Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (41)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui pufi79

Anaemi esti tare haioasa cand povestesti


Noi dimineata am ras de ne-am prapadit, ne-a dat trezirea Edu la 6 si sotul a iesit la o tigarusa pe balconul de servici (nu fumeaza nici in casa, nici pe balcoanele noastre). Se face 6.15 si el nu mai venea, ma si gandeam ce dureaza atata. Ma duc in bucatarie sa sterilizez biberoanele si aud o pocnitura, zic sigur e centrala, aud din nou..... ma uit mai bine, cineva arunca cu ceva in geam. Mi se parea o gluma proasta, zic cine sa arunce si de ce, tot cautam explicatii cand cade ceva pe pervazul geamului...un carlig de rufe. Deschid timid geamul, zic poate ma trezesc cu ceva-n cap, cand colo al meu sot striga disperat la mine , se blocase usa balconului de servici , era inghetat saracu'.

I-a consumat toata punga de carlige vecinei pana m-am dumirit eu ce si cum si l-am "salvat" . Am facut un misto de el apoi


Gliana

mami de strumf mult iubit Eduard-Gabriel
Doamne ai grija de noi




Mama ce-am mai ras!Saracul de el si-a inceput ziua/saptana super

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

vai, Ilida, parca toate s-au pus pe voi. Mi-a venit sa plang cand ai povestit de sonda aia, bietul bebelus sa-l chinuie in halul ala.
La Tylenol nu-mi merge linkul, asa e, paracetamolul supradozat sau administrat perioada indelungata poate fi f toxic pentru ficat. Dar chiar sunt curioasa, la voi (ei) cand luati medicamentele de la farmacie nu va scrie pe ele ce doza se da?
Precizez aici pentru mamicile incepatoare ca la paracetamol se aplica regula celor trei zile.

Da, recomand si eu farmacia tei, au preturi socant de mici in comparatie cu alte farmacii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Gliana, Doamne ce sperietura trebuie sa fi tras. Manevra Heimlich se numeste, eu o stiu de pe net, am studiat-o dinainte sa o am pe Eva, desi mi-ar place sa fac un curs de prim-ajutor, Crucea Rosie face in Bucuresti, dar aici deh e provincie. Pup fetele, si pe cea mare si pe cea mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Gabrielita, trebuie sa faci un stagiu pregatitor pe DC dupa care te primi cu bratele deschise

Scriu o mie de mesaje ca sunt cu F in brate si-mi distrage atentia. Eu mor de ciuda ca marti se incepe un curs de compozitie fotografica in Giurgiu, tare as merge dar n-am cum, poate la vara vor mai face.
Gata, il bag la culcare, iar eu la un film

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

vai, Ilida, parca toate s-au pus pe voi. Mi-a venit sa plang cand ai povestit de sonda aia, bietul bebelus sa-l chinuie in halul ala.
La Tylenol nu-mi merge linkul, asa e, paracetamolul supradozat sau administrat perioada indelungata poate fi f toxic pentru ficat. Dar chiar sunt curioasa, la voi (ei) cand luati medicamentele de la farmacie nu va scrie pe ele ce doza se da?
Precizez aici pentru mamicile incepatoare ca la paracetamol se aplica regula celor trei zile.

Da, recomand si eu farmacia tei, au preturi socant de mici in comparatie cu alte farmacii

blog

casa, dulce casa

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world


La noi,atat la copii cat si la adulti,iti scie pe cutie ce/cat/cand,iar apoi iti ai explica si farmacistul odata,te intreaba daca ai alergii,etc.Mie imi place de cei de la farmacie de la noi.Nu stiu cum e in State

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

Gabrielita, trebuie sa faci un stagiu pregatitor pe DC dupa care te primi cu bratele deschise

Scriu o mie de mesaje ca sunt cu F in brate si-mi distrage atentia. Eu mor de ciuda ca marti se incepe un curs de compozitie fotografica in Giurgiu, tare as merge dar n-am cum, poate la vara vor mai face.
Gata, il bag la culcare, iar eu la un film

blog

casa, dulce casa

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Vizionare placuta!Ce film vezi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Pentru cine-i interesat, pun cateva retete cu AVOCADO "furate" de pe un alt forum

"Cel mai simplu mod de a realiza o pasta este amestecarea unui avocado bine copt si pisat, cu ulei de masline, sare, zeama de lamaie, ustururoi sau ceapa si condimente. De asemenea, se pot adauga dupa preferinte iaurt, smantana, branza.

Guacamole (mancare traditionala mexicana) Se amesteca in blender (sau cu furculita) pulpa de la un avocado, impreuna cu o rosie decojita, o ceapa tocata marunt, doi catei de usturoi zdrobiti, doua linguri de zeama de lamaie, o lingura de ulei de masline, sos Tabasco (sos preparat din ardei rosii iuti si otet alb), sare, piper si alte condimente macinate fin: boia, oregano, chimen, cuisoare. Se tine la rece circa o ora dupa care se serveste cu lipii sau paine prajita.

Salata Yin Yang cu mango si avocado Taiati un avocado in fasii subtiri si un mango in cubulete. Asezati pe un platou, asezonand cu un praf de sare, o lingurita de zeama de lamaie, doua linguri de ulei masline, cateva seminte de in negru si un fir de patrunjel. Aceasta este o salata rafinata, exotica si senzuala foarte potrivita pentru o declaratie de dragoste culinara.

Supa crema de dovlecei cu avocado Se prajesc la foc mic doua cepe verzi in doua linguri ulei de masline pentru trei minute. Se adauga ghimbir si usturoi pisat si se amesteca pentru un minut. Se adauga o cana de apa, doi dovlecei taiati fin, sare si piper. Se acopera, lasand sa fiarba zece minute pana cand dovlecelul este foarte moale, apoi se lasa la racit si se adauga un avocado pasat. Se introduce amestecul la blender, iar apoi se incalzeste usor, din nou. Se adauga zeama de lamaie dupa gust, o lingura de ardei rosu taiat cubulete si doua cepe verzi taiate fin.

Supa rece de avocado Amestecati la blender foarte bine 2 fructe de avocado coapte, 2 cani de apa, 2 linguri de ulei de masline, sucul de la un lime sau zeama de lamaie, un catel de usturoi pisat, patrunjel, patru frunze de spanac, de salata si de sfecla, daca aveti, condimente picante dupa gust, un praf de sare. Turnati supa in castron, decorand cu felii de rosie si patrunjel.

Spuma de ciocolata cu avocado:
Se amesteca in blender doua fructe de avocado copt cu trei patru linguri cacao, trei linguri miere de albine, un praf de sare, scortisoara, vanilie. Se toarna compozitia in cupe si se lasa putin la frigider.

Desert din avocado Se amesteca avocado copt cu zahar brun, smantana dulce sau frisca si suc de lime. Se lasa la rece o ora si se serveste cu sirop de trandafir, de menta, sau din oricare alt fel. Aceasta reteta se poate prepara si sub forma de milkshake (bautura cu lapte preparata in blender) adaugand inghetata de vanilie si lapte. "


Fetei mele nu ii place avocado, insa am "nascocit o reteta" si am reusit sa o pacalesc.

Am amestecat avocado-ul dat prin blender cu vinete coapte. Mai departe am procedat ca la salata de vinete numai ca la sfarsit pe langa ceapa am adugat niste rosii taiate cubulete.
A iesit minunat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

Gabrielita, trebuie sa faci un stagiu pregatitor pe DC dupa care te primi cu bratele deschise

Scriu o mie de mesaje ca sunt cu F in brate si-mi distrage atentia. Eu mor de ciuda ca marti se incepe un curs de compozitie fotografica in Giurgiu, tare as merge dar n-am cum, poate la vara vor mai face.
Gata, il bag la culcare, iar eu la un film



Vizionare placuta!Ce film vezi?

Loredana,
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png




The Help am ales pana la urma desi as avea chef de un SF bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

http://floridecires7.blogspot.com/2011/01/crema-de-alune-de-padure-cu-ciocolata.html
baza e avocado. Exista mai multe retete de crema de ciocolata sau carob cu avocado.
Supa aia rece suna bine desi mie imi place ca atare, stropit cu lamaie, e cel mai bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Andra si Lori: - si aici se scrie pe cutie dozajul, dar cutia noastra era recomandata in noiembrie, de atunci puiul a mai adaugat doua luni si ceva greutate. Asa ca mi s-a parut ok daca-i dau doza pe care mi-au spus-o cei din spital, mai mare. Numai ca ei aveau in gand siropul cu concentratie mica!
Tudor e ok acum, de azidimineata nu a mai facut febra. Dar imi e frica sa nu-i creasca seara

Mergi la inceput