Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (41)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda82

Fetelor, revin si eu dupa o perioada f aglomerata.Bebe care nu doarme noaptea, ziua serviciu, plus musafiri pe termen mai lung din strainatate.Sunt fff obosita, deoarece bebelina mea se trezeste f des noaptea.Si nu stiu de ce...Incepe asa usor sa planga, ma scol ii dau suzeta, o legan putin adoarme, apuc sa atipesc iar se repeta.Nu-mi dau seama ce se intampla, e burta, e gingia...nu stiu ce poate fi...Dar dragostea de mama, imi da puteri si rezist pentru puiul meu drag.

Am reusit sa citesc din acest capitol si imi pare rau pentru bebele lui Ilida, care a fost chinuit in spital, precum si de toti bebeii care au avut probleme.

Babyblue parca ai descris-o pe bebelina mea, cand l-ai descris pe BB Iustin.A mea fetita sta doar cateva minute pana la 5-7 min nesprijinita apoi cade, sau se sprijina cu mainile in fata cocosata.In rest, si ea trage de tot ce e in jur, arunca cu jucariile, mi se pare chiar ca le manevreaza destul de agresiv.


Mi-am facut griji ca bebelina nu se rostogoleste..a inceput si ea sa o faca mai des(cand are ceva tentant pe laterale si nu poate ajunge).Nu a fost un bebelus precoce la rostogolit, insa dr mi-a spus ca mai toti bebeii reusesc in luna a 6-a si a reusit si ea.Nu schiteaza tararea, doar se agita mult cand e pe burtica, ridicand mainile si picioarele de parca ar innota.De pe planul orizontal poate ridica capul si putin umerii, deci o sa mai dureze pana cand o sa ajungem in fundic singure.A inceput sa zica si ea abia acum bu, ma si ma inebuneste cu un rrrrrrrrr...sotul rade, spuen ca stim clar ca nu o sa fie raraita ca mine.

Legat de diversificare mananca cu placere piureul cu carnita insa dr tot nu e multumita de cat am luat in greutate si mi-a zis sa-i inlocuiesc penultima masa cu piure de legume cu branzica.Ma intreb dc nu e prea mult, daca nu scade prea mult cantitatea de lapte.Ea manaca acum pe la 5 dimineata 160 ml de lapte, la 10: 100 ml lapte cu cereale, la 12 o para cu un biscute sau mar cu un biscuite,la 14 200 garme piure d elegume cu carne de pui, la 18 150 ml de lapte si pe la 22 150 ml lapte cu cereale.Cum vi se pare, putin nu?

Va pupp pe toate si doresc insanatosire grabnica pentru bebicii bolnaviori.

Uitam sa va zic ca astazi am fct vaccinul de 6 luni si a fst bine.



Mi se pare ca mananca foarte bine, mai ales mancare. Paula mea la 4 ani si nu cred ca mananca atat de bine. Nici la Luca nu visez sa manance 200 de ml sau grame la o masa. Cat a luat in greutate de i s-a parut doctorului ca nu e suficient? Eu stiu ca dupa 6 luni media e undeva la 250 gr pe luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Azi i am dat un varf de cutit de banana pasata lui Imi. A facut fete fete! Tare comica!
Nu i a placut deloc si a dat o afara imediat.
Incerc mai incolo (joi) cerealele cand ajungem acasa.

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.


ii dai si tu banana ea e o delicata si o finuta, asadar trebuia sa o momesti cu ceva mai special .
Bafta la diversificare si spor la cumparaturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Alina sper ca te simti mai bine deja. Eu ceaiul cu lamaie nu pot sa-l suport, dar pofta mare daca tie i-ti place. Cum au spus fetele: paracetamol, propolis cu vitamina C, cred ca gaseti si ceva de tuse natural, ceai de ceapa sau sirop de ridichie neagra ca tot am vazut prin aprozar. Pentru gat eu folosesc picaturi de propolis glicolic direct in gura, poate incerci si tu.
Gliana ca intodeauna stie solutia ideala
Imi pare rau de sperietura, ma bucur ca a trecut far mari probleme.
Valentina si poti sa ne scrii ori de cate ori vrei, si cand esti suparata si cand esti bucuroasa. Eu cred in puterea gandului, si cred ca daca noi ne gandim la voi si ne rugam pentru voi, chiar si daca e pentru cateva secunde, undeva ceva se schimba in bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebinuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui oxidoni

Buna fetelor!

Am si eu 2 intrebari:
1) la masa de fructe de dimineata (ora 10) se ajunge la eliminarea completa a morcovului? Se ramane doar pe fructe?

2) Citeam pe pediatrucluj.ro (link pus de mamutz, parca...merci) si se pune accentul acolo pe scoaterea meselor de noapte. Ca Imi, si Miruna mea se trezeste tot la 2 ore. Uneori tocaie f putin, si ma gandesc poate nu vrea sa manance, ci poate are nevoie de-o alinare. Cum altfel sa i-o ofer, daca ea nu e invatata leganata, suzeta e ca orice jucarie pt ea, iar noaptea nu vorbim . Un sfat, ceva, de la fetele care alapteaza si s-au intalnit cu situatii de genul...?

Multumesc si va pe toate.
Sa aveti o zi excelenta!

Mami de minune de fetita Miruna-Maria (14 iulie 2011)


Sincer pediatrul de Cluj spune multe lucruri bune dar si unele care pe mine nu m-au convins :) ca si scoaterea meselor de noapte si dormitul separat .
Noi cele care alaptam si a caror copii nu ne dorm noaptea si ne vor tzitzi cu disperare nu vom putea scoate asa de usor masa de noapte. In cazul meu cand am intarcat-o pe Ada la 1 an, ultima masa scoasa a fost cea de noapte contrar tuturor sfaturilor si indicatiior. A fost cel mai greu de scos tocmai pentru ca nu insemna foame ci alinare.

Cu masa de fructe nu stiu ce sa iti spun , noi am inceput doar cu cerealele deocamdata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

La multe lunite sarbatoritilor de astzi:
MARIA-SOFIA de alinafilip
STEFAN-DAVID de V_Florina


Anamaria multa sanatate. Sper sa fie doar de la oboseala, iar dupa un pic de odihna sa-ti revi.
Bebinuta nici la mine la Paula nu a mers scoaterea mesei de noapte, si sicer nici nu ma deranjeaza chiar daca Luca se trezeste de 2-3 ori pe noapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX

Salutam gasca!

Noi suntem super-maraiti!Ne chinuim cu dintele #3 si nu stiu daca am dormit 2 ore toata noaptea asa ca Miha,te-am luat cu nesomnulSunt MAMA LUI!
El e amarat saracul,eu sunt obosita moarta...face o perecheeee
Si azi sunt singura cu amandoi caci sotul meu are deseara un examen,Alexia vine la 4 si la 6 avem curs de inot,pe la 7.30 ne vom intoarce,vom manca,teme daca mai este timp si deci....o zi PLINA !!!
Am uitat sa va zic ca ieri iar am fost la cursul de inot cu bebe si a fost super frumos ,iar el este super incantat!E ff frumos acolo cu asa multi bebelusi!Abia astept sa merg si lunea viitoare
Va pup dragelor si sper ca maine sa fiu mai in forma!

Loredana,
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png




Sper sa iasa repede al 3-lea dinte sa va odihniti si voi. La noi al 2-lea a iesit tot fara evenimente deosebite, doar treziri din 2 in 2 ore. Ma bucur ca v-ati distrat la bazin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Am citit ca multe dintre voi va luptati cu puiutii vostri bolnaviori si cu febra dupa acest ultim vaccin. Va doresc multa sanatate puiutilor, sa treaca cat mai repede si sa inceapa iar voia buna!

La noi, ultimul vaccin e la 4 luni (pe care Imi l a facut pe 8 decembrie) si pana la 1 an nu mai are alte vaccinuri. Ce fel de vaccin ati facut voi la 6 luni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Citat:



Of din pacate la fel patim si noiTot acolo am citit si eu ca trebuie scoasa masa de noapte si eu nu stiu in ce mod sa o fac..Ianis se trezeste la 2 ore la 3 ore..oricum e aiurea se culca tarziu ..numai in brate ca altfel nu adoarmesi cand era mic nu l am obisnuit asa zau..dormea singurel acum nu si nu plange pana il luam in brate si ne plimbam cu el

Mamicuta fericita de baietel Ianis-Andrei(5 iulie 2011)

Poate ii ies si lui dintisori de aia e asa de agitat. Rabdare ca o sa treaca si perioada asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca-28

Natalia mea nu stiu ce a avut azi, a fost foarte agitata si nu prea a dormit, a dormit de 2 ori cate 20 de min si odata o ora si de fiecare data la mine in brate, azi toata ziua am stat cu ea atarnata de mine, acum iar se freaca la ochi de somn dar de obosita ce e adoarme f greu, atata mai da din maini si din picioare nu stiu de unde are atata energie

ANCA de IUSTINA(17 FEB 2005), STEFANIA(29 OCT 2006) si NATALIA(6 AUG 2011)



mamica obosita. O noapte linistita sa aveti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebinuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlyMih

Si eu sunt racita..aseara am avut febra si frisoane ma doare gatu si tusesc ..din pacate nu pot sa iau mare lucru pt ca alaptez

Mamicuta fericita de baietel Ianis-Andrei(5 iulie 2011)


Paracetamol, gargara cu sare, homeogene 9 si vitamina C( asta am luat eu cand am avut 3 zile febra 39,4-39,5 si ma durea gatul ingrozitor si nu am vrut sa iau antibiotic pentru ca alaptam)

Mergi la inceput