Lei-Fecioare -Balante 2012

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danageodoiu spune:

Buna fetelor,

Eu creasem un subiect cu numele Fecioare si Balante de septembrie-octombrie 2012 pt ca nu-l vazusem pe acesta al Andreei.
Pentru ca l-am facut dupa tine si deja sunt mai multe fete inscrise aici, propun sa-l schimbi tu Andreea, poate te inspira varianta mea si voi intra si eu cu voi.
Andreea, poti schimba tu numele subiectului, intri pe primul tau mesaj si ii dai [red]EDITEAZA SUBIECT (a 4-a iconita pe bara de sus a mesajului - o foaie de hartie cu un creion) si ii schimbi tu titlul (eventual apoi il modific eu pe al meu ca sa nu fie 2 cu aceeasi tema).

5+

Dana, mama Siminicii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danageodoiu spune:

Pana se rezolva problema cu titlul subiectului, sa va spun povestea mea: sunt Dana din Brasov si sunt de 5 sapt si 4 z.
Acum 2 ani si jumatate (iun 2009) mi-am facut primul test de sarcina din viata mea (incercam sa avem un bebelus de aproape 9 luni si nu se intampla nimic)care a si avut 2 liniute...Bucurie mare, genunchi tremuranzi, fluturi in stomac, imbratisari, telefoane, intrebari...
Dupa 9 luni s-a nascut minunea noastra mult asteptata Simina. Un bebelus berbec cu toate caracteristicile zodiei.
In decembrie 2011 s-a intamplat fara protectie dar m-am gandit ca n-are cum sa se prinda asa repede, doar data trecuta am facut atatea calcule, teste de ovulatie...In 11 ianuarie am facut al doilea test de sarcina din viata mea: 2 liniute!!! Soc, emotie, genunchi tremuranzi, acum ce ma fac...Reactia sotului m-a mai calmat: "Dar asta e o veste foarte buna!!!"
Asa ca prin 15 septembrie o sa avem o fecioara sau un printisor.
Acum alte intrebari: cum ii spun fetitei mele care este f atasata de mine, mamaoasa, geloasa...cum ma voi descurca cu 2 copii, cand mi s-a parut f greu si cu un copil.
Astept sa ne imprietenim, sa ne impartasim povestile viitoarelor mamici cu burtici proaspete!

5+

Dana, mama Siminicii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Dana,nu eu am deschis subiectul...cred ca l-a deschis marisa_ana . Eu nu pot sa fac nici o schimbare.Am incercat.

graviduta fericita 5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

v-am modificat eu titlul subiectului si l-am inchis pe celalalt.
daca mai vreti sa faceti ceva modificari imi puteti spune.
sarcina usoara tuturor.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Multumim frumos Roxana !!!

graviduta fericita 5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danageodoiu spune:

Da, Andreea, n-am fost atenta, era marissa-ana. Acum e totul ok.

Eu am fost deja la eco la 4 sapt si 3 zile si era un sac gestational de 7 mm si la 5 sapt 4 zile si avea 1,2 cm. Al doilea medic la care am fost m-a cam ingrijorat ca nu-i gaseste activitate cardiaca, dar dupa ce a vazut si ecografia anterioara a zis ca a evoluat intr-o sapt si sa mai vin vineri cand ar trebui sa se auda inimioara. Atunci as avea 6 sapt 1 zi. Am emotii, la sarcina anterioara intr-adevar s-a auzit inimioara la 6 sapt.
Si iau deja acid folic, duphaston si arefam (ultimele 2 pt un hematom de langa sarcina).

Fetelor, voi ati fost deja la eco, ati auzit deja inimioara?


Dana, mama Siminicii si5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Eu am fost la doctor pe 16 ianuarie si era prea devreme sa se uite la eco si altele.Mi-a facut doar un control sa vada daca e intrauterina sau extrauterina.Din punctul asta de vedere este totul oky.Mi-a spus doctorita sa vin pe 31 ianuarie si cu noroc ii auzim si inimioara.Ca medicamentatie mi-a dat utrogestan,aspenter,acid folic si vitamina c probabil pentru raceala pe care o aveam cand am fost la ea.In rest eu ma simt bine,nu am avut greturi,nu am stari de somnolenta.Pap mai mult si cam ametesc.Sper sa fie asa toata sarcina.

graviduta fericita 5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Mi-am scris numele meu pe poza de profil,pentru ca numele meu de pe forum este foarte deosebit si sa va fie usor sa vb cu mine.

graviduta fericita 5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna dimineata fetelor ,

Si puiul meu tot in septembrie ar trebui sa apara, in jur de 23. Mai am o fetita, nascuta pe 29.09.2009.
Am fost la prima ecografie pe 23 ianuarie si s-a vazut doar saculetul gestational, in uter. A ramas sa merg peste 2 saptamani, sa vedem si embrionul.Pastile incepusem eu sa iau Elevit, dar mi-a zis dna dr sa le las si sa iau intai Feminion sau ceva de genul.Am cautat pe la vreo 6 farmacii pana am reusit sa gasesc cateva.

Va pup si sarcina usoara.



“Never, never, never, never give up.” W.C.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andr@ spune:

buna dimineata deja mamici sau viitoare mamici; felicitari ptr fiecare in parte, sarcina usoara si bebei sanatosi anul trecut pe timpul asta, alaturi de colegele mele de la odisee, treceam prin probe de foc as putea spune, zeci si zeci de intrebari, zile de neliniste (imi asteptam minunea de 4 ani si erau cam sceptica vazand ca la 7 zile dupa implantare am o scurgere maronie)dar au trecut toate cand i-am auzit ptr prima data inimioara sufletelului din mine si ochii mi s-au umplut de lacrimi uitandu-ma la cer multumindu-i Celui de Sus ca totul este ok! aveti grija de voi, bucurati-va de fiecare secunda de gravidute ce sunteti si vorbiti cat mai mult cu puiutii vostri; va pup, sa auzim numai de bine

SFINTE NECTARIE AJUTA-NE PE NOI TOATE

4+

Mergi la inceput