Strugurasi de Sept-Oct 2011 *24*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Marryan a trecut raceala? cum te descurci cu marsupiu? nu te doare spatele? LA MULTE LUNITE vALERY !!!!!! [S]

EU, PERSONAL, VREAU sa imi cer scuze mamicilor care dau bebeilor LP pt ca nu vreau sa fac sa se simta prost vreo mamica.. eu asa simt despre alaptare si ii multumesc Domnului ca mi-a dat o experienta usoara.. insa sunt covinsa ca fiecare dintre noi beneficiem de momente de neuitat si de maxima fericire cu bbei nostri fie ca alaptam fie ca nu, si mai ales ca ne iubim copii la fel toate indiferent ce mananca copii nostri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui JadeJador

bunny sunt curioasa , cat costa la voi o sticluta de protectics ?

_


de T 4+





ia
http://www.walgreens.com/store/c/biogaia-protectis-baby-probiotic-supplement-drops/ID=prod6083377-product

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana


EU, PERSONAL, VREAU sa imi cer scuze mamicilor care dau bebeilor LP pt ca nu vreau sa fac sa se simta prost vreo mamica..


sa stii ca si eu azi m-am gandit la mamicile cu lp. Din cand in cand se cam acapareaza subiectul.la nivelul asta eu cred ca toate fetele au ideile clare. aah si inca ceva, toate sentimentele descrise de tine cand alaptezi le-am simtit eu si la primul copil care a primit lp. Il hraneam la san, cu biberonul, ma privea in ochi ca si cum as fi unica lui iubire, ne mangaiam si ne dragaleam in timpul mesei de numa. deci exista dragoste si fara alaptare, sau alaptare psihologica

jade am dat 18€ pe sticluta de 5ml. chestia-i ca aici se numesc Reuteri. prima data am intrebat de protectis la farmacie si n-au stiut de unde sa-l scoata.

barbatii au plecat nitel deacasa, noi fetele ne culcam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:


Hayat - eu habar nu aveam ca ii dai lui Razvan LP in zeama de orez . Doar enumeram cateva metode de care se zice ca ar avea aport caloric mai mare. In plus, despre zeama aceasta de orez stiu pt ca mi-a fost recomandata metoda de o dr pt Indra, ea fiind mereu sub grafic.
Chiar, poate ne ajuta Ionela cu ceva info despre asta.

Marina - eu vorbeam in general despre motivul pt care ( de obicei) se incepe devreme diversificarea. BTW, in cazul bebe-ilor nascuti inainte de termen nu se ia in calcul varsta corectata? Just asking!

Marryann - LA MULTE LUNITE VALERIEI! Sa va aduca numai fericire!

Racheel - draga de ea ce fatuca haioasa are tunsulita

Kora - bine ai revenit! hehehehe!

mamica de Indra Stefania si Inez Alexandra - 15.09.11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Salutare evribadi,

Noi ne-am intors de la vaccin. Mandra doarme acum cu geamul deschis la camera. Nu a plans deloc...de fapt a dat sa scanceasca , am luat-o cu vorba si am pacalit-o.

Avem in schimb capusorul cam turtit pe o parte si trebuie sa il turtim si pe partea cealalta...asta din cauza oaselor cam moi. Peste 2 sapt ma duc sa ii fac D3-ul injectabil. Are doctorita o fiola de la cineva si i-o poate face fetei. In ro nu se gasesc si vreau sa cumpar sa am si pt mai tarziu. Am inteles ca din italia se aduc in cea mai mare parte si eu nu cunosc pe nimeni acolo..

Am inteles ca ar fi si in MD. Lena, Marryan ...stiti ceva de asta? Macar o denumire?

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


Rach, ce scumpica e pitica ta

Sei, si eu ma gandeam azi k probabil mamicile care dua LP se supara putin pe noi...
Si la fel am ajuns la concluzia k alaptatul e doar o parte din fericirea pe care ne da un pui. Zambetul, privirea, imbratisarea calda sunt momente extraordinare pe care ni le ofera copilasii nostri :)

Ionela, tu ce fel de vitamina D3 ai luat, eu am citit si rascitit prospectul meu si nu scire sa arunc dupa o luna . Eu am luat de la biofarm si de la fitterman

Kora, welcome back si sa treci mai des pe la noi :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Buna si de la noi ne-a fost dor de voi

Vad ca discutati infocat despre diversificare,eu sper sa ma tina lapticul cat de mult si sa incep cu mancarica dupa 6 luni .
Acum tin bubulina la san ,papa si vb cu titi ,ador gurita ei calduta cand ma atinge,ma gandeam azi ca as alapta-o pana cand merge la scoala ehehehe
Dupa ce am nascut vb cu moasa de alaptat si imi povestea de o tipa care a alaptat pana cand fetita avea 7 ani !!!!!!

Lena ,multumim ca ai intrebat de noi, suntem bine , Noura creste ,e cuminte si suntem ok acum

Sei ,intrebai in cap trecut de bebe la nastere ce se intampla daca nu e pus la san etc etc eu nu am avut lapte ,nici colostru cat am stat in spital , plangeam la moase sa-mi dea LP pt fata ca plangea de foame si nu mi-au dat .Bebele aici sta cu mama in rezerva de cand se naste pana la externare.
Le-am stresat pe bietele femei din 3 in 3 ore plangand s-o hraneasca pe fata ca nu am laptic ,ma tot refuzau cica sa tin fata la titi ,si-mi tot explicau ca bebe in primele 2 zile e ok daca nu i se da papa ,ca are in stomacel rezerve de cand era inca la mami in burtica .
Ii spuneam sotului ca le dau in judecata daca pateste ceva fata si de fapr ar trebui sa le multumesc ,fata sta numai la san si URASTE biberonul.


Vroiam sa va intreb ceva , urgent prietena mea din tara a aflat ca e insarcinata ,are 4 saptamani si e racita cobza . A fost la ginecolog azi si i-a dat :
-utrogestan 1 seara ,
-aspenter 1 dupa masa de prans
-no/spa la dureri
-ascovit plus (vitamina c)


M-a intrebat azi daca se le ia ,i se par multe si nu intelege de ce i-a dat aspenterul , aici in Germania nu se dau asa usor medicamente si nu stiu ce sa-i spun ,eu in sarcina luasem numai acid folic







Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Oana, mama mea este in Italia, as putea sa o intreb, daca nu gasesc fetele in Moldova. Ma gandesc daca ajung fiolele in siguranta din italia

Sei ma bucur ca ai incredere in faptul ca Ela e sanatoasa.Te duci la testare de manduca si marsupi?

Lena, eu am comandat cover de pe adresa recomandata de tine.



Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Marryan a trecut raceala? cum te descurci cu marsupiu? nu te doare spatele? LA MULTE LUNITE vALERY !!!!!! [S]

EU, PERSONAL, VREAU sa imi cer scuze mamicilor care dau bebeilor LP pt ca nu vreau sa fac sa se simta prost vreo mamica.. eu asa simt despre alaptare si ii multumesc Domnului ca mi-a dat o experienta usoara.. insa sunt covinsa ca fiecare dintre noi beneficiem de momente de neuitat si de maxima fericire cu bbei nostri fie ca alaptam fie ca nu, si mai ales ca ne iubim copii la fel toate indiferent ce mananca copii nostri...

Sei - ai fost mortala cu faza asta! Eu una nu am nicio problema/regret/frustare cu faptul ca nu alaptez! Nici mai putin mama sau femeie nu ma simt ( ba din contra! - dar nu voi spune asta). Imi place chiar cand vorbiti despre ceea ce simtiti cand alaptati, sunt sentimente si cuvinte foarte frumoase! Sigur ca LP sau LM nu face diferenta in intensitatea sentimentelor sau iubirii fata de copiii nostri! Imi iubesc copiii la fel chiar daca le dau LP si cu siguranta ei ma iubesc la fel si daca i-as fi alaptat!
Daca voi simtiti nevoia sa impartasiti ceea ce simtiti cand alaptati, go on! Mie imi face placere sa va citesc oricum!

Cea mai fericita de Elena (24.08.2011)



mamica de Indra Stefania si Inez Alexandra - 15.09.11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Mikka , ti-as fi tare recunoscatoare daca ai intreba. Cica ajung in ordine ..si tipa de la care are doctorita mea fiolele le primeste pachet din italia. SE cheama Ostelin - 400 000ui (colecalciferol)

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput