Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (41)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Ilida, aici avem si un nr. de tel. (811) pt. info-sante care functioneaza 24 de ore din 24. Suni si iti raspunde o asistenta medicala care iti da sfaturi (despre dozaje de medicamente, te intreaba de simptome, iti spune daca trebuie sa mergi urgent la dr. sau poti astepta). E f. util (mai ales ca tylenolul se da in fct. de greutate si un supradozaj nu e de dorit, iar daca doza e prea mica, nu-si face efectul si ia copilul degeaba medicamentul).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

ilida, parca tu zieai ca i-ai dat flushotul lui Tudor? vezi ca poate a facut reactie la el care exact asa se manifesta.

stiu cum e cu tylenolul, am patit-o si noi in sept cand ma pregateam pt vaccinul de 2 luni

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Babylicious

Crisspy, vezi ca la farmaciatei.ro e 12 lei laptele ala! pup bebelina mancacioasa!



stiu, numai ca nu au intotdeauna. Mai aduc la Dona, dar 15 ron sticluta insa cand nu au la farmacia Tei luam si de acolo ca nu avem ce face.

Chiar acum 5 min am dat comanda de inca 15 sticlute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxybarbu

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

ilida, cum merge diversificarea lui tudor???
imi pare extrem de rau pt patzania cu vaccinul. urat de tot.



si la noi diversificarea merge incet de tot.
i am dat para cu mar si a facut crampe, a urlat 2 ore seara continuu. i am scos para.

i am bagat putin morcov fiert si dat prin blender si cam atat.
asa ca tot ce papam noi, este putin mar copt si facut piure la blender, dimineata pe la 10 si putina morcov fiert si facut piure la blender, pe la ora 2-3.si toata saptamana mergem asa. si poate dupa ii adaug ceva dovlecel. n am idee.

de inlocuit mese...nu stiu cand.....n am idee. nici gand. laptele e placerea lui maxima. si dc ati simti in ce hal miroase laptele asta cu roscove, antiregurgitare, v ati intreba, cum ma intreb si eu, ce i poate place la el....



_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....





Ramo tie cand ti-a spus doctorul sa renunti la AR? Eu ma chinui de o saptamana sa trec la LP etapa 2 si Alexia nu vrea nici cum asa ca nici eu nu inteleg ce le place asa de mult la lapticul asta

Pup toate mamicile si toti bebelusii!
Eu nu pot sub nici o forma sa tin pasul cu voi,va citesc destul de des dar nu prea raspund pentru ca nu am timp

Noi suntem ok.Alexia mananca destul de bine,doarme bine,este foarte vesela si cumintica!


de printesa Alexia Carla (28.06.2011)




din cate stiu eu trecerea la alt LP sau la LP etapa 2 se face astfel: in prima zi se inlocuieste o masura de lapte, in a adoua zi doua masuri si tot asa pana la inlocuirea totala a laptelui. daca azi ii dai un lapte si maine ii introduci in bibe cu totul altceva exista riscul sa nu iti accepte.
eu asa am facut la dani, chiar si cand l-am trecut pe lapte UHT din comert (la inceput l-am amestecat cu lapticul pe care il bea el)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

Gabrielita, trebuie sa faci un stagiu pregatitor pe DC dupa care te primi cu bratele deschise

Scriu o mie de mesaje ca sunt cu F in brate si-mi distrage atentia. Eu mor de ciuda ca marti se incepe un curs de compozitie fotografica in Giurgiu, tare as merge dar n-am cum, poate la vara vor mai face.
Gata, il bag la culcare, iar eu la un film

blog

casa, dulce casa

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Vizionare placuta!Ce film vezi?




The Help am ales pana la urma desi as avea chef de un SF bun.

blog

casa, dulce casa

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

L-am vazutUn film si un subiect interesant,iar actrita din rolul principal este acum in toate filmeleNegresa a luat premiul pentru acest rol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Gliana, sper sa se rezolve simplu problema lui Eric! Multa sanatate! Wow, ce patanie cu Cristina...Doamne, bine ca e bine...Brrr ce spaima...

Ramona, concluzia este sa fii si tu mai calma si mai zen, nu?
Si m-am tot tinut sa iti zic...mersu in ham nu e mers, ma! ca lumea punea copii in premergator de la 7-8 luni
si toti "mergeau". Mers e cand mergi singur... Tari bunicile astea!!

Ruxii, ce frumos ca zice ma-ma...

Mady, ma bucur tare mult ca te-ai remontat! de la 6 luni cred ca e ok sa il pui in fundulet 5 minute cat ii faci baie...

Gabrielita, trebuie sa fii un timp activa pe forum, si apoi.
Intre timp ne poti adauga pe fiec in parte, spune cum te gasim...

Ilida, sper sa nu faca probleme tylenolul...

Pufi, fff tare Maica-mea a fost mai tare insa acum cativa ani. S-a blocat in balcon, cu usa de la intrare incuiata si cu cheia in usa, si fara mobil. si stau la 4 :))))) a spart geamul ca sa iasa! si la cateva sapt dupa a repetat tata experienta :))))



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

http://floridecires7.blogspot.com/2011/01/crema-de-alune-de-padure-cu-ciocolata.html
baza e avocado. Exista mai multe retete de crema de ciocolata sau carob cu avocado.
Supa aia rece suna bine desi mie imi place ca atare, stropit cu lamaie, e cel mai bun

blog

casa, dulce casa

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world


Merci multMie-mi place avocado oricum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

Andra si Lori: - si aici se scrie pe cutie dozajul, dar cutia noastra era recomandata in noiembrie, de atunci puiul a mai adaugat doua luni si ceva greutate. Asa ca mi s-a parut ok daca-i dau doza pe care mi-au spus-o cei din spital, mai mare. Numai ca ei aveau in gand siropul cu concentratie mica!
Tudor e ok acum, de azidimineata nu a mai facut febra. Dar imi e frica sa nu-i creasca seara


din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"



Cel mai important este ca-i el bine acum.Prin ce-a trecut mititelul....Doamne fereste!Multa sanatate si sper sa vi cu vesti bune maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

roxy, eu nu l schimb inca pe iustin de pe AR. il las in pace, ca oricum ii place.:)


mie pediatra mi-a zis ca laptele se schimba brusc. fara amestecuri.
asta dc vrei sa l schimbi.
eu ma chinui cu diversificarea si fix ce nu vreau acum e sa i schimb laptele.

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxiiiii spune:

Ramona pai nu tci la formula de 6 luni? Sau la Humana nu se face trecere la 6 luni?
Mai teoretic o fi cum ziceti voi dar eu in decurs de o saptamana am schimbat de 2 ori laptele...prima data am facut trecerea de lla Nan 1 la 2 brusc si apoi la cateva zile am schimbat Nan cu Lactana...si aici am facut trecerea treptat in prima zi...adica i-am dat la prima masa 40, apoi 80, apoi 120 si gata...am facut trecerea :) daca avea ceva probleme de acomodare vedeam la prima 40, 80 asa ca nu am mai insistat cu dozajul ca la carte.

Am reusit azi sa o surprind pe S fara sa ma vada ca o filmez pt ca hotomana de cate ori vreau sa o filmez cand vorbeste tace malc si azi am reusit dare intunecata imaginea dar suntele sunt minunate :)
Am pus filmuletul de grup

Mergi la inceput