Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (41)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bebinuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui pufi79

Anaemi esti tare haioasa cand povestesti


Noi dimineata am ras de ne-am prapadit, ne-a dat trezirea Edu la 6 si sotul a iesit la o tigarusa pe balconul de servici (nu fumeaza nici in casa, nici pe balcoanele noastre). Se face 6.15 si el nu mai venea, ma si gandeam ce dureaza atata. Ma duc in bucatarie sa sterilizez biberoanele si aud o pocnitura, zic sigur e centrala, aud din nou..... ma uit mai bine, cineva arunca cu ceva in geam. Mi se parea o gluma proasta, zic cine sa arunce si de ce, tot cautam explicatii cand cade ceva pe pervazul geamului...un carlig de rufe. Deschid timid geamul, zic poate ma trezesc cu ceva-n cap, cand colo al meu sot striga disperat la mine , se blocase usa balconului de servici , era inghetat saracu'.

I-a consumat toata punga de carlige vecinei pana m-am dumirit eu ce si cum si l-am "salvat" . Am facut un misto de el apoi


Gliana

mami de strumf mult iubit Eduard-Gabriel
Doamne ai grija de noi





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Buna seara fetele cochetele. Vad ca avem cel putin 2 fete (Gliana si Lulusor) care s au rasfatat. Bravo voua! Lulusor imi pare rau de dermatita aia la Ericutu! Of saracutul! Si cum sa ti spuna socrii ca Ericutu a adormit datorita faptului ca tu ai plecat de langa el?
Socrii astia ai tai sunt nemti?

Acasa Imi se trezeste la fiecare 2 ore, dar merge la somn imediat dupa alaptare. Eu nu pot sa inteleg ce are locul asta la soacra mea, dar numai in prima seara mi a dormit ceva mai bine, Dar de 2 nopti ma chinui ingrozitor! Azi noapte cel putin intre 2 si 4 nu mi a inchis un ochi. Am fost tare norocoasa cu sotul care doar el a plimbat o in jos si n sus. Multumesc domnului! La ora 7 treaza ca ziua, eu chiauna si nervoasa rau de tot! De asemenea, sotul a fost cel care a renuntat la somnul lui sa ma lase pe mine sa dorm. Saracu era chiaun si el cand m am trezit in sfarsit pe la 10. Efectiv nu pot sa mi dau seama ce are camera aia? O fi vreo asezare rea dpdv feng shui? Uf, incerc sa caut motive, dar ma termina cand ma gandesc ca si n seara asta va fi la fel! Dar masochista cum sunt, rezist in continuare pe redute!
Stau si ma gandesc ca am facut orice pentru copilul asta, nu stiu daca as mai avea rabdarea si aceeasi dedicatie pentru altul!

Maine sotul merge la o prezentare, asa ca toata ziua o sa fiu cu Imogen a mea. Mergem la shopping in Cardiff. Sa vad daca gasesc ceva frumos!
Sa vad cum va decurge noaptea asta si apoi dimineata. Va dati seama ca e tura completa!

Anca, ce mai face Natalia? E mai bine? Ai facut mar la cuptor?

Eu citesc din urma cat pot, scuze daca inca sunt in urma. Sunt foarte obosita! Doar seara imi mai revin, pentru ca dupa ora 2 noaptea s o iau din nou pe coclauri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Buna seara fetele cochetele. Vad ca avem cel putin 2 fete (Gliana si Lulusor) care s au rasfatat. Bravo voua! Lulusor imi pare rau de dermatita aia la Ericutu! Of saracutul! Si cum sa ti spuna socrii ca Ericutu a adormit datorita faptului ca tu ai plecat de langa el?
Socrii astia ai tai sunt nemti?

Acasa Imi se trezeste la fiecare 2 ore, dar merge la somn imediat dupa alaptare. Eu nu pot sa inteleg ce are locul asta la soacra mea, dar numai in prima seara mi a dormit ceva mai bine, Dar de 2 nopti ma chinui ingrozitor! Azi noapte cel putin intre 2 si 4 nu mi a inchis un ochi. Am fost tare norocoasa cu sotul care doar el a plimbat o in jos si n sus. Multumesc domnului! La ora 7 treaza ca ziua, eu chiauna si nervoasa rau de tot! De asemenea, sotul a fost cel care a renuntat la somnul lui sa ma lase pe mine sa dorm. Saracu era chiaun si el cand m am trezit in sfarsit pe la 10. Efectiv nu pot sa mi dau seama ce are camera aia? O fi vreo asezare rea dpdv feng shui? Uf, incerc sa caut motive, dar ma termina cand ma gandesc ca si n seara asta va fi la fel! Dar masochista cum sunt, rezist in continuare pe redute!
Stau si ma gandesc ca am facut orice pentru copilul asta, nu stiu daca as mai avea rabdarea si aceeasi dedicatie pentru altul!

Maine sotul merge la o prezentare, asa ca toata ziua o sa fiu cu Imogen a mea. Mergem la shopping in Cardiff. Sa vad daca gasesc ceva frumos!
Sa vad cum va decurge noaptea asta si apoi dimineata. Va dati seama ca e tura completa!

Anca, ce mai face Natalia? E mai bine? Ai facut mar la cuptor?

Eu citesc din urma cat pot, scuze daca inca sunt in urma. Sunt foarte obosita! Doar seara imi mai revin, pentru ca dupa ora 2 noaptea s o iau din nou pe coclauri!

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.

Nu-i minic daca nu dormi noaptea,te refaci la shopping sigur!
Spor la cumparaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Vreau sa urez (cu intarziere) la multe lunite tuturor bebelusilor nascuti pe 21, 22 si 23!

De azi am intrat oficial in noul an chinezesc: anul dragonului (de apa), asa ca fetele nascute in 76 (am impresia ca avem 2: Paula si Lori) o sa va mearga foarte bine, caci e anul vostru!

Krissy tu mentionai de Romania si ce se petrece acolo si de cum isi cresc copiii femeile in Romania. Peste tot sunt avantaje si dezavantaje, sigur ca da. Dar eu, personal, am o mare frica. Nu stiu daca la voi sunt la moda casele de batrani. Aici, in UK casele de batrani sunt ca apartmentele in Romania, adica la fiecare pas. Si in asistenta sociala, exista: children, adults, mental health, learning disabilities. Eu sunt asistent social pe adults (older people, over 65). Cu alte cuvinte, ma ocup de la un cap la altul de plasamentele in casele de batrani. Si sunt efectiv uneori trista cand vad cum familia abandoneaza batranul imediat ce devine o povara: ori este incontinent (sau double incontinent), are dementia (senilitate), are vreo alta dizabilitate.
Exista o vorba aici: (chiar la baby shower fetele mi au adus un magnet pe care l am pus pe frigider) care zice: BE GOOD WITH YOUR CHILDREN, THEY WILL CHOSE YOUR NURSING HOME! Deci, in Romania, ori cat de senil, oricat de greu ar fi, avem noi aceasta invatatura sa nu ne parasim familia. Pe cand aici imediat se descotorosesc de batran. Si de aia mi e frica mie de nu mai pot! Nu vreau sa fiu parasita intr o casa de batrani unde nu mai stie nimeni de mine! Caci eu fac si 'initial 6 weeks review' (dupa plasament) si merg in aceste case de batrani si vad ce viata au acesti batrani. Ma apuca pur si simplu depresia. In Romania, asistenta sociala se concentreaza mai mult pe copiii, abia daca zaresti o casa de batrani. Si in general in acele case se intra cu pile mari! Aici oricine merge intr o casa de batrani.
Nu vreau asa ceva, dar uite ca asa s educati ei. Cand dau de greu, renunta. Sa spele ei la fund mama sau tata fara sa fie platiti? Nuuuuu!
La noi este o adevarata devotiune in a avea grija de rude pana la moarte. Nu stiu cum e in USA.

Sper totusi sa fie devotata familiei, oricum am sa las cu vorba de moarte sa nu fiu plasata intr o astfel de casa de batrani. Mai bine ma intorc in Romania, caci am acolo casa si masa. Brrrrrr, asta e frica mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Multumesc Lori.
Va povestesc maine cum a fost!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Anaemi, oare ce o fi in capul lor? De fapt sunt martieni, se spune ca barbatii vin de pe Marte si femeile de pe Venus.....
Cred ca nu-i plac dulciurile....:)))))))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

pufi :))))))))))))))... ii mai trebuie fumat?? Isi va aduce aminte mereu ...:))))))))))))))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Da Andy, fff buna idee....poti explica pe facebook, sau exista ceva filmulet sa putem intelege/vedea mai bine?
ar fi minunat sa stim .....doamne fereste sa nu avem nevoie.

Cristina aseara mi-a povestit ca de fapt cu saliva cumva se inecase ca bomboana ii ramasese in gura.......in fine....am tras oricum mare sperietura... Sunt oricum happy ca pana acum a luat 2 examene din 4 , unul cu 8 si ceva si altul cu 8 ( la dreptul afacerilor si engleza)

E comic ni? unul incepe diversif si unul isi da examene

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

[quote]citat din mesajul lui adra_bell

vai, Ilida, parca toate s-au pus pe voi. Mi-a venit sa plang cand ai povestit de sonda aia, bietul bebelus sa-l chinuie in halul ala.
La Tylenol nu-mi merge linkul, asa e, paracetamolul supradozat sau administrat perioada indelungata poate fi f toxic pentru ficat.
[quote]


vai asa este si pe mine m-a sensibilizat f tare..
Sanatate muuultaaaa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

Gabrielita, trebuie sa faci un stagiu pregatitor pe DC dupa care te primi cu bratele deschise

Scriu o mie de mesaje ca sunt cu F in brate si-mi distrage atentia. Eu mor de ciuda ca marti se incepe un curs de compozitie fotografica in Giurgiu, tare as merge dar n-am cum, poate la vara vor mai face.
Gata, il bag la culcare, iar eu la un film
blog
casa, dulce casa
The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world


Cred ca ti-e ciuda si mi mi-ar fi, dar o sa-l faci mai incolo, bine ca mai exista sanse...

Mergi la inceput