Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (39)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

'Neata,

Andy08 ce bine te inteleg, asa sunt si ai mei tot in contratimp cu tot. Se sincronizeaza numai la kk , adica fac amandoi in acelasi timp si trebuie schimbati (spre rusinea mea, Razvi inca e cu pampers).

Krissy te rog sa ma crezi ca in perioadele astea nici nu prea il las sa se apropie de Andra. Deazavntajul nostru este ca si Razvi e mic si inca in primul an de gradi cand bolile se tin lant. Sper sa se regleze productia de laptic si Philip sa accepte bine mancarica.

AlyMih si Razvi plangea la inceput la aerosoli, acum face si in somn. De ex, de dimineata am facut aerosoli pe olita. Incearca sa ii tii mascuta un pic mai departe de fata (nu foarte departe) si incet incet sa o apropii. Cu ce ii faci aerosoli? I-am facut si eu aseara Andrei numai cu ser ca are o gramada de muci, insa ea radea, ii placea cred ca zgomotul aparatului. Laura are dreptate, cand vine vorba de sanatate nu negociem.

Florina nici noi nu socializam. In afara de noi cei din casa, fratele meu si sotia lui si bunicii nu are contact cu prea multa lume. Poate eventualii musafiri. Eu zic sa stai linistita cu asta, o sa se obisnuiasca Stefan si cu baby gym, Razvi cand era bebe radea la toata lumea ca de pe la 6 luni pana pe la 1 an si jumatate se uita circumspect la toata lumea, ba chiar cand nu-i placea fata interlocutorului se punea pe urlat. Incet, incet si-a schimbat punctul de vedere.

Laura eu ma gandesc ca unele fructe dau aciditate la stomacel si din cauza asta am hotarat ca macar la inceput sa "aburesc" fructele. Citind in continuare am vazut ca a explicat Krissy mai bine cum sta treaba, deci vad ca instinctiv am procedat corect.

Lori felicitari pentru parametrii lui Luca . Voi purtati lucursoare de 1an, noi suntem tot cu alea de 3 luni .

Razvi a fost mai bine ieri, sa vedem cum evolueaza saptamana asta si luni back to gradi. Insa Andra nu e bine. Ieri daca a mancat 10 masuri toata ziua, iar de aseara de la 7 cand a mancat 60ml de lapte pana de dimineata cand am plecat la munca la 8 nu a mai mancat deloc. Am vorbit cu mami acum si mancau mar cu banana. Sper totusi sa manance si lapte.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roberta84

Ruxiii , bebeii nostri dupa ce ca sunt nascuti in aceeasi zi sunt si slabuti amandoi . Al meu are 7800 , dar e si lung , avea la 5 luni 72 cm , acum cred ca are vre-o 75. Sunt suparata , controlul asta dublu pe luna , ma da peste cap .Adica merg odata la spital la control pt tbc si mai merg odata si la pediatra. Acu mahnirea mea vine de la faptul ca luna trecuta masura asa:
la spital 7300
la pediatra 7700 , diferenta dintre controale fiind de o saptamana.
Acum , dupa o luna , cantareste la spital 7800, azi trebuie sa merg la pediatra sa vedem si acolo cum e . Deci ori unul din cantare nu merge bine , ori sunt eu cu capu , dar nu=mi vine sa cred ca a luat numai 100 g intr=o luna... se vede ca a crescut in lungime mult , chiar daca nu e gras.. off nu stiu daca am explicat bine ca sa ma intelegeti.
El papa bine , mai ales mancarica , ii place cam tot ce ii dau , papa la 10 30 fruct , la 14 30 mancarica si in rest lapte intre 170 si 230 odata , cam de 4 ori, deci zic eu ca papa bine , abia astept sa terminam terapia asta sa vad daca isi revine cu greutatea.
Aaa si ma alatur si eu celor cu copii cuminti. A avut si zile proaste sau nopti , insa in general se joaca cu jucarii , e f atent la orice in casa , ne vrea in jurul lui dar nu ca sa il tinem in brate ci sa ii vorbim sa radem impreuna , sa ne jucam .In brate vrea doar daca il plimb , daca nu se impinge si maraie sa il las jos . Noaptea doarme de pe la 10 pana la 9 30 , cu trezire pt papa la 6 , a avut cateva nopti cand s-a trezit de n-spe ori si eram zombi , asa ca , pt mamicile care se trezesc des.
Socializare ? pai la mine vine doar sora-mea , in viite f rar plec pt ca mi-e sila sa ma mulg in deplasare..Cand mergem la spital rade la doctor si la asistente , ii apuca de maini sa ii linga , e curios peste tot , in carut nu mai sta pe spate nici sa il leg , se ridica in fund si ii face capul ca girofarul dupa tot ce e in jurul lui. Sper sa fie asa prietenos si cu mama cand va ramane fara mine cand incep serviciul.
Haideti ca m-am intins .
Felicit bebii voinici , dar ii felicit si pe cei mai putin voinici , ca al meu , lasa ca va faceti voi mari puilor , sanatosi sa fiti

fericita de Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !


ia in considerare doar un singur cantar, sau al pediatrului sau de la spital, si vezi evolutia. Eu asa stiu si de aia eu nu-l cantaresc acasa, doar cand merg la medicul de familie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

am venit si noi de la vaccin, a facut numai Filip. Doar a miortait putin cand i-a bagat acul. Are 8.500kg. Mi-a zis sa-i dau Ca, dar nu o sa-i dau

Florina, noi avem prieteni mai tineri decat noi, necasatoriti, desi mai de 2-3 ani toti sunt intr-o relatie. Toti mi-au vazut echipamentul datator de lapte inca de pe vremea Evei.

Bebinuta, exista un grup pe FB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX

Am venit si noi de la vaccin:suntem bine sanatosi,in forma,inca nu ne maraim
Luca masoara ,la 6 luni si aproape 2 saptamani ,71cm si cantareste 8400g
Este un super bebelus,ff sociabil,tot timpul cu zambetul pe buze.Se duce la oricine in brate fara prea multe probleme si din acest motiv este preferatul tuturor![:I
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.pn


Felicitari maxime pt asa un cavaler!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufi79 spune:

Buna fetelor,

Ce m-am mai chinuit sa ajung aici , linkul de cap. nou ma arunca la un subiect vechi de prin 2003, ma gandeam ca din cauza ca n-am mai scris de atata vreme.

N-am apucat sa citesc nika, deci sunt in urma raaaaaaau, vreo 6-7 capitole, sper ca sunteti bine toate si ca nu au fost evenimente neplacute.

Noi suntem bine acum, Edu a luat pana la urma si el rotavirusul de la nepotel, apoi eu, apoi sotul....pe scurt cam toata familia , cel putin acum ne-am imunizat toti.

Desi dr. a incercat sa ne linisteasca ca nu-i pune in pericol sanatatea, lipsa poftei de mancare si scaunele f dese l-au deshidratat nitel, am ajuns la o clinica particulara ptr perfuzii....spectacol mare dar acum suntem toti f bine, ne-am reluat viata si programul .

Noutati f mari nu avem, dintii nu au de gand sa apara, de vorbit "vorbim" doar in soapta, de urlat urlam sa ne stie toti vecinii , vrem in picioare toata ziua si cam atat.

Prea mare lucru nu am de spus, sa ne auzim cu bine.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Eliza-Maria de babylicious
Iustin-Andrei de babyblue
Stefan-Paul de michelle12

sa fiti sanatosi puilor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisspy

'Neata,

Lori felicitari pentru parametrii lui Luca . Voi purtati lucursoare de 1an, noi suntem tot cu alea de 3 luni .

Razvi a fost mai bine ieri, sa vedem cum evolueaza saptamana asta si luni back to gradi. Insa Andra nu e bine. Ieri daca a mancat 10 masuri toata ziua, iar de aseara de la 7 cand a mancat 60ml de lapte pana de dimineata cand am plecat la munca la 8 nu a mai mancat deloc. Am vorbit cu mami acum si mancau mar cu banana. Sper totusi sa manance si lapte.



Crisspy, fericita de Razvi (16.02.2009) si Andra - Maria (26.08.2011)


Si noi avem hainite care sunt de 3-6 luni si ne sunt bune, altele de 6-9 luni si ne sunt bune, iar altele sunt pentru un an si ii sunt bune. Depinde de firma, in cazul meu cele din turcia sunt de un an, cred ca turci sunt mai micuti de felul lor
Imi pare rau ca Andra are probleme cu lapticul. Mancare in rest mananca bine, ca nu mai stiu? Poate e doar un bebelus la care nu-i place laptele si vrea mancare. Zic si eu ...
sa va faceti repede bine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Na ca am uitat tot ce am vrut sa mai scriu cand te-am vazut Pufi hahahahah
Ma buuucur ca acum sunteti bine. Tineti-o tot asa. puuppp
Puuup

despre socializare nici nu mi-am pus intrebarea daca ar trebui Eric sa o faca.
Consider ca este prea mic pt a cere asa ceva copilului. El vreau cu mami
Nici jucariile nu sunt asa importante ....mami este cea mai importanta si doar cu ea vrea sa stea......

Legat de dormit, se culca la 22 se scoala la 5 , la 2 papa prin somn, De la 5 pana la 8 cand se trezeste efectiv, se foieste , nu mai are un somn adanc.
Dimi eata 30 min sta in pat cuminte, pot sa ma spal si eu...... apoi toata ziua nu mai sta siNgur deloc...rotim mereu jucariile, vorbim, papam la 3,4 ore, dormim la 11 la 14 , la 18 cate 1 ora sau mai mult....depinde....

Cam asta e la noi.....
Pupicei la mamicile obosite si stresate....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

La multe lunite:

Eliza-Maria de babylicious
Iustin-Andrei de babyblue
Stefan-Paul de michelle12

sa fiti sanatosi, papaciosi si cuminti!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Citat:
citat din mesajul lui navicula

Imi pare rau ca Andra are probleme cu lapticul. Mancare in rest mananca bine, ca nu mai stiu? Poate e doar un bebelus la care nu-i place laptele si vrea mancare. Zic si eu ...
sa va faceti repede bine.



Alina deocamdata am introdus numai fructele. Azi sau maine incepem cu piureul de fructe, deci deocamdata baza tot in lapte e.

Mergi la inceput