Strugurasi de Sept-Oct 2011 *24*

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Anca, mersi mult, nu am stiut E super atunci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

NEatza,...

JAde .. eu fac reteta asta, cu precizarea ca :
ma mai orientez si din ochi, daca vad ca biscuitii absorb prea repede laptele , nu pun tot laptele( stii ca de regula de folosesc biscuiti populari sau simpli nu? petit beure se fac prea moi )
- eu pe langa rahat pun si visine din compot fara sambure si taiate/ stafide inmuiate in rom/ nuci/ nuca cocos sau uneori chiar marshmalows (ca sa fie mai colorate)

Salam de biscuiti

Ingrediente: :900 g lapte, 1 kg biscuiti, un pachet de margarina, 11 linguri cu varf zahar, 5 linguri cu varf cacao, 3 sticlute de esenta de rom, rahat
Mod de preparare: In timpul fierberii laptelui se pune pachetul de margarina cu zaharul si se amesteca pana se topeste. Se da vasul deoparte de pe foc si se pune cacaoa si se amesteca pana se dizolva bine, dupa care se mai da o data in clocot. La sfarsit se adauga esenta de rom si se amesteca lichidul. Separat, intr-un vas mai mare se rup biscuitii bucati potrivite se taie rahatul si apoi lichidul fierbinte se rastoarna peste biscuiti si rahat(se pot pune si stafide) si se ameteca bine. Aceasta compozie se separa din ochi in 3 coli de celofan si se da forma unui salam care se pune la frigider pana a doua zi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

LALI.. de abia astept sa vad mei taiul.. aseara la 23 ma gandeam si eu la modele si asteptam ca un copil ziua de azi sa vad poza ta sa vad daca as fi in stare sa imi fac si eu unul.. deja ma vedeam cumparand materiale si vatelina .. imi imaginez o combinatie intre mei tai/manduca/ boba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Citat:
citat din mesajul lui broome

Legat de lp, aseara citeam pe un forum de la noi de aici, reactia unei mamici care hranea cu lp suparata pt ca pt LM exista atata suport peste tot in schimb pt cele care dau LP nimic.. si mai sunt si blamate pe deasupra. Spunea ca pana si un coleg de servici a ajuns sa-i tina predica despre beneficiile LM vs LP...

Eu daca as fi decis sa nu alaptez nu cred ca as fi putut sa-mi indeplinesc dorinta pt ca sistemul e de asa natura ca te forteaza intr-un fel sa mergi pe LM. Pana la urma e o decizie personala si trebuie respectata..



Poate sa nu fie neaparat o problema de "daca vrei" ci de "daca ai". Si daca nu ai LM, de ce sa fii blamata? e aberant daca e asa...chiar si daca ai si din varii motive nu poti sau nu vrei sa-i dai, este o decizie personala, asa cum ai spus si tu.
Dar eu nu consider ca tb blamate mamicile care i-au decizia de a da LP copiilor.
In mod sigur exista un motiv, de cele mai multe ori intemeiat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Jade Am lipsit ce-i drept putin dar am fost plina cu treburi. Am incept sa gatesc tot felul de retete ieri am facut croissante de ex. Azi fac o supa de pui si o praji cu mere ca mergem in vizita la niste prieteni (cu prajitura nu cu supa :P). Si trece asa repede timpul...
Nu i-am dat nici fier nici Ca momentan si nici analize nu i-am facut inca. Mi-am facut eu analize si astept rezultatele pe vineri, sunt tare curioasa.
Sunt in dilema daca are lipsa de Fe nu vreau sa nu-i dau dar daca nu are? Saptamana viitoare mergem probabil la medicover ca acolo avem abonament si sa vedem ce zice si pediatra de acolo.

In rest Dani e bine, se tot roteste cu piciorusele prin patut, se intoarce pe parti. Chicoteste super tare. Se joaca mult cu piciorusele si cu jucariile le da asa cu piciorul .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Buna dimineata si de la noi si un frappe delicios

Camady, eu am un blender (tot Philips) de mana http://www.shopmania.ro/mixere-si-blendere/p-philips-hr1363-5824043

Si mie mi-a facut cu ochiul blenderul de la Avent, dar nu era inclus in buget asa ca m-am descurcat cu ceea ce aveam si e ok pana la urma



mamica de Iannis (25.02.2009) + si de bebe Dimitris (21.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Citat:
citat din mesajul lui broome

Fetelor voi aveti razatoare din sticla??

Mama mi-a zis ca mie imi radea marul pe razatoare din sticla?!? Eu nu am vazut prin magazine pe la noi si tare ma bate gandul acum sa achizitionez una din asta...




Nu se recomanda deloc cele de inox pt ca oxideaza fructul.
Cele de sticla se gasesc la piata...in Rahova, Delfinului si altele in Bucuresti. Banuiesc ca se gasesc nu numai in piete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

Mda, Amazon.
Am dat un click sa vad cat ma costa transportul si s-a si trimis comanda . Nu stiu ce am facut. Oricum, nu e bai, doar ca vroiam sa mai adaug cate ceva. Am luat scaun de masa cu 82 de lire, chicco polly. Ieri il comandasem si de pe site-ul chicco. Sa nu va zic ca dupa ce vad ca pe amazon mi-a luat comanda ma suna cei de la chicco pentru confirmare . Deci ma joc cu cardul. Eh, asta e . Oricum pe amazon ies mai ieftin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

seidana merci mult pt reteta
este exact ce vroiam , maine o sa fac si eu

anca cat te duce exact in lei cu totul scaunul polly ?

_


de T 4+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

Jade, mi-au luat deja banii de pe card :), dar la total. Aproximativ 480-500 cu transport. Modelul asta https://comenzi.farmaciatei.ro/scaune_masa_pentru_copii/chicco/chicco_scaun_masa_polly_64837_dinofood-p10024522, la tei e 520+transport (cam 25-30 ron), la chicco 560 cu transport gratis

Mergi la inceput