Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (41)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

am pe facebook pe unul dintre cei mai buni medici oftalmologi si i -am scris mesaj.
Ideea este ca eu am avut demult asa ceva, am tratat. Eric maimare acum dar nu mereu..Vedem ce ne raspunde....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

crisspy

rodi, nu sta atatea zile suparata pe sot, iarta-l si fa-l sa recunoasca daca intr-adevar bebe s-a lovit. Ei de frica si din vina nu prea recunosc. Se poate intampla oricui pana la urma. si noi am patit cu Eric iar cu Cristina cand era mics, in fata mea si-a trantit in parc leaganul de fier in fatza si s-a desfigurat atunci. Avea 3 ani.
Este pacat sa nu vb, spune-i sa fie mai atent pe viitor, oricul el va fi pt ca a vazut daca nu e ce se intampla.
Nu e bine sa nu vorbiti din cauza copilului, pt ca multe se vor mai intampla, nu neaparat rele, dar voi trebuie sa fiti uniti.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

SOFIA-ELENA de amaia
ISABELA de maribell



pupicei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

buna fetelor.
la multi ani imi, cu putina intarziere!

la multi ani pentru toti sarbatoritii!


nu am apucat sa recuperez nimic.
tot wk am fost cu doctorii cursanti, am ragusit de cat am vorbit, a iesit ff bine. azi le fac practicul, le dau testul final si le inmanez diplomele.

pe bebe l am lasat cu o doamna de incredere si am fost multumita.

am vb iar cu mama, care imi spunea ca ea de la 6 luni de abia ma punea intre perne, ca sa nu mi strice coloane. deci maica mea nu stie ce vb, nu mai retine sau eu nu ma exprim bine. pt ca iustin sta intre perne de ceva timp si sta f bine in fund la mine in brate, pe perna, uneori mai aluneca, nu sta mult timp singur in mijlocul patului, in fund, dar oricum sta suficient pentru varsta lui, probabil fara a fi precoce.desi dc ma gandesc ca a fost prematur si teoretic are doar 5 luni, nu 6...e chiar f precoce.

mai nou apuca tot ce prinde pe masa, rupe servetele, darama pahare, trage de fata de masa. nu stiu cum poate, dar cand apuca ceva, prinde cu o forta de abia ii scot din mana...

nu suporta jucariile de plus, doar un magarush pe care l a preferat de mic. restul il cam lasa rece. ii plac jucariile de plastic, usoare si care zdrangane.
se joaca insa cu ele, destul de violent, pana se loveste in cap cu ele si incepe sa planga. apropo ca intrebai tu MAMUTZ, dc se loveste cu zdranganelele, da iustin isi da cu ele de picioare, de cap..pana plange.

dar lui iustin ii plac obiectele de oameni mari. telefonul meu, al lui ta su, cartile, hartiile, pungile care fosnesc, pixurile, perna (aseara se juca cu o perinutza mica, si o punea pe cap si o dadea jos si iar o punea pe cap, iar o dadea jos si radea tot timpul, ca eu il intrebam cand era cu ea pe cap: unde e mama, iustin, nu mai e mama...si cand o dadea de pe cap, ii faceam bau, uite o pe mama, e mama! si radea in hohote de se ineca de ras).

oricum iustin, pe cat de serios iese in poze, in realitate rade extrem de mult. eu innebunesc de placere cand il aud. ma topesc.

roberta si eu il pup pe iustin de l am zapacit. sper sa nu inceapa sa ma respinga de atata pupat. l am tocit.si l musc de talpici si de funduletz si rade asa fericit. il ador, efectiv.


cand ii fac baitza acum, il pun tot la el in caditza, desi nu prea mai incape, dar il pun in fundulezt, el se apuca cu manutzele de laterale si se tine singurel si asa ii fac repede baita si imi e mult mai comod, desi stau cu stresul sa nu pice. dar evident, ca sunt mereu langa el.


roberta, eu zic sa te impaci cu sotzul, pt ca ce a patit el i se putea intampla oricui. si mie mi a cazut iustin din pat, drept in nas de si l turtise si era julit tot si urla de mama focului. asta e...se intampla. nu mai fi supi pe el, chiar dc tu ca mama esti mult mai atenta.

sotul meu are un efect fantastic asupra lui bebe. fiind extrem de calm si de zen si de relaxat, parca ii induce copilului toata starea sa, ca de cate ori vine sotul langa el, iustin face orice nu te astepti. de exemplu, cand vine sotul si ii zic, da manutzele la mami, le da imediat si rade. si sotul se cruceste de mine, ca s nebuna.

dc sa zicem nu mai gangureste, si i zic sotului, vezi ca nu prea a mai gangurit, cum vine el si il intreaba ceva, incepe iustin da, da, a ba, da am au au amn ewe ada...

iar imi zice sotzul ca s cu pluta si innebunesc copilul ca l grabesc si vreau geniu si l stresez cu starea mea.


florina, si pe mine sotzul tot timpul ma acuza ca s prea anxioasa si stresata si innebunesc copilul de cap si pe el, evident, descarcandu mi pe el toate fobiile mele. tot timpul imi zice ca cu atitudinea mea o sa l stresez de cap si sa las copilul in pace in ritmul sau, ca e un copil bun, face tot ce vreau eu, doar ca eu nu am ochi sa vad, obsedata fiind de nebunia mea.

ca sa nu mai zic ca sotul mi a declarat ferm ca desi eu sunt cea mai mare slabiciune a lui, dc o tin asa cu stresul cu bebe,cu obsesia cu milaginul, ma scoate de la inima si mi baga mintile in cap.(nu stiu precis prin ce metoda)

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

crisspy

rodi, nu sta atatea zile suparata pe sot, iarta-l si fa-l sa recunoasca daca intr-adevar bebe s-a lovit. Ei de frica si din vina nu prea recunosc. Se poate intampla oricui pana la urma. si noi am patit cu Eric iar cu Cristina cand era mics, in fata mea si-a trantit in parc leaganul de fier in fatza si s-a desfigurat atunci. Avea 3 ani.
Este pacat sa nu vb, spune-i sa fie mai atent pe viitor, oricul el va fi pt ca a vazut daca nu e ce se intampla.
Nu e bine sa nu vorbiti din cauza copilului, pt ca multe se vor mai intampla, nu neaparat rele, dar voi trebuie sa fiti uniti.

Pupici

mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)





si eu cred la fel guliana, ca sotul ei de frica nu recunoaste.:))))

bietul sotz...

pe de alta parte o inteleg si pe rodi...

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

ilida, cum merge diversificarea lui tudor???
imi pare extrem de rau pt patzania cu vaccinul. urat de tot.



si la noi diversificarea merge incet de tot.
i am dat para cu mar si a facut crampe, a urlat 2 ore seara continuu. i am scos para.

i am bagat putin morcov fiert si dat prin blender si cam atat.
asa ca tot ce papam noi, este putin mar copt si facut piure la blender, dimineata pe la 10 si putina morcov fiert si facut piure la blender, pe la ora 2-3.si toata saptamana mergem asa. si poate dupa ii adaug ceva dovlecel. n am idee.

de inlocuit mese...nu stiu cand.....n am idee. nici gand. laptele e placerea lui maxima. si dc ati simti in ce hal miroase laptele asta cu roscove, antiregurgitare, v ati intreba, cum ma intreb si eu, ce i poate place la el....



_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

ruxiii, voi ce mai faceti???? ce mai papati? cum merge diversificarea?

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

eu cred ca voi aduna o colectie de perle din sursa soacra mea si mama ca sa fac un catalog de perle.

maica mea a atins un maxim, cand ma stresa sapt trecuta ca eu la 9 luni mergeam si mi trimitea poze scanate, cu dovada ca aveam 9 luni si ma tara bunicu in ham prin curte.
ca azi sa mi zica ca la 6 luni de abia ma punea intre perne, ca sa nu mi strice coloana mai devreme.. desi sapt trecuta ma trimitea la dr cu copilului.


soacra mea azi, suna disperata ca a vb ea cu o vecina si de fapt isi aduce aminte ca ea ii dadea grish lui barbatiu miu, grish cu lapte si mar cu biscuti. si am intrebat o cand. pai, cica, pe la 8-9 luni. sa i dau si eu lui iustin. pai zic, da, ii dau,dar n are 9 luni. doar 6. pam, pam...unde era urgenta, ca era total disperata la telefon sa mi impartaseasca informatia valoroasa.

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

eu cred ca voi aduna o colectie de perle din sursa soacra mea si mama ca sa fac un catalog de perle.

maica mea a atins un maxim, cand ma stresa sapt trecuta ca eu la 9 luni mergeam si mi trimitea poze scanate, cu dovada ca aveam 9 luni si ma tara bunicu in ham prin curte.
ca azi sa mi zica ca la 6 luni de abia ma punea intre perne, ca sa nu mi strice coloana mai devreme.. desi sapt trecuta ma trimitea la dr cu copilului.


soacra mea azi, suna disperata ca a vb ea cu o vecina si de fapt isi aduce aminte ca ea ii dadea grish lui barbatiu miu, grish cu lapte si mar cu biscuti. si am intrebat o cand. pai, cica, pe la 8-9 luni. sa i dau si eu lui iustin. pai zic, da, ii dau,dar n are 9 luni. doar 6. pam, pam...unde era urgenta, ca era total disperata la telefon sa mi impartaseasca informatia valoroasa.

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....






Oare asa o sa fim si noi?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Bravooooo pt Iustin......
Ma bucur ca ai gasit o doamna de incredere sa stea cu el
Nu te mai lua dupa mame.....delooooooc

Felicitari ca ti-a iesit cursul......

In alta ordine de idei, copiii, ori sunt mari, ori sunt mici...te fac se te scapi pe tine de spaima.
Ma suna Cristina de la Cluj ca a luat primul ei examen cu 8 si ceva la dreptul afacerilor, ea fiind studenta la FSEGA...in fine..o felicit..mare bucurie..Cum vb noi asa, se ineaca fetelor si se aud niste zgomote, cum tusea, isi dadea duhul copilul meu acolo si eu nu puteam sa fac nimiccc. Eu tip de aici...sa te bata in spate cinevaaaaa, deja eram terminata..
Aud deodata o voce de barbat o intreaba: ,,gata?" ,,gata?" o batut- o in spate... si incet, incet isi revine...era colegul ei. Se inecase cu o bomboana
M-am dus la baie instant....am facut diaree pe loc de spaima
Deci....ce sa mai vb..copiii astia te baga la nebuni uneori.
Am sunat-o de doua ori la intervale de cate 5 min sa ma asigur ca totul e ok. Era deja ok..Slava lui Dzeu


Mergi la inceput