Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (40)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

maria2mami ,dar tu unde ai disparut????Ce mai face-ti???Sunte-ti bine???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

doar ce m am plans de el si acum parca imi da clasa.de vreo ora, repeta la infinit miscarea asta, se ridica in funduletz de pe perna (e pus rezemat la 45 de grade), pica usor in fata, pune mainile si se arunca in spate pe perna, si tot asa de n ori. nu stiu cum n a obosit. si cand si cand in pendularea asta a lui, ramane fix in fund.
sunt ffff fericita, cred ca incepe si el sa stea in fund. cred ca asta e inceputul. prb curand va sta si el in fund f sigur pe el fara sa mai pice.
sunt f fericita. mi a iesit din cap o grija.:)
prb asta e doar inceputul.oricum, face ceva, se chinuie el acolo, deci e semn bun.


_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....





Bravo Iustin!Zi-i lui mami sa-i iasa grijile astea din cap!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlyMih

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Laura, eu am cumparat cereale fara lapte. Am sa i l prepar cand incepem diversificarea cu LM. Am sa ma mulg. Eu am luat cerealele de care recomanda Krissy: earth's best si holle.

Oana, multa sanatate pretioasei!

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.


Cerealele de la Holle nu contin gluten? cum e bn pana la urma sa dam cu gluten sau fara

Mamicuta fericita de baietel Ianis-Andrei(5 iulie 2011)



glutenul este continut in ... mai toate alimentele gasite pe piata ... paine, biscuiti, paste, in orice aliment ce contine grau, orz, secara.
din cate stiu alergia la gluten e o boala destul de grava, periculoasa, de aceea glutenul se introduce in alimentatie cat mai tarziu.
la dani, pentru ca oricum a fost alergic la tot felul, am introdus glutenul pe la 9 luni. asa voi face si la alex.
teoretic, glutenul poate fi introdus incepand cu 6 luni, eu prefer sa mai astept, mai ales ca se gasesc cereale fara gluten, mai multe feluri, nu doar orez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX

Citat:
citat din mesajul lui Roberta84

Citat:
citat din mesajul lui cristelle25

Roberta ce dragut si eu il iau pe al meu la pupaceli
ar vrea sa fuga saracu' da nu poate
Noi am vrut sa iesim la plimbare si iar a inceput o ploaie torentiala
Toarna in nestire

mami fericita de strumf Vlad Rafael (9 iulie 2011)




Si la mine ploua .
Da , si Gabriel a inceput sa se ferasca la papaceli , deja ma gandesc ca in curand nu o sa mai pot sa il dragalesc asa de mult , profit acum cat inca nu poate sa fuga

fericita de Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !


Va plange-ti de ploaie si +20 grade?Veniti aici la _20 si zapada de 1m

Loredana,
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png





eu as veni ... pentru zapada. doar eu cu dani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura13

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX

Citat:
citat din mesajul lui Roberta84

Citat:
citat din mesajul lui cristelle25

Roberta ce dragut si eu il iau pe al meu la pupaceli
ar vrea sa fuga saracu' da nu poate
Noi am vrut sa iesim la plimbare si iar a inceput o ploaie torentiala
Toarna in nestire

mami fericita de strumf Vlad Rafael (9 iulie 2011)




Si la mine ploua .
Da , si Gabriel a inceput sa se ferasca la papaceli , deja ma gandesc ca in curand nu o sa mai pot sa il dragalesc asa de mult , profit acum cat inca nu poate sa fuga

fericita de Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !


Va plange-ti de ploaie si +20 grade?Veniti aici la _20 si zapada de 1m





eu as veni ... pentru zapada. doar eu cu dani

Laura lui Daniel - 14.11.2006 si Alexandru 01.07.2011

Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.


Usa va este deschisa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Krissy

[quote]citat din mesajul lui ilida
Laura, chiar ca se uita asa multe de la primul copil, si eu nu imi amintesc multe cum le faceam si dregeam. Nu am inteles cat de avansati sunteti cu diversificarea lui Alex, dar nu e vorba sa amesteci fructele cu laptele cu cereale. Da-le separat si pe rand, la o masa cereale cu lapte, la alta fructe/legume - ideea e sa se obisnuiasca cu gusturi si texturi simple la inceput, apoi avansati la combinatii si permutari. Zic din nou in principiu, cel putin in principiul meu, acuma face fiecare cum crede...


Cristina, mami de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia (1 martie 2007) si Philip Christian (16 august 2011)

Poze

"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"




pai acum alex papa dimineata fructe, apoi mai primeste si completare LP. el le papa bine, destul de mult, dar al meu, deocamdata, face parte din categoria mancaciosilor.
faza e ca el dupa LP regurgiteaza f mult, partial si de aceea suntem destul de inaintati cu diversificarea.
alt motiv este constipatia, destul de urata si atunci am ales sa introduc fructele, ca sa ii pot da para si sa ii pot regla scaunul.
no, ca sa mai reducem regurgitarile, ma gandeam ca in loc de bibe de LP dupa fructe sa ii dau cereale combinate cu fructe. si nu stiam cum sa le fac, am inteles acum, cu LP.
vroiam sa mai zic ceva, dar am uitat

a! da ... ideea e ca eu nu sunt f tare convinsa de ideea ca bb se plictisesc de acelasi gust. mananca lapte de 6 luni si zau ca nu e plictisit. nu cred ca se poate plictisi cand el nu stie decat gusturile la 3 chestii. dar asta e doar parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX

Citat:
citat din mesajul lui mamutz

Intreba cineva de cereale, orez integral, mei, gris de porumb, toate fara gluten si fara lapte inclus. Vezi Organix, Topher, Holle si Humana pentru grisul de porumb.

Mi s-a stricat camera de filmat, exact cand vroiam sa il filmez pe baobo cum se ridica singur in fundic. Dar filmez cu camera web de la laptop.

Mami fericita de Petru Nectarie (30.06.2011)


Si mie mi s-a stricat ap foto care era si cu camera incorporata

Loredana,
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png





JUR ieri si mie . dar l-a reparat florin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

intre timo am citit ca iustin si-a bine-dispus mamica. bravo bb!

va pup, ma duc incet incet sper pat, is rupta, cu rusii-n vizita si cam zombi.
gasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arianna_M spune:

Laura .....Arianna mananca foarte bine legume si fructe si carnita ,nu are nici un fel de problema si nici nu a refuzat pana acum ceva.
noi am inceput de la 3 luni jumate cu cereale pt ca nu mai vroia lapte ,asa ca suntem pe mancare la greu.




Mamica de zanik Arianna-Maria (29.07.2011)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle_12 spune:

Buna seara,

mai primiti o oaie ratacita ?

Multumim pentru urarile facute lui Stefan pe 18.

Krissy aici sunt, multumesc ca ai intrebat .

Acum despre Stefan, el este un copilas cumintel dar cere foarte multa atentie si singura apropiere de calculator pe care mi-o tolereaza este pentru a-i pune muzica. Fetelor, are asa niste antene fine, ce n-am vazut! Ma simte si cand ma gandesc la altceva de cat la el. Asa ca va citesc cand il plimb prin parc si doarme in carucior. Noroc cu caruciorul ca a invatat singur drumul .

La 5 luni are in jur de 6,5 kg si cam 65 cm. Masurarile oficiale le vom face peste o luna cand avem programare la pediatru. Se intoarce pe burtica, din cand in cand inapoi pe spate, dar mai rar. Deja nu-l mai las singur decat pe podea pe paturica lui sau in patut. Isi duce piciorusele pana la gura dar inca nu le baga sa le suga. Este probabil o chestiune de zile pana cand va reusi. Se sprijina cu barbia in podea si ridica funduletul, are vrea sa o ia din loc dar nu-i iese.

Legat de statul in fundulet, pe aici pe la noi se sustine ideea ca bebe sa nu fie asezat in fundulet pana in momentul in care este el capabil sa se ridice. Deci ni s-a recomandat sa nu-l asezam sprijinit de perne. Il putem tine in sezut in brate, cand oricum ii preluam cea mai mare parte din greutatea corpului, ne putem juca cu el tinandu-l de manute si ajutandu-l sa se ridice dar nu lasat sa stea singur in sezut. Stefan se sprijina pe coate si isi ridica un pic capsorul, cam la 30°, dar pana sus mai are...
Ramona, felicitari pt Iustin care a reusit sa stea in fundulet.
Citeam ce scriai tu si ma gandeam ca este atat de greu sa ne abtinem sa-i comparam cu ceilalti, sa vrem sa fie mereu cei mai buni. Mie mi se face tare teama ca fiind o persoana ambitioasa si perfectionista sa nu-i influentez prin atitudinea mea dezvoltarea in mod negativ. Sper sa ma pot controla si sa-l accept asa cum este, sa il laud pentru reusite si sa-i dezvolt aptitudinile pe care le are, fara a pune presiune pe el sa fie cel mai bun in toate.

Cu diversificarea nu am inceput inca, si cred ca mai astept pana implineste 6 luni. Din informatiile adunate de la voi mi-am facut deja o idee, o sa vorbesc si cu pediatrul si o sa punem la punct un plan, dar pana atunci nu-mi bat capul.

Imi amintesc ca am citit ca se discuta la un moment dat despre socializare. Din cate stiu eu bebeii au o perioada in care sunt reticenti fata de persoanele necunoscute, si le este teama de ei. La unii incepe faza asta de pe la 4 luni, la altii mai tarziu. Gasiti pe net destul de multe informatii despre "stranger anxiety".

Si cam atat mi-a ramas in minte din ce am citit.

Va urez un week-end minunat!

Pup



Mergi la inceput