Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (41)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

am pe facebook pe unul dintre cei mai buni medici oftalmologi si i -am scris mesaj.
Ideea este ca eu am avut demult asa ceva, am tratat. Eric maimare acum dar nu mereu..Vedem ce ne raspunde....

mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)





Bafta multa si sa ne spui cum a fost!?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

buna fetelor.
la multi ani imi, cu putina intarziere!

la multi ani pentru toti sarbatoritii!


nu am apucat sa recuperez nimic.
tot wk am fost cu doctorii cursanti, am ragusit de cat am vorbit, a iesit ff bine. azi le fac practicul, le dau testul final si le inmanez diplomele.

pe bebe l am lasat cu o doamna de incredere si am fost multumita.

am vb iar cu mama, care imi spunea ca ea de la 6 luni de abia ma punea intre perne, ca sa nu mi strice coloane. deci maica mea nu stie ce vb, nu mai retine sau eu nu ma exprim bine. pt ca iustin sta intre perne de ceva timp si sta f bine in fund la mine in brate, pe perna, uneori mai aluneca, nu sta mult timp singur in mijlocul patului, in fund, dar oricum sta suficient pentru varsta lui, probabil fara a fi precoce.desi dc ma gandesc ca a fost prematur si teoretic are doar 5 luni, nu 6...e chiar f precoce.

mai nou apuca tot ce prinde pe masa, rupe servetele, darama pahare, trage de fata de masa. nu stiu cum poate, dar cand apuca ceva, prinde cu o forta de abia ii scot din mana...

nu suporta jucariile de plus, doar un magarush pe care l a preferat de mic. restul il cam lasa rece. ii plac jucariile de plastic, usoare si care zdrangane.
se joaca insa cu ele, destul de violent, pana se loveste in cap cu ele si incepe sa planga. apropo ca intrebai tu MAMUTZ, dc se loveste cu zdranganelele, da iustin isi da cu ele de picioare, de cap..pana plange.

dar lui iustin ii plac obiectele de oameni mari. telefonul meu, al lui ta su, cartile, hartiile, pungile care fosnesc, pixurile, perna (aseara se juca cu o perinutza mica, si o punea pe cap si o dadea jos si iar o punea pe cap, iar o dadea jos si radea tot timpul, ca eu il intrebam cand era cu ea pe cap: unde e mama, iustin, nu mai e mama...si cand o dadea de pe cap, ii faceam bau, uite o pe mama, e mama! si radea in hohote de se ineca de ras).

oricum iustin, pe cat de serios iese in poze, in realitate rade extrem de mult. eu innebunesc de placere cand il aud. ma topesc.

roberta si eu il pup pe iustin de l am zapacit. sper sa nu inceapa sa ma respinga de atata pupat. l am tocit.si l musc de talpici si de funduletz si rade asa fericit. il ador, efectiv.


cand ii fac baitza acum, il pun tot la el in caditza, desi nu prea mai incape, dar il pun in fundulezt, el se apuca cu manutzele de laterale si se tine singurel si asa ii fac repede baita si imi e mult mai comod, desi stau cu stresul sa nu pice. dar evident, ca sunt mereu langa el.


roberta, eu zic sa te impaci cu sotzul, pt ca ce a patit el i se putea intampla oricui. si mie mi a cazut iustin din pat, drept in nas de si l turtise si era julit tot si urla de mama focului. asta e...se intampla. nu mai fi supi pe el, chiar dc tu ca mama esti mult mai atenta.

sotul meu are un efect fantastic asupra lui bebe. fiind extrem de calm si de zen si de relaxat, parca ii induce copilului toata starea sa, ca de cate ori vine sotul langa el, iustin face orice nu te astepti. de exemplu, cand vine sotul si ii zic, da manutzele la mami, le da imediat si rade. si sotul se cruceste de mine, ca s nebuna.

dc sa zicem nu mai gangureste, si i zic sotului, vezi ca nu prea a mai gangurit, cum vine el si il intreaba ceva, incepe iustin da, da, a ba, da am au au amn ewe ada...

iar imi zice sotzul ca s cu pluta si innebunesc copilul ca l grabesc si vreau geniu si l stresez cu starea mea.


florina, si pe mine sotzul tot timpul ma acuza ca s prea anxioasa si stresata si innebunesc copilul de cap si pe el, evident, descarcandu mi pe el toate fobiile mele. tot timpul imi zice ca cu atitudinea mea o sa l stresez de cap si sa las copilul in pace in ritmul sau, ca e un copil bun, face tot ce vreau eu, doar ca eu nu am ochi sa vad, obsedata fiind de nebunia mea.

ca sa nu mai zic ca sotul mi a declarat ferm ca desi eu sunt cea mai mare slabiciune a lui, dc o tin asa cu stresul cu bebe,cu obsesia cu milaginul, ma scoate de la inima si mi baga mintile in cap.(nu stiu precis prin ce metoda)

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....





Felicitari pentru curs!Fff frumos ceea ce faci tu!
Felicitari si pentru bebe miscacios,curios si zambaret!Si noi ii facem baita lui Luca exact ca voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

Bravooooo pt Iustin......
Ma bucur ca ai gasit o doamna de incredere sa stea cu el
Nu te mai lua dupa mame.....delooooooc

Felicitari ca ti-a iesit cursul......

In alta ordine de idei, copiii, ori sunt mari, ori sunt mici...te fac se te scapi pe tine de spaima.
Ma suna Cristina de la Cluj ca a luat primul ei examen cu 8 si ceva la dreptul afacerilor, ea fiind studenta la FSEGA...in fine..o felicit..mare bucurie..Cum vb noi asa, se ineaca fetelor si se aud niste zgomote, cum tusea, isi dadea duhul copilul meu acolo si eu nu puteam sa fac nimiccc. Eu tip de aici...sa te bata in spate cinevaaaaa, deja eram terminata..
Aud deodata o voce de barbat o intreaba: ,,gata?" ,,gata?" o batut- o in spate... si incet, incet isi revine...era colegul ei. Se inecase cu o bomboana
M-am dus la baie instant....am facut diaree pe loc de spaima
Deci....ce sa mai vb..copiii astia te baga la nebuni uneori.
Am sunat-o de doua ori la intervale de cate 5 min sa ma asigur ca totul e ok. Era deja ok..Slava lui Dzeu


mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)





Of saracuta de tine!Bine ca s-a terminat cu bine!Te pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui madybulancea

Hellooo...multumesc ca ati intrebat de mine,sunt ceva mai bine,in week am tot iesit pe la mall toti 4 si mi-am mai clatit si eu ochii si am mai si barfit cu sotul pe una pe altul,azi am fost pe la servici cu bb si am ras un pic pe acolo,deci sunt mai vesela si razvi e la gradi de azi deci si mai libera....

Am si eu o intrebare,de cand putem sa ii punem pe bebei in cadita in suportelul ala special in care stau in fund???caci avem si noi ramas mostenire de la razvan....de luna viitoare sotul nu va mai fi acasa in timpul sapt,e plecat cu jobul prin tara si vine doar in week(sper) si o tine asa cam un an juma,numai ca o sa aibe si cateva luni cand o sa stea acasa.....asa ca nu o sa mai pot sa ii fac baita in cadita lui pt ca rares dupa baie,masaj si imbracat trebuie imediat dat sanul si cam intr-o ora se culca,dar ora asta sta la san...asa ca nu pot sa car cadita,deci va trebui sa ii fac in baie...

Roberta iarta-l mama pe sot,ca se poate intampla oricui,a cazut si rares intr-o dimi pe la 6 cred ca s-a trezit (eu dormeam) si nu a zis nimic caci nu l-am auzit si s-a fatait pana a ajuns pe marigine unde era o perna,a darmat-o si am deschis ochii exact knd a cazut,m-am speriat cumplit,nu s-a lovit pt ca a cazut pe perna dar tot s-a speriat si a tipat si atat imi mai lipsea sa vina si sotul sa imi tina teorie....

Giuliana pup sa treaca sperietura!

Ahhh diversificarea....rares e disperat cand mananc,daca e si in brate la mine pai se napusteste asupra mainii mele,aveam o banana si s-a runcat la ea si a supt la ea,si knd i-o luam tipaaaa si daca i-o dadeam inapoi moamaaaa ce fericire era,asa ca ma bate gandul sa incep mai devreme un pic,dar doar ma bate gandul caci nu prea am chef sa gatesc....

ilida sper ca emai bine tudor,sa intri sa dai de veste!

Burtocik,Mariaruxi ce mai faceti????





Mami de Razvan si Rares


Bravo Mady!Ma bucur ca ti-a priit iesirea!
Ce mi-a placut faza cu barfitul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roberta84

Acu sa va povestesc ce am patit aseara:
Imi pregatesc puiutul de culcare, spalat schimbat , el cu mare chef de joaca, asa ca il las cu tati in patul nostru sa se joace, ii spun sa aiba f mare grija pt se misca extrem de repede si eu ma duc la dus , momentul in care eu ma relaxez cel mai tare! Si cum ma bucuram eu acolo de aceasta relaxare , aude un tipat ascutit urmat de un plans disperat . A inlemnit ! ies repede din dus desi eram pe jumate spalata , cand ajung in dormitor , tati cu baiatul in brate il alina iar el suspina infundat. Ce s-a intamplat??? imi zice " era sa cada din pat si l-am prins de picioare , probabil s-a speriat . " nu am crezut pt ca ala nu fusese tipat de sperietura, asa ca il iau din brate si cand ma uit la el era rosu pe cap , deasupra tamplei pana spre crestet si un pic umflat. Cam l-ai prins daca el s-a lovit??? , imi zice ca probabil de marginea patului . Bineinteles ca nu l-am crezut , a fost prima data cand nu am crezut ceva ce imi spune. M-am suparat f tare , m-am abtinut sa nu tip ca sa nu sperii bietul copil si mai tare insa tot i-am spus vre-o doua printre care " eram sigura " si " nu am baza in tine" cuvinte care l-au deranjat f tare si drept urmare nu mai vorbim acum. Eu zic ca am dreptate , mereu trebuie sa ii repet un lucru de 2 ori pt ca nu e atent , cum sa iti cada copilul sub nasul tau!!? deci de data asta nu mai vorbesc cu el pana vine mama! adica o saptamana!Tu vinovat si tot tu te superi ...
Pana la urma cred ca nu m-a mintit , ca daca Doamne fereste cadea ... patul ns e f inalt , 70 cm , si sigur se intampla ceva mai urat , probabil s-a lovit cumva de margine cum a spus el , l-am urmarit toata noapte , i-a trecut roseala si umflatura nu il doare daca il ating , ba chiar o ora pana sa adoarma ne-am jucat si am ras de parca nu se intamplase nimic . Dar data viitoare se poate intampla mai grav , asa ca ...
Numai eu stiu cum stau cu ochii pe el toata ziua si nu il las o secunda nesupravegheat , daca nu ma pot uita la el il pun in tarc , ca sa nu se intample nimic , iar lui ii cade da sub nas in 3 minute, off , barbatii astia! Acu sa te tii ca amandoi caposi , nu stiu care si cand va ceda primul , eu nu am de gand!!

fericita de Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !



imi pare tare, tare rau de patanie. impoartant e ca bb e ok.
dar, sa stii, acu' chiar daca te superi si pe mine si nu mai vb nici cu mine , ca nu mi se pare ok cum ai reactionat. chiar daca esti 99.99% din timp pe faza, atent si grijulie, astfel de lucruri de pot intampla.
alex mi-a sarit, efectiv, in cap, eu eram langa el, cu o mana pe el, el s-a rasucit la 180 de grade si a sarit de pe canapea, l-am prins doar datorita NOROCULUI inainte sa ajunga pe parchet ... cumva in zbor.
de aceea se cheama accidente, deoarece se pot intampla oricui. stiu ca e puiul tau si te doare sufletul pt el, dar si taticul lui il iubeste la fel si incearca sa aiba grija de baietelul lui. sunt sigura de asta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

Ramona , asa e cu mamele si soacrele mai ales , daca ne uitam in gura lor ..., acum sa o sun pe soacra-mea sa ii spun ca feciorasul ei drag si-a scapat odrasla pe jos , ca ea imi dadea mie de grija sa nu-l scap!
Gliana , vaaai ce sperietura , Doamne , bine ca e bine.
Mada , ma bucur ca ai iesit din butoi , cat despre cazatura , macar tu dormeai , e de inteles , dar al meu era treaz trezutz ... doar daca doarme cu ochii deschisi
Ruxii , exact asa papa si Gabitzu , 90 fructe si 120-140 pireu de legume cu carnita.
Lissa , cata dreptate ai .
Acu eu stiu ca asa e cum spuneti voi , el s-a speriat si nu a mai recunoscut poate , si ca se putea intampla oricui , dar eu nu am de gand sa il las ca asa sunt barbatii , pt mine scuza asta nu exista , am exemplu pe mama care la fel a facut toata viata , ea a facut totul in casa si nu i-a reprosat nimic tatalui ca sa nu se certe , ca sa nu stea suparati , ca asa sunt barbatii etc.. iar acum la batranete cand nu mai poaate sa le faca pe toate ii pare rau ca l-a invatat prost.Sa nu va inchipuiti ca sunt una deaia care stau numai cu gura pe el , dar orice greseala vine taxata . cu atat mai mult cand e vorba de copilCu vorba buna si la momentul potrivit , dar tot i le spun pe toate, asa sunt eu. Iar de data asta chiar m-am uimit singura pt ca i-am spus mult mai putin decat as fi putut si tot el s-a suparat , deci aici e buba .. tu cu vine , tu cu prajina! . oricum o sa il iert ... cand o sa isi ceara iertare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui madybulancea

Hellooo...multumesc ca ati intrebat de mine,sunt ceva mai bine,in week am tot iesit pe la mall toti 4 si mi-am mai clatit si eu ochii si am mai si barfit cu sotul pe una pe altul,azi am fost pe la servici cu bb si am ras un pic pe acolo,deci sunt mai vesela si razvi e la gradi de azi deci si mai libera....

Am si eu o intrebare,de cand putem sa ii punem pe bebei in cadita in suportelul ala special in care stau in fund???caci avem si noi ramas mostenire de la razvan....de luna viitoare sotul nu va mai fi acasa in timpul sapt,e plecat cu jobul prin tara si vine doar in week(sper) si o tine asa cam un an juma,numai ca o sa aibe si cateva luni cand o sa stea acasa.....asa ca nu o sa mai pot sa ii fac baita in cadita lui pt ca rares dupa baie,masaj si imbracat trebuie imediat dat sanul si cam intr-o ora se culca,dar ora asta sta la san...asa ca nu pot sa car cadita,deci va trebui sa ii fac in baie...

Roberta iarta-l mama pe sot,ca se poate intampla oricui,a cazut si rares intr-o dimi pe la 6 cred ca s-a trezit (eu dormeam) si nu a zis nimic caci nu l-am auzit si s-a fatait pana a ajuns pe marigine unde era o perna,a darmat-o si am deschis ochii exact knd a cazut,m-am speriat cumplit,nu s-a lovit pt ca a cazut pe perna dar tot s-a speriat si a tipat si atat imi mai lipsea sa vina si sotul sa imi tina teorie....

Giuliana pup sa treaca sperietura!

Ahhh diversificarea....rares e disperat cand mananc,daca e si in brate la mine pai se napusteste asupra mainii mele,aveam o banana si s-a runcat la ea si a supt la ea,si knd i-o luam tipaaaa si daca i-o dadeam inapoi moamaaaa ce fericire era,asa ca ma bate gandul sa incep mai devreme un pic,dar doar ma bate gandul caci nu prea am chef sa gatesc....

ilida sper ca emai bine tudor,sa intri sa dai de veste!

Burtocik,Mariaruxi ce mai faceti????





Mami de Razvan si Rares



alex sta in suportul acela de vreo 2 saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

'neatza si de la noi!

Va multumesc tuturor pentru urari, cred ca au ajuns si la Tudor pt ca acum la ultima masuratoare a temp. avea 37.2 ceea ce este minunat! Toata noaptea a stat cu 39. Acum e vesel si se joaca in patut cu caruselul. Stiu ca dimineata mai scade temperatura, incerc sa nu ma entuziasmez totusi f repede, o sa il tinem sub observatie pana maine cel putin.
Si am mai facut si noi o boacana azinoapte, cu tylenolul. Avem doua cutii: una pe care ne-au dat-o medicii in noiembrie (cica sa-i dam preventiv dupa vaccinuri, dar nu i-am dat atunci) si alta cumparata de noi de la farmacie. I-am dat azinoapte din cea prescrisa de medic, am zis ca e mai de incredere. Si i-am dat doza din spital, maricica. Cand am intrat acum pe net ca sa verific dozajele, am avut surpriza sa vad ca i-am dat mult prea mult!
Cel prescris de medici era Tylenol Concentrated Drops - care din var asta inteleg ca nu-l mai produc, pe motiv ca fiind prea concentrat si usor de gresit dozajul, foarte multi copii s-au imbolnavit la ficat, unii au si murit! Cealalta sticluta pe care ne-o daduse farmacistul era cea care se foloseste acum si pe care de fapt o folosesc si spitalele!!!! Cel pe care i l-am dat noi cica e de trei ori mai concentrat! Sa lesin si alta nu cand am citit! Inca sunt cu spaima-n san.
Deci fetele din America, in caz ca nu stiati de schimbarea asta, sa aveti grija si voi la ce fel de Tylenol le dati. Cat de tampiti sunt ca lasa pe piata simultan pe ambele!
Link catre dozajele pt ambele variante.
Ma duc sa imi fac o cafea si sa-mi dragalesc bolnaviorul.
Va pup pe toate, o seara usoara va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui pufi79

Buna fetelor,


S-a trezit bolnaviorul, va pup




mami de strumf mult iubit Eduard-Gabriel
Doamne ai grija de noi




pupam baiatul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlyMih

Glianasa treaca sperietura

Mamicuta fericita de baietel Ianis-Andrei(5 iulie 2011)


Multumesc fetelor a mai trecut....

Mergi la inceput