Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (41)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Azi i am dat un varf de cutit de banana pasata lui Imi. A facut fete fete! Tare comica!
Nu i a placut deloc si a dat o afara imediat.
Incerc mai incolo (joi) cerealele cand ajungem acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

Seara buna mamici si pitici!

Noi ne-am petrecut ziua la urgente pentru ca Tudor incepand de azinoapte a fost tot cu febra (cand am plecat ajunsese la 39.7) desi i-am dat tylenol, i-am pus comprese si l-am imbaiat cu apa calduta La urgente plin de medici rezidenti. Dupa ce i-au mai dat si ei Tylenol , ne-au zis (asa cum credem si noi) ca nu are cum sa fie reactie la vaccinul de 6 luni din moment ce la dozele anterioare nu a avut absolut nimic. Apoi s-au gandit ca poate are infectie urinara. Ei si aici a inceput chinul: 4 persoane au incercat 5 sonde pe putulica puiului, de credeam ca-i bat! Nu am putut sa privesc! Bineinteles ca nu au reusit (cica ei sunt obisnuiti cu circumcisii unde e usor) asa ca bebe in final saracul sangera si plangea ca din gura de sarpe. I-au pus o punguta si am stat 2h sa asteptam sa faca pisu singur.
Am petrecut 5 ore de cosmar si tot nu avem un diagnostic. Rezultatul sumar spune ca nu are infectie, dar cica mai au un rezultat de primit in 2-3 zile. Acum i-am pus un supozitor cu paracetamol sa vad daca-i mai scade.
Nu stiu ce sa zic, o fi vaccinul, o fi vreun pojar...vom vedea. Sper sa avem o noapte mai usoara.

Scuze ca nu am citit ce-ati mai scris dar sunt zombie.
Va pup, noapte buna tuturor!


din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"




Vai Ilida ce patanie nasoala! Sper ca voinicul e mai bine acum si tu la fel! Multa multa sanatate! Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Mie mi se face rau Miha, Ilida...Eu nu cred ca lasam sa se faca incercarea asta....
Imi bag picioarele in medicina lor, handicapatii...sa -i faca asa un chin copilului....

Si cum se mai simte acum iepurasul scump?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roberta84

Acu sa va povestesc ce am patit aseara:
Imi pregatesc puiutul de culcare, spalat schimbat , el cu mare chef de joaca, asa ca il las cu tati in patul nostru sa se joace, ii spun sa aiba f mare grija pt se misca extrem de repede si eu ma duc la dus , momentul in care eu ma relaxez cel mai tare! Si cum ma bucuram eu acolo de aceasta relaxare , aude un tipat ascutit urmat de un plans disperat . A inlemnit ! ies repede din dus desi eram pe jumate spalata , cand ajung in dormitor , tati cu baiatul in brate il alina iar el suspina infundat. Ce s-a intamplat??? imi zice " era sa cada din pat si l-am prins de picioare , probabil s-a speriat . " nu am crezut pt ca ala nu fusese tipat de sperietura, asa ca il iau din brate si cand ma uit la el era rosu pe cap , deasupra tamplei pana spre crestet si un pic umflat. Cam l-ai prins daca el s-a lovit??? , imi zice ca probabil de marginea patului . Bineinteles ca nu l-am crezut , a fost prima data cand nu am crezut ceva ce imi spune. M-am suparat f tare , m-am abtinut sa nu tip ca sa nu sperii bietul copil si mai tare insa tot i-am spus vre-o doua printre care " eram sigura " si " nu am baza in tine" cuvinte care l-au deranjat f tare si drept urmare nu mai vorbim acum. Eu zic ca am dreptate , mereu trebuie sa ii repet un lucru de 2 ori pt ca nu e atent , cum sa iti cada copilul sub nasul tau!!? deci de data asta nu mai vorbesc cu el pana vine mama! adica o saptamana!Tu vinovat si tot tu te superi ...
Pana la urma cred ca nu m-a mintit , ca daca Doamne fereste cadea ... patul ns e f inalt , 70 cm , si sigur se intampla ceva mai urat , probabil s-a lovit cumva de margine cum a spus el , l-am urmarit toata noapte , i-a trecut roseala si umflatura nu il doare daca il ating , ba chiar o ora pana sa adoarma ne-am jucat si am ras de parca nu se intamplase nimic . Dar data viitoare se poate intampla mai grav , asa ca ...
Numai eu stiu cum stau cu ochii pe el toata ziua si nu il las o secunda nesupravegheat , daca nu ma pot uita la el il pun in tarc , ca sa nu se intample nimic , iar lui ii cade da sub nas in 3 minute, off , barbatii astia! Acu sa te tii ca amandoi caposi , nu stiu care si cand va ceda primul , eu nu am de gand!!

fericita de Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !


Roberta imi pare nespus de rau si pentru voi. In primul rand imi pare rau pentru micutul rapidist (ai zis ca se misca repede). Bine ca nu are nimic, asta e cel mai important. Asa si eu am pus o pe Imi in fundut si cand s a dus pe spate a venit cu capul de un colt de masa, dar a fost doar frica, nimic grav. Sa vedem cate lovituri vor avea ei cand vor incepe sa mearga de a busilea! Atunci sa fim atente!
In al doilea rand, imi pare rau de faza cu sotul. Si eu ii fac capul calendar lui al meu, nu in chestii de securitate, ci in alte directii, dar nu e genul orgolios. Intotdeauna lasa de la el saracul (e balanta-cauta armonia). Dar sigur atunci cand ai un copil o sa va impacati repede, caci apar situatii cand trebuie sa vorbiti despre el. Va doresc o impacare dulce!

Pupici de la noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Gliana, a mea nu are panza aia pe ochi, asa cum ai descris ca ai tu si Eric. Dar parca imi amintesc ca avea cand era mai mica. Eu stiu, poate merita consultat pediatru.

In legatura cu diversificarea, mi e asa de sila sa o sun pe doctora mea care e efectiv o plictisita. De purtat se poarta cu manusi si amabil, dar m am saturat de ipocrizii din astea, m am saturat de prefacatorii si sa nu te ajute cand ai nevoie. Parca as suna pentru ca sa i cer aur, nu un sfat! Asa ca am sa ma ghidez dupa ce scrieti voi aici si dupa ceea ce citesc eu. O las pe prefacuta la o parte.

In general nu suport relatiile de tip buna buna, ce bune prietene suntem (sau vai ne ajutam) Dar cand vine adevarata situatie grea ma lasa cu ochii n soare, ca sa ma exprim in limbaj civilizat.

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.

Asa sunt si euLa mine ori e alba ori e neagra,altceva nu,dar sincer nu stiu daca-i bine ca suntem asa
Oricum Miha cu diversificarea la fel si eu:am citit la greu,am bagat la cap ce mi-a convenit si acum cu Dzeu inainte
Te pupic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

Citat:
citat din mesajul lui AlyMih

Si eu sunt racita..aseara am avut febra si frisoane ma doare gatu si tusesc ..din pacate nu pot sa iau mare lucru pt ca alaptez

Mamicuta fericita de baietel Ianis-Andrei(5 iulie 2011)


mulllt sex:))) si trece

mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)





Fii si tu mai cu "manusi" si zi-i ASPIRINA SARACULUI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Ami (andreea) bine ai revenit! Imi pare rau de problema de la nastere a Ilincai, dar bine ca totul e ok acum! Ma bucur mult!

Eu acu doua dimineti am visat ca stateam la taclale cu Corry. Dar se facea ca ea traia exact vis a vis de casa mea si cand te am intrebat de cat timp stai acolo, mi ai zis ca de 4 ani! Iti dai seama!? Si nu erai Corry pe care o stiu eu de pe FB. Te dadeai Corry, dar de fapt aveai cu totul alta fata! Foarte ciudat!

A venit sotul acasa si maine mi a zis ca mergem in 3 in cardiff sa facem cumparaturi pentru Imi. Ce nu fac tatii astia pentru fetitele lor? Chiar si ceva ce nu le place, ca de ex shopping!

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.

Spor la cumparaturi!Cred ca ai vrut sa zici:ce nu face tati pt fetele lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Fetelor, revin si eu dupa o perioada f aglomerata.Bebe care nu doarme noaptea, ziua serviciu, plus musafiri pe termen mai lung din strainatate.Sunt fff obosita, deoarece bebelina mea se trezeste f des noaptea.Si nu stiu de ce...Incepe asa usor sa planga, ma scol ii dau suzeta, o legan putin adoarme, apuc sa atipesc iar se repeta.Nu-mi dau seama ce se intampla, e burta, e gingia...nu stiu ce poate fi...Dar dragostea de mama, imi da puteri si rezist pentru puiul meu drag.

Am reusit sa citesc din acest capitol si imi pare rau pentru bebele lui Ilida, care a fost chinuit in spital, precum si de toti bebeii care au avut probleme.

Babyblue parca ai descris-o pe bebelina mea, cand l-ai descris pe BB Iustin.A mea fetita sta doar cateva minute pana la 5-7 min nesprijinita apoi cade, sau se sprijina cu mainile in fata cocosata.In rest, si ea trage de tot ce e in jur, arunca cu jucariile, mi se pare chiar ca le manevreaza destul de agresiv.


Mi-am facut griji ca bebelina nu se rostogoleste..a inceput si ea sa o faca mai des(cand are ceva tentant pe laterale si nu poate ajunge).Nu a fost un bebelus precoce la rostogolit, insa dr mi-a spus ca mai toti bebeii reusesc in luna a 6-a si a reusit si ea.Nu schiteaza tararea, doar se agita mult cand e pe burtica, ridicand mainile si picioarele de parca ar innota.De pe planul orizontal poate ridica capul si putin umerii, deci o sa mai dureze pana cand o sa ajungem in fundic singure.A inceput sa zica si ea abia acum bu, ma si ma inebuneste cu un rrrrrrrrr...sotul rade, spuen ca stim clar ca nu o sa fie raraita ca mine.

Legat de diversificare mananca cu placere piureul cu carnita insa dr tot nu e multumita de cat am luat in greutate si mi-a zis sa-i inlocuiesc penultima masa cu piure de legume cu branzica.Ma intreb dc nu e prea mult, daca nu scade prea mult cantitatea de lapte.Ea manaca acum pe la 5 dimineata 160 ml de lapte, la 10: 100 ml lapte cu cereale, la 12 o para cu un biscute sau mar cu un biscuite,la 14 200 garme piure d elegume cu carne de pui, la 18 150 ml de lapte si pe la 22 150 ml lapte cu cereale.Cum vi se pare, putin nu?

Va pupp pe toate si doresc insanatosire grabnica pentru bebicii bolnaviori.

Uitam sa va zic ca astazi am fct vaccinul de 6 luni si a fst bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

Mie mi se face rau Miha, Ilida...Eu nu cred ca lasam sa se faca incercarea asta....
Imi bag picioarele in medicina lor, handicapatii...sa -i faca asa un chin copilului....

Si cum se mai simte acum iepurasul scump?

mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)





Exact asa si eu Giulia!Eu nu inteleg de ce nu au procedat de la inceput asa si au chinuit bietul copil.Oricum Ilida,ai fost tare sa reusesti sa stai asaEu sunt mai exploziva asa si pt copii mei fac crima!Scuze!Te pup si pup si pui mic si drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda82

Fetelor, revin si eu dupa o perioada f aglomerata.Bebe care nu doarme noaptea, ziua serviciu, plus musafiri pe termen mai lung din strainatate.Sunt fff obosita, deoarece bebelina mea se trezeste f des noaptea.Si nu stiu de ce...Incepe asa usor sa planga, ma scol ii dau suzeta, o legan putin adoarme, apuc sa atipesc iar se repeta.Nu-mi dau seama ce se intampla, e burta, e gingia...nu stiu ce poate fi...Dar dragostea de mama, imi da puteri si rezist pentru puiul meu drag.

Am reusit sa citesc din acest capitol si imi pare rau pentru bebele lui Ilida, care a fost chinuit in spital, precum si de toti bebeii care au avut probleme.

Babyblue parca ai descris-o pe bebelina mea, cand l-ai descris pe BB Iustin.A mea fetita sta doar cateva minute pana la 5-7 min nesprijinita apoi cade, sau se sprijina cu mainile in fata cocosata.In rest, si ea trage de tot ce e in jur, arunca cu jucariile, mi se pare chiar ca le manevreaza destul de agresiv.


Mi-am facut griji ca bebelina nu se rostogoleste..a inceput si ea sa o faca mai des(cand are ceva tentant pe laterale si nu poate ajunge).Nu a fost un bebelus precoce la rostogolit, insa dr mi-a spus ca mai toti bebeii reusesc in luna a 6-a si a reusit si ea.Nu schiteaza tararea, doar se agita mult cand e pe burtica, ridicand mainile si picioarele de parca ar innota.De pe planul orizontal poate ridica capul si putin umerii, deci o sa mai dureze pana cand o sa ajungem in fundic singure.A inceput sa zica si ea abia acum bu, ma si ma inebuneste cu un rrrrrrrrr...sotul rade, spuen ca stim clar ca nu o sa fie raraita ca mine.

Legat de diversificare mananca cu placere piureul cu carnita insa dr tot nu e multumita de cat am luat in greutate si mi-a zis sa-i inlocuiesc penultima masa cu piure de legume cu branzica.Ma intreb dc nu e prea mult, daca nu scade prea mult cantitatea de lapte.Ea manaca acum pe la 5 dimineata 160 ml de lapte, la 10: 100 ml lapte cu cereale, la 12 o para cu un biscute sau mar cu un biscuite,la 14 200 garme piure d elegume cu carne de pui, la 18 150 ml de lapte si pe la 22 150 ml lapte cu cereale.Cum vi se pare, putin nu?

Va pupp pe toate si doresc insanatosire grabnica pentru bebicii bolnaviori.

Uitam sa va zic ca astazi am fct vaccinul de 6 luni si a fst bine.


Mama Anda ce chinuita mai esti si tu!Felicitari pt bebelina si lasa ca-i bine asa cum este.A mea a fost o grasa mmica si acum,la 8 1/2 ani,are 25kg asa ca....
Sanatate!

Mergi la inceput