Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (39)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

am venit si noi de la vaccin, a facut numai Filip. Doar a miortait putin cand i-a bagat acul. Are 8.500kg. Mi-a zis sa-i dau Ca, dar nu o sa-i dau


blog

casa, dulce casa

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world


Sper sa treaca fara incidente vaccinul si bravo pentru bebe grasun. Nici eu nu le-am facut vaccinul in aceiasi zi ca am zis sa nu-mi fie amandoi maraiti in acelasi timp.

Pufi imi pare rau ca a-ti facut toti rotavirusul. Bine ca ati trecut cu bine peste aceasta incercare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui pufi79

Buna fetelor,

Ce m-am mai chinuit sa ajung aici , linkul de cap. nou ma arunca la un subiect vechi de prin 2003, ma gandeam ca din cauza ca n-am mai scris de atata vreme.

N-am apucat sa citesc nika, deci sunt in urma raaaaaaau, vreo 6-7 capitole, sper ca sunteti bine toate si ca nu au fost evenimente neplacute.

Noi suntem bine acum, Edu a luat pana la urma si el rotavirusul de la nepotel, apoi eu, apoi sotul....pe scurt cam toata familia , cel putin acum ne-am imunizat toti.

Desi dr. a incercat sa ne linisteasca ca nu-i pune in pericol sanatatea, lipsa poftei de mancare si scaunele f dese l-au deshidratat nitel, am ajuns la o clinica particulara ptr perfuzii....spectacol mare dar acum suntem toti f bine, ne-am reluat viata si programul .

Noutati f mari nu avem, dintii nu au de gand sa apara, de vorbit "vorbim" doar in soapta, de urlat urlam sa ne stie toti vecinii , vrem in picioare toata ziua si cam atat.

Prea mare lucru nu am de spus, sa ne auzim cu bine.



mami de strumf mult iubit Eduard-Gabriel
Doamne ai grija de noi




Bine ati revenit! Imi pare rau ca Edu a fost bolnavior.
Gabrielita bine ai venit.
Krissy e minunat ca te lasa part-time.
v-florina, probabil ca era agitatie prea mare pe acolo. Si noi am avut musafiri aseara, evident nu pt prima oara, si bobeata asa se punea pe urlat cand se apropia doamna de el, cu domnul nu a avut nicio treaba.
Cu aerosolii nu stiu ce sa zic ca nu am avut nevoie pana acum.
De alaptat am alaptat si eu pe unde a fost nevoie, acum, de cand s-a marit, iesim intre mese si nu cere tzitzica. Nu am mai fost pe niciunde sa stam f mult.
Lorialex felicitari pentru bebeloi frumos.
Apropo de fructe acide, imi spunea doamana de aseara, care e medic in america, cand a nascut ea, acum cam 27 de ani, i-a recomandat celebrul Capraru s-a ii dea bebelusului (care acum e tot medic in New York) zeama de lamaie si i-a tot dat de la 3 zile. Acum isi stoarce lamaia in gura direct. Saracu bebelusi la 3 zile. Evident imi recomanda si mie.
Sanatate Ianis!
AlyMih sper sa nu mai aveti nevoie de mascuta.
Ruxiii de ce minti? Nu ti-a spus mama ca nu e frumos.
cristelle25, pai si tu?
Roberta am impresia ca si al tau e cam cuminte, ia vezi ce spui.
Crisspy sanatate lui Razvi.

La multe lunite
Eliza-Maria de babylicious
Iustin-Andrei de babyblue
Stefan-Paul de michelle12!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxiiiii spune:

La multi Eliza, Iustin si Stefan!!! Sa cresteti mari si frumosi!

Crisppy si noi tot pt 3-6 purtam...eu i-am facut garderoba si pt 6-9 dar cred ca mai dureaza pana trecem la ea :)

Roberta pai Gabitu e cu 8 cm mai lung decat Sara...bine e adevarat ca baietii cresc mai mult si oricum sotul e meu e micut de statura si pe el il mosteneste...eu zic ca iti mananca bine...ar trebui sa te iei dupa un singur cantar.
Il cantareste imbracat? Sa mai cont daca e proaspat mancat, nefacut kk eu asa o cantaresc...inainte de masa dupa ce face caca si dezbracata.

Pufi te pup...ma bucur ca sunteti ok acum!

Mai a mea mandra e tare cuminte in aspectele pe care vi le-am mai spus dar cand vine vorba de mancare....e jaleeeeee! Zici ca ii dau otrava nu lapte!
De azi incerc sa ii schimb laptele cu lactana pt ca am senzatia ca totusi nu ii place gustul laptelui pt ca spre exemplu daca pun o lingurita de biscuiti papa mai cu spor...nu cat ar trebui dar e mai bine...si cu lingurita evident!
Ii dau sa pape laptele cu lingurita :))
Ii place tare mult lingurita...in curand o sa incerc canita dar nu are inca creat reflex bun sa o tina cu manutele :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxiiiii
Crisppy si noi tot pt 3-6 purtam...eu i-am facut garderoba si pt 6-9 dar cred ca mai dureaza pana trecem la ea :)


Daaa, noi toate rochitele pe care le-am primit sunt de 6-9 luni, lumea s-a gandit ca le poarta si ea prin martie asa si sunt mai grosute. La cum creste ea cred ca le poarta prin septembrie

Citat:
citat din mesajul lui Ruxiiiii
Zici ca ii dau otrava nu lapte!


Idem, idem, idem

Citat:
citat din mesajul lui Ruxiiiii
De azi incerc sa ii schimb laptele cu lactana pt ca am senzatia ca totusi nu ii place gustul laptelui pt ca spre exemplu daca pun o lingurita de biscuiti papa mai cu spor...nu cat ar trebui dar e mai bine...si cu lingurita evident!
Ii dau sa pape laptele cu lingurita :))
Ii place tare mult lingurita...in curand o sa incerc canita dar nu are inca creat reflex bun sa o tina cu manutele :)


Ce ii dadeai pana acum? Noi am inceput cu Lactana si acum suntem pe Aptamil pentru ca nu ii mai placea. Bine, acum o suspectez ca nu-i place nici asta, s-a plictisit. De fapt cred ca nu ii place nici unul.

Si ea mananca cu lingurita, fructele ii plac. Sa vedem acum cu legumele si restul cum decurg ostilitatile.

Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

la toate fetele

Noi am ajuns aseara acasa si de azi suntem iar pe baricade.
La munte a fost f frumos, doar lui P nu i-a placut si cand il scoteam afara urla si plangea cu niste lacrimi mari ca de crocodil de mama mama. Asa ca am facut cu schimbul cu E la dat cu sania si tunut bebele la caldurica.

Ca tot il barfeam ca nu vrea sa stea in fund, cand am ajuns acolo a stat numai in fundulet , nici gand sa stea pe spate.

Am vazut ca vorbiti de alaptat oriunde si oricand...i-a ghiciti voi cine statea cu tzatzele pe afara la cota 1400 pe ninsoare si vant sa linisteasca bebeul urlator pana la cabana care era acolo?...eu, evident

De socializat? hmmmmm...noi mergem cu copiii peste tot, dar P nu este f sociabil. Chiar are momente cand nu suporta de loc alte locuri sau alte fete chiar daca sunt la noi acasa. Si urlaaaaaaa,pfff!

Eu cred ca o sa treaca. Asa era si Anastasia. Pana pe la un an si ceva, statea ca maimutica in brate si lipita de mine si urlaaaa daca incerca sa o ia altcineva in brate in afara de mine, mama mama. Nu statea nici la tac-su, daramite la altcineva.

Acm ii turuie gura si vorbeste cu toata lumea ce vrei si ce nu vrei....mai ales ce nu vrei


Eu nu am chestii din astea, doar ca ma mai feresc uneori ca se simt ceilalti stanjeniti, in speta barbatii, dar mie pe cuvant daca mi-e rusine

Deespre fructe: eu i-am dat lui {P numai crude dar coapte bine. Am incercat sa-i dau o data mar copt dar nu i-a placut sub nici o forma, asa ca am renuntat.

Acum asteptam sa ne sparga si dintisorii de sus; mai avem putin

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Pufi, bine ai revenit. Ma bucur ca sunteti bine acum.

Krissy , felicitari pt programul part-time

Felicitari tuturor grasuneilor si multa sanatate bolnaviorilor.

Mai vroiam sa spun ceva, dar am uitat. Ma iertati ca nu raspund punctual ,dar trebuie sa-mi reintru in ritm



Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_ada spune:

La multe lunite
Eliza-Maria de babylicious
Iustin-Andrei de babyblue
Stefan-Paul de michelle12!

Roberta eu zi ca a luat 500 grame intr-o luna ..daca ne luam dupa cantarul de la spital , deci foarte bine
Loredana ai un lungan
Anaemi bine ai reveit de la munte, nu ai adus si tu ceva zapada la pachet ? :D
Crisspy dar asa a fost s fratiorul ei ? sau a papat lapte fara probleme ? la anlize cum a iesit ?
pufi hai ca te sunam daca nu apareai curand
mai vriam sa zic dar am uitat


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Alexia, nu am adus ca mi s-a luat de frig si de zapada cat am stat....sunt egoista!

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca-28

Intreba cineva de Marryan, am vazut-o la SEPT-OCT 2011.

ANCA de IUSTINA(17 FEB 2005), STEFANIA(29 OCT 2006) si NATALIA(6 AUG 2011)


Activeaza acolo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:


AlyMih si Razvi plangea la inceput la aerosoli, acum face si in somn. De ex, de dimineata am facut aerosoli pe olita. Incearca sa ii tii mascuta un pic mai departe de fata (nu foarte departe) si incet incet sa o apropii. Cu ce ii faci aerosoli? I-am facut si eu aseara Andrei numai cu ser ca are o gramada de muci, insa ea radea, ii placea cred ca zgomotul aparatului. Laura are dreptate, cand vine vorba de sanatate nu negociem.






Crisspy, fericita de Razvi (16.02.2009) si Andra - Maria (26.08.2011)
[/quote]


Ii fac cu dexa si acc..azi a fost a treia zi ..aplans decand am inceput pana am terminat

Mergi la inceput