Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 22

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

mona, bia, ronina,kovacs...multumesc mult de urari!
dana...o sa treaca repede zilele pana la concediu

Miha, mamica fericita de Rares si 28+ cu bebe Vlad, zis si "Nuca"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wali spune:

Ronina, sunt aici !!! Citesc tot ce scrieti, dar, sincer n-am cu ce ma lauda. Tot racita sunt, ba mai mult, mi se pare ca se agraveaza. Acuma chiar am venit de la medicul e familie, care in urma consultului, nu stia ce sa-mi dea ca tratament. Si rand pe rand a renuntat la toate, de frica sa nu aiba careva vreun efect asupra sarcinii. Asa ca tot nu iau nimic, doar mananc usturoi si fructe si sper sa-mi treaca sa pot iesi la plimbare, pe la mall, prin euro, pe brancoveanu (fetele din Tm stiu ce zic). Si da, se ne intalnim, daca tot stam aproape, cel putin noi doua, ronina. Lelu nu stiu prin ce cartier sta, ca nu ne-o zis. Am prietene care ma tot cheama in oras, dar eu le refuz, ca vreau sa-mi treaca raceala asta tampita.
Maine merg la eco si mai vb apoi. Va pe toate, lelu fii barbata si Doamne ajuta la toata lumea. Dara si tu cu toate problemele tale, sa te intaresti si sa le birui. Ciao !!!

29+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Wali te asteptam cu vesti bune de la eco

Monica, fericita 30+ cu Cezar-Andrei

AMR: 10 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Dorinutza82: pai spune-i ca inca nu ai 7 luni implinite, e diferenta intre a avea 7 luni si a fi in luna a 7-a. Ca sa iei prenatalul, avand in vedere ca esti obligata sa lasi 42 zile dupa nastere, poti lua cel mai devreme cu 126 - 42 = 84 zile inainte de DPN, adica cu 84/7 = 12 saptamani inainte, deci nu mai devreme de 28 saptamani deja implinite. Si asta la marea limita, in sensul ca nu te poti risca sa nasti cu o zi intarziere si sa pierzi banii pe concediul de crestere a copilului pentru ca nu ai lasat 42 zile dupa.
Dana_cp: o sa vezi ca trec repede astea 3 zile
Wali: poti lua oscilococcinum si vit. C, mie mi-au prins bine. Am folosit si creionul nazal ca ma innebunea sa nu pot respira. Insanatosire grabnica! Dupa ce te pui pe picioare, iesim la un suculet in zona, Lelu zicea ca e tintuita de pat, nu cred ca se risca pe-afara. Bafta maine la echo, sa ne dai si noua vesti dupa

31+ Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

Multumesc pt. incurajari. Prind foarte bine .
Cel mai frica i-mi e sa nu cumva sa vina o hemoragie si sa fiu singura acasa.
Wali eu stau in Lipovei si eu merg joi la Bacila
va pup

26+ Doamne, ajuta-ne sa fie bine pana la capat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Lelu, la gravidutele cu trombofilie sunt mai multe fete cu hemoragii, una din fete nu are placenta previa, dar are Vasa previa, niste vase de sange cu aceeasi amplasare. O alta a facut dezlipire de placenta. Si tot sunt bebeii bine si la caldurica si stau si ele cumintele, ca si tine. Si cand au avut hemoragii s-au dus si la spital si s-au intors acasa si tot au fost ok. Adica nu se intampla de obicei ceva asa repede, ai timp sa chemi pe cineva.
Te admir pentru puterea de a sta la pat.



27+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

of.. m-am laudat ca dorm.. nu am reusit sa dorm nici macar 1 min. cand sa dorm.. a venit tata pe la mine. apoi a venit sotul de la sv, am mancat si ne-am vazut cu niste prieteni. a trecut timpul.
aredwynn, ce vesti ai????
bia, si eu visez bebelina. dar o visez fetita (si este)
eu in seara asta am comandat lenjeria si aparatorile pt patut. aaa si un buzunar de patut. abia astept sa ajunga..
maine mergem si noi la eco.. desi bebelina e bine.. parca-s nerabdatoare sa am si o confirmare..
careva treaza la ora asta?

varsta bebelusei Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Eu sunt treaza, azi m-am trezit la 10:30 deci nu am pic de somn acum.
Citeam niste povesti despre mamici care au ramas insarcinate si au nascut si am dat peste una trista rau. Sunt asa un pic bulversata. Chiar daca sarcina decurge perfect totul se poate schimba intr o clipa.

Cristina 27+ Karina, fetita noastra draga


www.orzverde.ro - Indicatii terapeutice - Orz verde
Principalul rol consta īn cresterea imunitatii corpului si ajuta īn lupta īmpotriva bolilor, fiind indicat de asemenea diabeticilor. Avānd un efect antiinflamator, se recomanda:

* #9679; administrarea īn raceli asociate cu febra, ajuta la scaderea febrei
* #9679; permite absorbtia si reduce inflamatia organelor digestive, stomac/ intestine
* #9679; regleaza metabolismul
* #9679; mentine tonusul
* #9679; adjuvant īn curele de slabire si controlul greutatii
* #9679; combate oboseala fizica si psihica, durerile musculare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Acum m-am intors de la medic. Bebe e foarte bine, are deja 2200gr, e totul ok cu ea. Mie, insa, mi s-a scurtat colul (29.7mm, de la 43 cat avea data trecuta), asa cum ma asteptam si de maine nu mai merg la serviciu, trebuie sa stau cat mai mult in pat, sa nu fac efort. Fiind deja in pozitie craniana, tot apasa pe col si, impreuna cu contractiile, asta a contribuit la scurtarea lui. Saptamana viitoare m-a rechemat sa masoare colul si, daca va fi mai scurt decat azi, vrea sa ma interneze, asa ca de maine - acasa si gata! Si tot saptamana viitoare, voi face si TNS.
M-am mai linistit putin, chiar n-as vrea internari de acum, sper sa fie ok pana saptamana viitoare. Mi-a prescris Gynipral pentru contractii, care am inteles ca da palpitatii. Mai ia cineva? E nasol?
Magddalena, daca spui ca si tu ai intepaturi in col, n-ar fi bine sa ajungi mai repede la medic sa te asiguri ca e ok?
Multumesc pentru sustinere, fetelor! Va pup!!!!!

33+ Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

pai.. nu-ti face rau singurica.. si ganduri negre. recunosc.. si eu ma gandesc uneori la rele.. dar imi iau singura gandul de la asta si imi spun k vom fi bine amandoua!
tot vreau sa te intreb... cine e fetita de la avatarul tau?

varsta bebelusei Alexia

Mergi la inceput