Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 22

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Multumesc Tala! De ramnic.. mai bine nu intrebi. Oras in care mare lucru n-ai ce face. Eu stau acum la Valea Ramnicului, daca stii... e la 2-3 km de Ramnic dar suntem oricum tot timpul mai mult prin oras.

Apropo de concediu prenatal, cele care nasteti prin cezariana ca mine, puteti mai usor sa calculati aceste zile , insa la nasterea naturala.. nu prea stii. Mie mi-a prelungit dr ieri concediu de boala pana la 31 saptamani ca sa fiu sigura ca nu am probleme daca intru mai devreme in prenatal. Voiam sa intru acum la 29, dar nu stiu ce probleme ar avea medicul de famili si ca da pe raspunderea lui. Nu prea stiu exact.
Oricum, nasterea la mine este in sapt 39 , adica ultima sapt din martie, mai precis.

2004- ovarectomie dreapta din cauza unui chist; urmari: ocluzie intestinala si multe aderente!
-tratament 2 luni cu clostybegit fara rezultat +20 kg acumulate gratis
-2010- 3 inseminari nereusite la clinica Promed + 1 FIV nereusit
2011-ET reusit la clinica Promed

Multumesc Bunului Dumnezeu!
28+ Victor Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_X spune:

Am revenit si eu. Cat inca lucrez ajung mai greu sa va citesc, dar mai putin si intru si eu in prenatal. Abia astept. Cu greu mai rezist atatea ore la birou.

Am vazut ca ati discutat despre pretul nasterilor. Si eu optez pentru privat, nu stiu dc e neaparat mai bine, dar pentru confortul meu psihic, nu am chef sa umblu cu plicuri peste tot, si daca uit pe cineva sa suport consecintele. Sunt si medici in sistem care merita tot respectul si carora le dai la final cu placere plicul, dar sunt destule persoane care nu merita absolut nimic, si totusi ne lovim de ei.

Intreba cineva de umplutura pentru perna de alaptat. Eu o am umpluta cu bilute de polistiren. Eram sceptica la inceput, ca nu mai vazusem asa ceva, dar bilutele alea sunt foarte confortabile si te sustin foarte bine. Folosesc eu perna acum, o pun la spate sau la burta, si e foarte confortabila. Doar sunetul cand te foiesti deranjeaza.

Lelu imi pare rau ca esti nevoita sa stai la pat, dar pentru bebe merita tot. Multa rabdare

aredwynn ma bucur ca e bine bebe, si imi pare rau pt colul scurtat. Am avut si eu un episod de contractii si col scurtat, dar am stat mai linistita, si a crescut din nou. Bafta sa fie bine si la tine sa nu ajungi la spital.

Bebe in general misca mult ziua, ieri a fost linist, doar s-a intins de cateva ori. Mi-a mai facut odata asa si m-a tinut noaptea treaza.. Asa ca ieri dupa servici, i-am pus muzica mai agitata ca sa se trezeasca si sa-mi doarma noaptea. Ma termina cu totul o noapte nedormita bine. Nu am treaba ca ma trezesc la 6-7, dar sa ma lase noaptea sa dorm. Si a functionat. Nu stiu daca ii place sau nu muzica, dar a reactionat clar, a inceput sa miste burta in toate directiile

Am vazut ca se practica testul acela pt diabet gestational in care bei siropul si iti recolteaza din nou glicemia. Daca e glicemia 73 la analiza uzuala, oare mai trebuie facut si testul asta? O sa vad la urmatorul control ce indica medicul.


27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_X spune:

Am actualizat si eu semnatura

28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

'Neata, gagici!

Acum, ca sunt si eu in concediu si mai trebuie sa stau si linistita, cred ca o sa stau toata ziua pe net

Tala, da, asa e. Ma simt super ciudat, parca nu imi dau seama ca gata, sunt in concediu. Mai trebuia sa merg inca vreo 2 saptamani.
Dia_TM, asa e. Si spre final cresc si foarte repede, adica direct proportional cu greautatea lor. Sper sa se apropie cat mai mult de termen.
Dara, am mai cautat pe net si am vazut ca da stari foarte nasoale, greturi, varsaturi, ameteli, tremurici... Mi-e cam groaza, tot trag de mine sa ma apuc sa-l iau. Daca saptamana viitoare, cand m-a chemat din nou, e mai scurt colul, vrea sa ma interneze . Suna asa ciudat, am avut asa o sarcina usoara, n-am avut probleme si acum parca e socant.
Ronina, m-am mai uitat pe net si, intr-adevar, 30mm e inca ok in trimestrul III, deci nu pare a fi asa de speriat. Poate doar ca a scazut de la 43 cat avea acum 2 luni? La voi cum e?
Kovacs, Happylica, Lady_X


33+ cu Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Amy, Ramona, felicitari pentru vestile bune! Ce bebeloi voinici aveti!

Amy si noi am fost la medicul sotului sambata pentru control si ne/a spus ca in afara de vaccinul pentru hepatita b care se face in spital la nastere bebe nu va mai avea nevoie de altceva.

Noi plecam la spital sa ducem urina la analiza.

Finn Constantine 15.10.2009 si 26+ Euan Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lady_X

aredwynn ma bucur ca e bine bebe, si imi pare rau pt colul scurtat. Am avut si eu un episod de contractii si col scurtat, dar am stat mai linistita, si a crescut din nou. Bafta sa fie bine si la tine sa nu ajungi la spital.



Asta n-am stiut, ca mai poate creste. Ar fi minunat!

33+ Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magddalena spune:

buna diimineata burtici..

am intrat repede de dimineata sa vad ce vesti are AREDWHINN (nu stiu daca am scris bine) ma bucur ca esti bine dar cu colul scurtat e cam rau.Stai linistita si ajungi la termen

eu am fost vineri la control,i-am zis ginecologului de dureri si intepaturi,m-a linistit pt ca colul e lung 4.7 mm si el e linistit,mi-a zis ca e posibil sa am contractii mai dureroase mai nedureroase,e de bine pt ca corpul se pregateste de nastere.

Bia analizele care mi le-a dat sunt de ultimul semestru cred,toxoplasmoza,emocromul,sumar urina,fibrinogen,hepatita b,tromboplastina partiala,timpul de protombina,eu le-am tradus din italiana cred ca astia sunt termenii toate pe 9 februarie..Apoi pe 22 februarie fac dosarul de sarcina adica merg la spital si vb cu moasa si toate analizele care le-am facut,ecografiile le pune intr-un dosar si ramane la ei pana vin si nasc.Si atunci fac si ekg-ul si cam atat.Aaa si tamponul vaginal pt stretoscop beta-emolitic,asta ma cam pune pe ganduri ca nu as vrea sa iau antibiotic chiar acum la sfarsit.Ce imi e frica mie e sa nu mai ajung sa fac doasarul asta ca pe 22 am 39 de saptamani si o zi,dar daca gine mi-a zis data asta inseamna ca dupa el ajung nu??



sunt un pic suparata,sotul e plecat in delegatie pana vineri..sunt singura nu stiu cu ce sa imi ocup timpul...noroc de net!!!

va pup o zi frumoasa!!!


mada 33+ MAYA-ELENA
AMR <7 saptamani!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_X spune:

aredwynn da, sigur mai poate si creste colul. Eu l-am avut la echo abdominala 26 mm la 16s parca, si apoi l-a masurat cu echo intravaginal si era 30mm. La 26s era 35mm la echo intravaginal si doctorul a spus ca e foarte bine asa. Nu e diferenta prea mare de la 35mm la 30mm cam cat ai tu. Eu am luat doar no-spa si magneziu (atata mi-a fost indicat) si am avut grija sa nu mai depun efort. Nu am ridicat lucruri nici macar 2kg, daca imi simteam burta incordata, seara stateam intinsa, la televizor sau cu laptopul langa mine sa treaca timpul mai usor. Am mai neglijat treburile casnice, dar mai bine asa decat sa ajung cu repaos complet la pat.

28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

JD tinem pumnisorii strans
Aredwin asa este, si la mine s-a scurtat la un moment dat din cauza contractiilor, dar apoi , dupa ce m-am cumintit si eu si am luat tratamentul s-a lungit cu 1 cm si ceva.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magddalena spune:

nu mai stiu cine zicea sa iau no-spa,nici nu stiu ce e ala ,scuzati--mi ignoranta,aici nu prea se dau pastile sa iei acasa,in cel mai rau caz te interneaza si iti da ei.
mie mi-a mai trecut raceala,dar acum m-a luat gatul!! ma doare gatul de mor,mi-am facut acum un ceai clocotit,ce e mai rau e ca toata familia e pe antibiotic din cauza virusului asta de la gat..sper sa nu fi luat si eu!!!

am inceput sa imi fac bagajul ca sotul ma presa sa il fac ca eu nasc si el nu stie ce sa imi ia...e ciudata sa il vad pe pat in camera nu imi vine sa cred ca mai e un pic..nu constientizez inca..
aseara la curs ne-a invata cum sa respiram teoretic e usor..practic..
merg sa mai citesc cate ceva pe forum pupe multe.

mada 33+ MAYA-ELENA
AMR <7 saptamani!!!!!

Mergi la inceput