Fluturasi de Martie-Aprilie 2011 (110)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

aLLY, MI L-AM IMAGINAT PE EDYY CU NOPTIERA PRIN CASA, FRATE AM RASSSS
aNDRA MEA ARE O PB CU PORTOFELUL MEU TB SA SCOATA DIN EL TOT SI VEDE UNDE-L PUN SI-L CAUTA
STRUMPH
MADA , SA-TI PRIASCA SEDINTZA AZI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

neata!

Ce fac fetele?

Noi am avut socrii si vecinele la cafea, au vrut domle sa se asigure ca li se ridica nepoata in picioare...le-am povestit ieri cand eram cu ea prin curte la plimbare, si azi...m-am simtit si i-am invitat.

Ioana toata numa zambet, babe de babe ce mai.....ea statea in masinuta si lumea in jurul ei se uitau la ea si se maimutareau ca la gradina zoologica. M-au amuzat...Dar i-a facut mare placere Ioanei...facea ce facea se catara pe mine, se rusina

Bunnnnn Urez si eu la multi ani sarbatoritilor de ieri!!!

strumphy conform retetei bb_yasmieu ficatelul il fac asa :

juma de ficat, unul intreg de la o zburatoare de curte mi se pare prea mult, juma de ardei rosu, un cartof potrivit, 4-6 cuburi de dovlecel, praz cat degetul aratator si 3 catei de usturoi. Toate acestea le fierb in lapte, apoi le blenduiesc. Lapte la fiert pun mai mult, dar o parte o inlatur inainte de blenduire sa nu-mi iasa ciorba ci un piure mai fluid asa....Ioanei i place mult. Pacat ca nu i-am mai facut de ceva vreme...
Ne-a taiat tati o gaina acum o saptamana una mareee si grasa....si avea ficatul cam deschis la culoare...cred din cauza grasimii....deci grasimea nu e buna nici la gaina. Nu am riscat si am dat pas...

Astept sa vina el acasa sa puna alta la sol
Frumoasa rau piscotel, ....ochii ei...uffffff

Eu acum Ioanei i-am pregatit de papa ciulama de pui cu smantana

Carne de gaina practic, a fiert bine, apoi am adaugat un cartof, juma de ardei rosu, un morcov, un pic de praz...au mai fiert inca 15 minute apoi am scurs zeama...nu de tot, cat sa le pot blendui, dar am pus si o lingura de smantana de casa(am facut ieri, intorceam borcanul si nu se clintea)...le-a, fiert inca 3 minute(fiind smantana dulce) apoi le-am blenduit


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

CATANK, VREAU SI EU!
SOMLEAC ZI SI MIE RETETA DE TOCANITZA DE VITEL LA OALA SUB PRESINUE, N-AUZI CA MOR DE POFTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Catank multumesc de reteta am sa o salvez si o sa ii fac si eu peste cateva zile sa uite un pic de ce harababura i-am dat eu ieri si a vomat Am ras tare de am speriat barbatu cand am citit de "babe de babe " sper ca nu ti-au deochiato astea de la gradina zoologica

Ioana sa stii ca asta e mottoul meu , tot raul spre bine hai ca le scoateti voi pe toate la capat si bine, sooner or later ( ieri si alaltaieri ma gandeam la tine dar numa nu am apucat sa si scriu, precum am spus miercuri si joi am fost numa pe afara )

Ally , sa ii cumperi casca am mai auxzit eu pe cateva fete pe aici care au asa idei te cred ca tre` sa stai numa dupa el daca e cu bateriile incarcate rabdare si tutun iti doresc, poti inlocui tutunul cu ceva dulce si nu te mai gandi la kilograme ca arati foarte bine asa cum esti acum

Ailedreteta de banana bread cake am pus-o de vreo 2 ori pana acum si tu tot nu ai facut rost de ea? hai ca am sa o pun iar pe picasa sa o copii si tu sa o faci sa imi spui daca la tine a avut "succesuri"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui ailed_dota

CATANK, VREAU SI EU!
SOMLEAC ZI SI MIE RETETA DE TOCANITZA DE VITEL LA OALA SUB PRESINUE, N-AUZI CA MOR DE POFTA!

mami de fete frumoase:

MARIA si ANDRA si de ingeras

Fluturasul norocos Andra-Simona(Dodo)


si eu vreau dar am facut exac 200g ptr IoanaAveam carnea proportionata ptr ea....Soata nu e acasa....deci nu am motivatie sa gatesc mai mult.Ptr mine am pus la steamar cartofi cu sfecla rosie...sa tot fie salate...vad eu...orientala, sau cu unt...sau sfecla cu ulei de masline, si zama d elamaie...etc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

Neatza!
Acum a adormit papusha mea si stau un pic pe net, apoi curatenie si bagaje. Ca e ziua de plecare la buni!

Ieri va spuneam ca am smotruit in casa, aveam curatenie, iar aseara au fost finii pe la noi (prima pereche de fini). Am mancat fripturica de porc cu cartofi la cuptor si salata de sfecla rosie, a fost frumos, ne-am jucat cu Daria.
Dar cand m-am trezit m-a ingrozit teancul de farfurii, dezordinea, iar firmituri de biscuiti peste tot Nici nu se cunoaste ca am muncit ieri

Strumph, nici nu am cautat Golden Syrup si faina sef-raising. M-am hotarat sa fac banana bread tocmai ca aveam 3 banane uitate pe masa si erau prea coapte. Si prietenul goagal mi-a spus ca faina aceea poate fi inlocuita cu faina obisnuita+1 lgta praf de copt + 1/4 lgta bicarbonat de amoniu; iar golden syrup= miere de albine+zahar brun.
Nici eu nu am avut succes cu ficatelul fiert in lapte +cartof. Asteptam alte retete de la fete poate o nimerim si noi
piscoata, sa-i iasa maselutele mai repede sa nu mai fie maraita.

Madutza cred ca iti vine sa-i mananci pe amandoi cand fac gesturi de astea dulci Auzi, ii pupa el manuta surioarei

Ally, Edy se plimba cu noptiera?!

Ailed, reteta este de la soacra lui Strumph. Sunt 2 poze, ca a pozat reteta. Da-mi mail-ul sa ti le trimit

Off, ce m-am speriat! Daria dormea in patut si deodata aud o bufnitura si trosc!trosc! Fata mea se trezise pe "silent", a ajuns cu manutele la raftul de langa patut si a tras feonul si pompa de muls care au cazut jos. Pfiuu, am sarit ca arsa!

Gata s-a terminat pauza mea

Va pup, weekend placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

strumphy nu am eu probleme de genu asta cu deochiatu. Daomne Doamne e mare...am incredere in EL!

Ei, au fost simpatice vecinele....ma amuz si eu, imi face placere o intalnire asa pe luna, nu mai mult
Le dau si lor crezare, au alta experienta, ...doar au crescut si ei copii...eheee daca ai sti cum au sarit cu sfaturi ptr noi ai fi invidiaosa Spuneam si eu da, da, da.... politetea e lucru mare
Una peste alta a fost o intalnire haioasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

gata, am terminat si eu cafengiala cu mama, ea a plecat la servici, Anastasia in treaba ei in patut si eu m-am apucat de manichiura si mai arunc un ochi la voi

ioanna si strumphitza hai ca va trimit zapada si voua, cata vreti ca esteeeee....
trebuia sa fac poza atunci cand a nins cand era totul alb, acum au mai curatat astia strazile si nu mai este chiar asa, au pus si sare.... numai pe trotuare si in gradini mai este zapada alba si batatorita.

madutza o sa fac in Poiana poze si va arat zapada sa ziceti ca aveti si voi putina zapada asa virtuala
chiar nu a nins deloc la voi?

ailed aseara am facut abdomenele

catank tu salate mananci? buuun, sanatos ... dar eu daca nu pap si putina carnita, muschiulet acolo, tot degeaba muschiuletul il facem noi. muschiul de porc il tinem la saramura si apoi il afumam, iese o bunatate
bun meniul Ioanei. eu i-am facut ieri ficatelul cu orez si legume. a iesit asa bun si gustossss
eu stii ce auzisem? ca ficateul este mai bun sa fie deschis la culoare si nu rosu-vanat. acum nu stiu care-i varianta buna. ala deschis inseamna ca este curat. asa zice soacra-mea

strumphitza ce scumpa este piscoata ciufulici mie asa-mi plac mutritele lor abia trezite din somn, sunt asa dulci. au niste ochisori...

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Fetelor, ce la greseli fac cand scriu !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Piscoata mea a servit cam 180 gr de fructe, avocado, para si iaurt si acum se joaca putin pana i s-o face somn sa o duc la nani se mai duce la tv , mai trage de boxe, isi mai baga degetelele la dvd player si la Tv box si o luam si ea in secunda doi chiuind e la loc sau daca nu o ia in directia tv se duce la semineu si isi baga degetelele in carbuni sau pune mana pe sculele de umblat in foc si se murdareste de funingine zici ca face inadins sa ne faca noua in ciuda am sa ii pun niste funingine pe nas si pe obrajo sa arate si ea ca indineii, ca daca tot ii place sa se inegreasca

Ailed am pus reteta iar pe picasa cont comun in albumul meu la sfarsit , copie repede si sa sterg ca ocupa spatiu daca ai intrebari si nelamuriri sa ma intrebi , sper ca ai citit ce i-am spus irinucai

Somleac esti de apeciat, am mai spus-o

Ma duc sa o pun la nani ca a venit si trage de laptopul si izmenele mele

Pe mai tarziu

Mergi la inceput