Strugurasi de Sept-Oct 2011 *25*

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

LA MULTE LUNITE TEODORA SI MAXIMILIAN!!!!!


Maria, ma bucur mult ca acum sunteti bine

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui alayna

Neata

Sei ,cum sunteti ?
Dar tu esti constipata? Ca daca esti tu ,e si ea ma gandesc ,nu?
Eu intotdeauna am avut probleme la capitolul asta ,sper sa nu ma mosteneasca .
La diversificare o sa incerc sa-i dau mai multe supe.Voi mai aveti un pic pana atunci si poate va reglati.
Eu ma plangeam pediatrului ca fata regurgiteaza si nu face kk ,el cica : daca nu iese pe "jos" ,iese pe sus
Noua ne-a dat Microklist (are un dispozitiv tub care se baga in fundulet si se apasa ) sa folosim in caz de urgenta,cum ne-a descris va fi "explozie" la fundul bebelusului . Inca nu l-am folosit ,Noura face la 4 zile kk .
Daca vrei pot sa-ti trimit si tie cateva sa vezi cum va merge ,sigur nu le gasiti in tara dar totusi poti sa intrebi la farmacie ,m-as bucura daca va pot ajuta ,stiu cat va chinuiti

Asa arata : http://www.easyapotheke.de/images/xt_images/1334631.jpg




Si fata mea vrea cat mai mult in brate sa priveasca in jur , cum va descurcati ? Nu pot s-o car tot timpul prin casa ,am o multime de facut si nu reusesc .

Mai nou a inceput sa-si bage degetele (cate 4 ) adanc in gura ca bulimicii si isi provoaca greata ,face asa pana aproape vomita ,ce sa-i fac s-o dezvat ?????????


Am mai intrebat ieri ....cat tineti bebe in scoica si cand putem folosi ultima treapta sa stea cat mai sus?






Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)






Alayna .. da sunt si eu si mama, cam toate femeile din fam f constipate.. eu inainte de sarcina stateam si 10 zile fara kk, faceam cu supozitor de multe ori, acum merg la baie cam de 3 ori la 2 sapt...
aseara a facut singura, insa dimineata i-am pus supozitor ( a facut in 3 min dupa supozitor) , incrcsa vad cum a zis dr sa ii creez reflexul cu supo pt o luna.. o sa ii pun vreo 2 sapt..si sper sa se regleze
cu degetele .. acum exploreaza totul, si noi ne facem greata asa adanc le baga, insa eu cred ca o sa dispara chestia asta in timp si nu necesita dezvat..
cu scoica.. cel mai mult Ela a stat 2 h in scoica..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

maria imi pare rau ca ati fost bolnaviori
si T are o mica fistula exact ca si albert
nu mi a zis nimeni nimic despre ea , acum m ai speriat tu putin
ce ar putea sa insemne asta ?
unde ai fost cu el exact la control ?
vreau si eu sa merg cu el

_


de T 4+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria26

fetelor am lipsit o perioada de aici , dar mtivat...
albert a luat o viroza de la andy si a facut pneumonie :(.. l-am avut pe injectabil.. a fost rau de tot... astazi am fost la control si nu mai are nimik, dar vaccinul tot il mai aman o saptamana pt ca imi e nca teama...
problemele nu s-au oprit aici... langa anus are o fistula ( o mica gaurica).. am fost cu el la bucuresti al grigore alexandrescu si ne-a spus dr ca suntem extrem de norocosi.. fistula nu comunica cu nimic.. e doar o gaura in piele, dar trebuie sa facem unecograf in tesuturi moi ca sa fim siguri ca nu e nici o problema..
in fine... usor usor le rezolvam pe toate...
chiar imi pare rau ca nu am avut timp nici macar sa va citesc... am avut atatea nopti nedormite ca am ajuns "fotomodel"...

mami de Albert 17.09.2011 si mami de Andy 06.06.2008


Maria imi pare rau ca ati trecut prin atatea, insa ma bucur ca totul e bine.. de acu o sa te bucuri si de doi copii sanatosi si de silueta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Mikka sa va fie de bine salamul ..
Ela a invatat cu colacul sa se intoarca pe burta.. si inoata burta spate... a inghitit si ea ceva apa insa ea a fost fericita

Jade.. eu cred ca Ela e cea mai putoare, nici macar pe burta nu vrea sa se intoarca mai des de 1 data la -3-4 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

buna fetelor!!
Mi-a fost fff dor de voi dar din pacate am avut unele probleme in familie si am cazut putin in butoi si cand mi-am revenit cat de cat a durat pana am recuperat .
Nu mai stiu socrul cui era bolnav de cancer, sfat care trebuie urmat indiferent de boala, nu va ganditi doar la boala incercati sa traiti viata fara a va gandi doar la spitale si tratamente, ca atunci cand inevitabilul se intampla peste un an sau peste o suta ca na din pacate candva murim sa nu regretati nimic.

Gata am terminat cu melodrama oficial

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Multumim Sei, chiar a iesit f bun, eu aveam alta reteta,nici nu se compara cu asta
Ce va mai chinuiti si voi cu constipatia asta...
Si Mariuca se intorce in apa dar nu a inghitit pana acum..cel putin asa cred

Hai ca m-ati speriat cu fistula, o dezbrac sa ma uit la fundul ei ca mi se pare ca si mea are ceva pe acolo

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

acum sa revin la lucruri frumoase.
Noi am facut 4 lunite si la "revizie" aveam 7400g, 64 cm, nu ne intprcem dar incercam, vorbim fff mult, radem in hohote, ne jucam cu jucariile , le tinem in mana ,mancam etc..,ne place sa stam pe burta fff mult dar cum am spus nu ne intorcem, ne taram ca o rama chiar daca nu e pe burta , nu e safe sa il las singur ca se deplaseaza, la fel ca si la voi iubeste sa stea in fundulet si se chinuie mult sa se ridice, am trecut la pampers 4 ca 3 era deja prea mic.

Am fost la piscina cu el si i-a placut fff mult planuiesc inca o iesire sambata(am fost la piscina normala pt adulti).

ma mai gandesc si revin ca aveam atatea sa va zic si acum am uitat batranetea

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria26 spune:

Citat:
citat din mesajul lui JadeJador

maria imi pare rau ca ati fost bolnaviori
si T are o mica fistula exact ca si albert
nu mi a zis nimeni nimic despre ea , acum m ai speriat tu putin
ce ar putea sa insemne asta ?
unde ai fost cu el exact la control ?
vreau si eu sa merg cu el

_


de T 4+





la control am fost la grigore alexandrescu la chirurgie.. la dr laura topor. tot ea l-a operat si pe andy de fistula ombilicala...
nu te speria ca nu ai de ce.. eu m-am speriat pentru ca la andy comunica buricul cu vezica.. l-am operat la 4 luni.. mi-am facut si acum tot felul de scenarii cu gaurica aia... am crezut ca e fistula perianala, care comunica cu rectul... dar a dat dumnezeu sa nu ma mai chinui iar prin spitale cu operatii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Salutare mamici frumoase!

Am revenit dupa un we minunat! A nins, am iesit in parc, Indra s-a jucat prin zapada, am fost in vizita la o prietena draga . Asa ca am bateriile incarcate pt o noua saptamana.

Alayna, Jade, Mika, Zubi - intr-adevar am slabit f mult, insa nu fara efort, desi la cat de mult mi-am dorit sa imi revin cat mai repede nu asa am perceput totul. Nu am slabit de stres si depresie, din contra, nu am avut nici macar o zi innorata de cand am nascut.
In curele de slabire eu cred partial. Intr-adevar au efect, insa daca dupa aceea revii la obiceiurile alimentare anterioare este de asteptat sa pui la loc.
Eu una am reusit sa slabesc deoarece mi-am reviziut obiceiurile alimentare, am citit, am adaptat la ceea ce imi place sa mananc si mi-am facut propria cura de slabire. Mananca iaurt cu cereale, legume, fructe si seminte sau nuci. Nu mai mananc mancare gatita, am renuntat si la carne ( cu mici exceptii in care fac ceva la cuptor si "gust" si eu). La mine oricum gatit inseamna carne cu legume la cuptor sau pilaf cu carnita. Am adoptat curcanul si am renuntat la alte pasari sau animale .
Cam asa am reusit sa slabesc, convinsa fiind in primul rand ca asa este bine pentru mine, ca asa este mai sanatos si nu atat pt estetic ( desi a contat si asta, sigur ).

Jade - am fost acum vreo 2 saptamani la o dr ortoped la Medlife si a zis ca este bine, ca masajul se pare ca este suficient, avem insa programare si la Thiery pe 30 sau 31 ian, nu mai stiu exact. Mie mi se pare ca tine si putin capsorul intr-o parte si vreau sa vad ce zice si el despre asta.
Dintisorii inca nu au reusit sa sparga gingia, se vad tot dedesubt, Inez este super, super balosica din cauza asta.
Am schimbat tetinele cu nr 3 si acum mananc mult mai repede si mai bine.

Sei - ma intristez de fiecare data cand vad ca aveti iar problemute.

Da picea semne de trezire, sper sa revin cat mai curand.

Va pup pe toate cu drag.

mamica de Indra Stefania si Inez Alexandra - 15.09.11

Mergi la inceput