Avort medicamentos

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Maria, fata asta nu a venit sa intrebe "ce sa fac?" a venit cu o decizie luata. Vrea sa stie unde, cine o poate ajuta. Tu nu o ajuti deloc. Si daca decizia ei este luata, bati tastele de pomana. Probabil va sari peste mesajele tale.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Maria, pe bune, ajunge! Si eu imi doresc un/inca un copil de mai mult de 10 ani si am facut si fac totul pentru asta dar consider ca nu treaba mea de ce femeile ajung la avort si cum. Traim in 2012 si avem libertatea de a alege.
Ti-ai spus parerea odata, de doua ori, ajunge! Poti scrie de 20 de ori si nu va schimba decizis luata de Alina.

----------------------------------------------
mama de Alexa,mandria ochilor si sufletului meu, 23mai1997 si Sandra ingeras frumos 4septembrie2004/august2007

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!Inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA! Aceeasi intoleranta pentru abuzul de orice fel.

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:







Laura 25, nu te supara, dar hai sa facem o comparatie.

Un baiat cu lama la vena este in preajma ta si spune: Sunt intr-o situatie nasola, fara iesire, sunt disperat!

In opinia ta el este cu decizia luata si n-are decat sa se duca pe lumea ailalta.
In opinia mea, orice cuvant sau incercare de a-l face sa se razgandeasca ar putea avea o valoare. Cat de mica.

Nu vreau sa fiu ridicola si de-aia am citit cu mare atentie mesajul Alinei. Spune ca nu s-a mai confruntat cu asa ceva pana acum. Si spune ca este disperata si ca are nevoie de ajutor.
Mesajele mele pana la asta sunt ajutorul asa cum il pot eu intelege pentru o fata disperata cu o sarcina nedorita/neasteptata. Razgandirea ne poate duce la rezultate mai bune de multe ori in viata. Nu doar in astfel de situatii. Cand esti disperat iei decizii pripite, te simti singur si batut de soarta. In situatii disperate oamenii isi dau foc, se sinucid, sau fac alte lucruri 'necugetate'.

Daca mesajul ar fi sunat: 'Vreau sa fac avort. Sunt ok cu asta.', tot as fi incercat sa scriu alta varianta - omul se gandeste si se razgandeste si bine face ca face asta.


LauraNicole, imi pare bine ca iti doresti copii si sper ca bunul Dumnezeu sa isi indrepte iubirea lui catre tine si sa iti trimita un BB sanatos care sa-ti lumineze viata.
Cred, totusi, ca nu ai citit cu atentie ce am scris mai devreme. Ideea era ca libertatile pe care le avem nu ne fac intotdeauna foarte bine. Libertatea de a consuma alcool nu ne face mai destepti si mai frumosi. Alcoolicii distrug vieti si inimi chiar si in 2012. Legal!
O viata curmata prin avort se petrecea si acum 3000 de ani. Se petrece si acum. Tu nu te-ai razgandit niciodata? Nici o prietena, nici un om nu te-a facut sa-ti schimbi deciziile? Mie mi s-a intamplat. Si multumesc celui de sus ca s-a intamplat. Au fost oameni pe care i-am considerat idioti, pe care ii dispretuiam si ma enervau. Si imi repetau prosteste sa nu fac cutare lucru. Dar in ceasul din urma, am avut o indoiala. O indoiala sadita in suflet de acei oameni. Si acum le multumesc ca au existat si ca m-au ferit prin vorbele lor de niste remuscari imense si de niste chinuri groaznice. (nu era vorba de avort).

Nu urmaream sa scriu de 20 de ori nimic. Nu stiu daca Alina a citit mesajele mele. Daca nu, poate intr-o zi, o alta fata, cautand pe forum sau pe net va citi aceste mesaje.

Daca nu consideri ca e treaba ta, esti libera sa nu scrii la acest topic. Daca toti am considera asta, nu stiu ce s-ar intampla.
Asa este invatat omul astazi. Sa ii pese numai de el. El n-are treaba cu avorturile, cu crimele de razboi, cu oamenii flamanzi din Africa, cu femeile torturate din India si cu copiii abandonati de pe strazi.

Pe mine m-a impresionat tonul din mesajul Alinei si am incercat (cu 2 mesaje) sa ajut un suflet. Un om pe care nu il vad, nu il cunosc. Dar am auzit un om care este disperat si pe mine ma intereseaza oamenii care au necazuri si trec prin momente dificile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

maria,

dar te-ai gandit ca ceea ce numesti tu "ajutor", inseamna doar un ciocan in cap pentru persoana respectiva? nu toate babutzele de pe trotuar vor sa fie trecute strada...

cat despre bine si rau, astea-s cel mai adesea chestiuni personale. ce e bine pentru tine e rau pentru altul si vice-versa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:


Scuze. un alt Offtopic

Dar voi aveti un sfat sau un raspuns ON TOPIC? Sau va aflati in treaba ?
Mie mi se pare ca va aflati in treaba si ca va racaie tare mesajele mele. Sa zicem ca sunt o nebuna care scrie pe forum. Care-i problema voastra?


Portocalia tu de fapt incerci sa ma sfatuiesti pe mine cum sa-i sfatuiesc pe altii? Very nice. Dar este offtopic. Trimite un PM daca ti se pare ca nu dau sfaturi potrivite asa cum ai da tu daca te-ar interesa subiectul.

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Maria, dar daca tot insisti sa o salvezi, dupa aia ce faci? Te uiti satisfacuta in oglinda si te duci sa salvezi pe urmatorul? Dar inapoi, la ce ai facut, te mai uiti? Ai veni cu acelasi elan sa promiti ca de 2 -3 ori pe saptamana in urmatorii 4-5 ani te duci la Alina sa o ajuti sa isi creasca copilul (sa il speli, sa il plimbi, sa il hranesti)? Ii poti promite ca ii dai 25% din veniturile tale pe urmatoarii 15 ani sa aiba cu ce lua de mancare, garantat, in fiecare luna, copilului? Ii poti promite tu ca o angajezi la tine daca isi pierde serviciul? Habar nu ai in ce situatie e fata asta si ce a determinat-o sa ia decizia in cauza, dar ii dai inainte cu salvatul.
Sa dai din taste si din gura e usor, nu costa bani. Sa faci ceva concret pt un om de multe ori nu e chiar floare la ureche.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Maria care adevar supara si e greu de digerat?
Ca tu consideri avortul o crima? Eu bine, eu nu il consider. Daca as ramane insarcinata intr-o perioada in care nu imi doresc un copil, as face avort.
Injectia "letala" mi se pare o aberatie, din moment ce scopul avortului este "letal". sau crezi ca formularea asta pe care o folosesti tu gaila pe sira spinarii?

Comparatiile pe care le faci sunt ca nuc in perete. Foarte bine ca ai deschis alt topic. Pe asta l-ai distrus. Daca te macina atat de mult soarta Alinei, scrie-i pe privat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1


Portocalia tu de fapt incerci sa ma sfatuiesti pe mine cum sa-i sfatuiesc pe altii? Very nice. Dar este offtopic. Trimite un PM daca ti se pare ca nu dau sfaturi potrivite asa cum ai da tu daca te-ar interesa subiectul.

Multumesc


Nu...cred ca incearca sa-tzi spuna ...sa.tzi vezi de treaba ta!
E o decizie personala ,pe care tu nu ai dreptul s-o contesti,s-o condamni,s-o schimbi!

Daca ai informtzii referitoare la intrebarea ei e ok,daca nu esti complet off topic!

Alina,orice medic ginecolog te poate indruma!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Offtopic

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1


Portocalia tu de fapt incerci sa ma sfatuiesti pe mine cum sa-i sfatuiesc pe altii? Very nice. Dar este offtopic. Trimite un PM daca ti se pare ca nu dau sfaturi potrivite asa cum ai da tu daca te-ar interesa subiectul.

Multumesc


Nu...cred ca incearca sa-tzi spuna ...sa.tzi vezi de treaba ta!
E o decizie personala ,pe care tu nu ai dreptul s-o contesti,s-o condamni,s-o schimbi!

Daca ai informtzii referitoare la intrebarea ei e ok,daca nu esti complet off topic!

Alina,orice medic ginecolog te poate indruma!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit


Pai daca e o decizie personala tu de ce scrii la acest topic? Eu nu condamn pe nimeni din principiu. Da, condamn fapta, avortul si asta este credinta si parerea mea. By the way, unde scrie ca nu am dreptul la pareri? In constitutia romaniei? Sau unde? Unde scrie ca nu am dreptul sa ma contrazic cu cineva si ca nu am dreptul sa schimb (Prin sfaturi) deciziile cuiva? Avem asa o lege? Se face puscarie pentru asta? Sau se face galceava pe forum? Ca daca e vreo lege, tac si scot palaria. Daca e solidaritate de tagma, atunci n-am decat sa vorbesc pana mi se muta gura la ceafa.

Alina, sincere pareri de rau pentru degenerarea discutiilor si pentru fetele astea care in loc sa iti dea numere de telefon si adrese de clinici, iti spun generalitati si se iau de mine.

Hello girls. This is not my thread, this subject is not about me! Wake-up!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Eu cred ca fiecare si-a spus parerea/opinia si cred ca este suficient sa acceptam toti faptul ca exista opinii diferite.
Cine a intrebat va lua decizia pe care o va considera cea mai potrivita.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput