Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 22

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Natalia, oricum cred ca demult trebuia sa stai tu acasa... eu am ramas.. in ideea in care oricum nu imi ridica nimeni statuie....
tb doar sa te odihnesti.

varsta bebelusei Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Este fetita unor cunoscuti, acum vreo doi ani am fost cu ei si cu alte familii la o cabana unde am stat doua zile. M-am jucat cu fetita este tare dragalasa si cand am ajuns acasa mi s-a trezit brusc sentimentul matern (mentionez ca toata viata mea mi-au placut copiii in special fetitele )si totusi nu eram hotarati sa facem un bebe dar din ziua aia numai la asta m-am gandit. Am mai avut momente cand m-am razgandit dar pana la urma am ramas insarcinata.


Cristina 27+ Karina, fetita noastra draga


www.orzverde.ro
- Indicatii terapeutice - Orz verde
Principalul rol consta īn cresterea imunitatii corpului si ajuta īn lupta īmpotriva bolilor, fiind indicat de asemenea diabeticilor. Avānd un efect antiinflamator, se recomanda:

* administrarea īn raceli asociate cu febra, ajuta la scaderea febrei
* permite absorbtia si reduce inflamatia organelor digestive, stomac/ intestine
* regleaza metabolismul
* mentine tonusul
* adjuvant īn curele de slabire si controlul greutatii
* combate oboseala fizica si psihica, durerile musculare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

aredwynn ma bucur ca fetita este bine. Chiar daca sunt mici probleme o sa treaca si acestea. Nu mai este mult si ajungi aproape de termen, tu sa stai linistita sa te odihnesti si totul va fi bine.
Happylica ce sa fac ca am dat fara sa vreau peste povestea asta si eram curioasa sa o citesc toata. Am simtit asa o parere de rau pt mamica aceea. Eu imi revin repede din starea asta dar pana nu o vad pe Karina nu voi fi linistita 100%.

Cristina 27+ Karina, fetita noastra draga


www.orzverde.ro
- Indicatii terapeutice - Orz verde
Principalul rol consta īn cresterea imunitatii corpului si ajuta īn lupta īmpotriva bolilor, fiind indicat de asemenea diabeticilor. Avānd un efect antiinflamator, se recomanda:

* administrarea īn raceli asociate cu febra, ajuta la scaderea febrei
* permite absorbtia si reduce inflamatia organelor digestive, stomac/ intestine
* regleaza metabolismul
* mentine tonusul
* adjuvant īn curele de slabire si controlul greutatii
* combate oboseala fizica si psihica, durerile musculare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Happylica: mai sunt si eu pe aici sa va tin de urat
Aredwynn: ma bucur ca bebe e bine, iar colul nu e inca f scurt, sunt convinsa ca statul acasa te va ajuta si va fi bine Nu stiu sa-ti spun de Gynipral dar daca ti-a fost prescris eu zic sa-l iei.

31+ Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

ia uite ce de burtici treze la ora asta
eu tocmai ce am dat o raita pe la bucatarie.. desi n-am mai mancat noaptea..
kovacsc, am mai zis.. desi la eco mi s-a confirmat ca bebelina e bine, eu pana nu o vad.. nu ma linistesc. sa vad eu ca e intreaga, sanatoasa si atunci.. ma linistesc. dar apar alte si alte griji

varsta bebelusei Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Aredwyn, stiu ca au luat niste fete de la bulgarasi si stiau de palpitatii, insa una dintre ele a zis ca doar in prima zi a avut si dupa aia s-a obisnuit corpul cu medicamentul. Nu stiu daca n-a luat si Anda la prima sarcina. Eu mai stiu tipa care a stat cu medicatie anticontractii acasa in pat pana la final.



27+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Buna dimineata burtici!
Aseara v-am citit sa nu raman in urma dar eram asa franta de oboseala ca n-am reusit sa mai scriu.
Deci... ieri am avut zi lunga. Am plecat pe la vreo 6 din Ramnic sa ajungem la Matei Bals mai intai unde am intrebat despre hepatita sotului si imunizarea bebelului, iar ca raspuns ne-a zis ca nu se mosteneste de la tata. Nu sunt cazuri cunoscute . In schimb m-a intepat pe mine sa vada daca am capatat anticorpi in urma vaccinului facut acu vreo 4 ani, ca sa stiu daca il repet sau nu.
Apoi am fost la clinica la control unde mi-am vazut flacaul, are 1235 gr la 28+2zile, si mi-e atat de drag de mor de el. S-a asezat cu capul in jos si de asta simt intepaturi pe acolo, colul are 4.1 cm deci foarte bun si inchis. Totul e ok, masuratorile il arata mai inainte cu 1 sapt, iar eu zic ca am un baiat fooooarte frumusel.
Am sa pun o poza si pe Picassa.

Dupa control, n-am avut de lucru si am fost la Ikea de unde n-am luat decat vreo 2-3 chestii, bavetele si un sac de dormit. Patut n-am luat, o sa dam comanda pe net, iar carucior am vazut cateva in mall la Carrefour dar foooarte scumpe. Deci tot cu comanda mergem, cu diferenta ca s-ar putea sa renunt la scoica pentru ca nu-mi place sa tin copilul asa "turtit". In fine, am ajuns asa obosita ca abia mai stateam.

Apropo, pe 14 feb merg iar la control, si voiam sa stiu daca a facut careva test de nonstres .
M-am lungit cat...pomana.

2004- ovarectomie dreapta din cauza unui chist; urmari: ocluzie intestinala si multe aderente!
-tratament 2 luni cu clostybegit fara rezultat +20 kg acumulate gratis
-2010- 3 inseminari nereusite la clinica Promed + 1 FIV nereusit
2011-ET reusit la clinica Promed

Multumesc Bunului Dumnezeu!
27+ Victor Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titi143 spune:

Buna dimineata fetelor.
Va las o cafeluta calda, ca sa ma recompensez pe faptul ca ieri nu am mai intrat. Din pacate nu prea am timp, la servici am vizita din Finlanda si acasa fac curatenie mare.
Am fost ieri la eco. Totul e bine are 700 de g si e miscaret. Am destul lichid, pana acum am avut putin lichid, se pare ca acum e in regula. In rest totul bine. Mia dat sa fac un set de analize si torch in saptamana 28. In rest nu mi-a mai spus nimic. L-am intrebat de contractii si mia spus ca totul e bine.
In rest nimic nou la noi.
Daca mai pot o sa mai intru sa va citesc. Va pup.

Ramona mamica fericita a lui Eduard (09.10.09) si 25+ Robert Aaron

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Titi, Aredwynn, bine ati revennit cu vesti bune!
Ce rapida e evolutia puiutilor nostri acum spre sfarsit . Nu de mult ma miram de bebe cu greutate deja peste 1kg si ma intrebam cand o sa ajunga acolo si bebelina mea...acum unii bebe sunt deja peste 2kg (normal, cand mai au doar o luna si ceva pana la termen...).

Lelu, imi pare rau ca trebuie sa stai la pat ...sper sa gasesti activitati placute (carti de citit, emisiuni tv, net, jocuri pe calculator), incat sa treaca timpul cat mai usor; si desigur, sa ajungi cat mai aproape de termen si totul sa fie bine!

Insanatosire grabnica burticutelor racite!
Eu nu-s racita, dar toata sarcina (din iulie-august incoace) am avut nasul infundat, fara macar o zi de respirat normal... sper sa dupa nastere imi revin...

Concediu ...aici am si eu o problema serioasa... daca tot am doar 20 de saptamani voiam sa le iau cat mai tarziu, ca oricum mi se par putine; dar daca trebuie sa raman mai departe in concediu medical nu cred ca va fi posibil - concediul de maternitate il pot lua cu 6 saptamani inainte de data nasterii, si probabil ca daca tot stau in concediu, va fi de maternitate din momentul in care e posibil ...
dar asta inseamna ca-mi raman 14 saptamani doar cu bebe dupa naster (sau chiar 12 daca seamana cu sora-sa si nu se grabeste) ...suna ingrozitor de putin .

Diana - mami de Adriana(n.14.02.2006) si (DNP.12.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Neata dragelor!
Of Lelu, imi imaginez ca e tare greu, dar cu siguranta merita.
Aredwin ma bucur ca te-ai mai linistit si cum eu cred ca tot raul spre bine, uite asa ai intrat si tu in concediu.
Cristina adica este smantana speciala pt frisca? (are ceva in ea sau difera doar consistenta?), mi-ati facut pofta de frisca....
Dana rezista! (eu vorbesc, in ultima zi am adormit de 2 ori in scaun la birou si am si visat!)
Wali si pe mine m-a ajutat usturoiul, tin pumnii sa treaca repede raceala si asteptam vesti de la eco.
Amy felicitari pt voinicutul tau! ce-i ala test nonstres? Ti-am zis ca m-am nascut in Rm Sarat? imi tot vine sa te intreb cum mai e, desi mare lucru nu-mi amintesc.
Titi ma bucur ca s-a reglat si lichidul (stiu ce inseamna sa stai cu gandul la ceva)
Dia cred ca se cheama rinita de sarcina ce ai tu (si eu). Plus ca in incercarea de a-mi elibera nasul cand il suflu ies si cheaguri de sange (dar asta inca din luna a 2-a de sarcina). Sa speram ca scapam dupa nastere.
Eu am reusit sa pozez comoda si un cufar (care asteapta cam de 4 ani sa-l decorez). Comoda este inca natur (si asa va ramane in mare parte, dar o sa fie si partial pictata). O sa o infratesc cu patutul pe care l-am primit, dar la care nu-mi plac lateralele mici care sunt din pal. Le vom face tot din lemn natur. Cufarul va pastra buricut, mot, banutii din baita de a doua zi, chestiute de genul. Urmeaza sa-l fac si pe al Matildei (sa nu mai treaca alti 4 ani pana ma urnesc).
Va doresc o zi tare frumoasa. Eu ma apuc de cusut aparatorile de patut.






Mergi la inceput