Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (41)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

am pe facebook pe unul dintre cei mai buni medici oftalmologi si i -am scris mesaj.
Ideea este ca eu am avut demult asa ceva, am tratat. Eric maimare acum dar nu mereu..Vedem ce ne raspunde....




Bafta multa si sa ne spui cum a fost!?

Loredana,
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png




nu am primit nimic inca
Azi nu a avut nimic Eric...Deci nu are zilnic...nu stiu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

fetele

Noi am avut (iar) o noapte agitata, cu plansete, numai cu plimbat in brate, fara san, s.a. Daca o tine asa pana ii ies toti dintisorii....

Ilida imi pare tare rau pt Tudor! Multi si multa sanatate!

Gliana

Ruxiii, timp am doar noaptea ca daca-l rog pe al meu sa stea cu Petru ca sa fac eu torturi sau biscuiti, se crizeaza mama, mama. Cum adica eu sa ma relaxez si el sa stea cu copiii. Intra in sevraj asa ca mai bine nu-i mai cer nimic...v-ati prins,iar ne-am certat ...asa ca Roberta, nu esti singura

Cel mai tare ma enerveaza si ma super super enerveaza ca a doua zi se poarta de parca nu s-ar fi intamplat nimic...tot eu sunt aia

ooofff,offff!

Ramona , si Petru este interesat mai mult de lucrurile de oameni mari sau de zdranganele cu care da in ce nimerste, inclusiv in capul lui





Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxybarbu spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

ilida, cum merge diversificarea lui tudor???
imi pare extrem de rau pt patzania cu vaccinul. urat de tot.



si la noi diversificarea merge incet de tot.
i am dat para cu mar si a facut crampe, a urlat 2 ore seara continuu. i am scos para.

i am bagat putin morcov fiert si dat prin blender si cam atat.
asa ca tot ce papam noi, este putin mar copt si facut piure la blender, dimineata pe la 10 si putina morcov fiert si facut piure la blender, pe la ora 2-3.si toata saptamana mergem asa. si poate dupa ii adaug ceva dovlecel. n am idee.

de inlocuit mese...nu stiu cand.....n am idee. nici gand. laptele e placerea lui maxima. si dc ati simti in ce hal miroase laptele asta cu roscove, antiregurgitare, v ati intreba, cum ma intreb si eu, ce i poate place la el....



_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....





Ramo tie cand ti-a spus doctorul sa renunti la AR? Eu ma chinui de o saptamana sa trec la LP etapa 2 si Alexia nu vrea nici cum asa ca nici eu nu inteleg ce le place asa de mult la lapticul asta

Pup toate mamicile si toti bebelusii!
Eu nu pot sub nici o forma sa tin pasul cu voi,va citesc destul de des dar nu prea raspund pentru ca nu am timp

Noi suntem ok.Alexia mananca destul de bine,doarme bine,este foarte vesela si cumintica!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielita81 spune:

Fetelor vreau si eu in grupul vostru pe facebook.....cum fac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

'neatza si de la noi!

Va multumesc tuturor pentru urari, cred ca au ajuns si la Tudor pt ca acum la ultima masuratoare a temp. avea 37.2 ceea ce este minunat! Toata noaptea a stat cu 39. Acum e vesel si se joaca in patut cu caruselul. Stiu ca dimineata mai scade temperatura, incerc sa nu ma entuziasmez totusi f repede, o sa il tinem sub observatie pana maine cel putin.
Si am mai facut si noi o boacana azinoapte, cu tylenolul. Avem doua cutii: una pe care ne-au dat-o medicii in noiembrie (cica sa-i dam preventiv dupa vaccinuri, dar nu i-am dat atunci) si alta cumparata de noi de la farmacie. I-am dat azinoapte din cea prescrisa de medic, am zis ca e mai de incredere. Si i-am dat doza din spital, maricica. Cand am intrat acum pe net ca sa verific dozajele, am avut surpriza sa vad ca i-am dat mult prea mult!
Cel prescris de medici era Tylenol Concentrated Drops - care din var asta inteleg ca nu-l mai produc, pe motiv ca fiind prea concentrat si usor de gresit dozajul, foarte multi copii s-au imbolnavit la ficat, unii au si murit! Cealalta sticluta pe care ne-o daduse farmacistul era cea care se foloseste acum si pe care de fapt o folosesc si spitalele!!!! Cel pe care i l-am dat noi cica e de trei ori mai concentrat! Sa lesin si alta nu cand am citit! Inca sunt cu spaima-n san.
Deci fetele din America, in caz ca nu stiati de schimbarea asta, sa aveti grija si voi la ce fel de Tylenol le dati. Cat de tampiti sunt ca lasa pe piata simultan pe ambele!
Link catre dozajele pt ambele variante.
Ma duc sa imi fac o cafea si sa-mi dragalesc bolnaviorul.
Va pup pe toate, o seara usoara va doresc!


din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"




Of mai Ilida cum dati voi din una-n altaMa bucur ca sunteti mai bine si tu si bebe
Multumim frumos pt informatii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

fetele

Noi am avut (iar) o noapte agitata, cu plansete, numai cu plimbat in brate, fara san, s.a. Daca o tine asa pana ii ies toti dintisorii....

Ilida imi pare tare rau pt Tudor! Multi si multa sanatate!

Gliana

Ruxiii, timp am doar noaptea ca daca-l rog pe al meu sa stea cu Petru ca sa fac eu torturi sau biscuiti, se crizeaza mama, mama. Cum adica eu sa ma relaxez si el sa stea cu copiii. Intra in sevraj asa ca mai bine nu-i mai cer nimic...v-ati prins,iar ne-am certat ...asa ca Roberta, nu esti singura

Cel mai tare ma enerveaza si ma super super enerveaza ca a doua zi se poarta de parca nu s-ar fi intamplat nimic...tot eu sunt aia

ooofff,offff!

Ramona , si Petru este interesat mai mult de lucrurile de oameni mari sau de zdranganele cu care da in ce nimerste, inclusiv in capul lui





Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...





Pupam dintisori obraznici si bebelus necajit!
O pupam si pe mami ca este tare buna si priceputa sa se-n parta-n....cinspe parti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxiiiii spune:

Ananemi
Cred ca esti cea mai chinuita cu dintisorii!

Gliana bine ca a fost doar sperietura!

Sdrcristian???
Ireth?
Morenna?
Eska?
Squirel???
Fetelor pe unde sunteti??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Salutare fetelor!

revenim si noi, suntem bine multumim!

Valentina, te admir sincer! Si cand mai ai timp, mai vino si pe la noi...

Corry, ma bucur sa te mai vad si pe aici! Pupici si tie si la comori!

Ilida, pai cum mama naibii a ajuns aia acolo??? Ca eu o flitui pe a mea, si vb aia, sunt in Romania...Imi pare rau de experienta, dar striga-ti nemultumirea, nu o lasa asa...
Off...acum am ajuns la postul cu spitalul...chiar horror!Sper sa isi revina mititelul...Sosete umezite cu otet si apa si o batistuta cu otet si apa pe burtica fac minuni...

Roberta, imi pare rau de cazatura, dar mai rau imi pare ca v-ati suparat. barbatii sunt f orgoliosi, si cred ca s-a suparat destul de tare...:( Eliza a cazut de pe masa din bucatarie, care sigur e mai inalta decat patul vostru pe gresie...bine, nu in cap, si nu a avut absolut nimic! Deci e posibil, dar bine ca e bine acum!

Crisspy, vezi ca la farmaciatei.ro e 12 lei laptele ala! pup bebelina mancacioasa!

Mai revin, tre sa plec acum...

La multi ani sarbatoritilor din ultima vremeeeee!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufi79 spune:

Anaemi esti tare haioasa cand povestesti


Noi dimineata am ras de ne-am prapadit, ne-a dat trezirea Edu la 6 si sotul a iesit la o tigarusa pe balconul de servici (nu fumeaza nici in casa, nici pe balcoanele noastre). Se face 6.15 si el nu mai venea, ma si gandeam ce dureaza atata. Ma duc in bucatarie sa sterilizez biberoanele si aud o pocnitura, zic sigur e centrala, aud din nou..... ma uit mai bine, cineva arunca cu ceva in geam. Mi se parea o gluma proasta, zic cine sa arunce si de ce, tot cautam explicatii cand cade ceva pe pervazul geamului...un carlig de rufe. Deschid timid geamul, zic poate ma trezesc cu ceva-n cap, cand colo al meu sot striga disperat la mine , se blocase usa balconului de servici , era inghetat saracu'.

I-a consumat toata punga de carlige vecinei pana m-am dumirit eu ce si cum si l-am "salvat" . Am facut un misto de el apoi


Gliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Salutare

Eu sunt in urma rau de tot cu cititul (am citit doar ultimele 2 pagini). Pitica e tare necajita de dintisori, e si racita, eu la fel....uf, sa treaca iarna asta odata!

Ilida, Pufi, multa sanatate piticilor.

Gliana, bine ca e ok. E tare periculos inecatul asta. Eu, prin prisma serviciului, trebuie sa fac cursuri de prim ajutor tot la 3 ani si stii ce ne-au spus ultima oara? Ca nu e bine sa bati pe spate, ca poti dizloca bucatica si din cauza gravitatiei poate sa cada mai adanc. Cica atunci cand tuseste persoana e bine sa astepti, ca prin tuse expulzeaza si, daca nu reuseste, trebuie sa aplicam manevra de prim-ajutor (sa prinzi persoana pe la spate cu ambele brate, pumnul undeva in dreptul stomacului...stii care). Pt. copiii mici se face cu 2 degete si intructorul ne-a zis, ca daca vedem ca situatia se agraveaza, sa intoarcem cu capul in jos si sa batem pe spate, ca sa ne ajute gravitatia. Sper sa nu fim niciodata in astfel de situatii.

Apropo de inecat, acum, ca bebelusii incep sa manance, ar trebui sa ne punem toate la curent (din nou) cu metodele de prim ajutor in caz de inecare cu o bucatica si cu metodele de prim ajutor in general.



Mergi la inceput