legal, e dreptul fiecaruia.
Am scris si eu mai sus despre ce inseamna avortul medicamentos, nu cred ca era necesar sa ii dai tente fantastice. Nu se da nici o injectie letala, apropo, si daca s-ar da nu vad ce e atat de fantastic din moment ce oricum se adiminstreaza medicament inainte care are acelasi scop.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Maria, obligatia ta morala ti-ai facut-o o data, nu trebuie sa tot insisti.
Am inteles, felicitari, tu nu vei recurge niciodata la avort, alte femei o vor face. E legal, e dreptul fiecaruia.
Am scris si eu mai sus despre ce inseamna avortul medicamentos, nu cred ca era necesar sa ii dai tente fantastice. Nu se da nici o injectie letala, apropo, si daca s-ar da nu vad ce e atat de fantastic din moment ce oricum se adiminstreaza medicament inainte care are acelasi scop.

**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916



1. Insist pentru ca sper ca Alina sa citeasca randurile astea si sa se gandeasca mai mult la decizia ei.
2. Am citit si eu despre avortul medicamentos si inca destul de mult. Injectia letala exista si in anumite cazuri se aplica. Nu e nimic stiintifico fantastic in asta.
3. Stiu ca avortul este legal in Romania si nu asta era subiectul mesajelor mele anterioare. Si tigarile sunt legale, dar asta nu inseamna ca numarul mortilor provocate de cancer pulmonar este SF sau legatura dintre tutun si cancer este o poveste.
4. Stiu ca fiecare are "dreptul" sa faca avort, sa fumeze sau sa devina alcoolic. Nu ne interzice nimeni asta prin lege, dar eu daca intalnesc un alcoolic, prefer sa incerc sa il ajut decat sa il bat pe umar si sa-i zic: "Da-i inainte ca e dreptul tau sa te distrugi si sa-ti distrugi familia"
5. Scriu aceste mesaje pentru fete si femei care inca mai au o mica intrebare undeva in adancul fiintei lor, si nu dau lectii de viata unor oameni care stiu ca avortul este o crima si li se pare misto si all right.
6. Injectia despre care am vorbit subliniaza cruzimea unui act (care este el insusi plin de violenta si nedreptate. Poate unele persoane sunt miscate de detaliile astea. Nu incercam sa ma aflu in treaba.
7. Tonul ironic din mesajul tau nu mi se pare foarte potrivit, dar pot sa inteleg ca adevarul supara si este greu de digerat. Mai ales cand scriu asa mult si repetat.
8. Vad ca nu suntem indignati pe cei care ne indeamna (fara oprire) la ganduri rele si actiuni murdare. Cand se trezeste cate unul cu ceva bun, ii dam la cap, il luam la misto sau il marginalizam ca pe un gandac paranoic, bun de nimic...

Mergi la inceput