Strugurasi de Sept-Oct 2011 *25*

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Salutre si de la noi

Sei, Lori e in sesiune. Sa ii tinem pumnii

Natalia, super tare chestia... intr-un oras civilizat cu piste pt biciclisti -> DAAA, dar nu in Iasi. Cat este de geniala !!!

MAria, bine ca ati trecut cu bine peste toate

Alayna, si noi vrem doar in brate... am noroc de Manduca... o pun si sta acolo, suge de rupe bretelele tb sa iau neaparat fumbee.
si noi bagam cateva degetele pana isi face greata. Eu o las sa se joace asa... doar sunt atenta.
I-am luat ceva de genu http://www.ebay.co.uk/itm/NEUF-Doudou-Grain-ble-Plat-Peluche-Ours-Blanc-/310367066328?pt=FR_YO_Bebe_Jeux_PeluchesDoudous&hash=item48435198d8 si tare o mai mozoleste. era la reducere la magazinul Z.

Pinky si Maia papa bretelel intr-o veselie :))). Sapt asta comand neaparat fumbee. Off ce e bine de voi bucurestenii k nu platiti transport
Pinky vreau sa imi comanda Itti Bitti one size :D. Cica o sa aduca si pe hiphip

Mikka, have fun la munte !!! Neaparat sa iesiti afara. Aerul de munte este foarte bun pentru bebe

Sei, Mikka
la voi bebei cu colacul stau pe burtica.. sotul zice k nu e ok pe burtica pentru ca ii sta capul tare pe spate si nu e ok pt ea... voi ce ziceti?

Vreau si eu reteta la salam de biscuiti, k am salivat o tona dupa ce tot l-ati laudat

Noi ne-am intors de 2 ori acu cateva zile si de atunci pauza. Prima data a fost in patut cand o pusesem in mijloc pe spate..cand am venit era pe o part langa zabrele si se tinea cu manutele de zabrele :)))) parca era la inchisoare.

Ingerash, vad ca ti-a raspuns Sei. Dar eu cred ca chiar daca ma intorc inainte de an nu primesc cele 500 ron, pentru ca am optat pentru 2 ani.


La multe lunite Teodora si Max !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Citat:
citat din mesajul lui zubi

Anca, multumesc mult, inca ma simt foarte vinovata, pt ca ma gandesc ca din cauza ema , ca am avut un moment de neatentie, dar nu a fost neatentie, ci pru si simplu nu am stiut ca el deja se misca prin pat, sub ochii mei nu a facut asa, unde il pun,acolo sta...dar trebuia sa fiu mai precauta,ma rog,acuma ma gandesc ca au trecut 48 de ore,si el e la fel, doar a plans 3 minute, dupa care nu a maia vut nici o treaba..dar na, ma tot gandesc c aputea fi mai rau,sdau daca ii cauzeaza cand va fi mai mare...daca are vreun cheag de sange format in interir si eu nu situ..

Zubi, cea mai fericita cu AYAN ( 02.09.2011 )
Multumim Doamne in fiecare secunda



Incearca sa nu te mai simti vinovata. Bine ca este bebe ok si ca nu a patit nimic. Data viitoare cu siguranta vei fi mai atenta si tot cu siguranta ... se va mai intampla sa cada sau sa se loveasca, chiar si la cap.
Maya este foarte impiedicata, ca si mine, este plina de vanatai si acum, la 5 ani. Cade pe parchet, se impiedica pe drum drept, s-a lovit si la capusor de cateva ori cand era mai mica (ceea ce m-a facut sa scot toata gresia din casa si sa pun parchet). De fiecare data ma simteam vinovata, de fiecare data o urmaream. Importante sunt reactiile de pe moment, dr spun ca daca plange imediat, atunci nu a patit nimic. Este important, asa cum a spus si Anca, sa nu verse, sa nu aiba ameteli, sa nu doarma mai mult decat de obicei, sa nu isi piarda cunostinta. Daca el este ok, atunci a trecut.

Noi am avut un we tare frumos. Pt ca a nins, am fost la bunici si ne-am dat cu sania (eu cu tati si Maya, ca bebe dormea pe terasa :D) , am facut om de zapada, a fost atat de fericita!
Sasha doarme in continuare toata noaptea - de la 20.30-21.00 la 7.00-7.30. Se trezeste, papa si doarme iar pana la 9, apoi mai trage juma de ora de somn inainte de a treia masa, iar intre masa 3 si 4 daca iesim afara, doarme cate 4-5 ore. Acum doarme de la 13.00.

Are din cand in cand niste bubite rosii, mici, pe fata numai, tb sa ma duc cu el la dermatologie miercuri sa vad daca este dermatita atopica sau altceva. Cum iesim afara, cum dispar, este oare posibil sa fie de la lapte? o sa incerc sa il sterg cu apa termala de fiecare data dupa ce papa.
Am fost la pediatra sapt trecuta la vaccinul de 3 luni (pt ca intra in contact cu Maya, care merge la gradi, ea mi-a recomandat sa facem si vaccin la 3. 5, 7 luni, deci pana la 7 luni facem in fiecare luna...).
Are 6200 gr si 62.5 cm. Mi-a spus sub nicio forma sa nu ii bag supliment chiar daca mie mi se pare ca nu se satura uneori. Creste frumos, doarme bine, deci deocamdata numai tzitzi, ceea ce este minunat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

LEna... si sotu zicea sa nu o las pe burta ca isi suceste gatul si il forteaza.. insa cum o puneam pe spate cum hop se intorcea pe burta.. in logica mea : daca era ceva neconfortabil nu i-ar place, 2: cam asa sta si pe burta cand ridica capul(fara sa se ajute de brate)
Off.. ce ciuda mi-i pe voi cum manduca asta.. dar totusi e enorm 500 lei, macar vara se poate folosi? ca ma gandeam aseara insa vara cred ca e teroare.. eu nu suport la caldura nici macar un tricou mai grosut dar bb burta pe burta + material captusit..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Ingeras bubitele pot sa fie de la caldura, atopica se manifesta pe tot corpul, seboreica e reprezentata de plachete si nu dispar asa repede..
incearca sa faci mai rece sau sa-l imbraci mai subtire..

MAY.... cum esti? ce ati rezolvat cu casuta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

LEna... si sotu zicea sa nu o las pe burta ca isi suceste gatul si il forteaza.. insa cum o puneam pe spate cum hop se intorcea pe burta.. in logica mea : daca era ceva neconfortabil nu i-ar place, 2: cam asa sta si pe burta cand ridica capul(fara sa se ajute de brate)
Off.. ce ciuda mi-i pe voi cum manduca asta.. dar totusi e enorm 500 lei, macar vara se poate folosi? ca ma gandeam aseara insa vara cred ca e teroare.. eu nu suport la caldura nici macar un tricou mai grosut dar bb burta pe burta + material captusit..



Cea mai fericita de Elena (24.08.2011)



Sei, asa ma gandeam si eu... si totusi cum stau copii in portbebe cu piciorutele atarnate, sau copii intre perne pe fund. Nu cred k e o regula general valabila k dak tace inseamna k e bine... zik si eu...
Nu stiu cum o sa fie cu Manduca vara, dar oricum nu ies la 30 grade cu manduca.., o sa iesim dimineata seara. Din ce am citit review-uri e ok vara.
Acu cateva minute era toata mogorogita... am pus-o in manduca si in 3 min facea nani. Acum e in patut
E mult intr-adevar...
Eu afara cu Manduca am fost doar in vizita.
De ce crezi k pt scaun nu e enorm 530 ron?
Eu am observat ca noi chestiile noi de babywearing le consideram scumpe, dar nu le vedem intreaga utilitate. Evident k daca bebe nu sta in Manduca atunci ai aruncat tona de bani...
Ai fost sa o testezi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Lena.. true cu bort bebe si statu in fund.. insa pana la urma sunt pusi cu forta sau macar involuntar , in apa se intorcea singura.. da acum ce sa zic nu stiu....

Pai na scaunul e mai mare , il foloseste zilnic.. port bebe .. din cand in cand ..fara scaun mai greu insa fara port bb ramane caruciorul.. eu de ex daca imi adoarme in brate noi way sa o pot pune in pat.. nu stiu mai vedem..totusi in sit in care gazul e 700 lei , greu economisim..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Da, ai dreptate Sei.
Cand am zis noi, ma refeream si la mine.
La noi inca nu a venit gazul :(((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Ingeras bubitele pot sa fie de la caldura, atopica se manifesta pe tot corpul, seboreica e reprezentata de plachete si nu dispar asa repede..
incearca sa faci mai rece sau sa-l imbraci mai subtire..

MAY.... cum esti? ce ati rezolvat cu casuta?

Cea mai fericita de Elena (24.08.2011)



Sei si Lena, multumesc pt raspuns. Asa intelesesem si eu din lege, dar am zis sa va si intreb, sa fiu sigura.
Nici eu nu cred ca este dermatita atopica, nu are deloc altundeva, numai cateva pe orajori, mai ales pe cel stang.
In casa la noi cunt 22-22.5 grade, ii fac cald numai dupa baita, la masaj...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

S-a intors Dani!!! L-am lasat pe spate cu jucarii deasupra si am iesit pe balcon, cand m-am intors era pa burtica si se sprijinea pe manute!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

bv Dani !!!

Mergi la inceput