Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (40)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Gutui cumparam mereu de la aprozar si acuma aduc. Nu stiu de unde sunt ....Sotul meu e mare devorator de gutui.

Eu la fructe de sezon le zic doar la alea care se fac efectiv in luna respectiva, nu care stau peste iarna din septembrie....de asta nu pricepeam de ce ,,de sezon"

Maine incerc sa coc o gutuie sa gust si eu coapta

Pup de prichindei si mamici, ma duc sa ma creia o pauzasc...si abia astept ziua de maine....e ziua mea de relaxare la coafor.....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana


Pup de prichindei si mamici, ma duc sa ma creia o pauzasc...si abia astept ziua de maine....e ziua mea de relaxare la coafor.....



mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)





Ahhh,ce boiereala!Te invidiez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

doar ce m am plans de el si acum parca imi da clasa.de vreo ora, repeta la infinit miscarea asta, se ridica in funduletz de pe perna (e pus rezemat la 45 de grade), pica usor in fata, pune mainile si se arunca in spate pe perna, si tot asa de n ori. nu stiu cum n a obosit. si cand si cand in pendularea asta a lui, ramane fix in fund.
sunt ffff fericita, cred ca incepe si el sa stea in fund. cred ca asta e inceputul. prb curand va sta si el in fund f sigur pe el fara sa mai pice.
sunt f fericita. mi a iesit din cap o grija.:)
prb asta e doar inceputul.oricum, face ceva, se chinuie el acolo, deci e semn bun.


_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielita81 spune:

Vorbiti asa de frumos despre papica yam yam...noi mai avem un pic la baiat a fost cam greu cu diversificarea sper la fata sa fie mai usor...dar am sa incep cu supita....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_ada spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

doar ce m am plans de el si acum parca imi da clasa.de vreo ora, repeta la infinit miscarea asta, se ridica in funduletz de pe perna (e pus rezemat la 45 de grade), pica usor in fata, pune mainile si se arunca in spate pe perna, si tot asa de n ori. nu stiu cum n a obosit. si cand si cand in pendularea asta a lui, ramane fix in fund.
sunt ffff fericita, cred ca incepe si el sa stea in fund. cred ca asta e inceputul. prb curand va sta si el in fund f sigur pe el fara sa mai pice.
sunt f fericita. mi a iesit din cap o grija.:)
prb asta e doar inceputul.oricum, face ceva, se chinuie el acolo, deci e semn bun.


_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....





bravo Iustin !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Eu de azi dimineata am vrut sa va spun cat de mult va admir pe cele care pompati lapte in fiecare zi ca sa dati bibe strumfilor Eu nu stiu daca aveam atata perseverenta si dedicatie daca nu aveam norocul sa am lapte si sa am si un bebe care sa vrea sa suga.

Am citit tot dar nu mai tin minte ce si cui vroiam sa raspund
Bravo pentru bebei care papa bine si lapte si mancare. Rabdare, putere si pentru mamele care au bebelusi mai pretentiosi, sa gasiti solutii la problemele voastre.
Loredana sa stapaniti sanatosi masina, sa fiti veseli si bucurosi de cate ori mergeti cu ea.
Va pup. O seara buna si un sfarsit de saptamana odihnitor, relaxant si vesel.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

doar ce m am plans de el si acum parca imi da clasa.de vreo ora, repeta la infinit miscarea asta, se ridica in funduletz de pe perna (e pus rezemat la 45 de grade), pica usor in fata, pune mainile si se arunca in spate pe perna, si tot asa de n ori. nu stiu cum n a obosit. si cand si cand in pendularea asta a lui, ramane fix in fund.
sunt ffff fericita, cred ca incepe si el sa stea in fund. cred ca asta e inceputul. prb curand va sta si el in fund f sigur pe el fara sa mai pice.
sunt f fericita. mi a iesit din cap o grija.:)
prb asta e doar inceputul.oricum, face ceva, se chinuie el acolo, deci e semn bun.


_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....





i-a soptit o pasarea ca esti suparata si nu-i place sa te vada suparata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Arianna_M

Crisspy .....

nu bea deloc deloc, daca ma apropi cu biberonul de gura ei ma stie tot blocul .
problemele au cam inceput de la 3 luni , o durea burtica ,dar am zis k sunt colici ,am tot mers pe sab simplex care ii ameliorau durerile .
am schimbat si lapticul de nu stiu cate ori , am facut si echo la burtica nu are nimic.
simptomele ei sunt parturile ffff multe ,numai cand simte mirosul de lapte din biberon incepe sa traga part.
doar cu cereale mai bea lapte (dar nu pot spune ca bea ,pt ca i le fac de consistenta unei budinci din 150 ml lapte ) ....am incercat sa ii dau de 2 ori pe zi ,dimineata si seara. ....dar nu vrea mereu.
daca i le fac prea apoase nu le vrea .

rezultatul il am sapt viitoare la sfarsit.
si i=am mai facut si coprocitograma ( care a iesit ok ) si coprocultura ..la asta a iesit ca s-au dezvoltat colonii de bacil E.coli enteropatogen (identificate prin aglutinare pe lama).
luam tratament si repetem peste 5 zile.


la voi cum se manifesta si ce inseamna cantitati mici ?
ea mai bea pana acum 3 sapt noaptea 120 ml ,dar de atunci nici nu se mai trezeste noaptea....deci pauza lapte.





Mamica de zanik Arianna-Maria (29.07.2011)






offf, prin ce mai treceti si voi ...
si ce mananca mititica toata ziua?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

voua va stau bn copiii in fund??

la mine iustin aluneca in laterale dc il pun in fund. sta cateva secunde bune apoi aluneca ori pe spate, ori in fata, ori in laterale.

am vazut pe FB ca deja bebelushii de la odiseea noastra se tarasc sau stau bine in fund. iustin nici gand.
adica sta, dar dc il pun eu. nu se ridic din proprie initiativa sa stea in fund. decat ff rar si putin. si aluneca.

dc se sprijina in maini - cu mainile pe pat, sta mai mult timp pana aluneca, si il distreaza f tare pozitia asta. dar nu se pune prb sa se ridice singur in fund si sa stea f sigur pe el.

sunt f suparata si ma gandesc ca are ceva, poate de la mialginul din sarcina. am disperat total zilele astea din motivul asta.
cand ma uit ca al rodicai deja se taraste, intru in fibrilatie...
ca iustin sta in fundulet,dar mai ales sprijinit in mainile lui sau de cate o perna ceva si aluneca si doar dc l pun eu, nu se ridica singur, din proprie initiativa..

acum de ex sta cu mine in brate, in fund, dar sprijinit cu manutzele de biroul pe care il roade...dar oricum nu se ridica singur din pat in fund si sa stea acolo.....



_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....







1. te cred ca ai un "ghimpe" din cauza medicatiei din timpul sarcinii, dar incearca sa te relaxezi. tu, cred, stii cel mai bine ca trebuie teste peste teste pentru a pune un diagnostic corect
2. alex sta in fundulet singur, nu fff bine (mai mult aplecat spre fata, nu sta in pozitie de 90 de grade, ca sa zic asa) si nu f mult, max un minut-doua, apoi are tendinta sa alunece intr0o parte
3. se ridica in fundulet dar doar daca e undeva la 45 de grade (de ex din scaunul de masina reuseste sa se ridice singurel). daca sta strijinit pe perne, in pozitie cumva culcata, incearca, dar nu reuseste
4. sunt bebelusi mai "lenesi". nu inseamna ca e ceva in neregula cu ei, doar ca sunt mai comozi. ai rabdare, nu il grabi, va veni si timpul sa stea in fundulet si sa misune toata casa.
5.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

Citat:
citat din mesajul lui Arianna_M

Ramona ...calmeaza-te ...nu toti copii sunt la fel ,Iustin este perfect normal ,nu te mai stresa degeaba.
nici Arianna nu sta singura in fundulet ,dar asta nu inseamna ca are ceva.
concentreaza-te pe facut gemenii lasa tampeniile astea

ce eu m-am hotarat ,fac tripleti ,asta pt ca ma apuca cand ma uit la poza cu Arianna , Iustin si Eliza





Mamica de zanik Arianna-Maria (29.07.2011)





arianna e cu 11 zile mai mica.
ma rog, iar iustin e prematur.
n am idee.
oricum m am stresat rau de tot.
de 2 zile il chinui pe copil, punandu l in fund, el pica, iar il pun, iar pica...e adevarat ca de cand tot fac exercitii asa cu el si l chinui a ajuns sa stea mai mult timp in fund, sprijinit de maini si chiar sa se straga pe spate singur, dc pica in fata. dar el din proprie initiativa nu se ridica in fund sa stea.

poate doarme prea mult....o avea ceva de la mialginul ala.
eu sunt pur si simplu obsedata de mialginul luat in sarcina.
barbati miu zice ca e perfect normal, dar eu ii studiez orice evolutie si pt ca nu e precoce precum gabriel de roberat sau petru de mamutz, tot am impresia ca e de fapt in urma.

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....






recunosc, petru m-a dat si pe mine gata. e cu o zi mai mare decat alex, dar parca ar fi diferenta de 2 luni intre ei. dar au timp, repet.


Mergi la inceput