Buburuze ian-feb 2011 - LMA bebei de 19-23 ! (127)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:



LA MULTI ANI ADELINE FIENKE!
buburuza scumpa cu nume frumos!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

La multi ani frumoasa Adeline!! Multa sananate, multe bucurii si o viata minunata!!






Dedicut
te pupam, ma bucur ca ati ajuns cu bine acolo. Pofta mare puiului si acomodare usoara!

Tunde si eu am aceeasi senzatie cu dinti de Robert si dinti de Ana...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andri31 spune:

neata fetele !!!

fetele help ! va rog ! recomandati-mi si mie o carte cu retete pt bebelusi . sunt asa intr-o pana d eidei si madra nu mai vrea neam sa manance din ce-i dadeam pana acum .,.. va rog !!!!!!!!

poate reusesc sa comand de pe net o carte deja cumparata care stiti ca este ok !

sencs !


la multi ani ADELINE !!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

Aoleo, nu mai ziceti de dinti ca-mi iau campii. Avem 3 si al 4 -lea tocmai a spart gingia dar sunt varza deja. Mi-e groaza de canini, masele....
In weekend i-am dat nurofen intr-o noapte, ca nu mai stiam ce sa-i fac. Se scoala pe la 3 si plange de groaza cate 2 ore. Aseara i-am dat panadol preventiv! Sunt dusa cu capul, dar jur ca nu mai stiu ce sa fac. Culmea ca a dormit neintors.
De mancat vaz ca mananca, tantile de la cresa nu se plang. In schimb e marait si nervos si vrea numai in brate la tati. Nu la mami, la tati. Mami e cah!
De cateva zile am observat ca nu se mai lasa pe labute, vrea numai in picioare. Asa face cand invata o smecherie noua, o executa pana mi se acreste. Acum de cand cu mersul, numai asta vrea sa faca. Cu aceasta minunata ocazie si-a spart si buza in 2 locuri! Penca nu e sigur pe el si cade in nas ca bobocul.
Noi tot mancare pasata papam. Ca sa compensam ii dau o gramada de chestii in mana, sa le mestece (biscuiti, pufuleti, fructe, paine, branza, carne). La noi regula e clara, din mana solide, din ligurita piure. Doamne fereste sa le incurc, ca-mi scuipa mancarea in poala si nici ca mai deschide gura.
Io am impresia ca brotacul asta al meu mananca mult dar nu se ingrasa. Are putin peste 10 kile si undeva intre 75 si 80 de cm. Nu stiu cat, ca nu l-am mai masurat de mult. Nus de ce dar la cat mananca ai zice ca tre' sa fie rotund si cu toate astea mie mi se pare normal spre slabut.
Asta si pentru ca am vazut baiatul unei prietene si omuletul era un pufos. Saraca fata mi-a spus ca s-a dus de 2 ori la medicul de fam. si inca o data la medicul de la biroul de consultatii sa le spuna ca asta mic respira greu si plange rau. Cica l-au ascultat toti la plamani si au zis ca n-are nika, e de la dinti. In weekend s-a dus la urgente de disperare (in timpul sapt. Nu ai voie sa mergi, tre' sa te duci numai la medicul de fam.). Si ala de la urgente l-a ascultat la plamani si l-a diagnosticat cu infectie bilaterala. Acum baga 10 zile de antibiotic. Ea spune ca era evident de mult ca ceva are, respira ca un motoras, se sufoca noaptea. Creca' io ma intorceam la medicul de fam. sa-i bag stetoscopul ala undeva.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andutza_B spune:

Mneata buna!

LA MULTI ANI ADELINE!! Sa fii binecuvantata!

Tunde, ce aventuri!! Multa grija, mami!
Si Miruna dormea pana pe la 7 si reuseam noi sa ne pregatim de serviciu, trezindu-ne la 6. Acum se trezeste si ea odata cu noi.
Dedicut, bine ca ati ajuns cu bine. Acomodare usoara sa aveti! Va manca si Alex, nu-ti face griji! Si da, poti merge la DM, eu de acolo ii mai cumpar Mirunei borcanele pentru 12 luni.

Adryyy, stiu cum e sentimentul ca nu mai sunteti asa apropiate, desi ea se comporta firesc, papa, doarme, se joaca. I've been there. Trece. Vine iar. Iar trece. Dar cred ca tine mai mult de tine revenirea si plecarea acestui sentiment, ea te iubeste si are nevoie de tine in aceeasi masura. Noi, mamicile, avem tot felul de stari care ne influenteaza perceptiile.

Andri, nu te pot ajuta, eu ii gatesc chestii banale, cam ce papam noi ii fac si ei, doar ca pun mai putina sare si deloc piper, boia, etc. De dulce ii fac gris cu lapte si cu fructe, orez cu lapte, mere coapte cu biscuiti...

Anka, si Miruna e in faza "vreau la tati in brate, nu la mami". A mai trecut prin asta, imi bag la cutie sentimentele ranite si astept... Si tot la fel si Miruna, dupa ce descopera ceva nou il repeta obsesiv pana ma ia cu lesin. Cum e cu mersul acum. Ca musca fara cap umbla prin casa, dintr-o camera in alta, se invarte pe loc, ocoleste, n-ar sta o secunda. Si avem o mobia periculoasa, ascutita, nu stiu cum, nefinisata, nelacuita si trebuie sa umblu in spatele ei. Si oricum tot se loveste, dar vad ca a invatat sa cada, s apuna manutele, sa se fereasca... Iar despre mancare...au zis tantile de acolo ca Miruna mananca cel mai bine si mai mult, n-au niciodata pb cu ea decat daca e bolnava. Si totusi e in grafic cu greutatea, are 10 kg si un pic. Si vreo 80 cm.

Pup comoarele, revin, am ceva de lucru. Daca am la ce reveni si iar tragem de o pagina la doua zile.



Andutza- de bebelusa fericita Miruna-Georgiana (26.01.2011)
---------------------------------------------------------------------------------------------------
"In an ugly and unhappy world the richest man can purchase nothing but ugliness and unhappiness." (George Bernard Shaw)

Atunci cand Dalai Lama a fost intrebat ce l-a surprins mai mult īn ceea ce priveste umanitatea, acesta a raspuns: " Omul. Pentru ca īsi sacrifica sanatatea pentru a face bani. Apoi sacrifica bani pentru a-si recapata sanatatea. Si pe urma este atāt de īngrijorat de viitor īncāt nu se poate bucura de prezent; rezultatul fiind ca el nu traieste īn prezent sau viitor; traieste ca si cānd nu va muri niciodata si apoi moare fara sa fi trait vreodata cu adevarat."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ppisic spune:

Va multumim mult pentru urari si va servim virtual cu tort, saleuri & paleuri, cafea si suc,alcooale la cine doreste si tot ce va mai doreste inimioara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monika_bt spune:

Neata!1




LA MULTI ANI, ADELINE FIENKE!!! SA CRESTI MARE SI SA FII SANATOASA!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocutza2011 spune:

La multi ani, Adeline. Sa cresti mare frumoasa si sanatoasa!

Noi tot 2dinti avem, si gingii umflate parca au pietricele in ele, dar nu iasa nimica inca. Cred ca masele o sa avem pe la 2ani asa in ritmul asta asa de alert.

Viburcol folosim si noi e foarte foarte bun, si la dinti si la raceli. In tarile astea nemtesti se foloseste la greu, sunt si picaturi si supozitoare.

Tunde, nu am uitat de pm, asteptam sa fie Sonia mai bine, sa nu te pun pe drumuri cu ea bolnavioara. Daca sunteti mai bine, iti trimit pm.

Oana si bebelina Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Fetelor, mi-ati dat de lucru;

Ce ziceti de www.farmaexpress.ro/ro/prices" target="_blank">site-ul asta?

Cocuta imi poti spune cam costa la voi? Ca sa stiu daca merita prin firma asta sau cautam alte solutii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocutza2011 spune:

Andutza, de la dm cumperi si borcanele cu fructe? Ca e mea legume la borcan no way. Nu m-am uitat niciodata la marcile lor de borcanele, luam doar hipp si gata.

Da chiar greu se umplu paginile.

Chiar vroiam sa intreb mamicile, cum ii invatam sa manance struguri, afine, mazare, in gereal alimentele astea mici, cele cu care se pot ineca rau? Eu i le tai sau pasez, dar as vrea sa stie sa le manance intregi ca mie mi se par tare periculoase.

Oana si bebelina Andreea

Mergi la inceput