Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (41)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:

Glianasa treaca sperietura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxiiiii spune:

Ramona chiar ai de adunat perle :)

Noi stam bine cu diversificarea
Avem o masa de fructe si deja mancam urmatoarele fructe: mar, para, mango, avocado, banana, piersici(borcane), prune (borcanel) ...pana acum i-am dat fructele date pe razatoarea de sticla pt ca S mananca pireu (nu vrea suc) si incerc sa ma pliez si eu sa renunt la crud si am luat niste borcanele de la Organix si vad ca ii plac. O sa incerc si la steamer dar eu am u n aparat care are cuvele mari si e prea putin ce trebuie sa fac eu plus ca in perioada asta nu mi se pare nimic din ce gasesc in hipermarketuri safe. Am gasit pere din China!!!! Va imaginati ca au fost aduse cu vaporul :)) iar in Pitesti nu exista niciun magazin bio cu legume si fructe :(

Iar la masa de pranz papam pireu in fiecare zi in diferite combinatii: cartofi dulci, cartof alb, dovleac, dovlecel, morcov, pastarnac, telina, ardei, patrunjel , branza calcica si piept de pui.
Pieptul de pui i-l dau momentan la fiecare masa iar branza cam la 2 zile.
Urmeaza sa introduc orezul, praz, sfecla, fasole verde, conopida.

Ne-am achizionat si scaun de masa si ne place tare mult plus ca ma descurc mai bine ca o tin cu mine in bucatarie pana termin si curatenia de dupa masa si e super ok.

In mare S. mananca 60-90 gr. pireu fructe si 120-140 de pireu legume!

Suntem ok cu mancarea si parca sa zic ca si cu laptele asta nou e mai bine ...Doamne ajuta!

Si de o saptamana zicem intr-una ma-ma ...creste sufletul in mine :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Hellooo...multumesc ca ati intrebat de mine,sunt ceva mai bine,in week am tot iesit pe la mall toti 4 si mi-am mai clatit si eu ochii si am mai si barfit cu sotul pe una pe altul,azi am fost pe la servici cu bb si am ras un pic pe acolo,deci sunt mai vesela si razvi e la gradi de azi deci si mai libera....

Am si eu o intrebare,de cand putem sa ii punem pe bebei in cadita in suportelul ala special in care stau in fund???caci avem si noi ramas mostenire de la razvan....de luna viitoare sotul nu va mai fi acasa in timpul sapt,e plecat cu jobul prin tara si vine doar in week(sper) si o tine asa cam un an juma,numai ca o sa aibe si cateva luni cand o sa stea acasa.....asa ca nu o sa mai pot sa ii fac baita in cadita lui pt ca rares dupa baie,masaj si imbracat trebuie imediat dat sanul si cam intr-o ora se culca,dar ora asta sta la san...asa ca nu pot sa car cadita,deci va trebui sa ii fac in baie...

Roberta iarta-l mama pe sot,ca se poate intampla oricui,a cazut si rares intr-o dimi pe la 6 cred ca s-a trezit (eu dormeam) si nu a zis nimic caci nu l-am auzit si s-a fatait pana a ajuns pe marigine unde era o perna,a darmat-o si am deschis ochii exact knd a cazut,m-am speriat cumplit,nu s-a lovit pt ca a cazut pe perna dar tot s-a speriat si a tipat si atat imi mai lipsea sa vina si sotul sa imi tina teorie....

Giuliana pup sa treaca sperietura!

Ahhh diversificarea....rares e disperat cand mananc,daca e si in brate la mine pai se napusteste asupra mainii mele,aveam o banana si s-a runcat la ea si a supt la ea,si knd i-o luam tipaaaa si daca i-o dadeam inapoi moamaaaa ce fericire era,asa ca ma bate gandul sa incep mai devreme un pic,dar doar ma bate gandul caci nu prea am chef sa gatesc....

ilida sper ca emai bine tudor,sa intri sa dai de veste!

Burtocik,Mariaruxi ce mai faceti????



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielita81 spune:

Miha si eu aveam aceiasi problema si orele identice 11,1,3,5,7 dar acum de 2 nopti de la 11sare direct la 5 deci vor veni si la tine nopti mai bune....fetelor asa e cu sotii si al meu a gafat si a cazut fata jos.... FLOARE DE COLT cuvintele sunt de prisos dar noi suntem alaturi de tine si de puiul tau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufi79 spune:

Buna fetelor,

Iar am avut un weekend de pomina asa ca sunt tot in urma cu cititul , Eduard e racit cobza si a fost atata de matait ca am stat numai cu el in brate.

E prima oara cand raceste taman dupa ce abia isi revenise cu rotavirusul .

Ilida multa sanatate lui Tudor, si eu am fost terminata cand am fost cu el pentru perfuzie ca era deshidratat, desi nu era nimica grav dar cand l-am vazut cu branula in manuta .........noroc ca a fost si tati cu noi si-am stat toti 3.

Roberta ai dreptate, barbatii sunt ceva mai relaxati in tot ce fac de-asta ei arata mai bine pe masura ce imbatranesc , in alta ordine de idei bine ca nu s-a intamplat nimic grav, pupici lui Gabriel.

Lisssa , nu sunt suparata doar ca am observat ca diversificarea este un subiect foarte sensibil pe care m-am decis sa nu-l mai abordez, cel putin nu pe forum .

S-a trezit bolnaviorul, va pup




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crudiutalida spune:

Salutari si de la noi, mamici si pitici
Am revenit si noi acasa!Ce bine eeeeeeeeeeee
Am stat la mama mea 2 saptamani la Tg-Jiu ca e singura ,a cazut si si-a rupt piciorul...de ,cine s-o ajute
Acum e mai bine
Noi am fost azi la dr si am facut vaccinul de 4luni,Strumful meu la 5 lunite are 6 kg si 60 cm....dr a zis ca e cam micuta.....dar nu vrea nimic altceva de papa decat tati...ce sa-i fac?probabil asa e ea mai micuta...
Am fugit ca s-a trezit piticul....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

oooof Roberta, imi pare rau. e bine, crede-ma sa stai cu gura pe barbati. e fffff bine. si tot se vor mai intampla.

mie mi-a facut multe chestii Cristi in leg cu Ana...de zapacit. va enumerez cateva:
- cand a inceput sa mearga in 4 labe, a gasit Ana un surub( si nu de la mine)
- a inceput Ana sa umble, a lasat al eu barbat la marginea mesei un cutit
-acu' 2 sapt, Ana terminase de mancat si fugise sa se stearga in bucatarie. eu c Filip. numai ce aud o bubuitura mare. se sparsese un borcan pe care--l spalase C cu o zi inainte, l-a pus la scurs pe marginea cabinetului pe un prosop de bucatarie. Ana l-a tras si s-a spart. noroc ca nu s-a taiat


eu cand plec de acasa si il las pe al meu cu ei, de fiecare data cand imi suna telefonul am emotii. Si nu ca nu are grija de ei, ca are. Dar e neglijent. Odata venisem acasa de la munca pe la 9 seara si uitase sa ii dea Anei sa manance de cina


oricum, are si parti bune

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roberta84

Acu sa va povestesc ce am patit aseara:
Imi pregatesc puiutul de culcare, spalat schimbat , el cu mare chef de joaca, asa ca il las cu tati in patul nostru sa se joace, ii spun sa aiba f mare grija pt se misca extrem de repede si eu ma duc la dus , momentul in care eu ma relaxez cel mai tare! Si cum ma bucuram eu acolo de aceasta relaxare , aude un tipat ascutit urmat de un plans disperat . A inlemnit ! ies repede din dus desi eram pe jumate spalata , cand ajung in dormitor , tati cu baiatul in brate il alina iar el suspina infundat. Ce s-a intamplat??? imi zice " era sa cada din pat si l-am prins de picioare , probabil s-a speriat . " nu am crezut pt ca ala nu fusese tipat de sperietura, asa ca il iau din brate si cand ma uit la el era rosu pe cap , deasupra tamplei pana spre crestet si un pic umflat. Cam l-ai prins daca el s-a lovit??? , imi zice ca probabil de marginea patului . Bineinteles ca nu l-am crezut , a fost prima data cand nu am crezut ceva ce imi spune. M-am suparat f tare , m-am abtinut sa nu tip ca sa nu sperii bietul copil si mai tare insa tot i-am spus vre-o doua printre care " eram sigura " si " nu am baza in tine" cuvinte care l-au deranjat f tare si drept urmare nu mai vorbim acum. Eu zic ca am dreptate , mereu trebuie sa ii repet un lucru de 2 ori pt ca nu e atent , cum sa iti cada copilul sub nasul tau!!? deci de data asta nu mai vorbesc cu el pana vine mama! adica o saptamana!Tu vinovat si tot tu te superi ...
Pana la urma cred ca nu m-a mintit , ca daca Doamne fereste cadea ... patul ns e f inalt , 70 cm , si sigur se intampla ceva mai urat , probabil s-a lovit cumva de margine cum a spus el , l-am urmarit toata noapte , i-a trecut roseala si umflatura nu il doare daca il ating , ba chiar o ora pana sa adoarma ne-am jucat si am ras de parca nu se intamplase nimic . Dar data viitoare se poate intampla mai grav , asa ca ...
Numai eu stiu cum stau cu ochii pe el toata ziua si nu il las o secunda nesupravegheat , daca nu ma pot uita la el il pun in tarc , ca sa nu se intample nimic , iar lui ii cade da sub nas in 3 minute, off , barbatii astia! Acu sa te tii ca amandoi caposi , nu stiu care si cand va ceda primul , eu nu am de gand!!

fericita de Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !


Pupam Gabita sa treaca repede!Cat despre cearta si nevorbit....o sa treaca!Se zice ca nici o relatie nu evolueaza daca nu exista discutii contradictorii si cum barbatii nu au acest sentiment matern...situatii asemanatoare vor mai fi

PS-ff frumoasa poza de la avatar!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

La multe lunite fericite si sanatoase pentru:

SOFIA-ELENA de amaia
ISABELA de maribell


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

La multe lunite si pentru
EDUARD-CONSTANTIN de Florina_G!



Mergi la inceput