Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (41)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Multumesc Lori.
Va povestesc maine cum a fost!

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.


Da Miha, e anul dragonului, este si anul sotului meu. Pt el tot de ieri a inceput anul :)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Neata fetelor
Am citit ultimele 3-4 pagini si am ras copios cu sotul alaturi.
Natalia de cateva zile se trzeste pe la 5-6 dimineata, mananca un pic si apoi are chef de joaca.Si eu sunt cam zombi
Miha sotul meu are o vorba despre lipsa de nesomn, "se merge pe uzura", asa cred ca esti si tu .
Pufi foarte tare faza cu sotul
Gliana imi pare rau de patatania ta cu Cristina, cred ca au fost cateva secunde groaznice
Ilida imi pare rau de ce a patit bebe Tudor, saracutul sa chinuie ei acolo asa un bebe mic, sper sa treaca repede febra si ce mai are
Roberta multi pentru Gabriel, iar despre sot ce sa zic, si al meu e cam la fel. Sa va zic ceva recent:ieri eu la servici, el acasa cu Natalia, trebuia sa vina sa ma ia de la servici pe la 13, dimineata ii pregatesc haine de schimb pt Natalia, gentuta cu scutece si schimburi si i-am zis sa ii puna apa in termos, sa puna cutia de LP si sticla goala.Toate bune, ajunge sotul la mine, mergem la cumparaturi si la un moment dat ii zic hai sa-i facem lapte Nataliei, la care el zice pai nu i-am luat sticla, noroc ca Natalia a vrut sa suga la tzitzi ca altfel trebuia sa venim repede acasa; alta data a lasat geanta cu scutece acasa, eu i-am zis ca intr-o zi o sa lase copilul acasa, asta e asa sunt ei au si parti bune dar nu pot avea instinct matern.Sper sa va treaca supararea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

'Neata,

Pufi foarte tare! Saracul sot inghetase acolo. Noroc cu carligele vecinei.

Roxybarbu la fel cum iti spune Laura am facut la ambii copii, A fost un pic mai greu la Andra cand am schimbat lapticul care nu ii placea. Insa la voi ar trebui sa o iei usor-usor daca zici ca ii place prea mult cel AR.

Ruxii felicitari pt mama. Unde ai pus filmuletul?

Miha nu-ti fa probleme ca nu o sa fii o mama buna pt bb2, o sa fii suprinsa sa te descoperi ca o mama mult mai rabdatoare si linistita.

Anca si Andra a inceput sa se trezeasca noaptea pe la 2 si are chef de vorba. O tine cam 2 ore, dar sper sa-si revina curand. Sper sa va reveniti si voi cu somnul.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxiiiii

Ramona pai nu tci la formula de 6 luni? Sau la Humana nu se face trecere la 6 luni?
Mai teoretic o fi cum ziceti voi dar eu in decurs de o saptamana am schimbat de 2 ori laptele...prima data am facut trecerea de lla Nan 1 la 2 brusc si apoi la cateva zile am schimbat Nan cu Lactana...si aici am facut trecerea treptat in prima zi...adica i-am dat la prima masa 40, apoi 80, apoi 120 si gata...am facut trecerea :) daca avea ceva probleme de acomodare vedeam la prima 40, 80 asa ca nu am mai insistat cu dozajul ca la carte.

Am reusit azi sa o surprind pe S fara sa ma vada ca o filmez pt ca hotomana de cate ori vreau sa o filmez cand vorbeste tace malc si azi am reusit dare intunecata imaginea dar suntele sunt minunate :)
Am pus filmuletul de grup



ruxi, exista si humana 2 de continuare, de la 6 luni.
doar ca iustin nu a fost pe humana 1, ca sa trec la 2 ci pe humana ar, care e lapte antiregurgitare, are o formula speciala, cu roscove, care il face f gros si din ce am inteles eu, poti merge cu el pana la an, fara sa fie nevoie sa fie schimbat cu o formula de continuare.

oricum joi ma duc si eu la vaccin si ma mai lamuresc.


abia astept sa o vad pe hotomoana ta pe fimuletz!!

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oxidoni spune:

Buna fetelor!

Am si eu 2 intrebari:
1) la masa de fructe de dimineata (ora 10) se ajunge la eliminarea completa a morcovului? Se ramane doar pe fructe?

2) Citeam pe pediatrucluj.ro (link pus de mamutz, parca...merci) si se pune accentul acolo pe scoaterea meselor de noapte. Ca Imi, si Miruna mea se trezeste tot la 2 ore. Uneori tocaie f putin, si ma gandesc poate nu vrea sa manance, ci poate are nevoie de-o alinare. Cum altfel sa i-o ofer, daca ea nu e invatata leganata, suzeta e ca orice jucarie pt ea, iar noaptea nu vorbim . Un sfat, ceva, de la fetele care alapteaza si s-au intalnit cu situatii de genul...?

Multumesc si va pe toate.
Sa aveti o zi excelenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui oxidoni

Buna fetelor!

Am si eu 2 intrebari:
1) la masa de fructe de dimineata (ora 10) se ajunge la eliminarea completa a morcovului? Se ramane doar pe fructe?

2) Citeam pe pediatrucluj.ro (link pus de mamutz, parca...merci) si se pune accentul acolo pe scoaterea meselor de noapte. Ca Imi, si Miruna mea se trezeste tot la 2 ore. Uneori tocaie f putin, si ma gandesc poate nu vrea sa manance, ci poate are nevoie de-o alinare. Cum altfel sa i-o ofer, daca ea nu e invatata leganata, suzeta e ca orice jucarie pt ea, iar noaptea nu vorbim . Un sfat, ceva, de la fetele care alapteaza si s-au intalnit cu situatii de genul...?

Multumesc si va pe toate.
Sa aveti o zi excelenta!

Mami de minune de fetita Miruna-Maria (14 iulie 2011)



Asa e, copilul cere san si pentru alinare, nu doar foame/sete si tot ce poti face e sa-i oferi. Stiu ca acum pare greu dar e o perioada care trece f repede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Citat:
citat din mesajul lui oxidoni

Buna fetelor!

Am si eu 2 intrebari:
1) la masa de fructe de dimineata (ora 10) se ajunge la eliminarea completa a morcovului? Se ramane doar pe fructe?

2) Citeam pe pediatrucluj.ro (link pus de mamutz, parca...merci) si se pune accentul acolo pe scoaterea meselor de noapte. Ca Imi, si Miruna mea se trezeste tot la 2 ore. Uneori tocaie f putin, si ma gandesc poate nu vrea sa manance, ci poate are nevoie de-o alinare. Cum altfel sa i-o ofer, daca ea nu e invatata leganata, suzeta e ca orice jucarie pt ea, iar noaptea nu vorbim . Un sfat, ceva, de la fetele care alapteaza si s-au intalnit cu situatii de genul...?

Multumesc si va pe toate.
Sa aveti o zi excelenta!

Mami de minune de fetita Miruna-Maria (14 iulie 2011)


1. Noi am scos morcovul din masa de dimineata pt ca l-am introdus la pranz in piureul de legume. Cred ca este suficient sa manance o data pe zi morcov.

2. Eu zic sa nu ii scoti masa, las-o pe ea sa decida daca vrea sa elimine masa de noapte sau nu. Razvi a avut o masa pe noapte pana la aproape 2 ani. Am incercat cu apa, cu suzi si nu a vrut. Asa ca am decis sa-l astept pe el cand e pregatit.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxiiiii spune:

Am inteles acum Ramona ...pai atunci nu ai de ce sa il schimbi mai ales ca Iustin e asa sensibil!

Off topic...Ramona vroiam sa te intreb ceva ...poate sti tu vreun amanunt care sa ma ajute...sorul meu a fost diagnosticat cu hernie de disc si inca 2 discuri fiusrate insa nu este inca de operat. I s-a dat un tratament dar nu are efecte prea mari , durerea persista. Doctorul nu ne-a luminat prea tare...a vazut rmn-ul si i-a zis sa il caute cand ii coboara durerea pe picior ca sa vina la operatie ...si e mare doctor
Acum eu am auzit de niste intereventii cu silicon injectat in discuri pt a le suda inapoi...intrebarea mea era daca sti cumva de aceasta procedura? Daca se realizeaza si in Romania? Sau cum se numeste ca sa incerc sa caut pt ca am avut cateva inecrcari esuate pe google :(

Scuze de offtopic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oxidoni spune:

Multumesc de raspunsuri Adra si Crisspy.

Problema cu mesele noaptea nu e din cauza trezirilor dese...asta e, m-am obisnuit cu treziri la 2 ore. Ma gandeam doar sa nu ii dauneze ei, la dantura (pe site-ul ala zicea ca vor face repede carii), sau ma gandeam sa nu trebuiasca sa ii formez eu acum un program de masa care sa excluda mesele de noapte.

Merci



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Eu sunt in urma rau cu cititul, asa ca nu pot sa raspund la ce s-a scris, inca.
La multe lunite sarbatoritilor!

Problemuta: Copilasi vostri nu dau cu capul de marginea patutului? Ca Bobeata se tot ridica si cand cade se mai loveste cu capul de margini uneori. Am aparatori, care eu credeam ca sunt grosute, dar nu prea sunt cand lovesti in marginile patului, ca sa nu mai spun ca se loveste si in marginea de sus a patutului, ca acum se impinge si in picoare. Off... Cred ca prea tare nu s-a lovit ca se ridica si isi vede de treaba nu da semne ca l-ar durea.

Mergi la inceput