Strugurasi de Sept-Oct 2011 *24*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

rach ai o papusica de fetita
asa frumoasa si delicata si ce ochisori mari are
imi vine sa te ciufulesc ca i ai taiat pletele fetii

bunny
m am uitat pe ambalajul de la protectics si scrie sa se foloseasca o luna de zile de la deschidere
acum ce naiba sa fac ?
sa l arunc ?
voi ce ziceti fetelor ?

_


de T 4+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Marina, evident ca fiecare mamica face cum crede, ca doar ea raspunde peste ani copiilor pentru deciziile de azi( ca peste ani se vad multe din consecinte)
Poate ai dreptate si ideile despre diversificare timpurie de acum 20-30 de ani ( cand se incepea diversificarea intre 6 sapt si 3 luni) NU SUNT IN VECHITE. Ai dreptate, termenul de invechit e relativ. Daca acum 20-30 de ani e trecut ca fiind invechit cum putem sa ne raportam la ideile de acum 1000 de ani? Deci Da, recunosc cu mana pe suflet, ai dreptate , "invechit"nu e un termen potrivit.
De asemeni, tot pe principiul "invechit"e un termen relativ, putem considera invechite si neactualizate studiile medicale din ultii ani care arata ca: pana la 6 luni bebeii nu au enzime sa digere fructe si legume. Pana la aceasta varsta nu pot beneficia de nicio vitamina si niciun mineral din ele pentru simplul motiv ca nu le pot procesa.
Tot aceste studii spun ca , pana pe la 9 luni sau mai tarziu, bebeii nu au enzimele pentru digerarea cerealelor, ba mai mult, cele imbogatite cu Fe fac rau.
Ca vrei sa le crezi pe astea sau pe cele de acum 10 ani, de acum, 20, acum 50 sau acum 1000 de ani... e o alegere personala, asa cum spuneam mai sus.
Ca sustin alaptarea, DA, ASA E. Nu stiu daca vehement e termenul cat mai degraba "cu convingere".
Nu imi amintesc nicio clipa sa fi condamnat pe cineva ca nu alapteaza, dar da, mi-as fi dorit ca toate mamicile sa alapteze si toti bebeii sa beneficieze de avantajele alaptarii.
Nu contest sanatatea ta, clar sunt si persoane care au scapat "ieftin"in urma greselilor de "pe timpul nostru".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Jade, da, pe ambalaj scrie ca e valabil 1 luna de la deschidere. de aceea eu il arunc pe acesta( protectisul) spre deosebire de vigantol pe care nu scrie ca trebuie aruncat si deci nu-l arunc. Pe ambalajul de D3 scrie ca trebuie aruncat si il arunc.
Din ce stiu eu problema cu protectisul e ca de la deschidere doar vreo 30 de zile mai "traiesc" bacteriile alea... dar, eu copilului nu i l-as da odata ce producatorul nu mai garanteaza pentru el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

ionela asa este , ai dreptate
nu i mai dau din el , o sa l arunc

_


de T 4+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

am si eu o intrebare legata de diversificare
nu s a discutat deloc si nici nu prea am gasit prin alte parti pe unde am citit , si anume , cu ce cantitate se incepe ?
stiu ca se incepe cu o cantitate mica si se creste progresiv , dar despre ce cantitate mica este vorba ?
si cum vom creste aceasta cantitate ?
de fiecare data cand dam ceva nou , incepem cu aceeasi cantitate mica ?

sunt atatea necunoscute in capul meu si cu toate ca ziceam ca mai am timp destul , imi dau seama ca nu e chiar simplu si trebuie sa ma pun pe studiat

_


de T 4+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Jade pe prospectul la protectis scrie ca se pastreaza la frigider si au termen de valabilitate 1 luna dupa deschiderea flaconului.. acum eu nu zic nimic.. insa poate mor microorganismele si nu mai isi face efectul..

LENA.. nu am mers la dr de fam ci la specializt, pe care l-am sunat de 10 ori pe zi timp de o saptamana si nu raspundea..

Rach e frumoasa oricum ,insa eu de abia astept sa ii fac codite

Ionela .. pe vigantol scrie ca e valabil 6 luni de la deschidere

Noi nu mergem vineri .. am hotarat.. daca o sa fie probleme si nu se va regla o sa mergem peste o luna doua si atunci voi accepta analize si ce se cere.. deocamdata eu imi vad copilul sanatos, fara sa fie nevoie de analize

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Creola spune:

Buna la toata lumea!

Confirm si eu ca alaptatul pentru mine inseamna relaxare, placere...cand alaptez am sentimentul ca ii ofer Elisei ceva din trupul si sufletul meu. Este un sentiment unic, pentru care ii multumesc la Doamne Doamne fiindca mi-a dat sansa sa-l retraiesc.

Joi avem si noi vaccinul de 4 luni...daca la primul am avut emotii acum sunt un pic mai relaxata ,deoarece cel facut la 2 luni nu a avut reactii adverse.

O informatie pentru fetele din Cj-daca vreti sa testati port-bebeurile Manduca sau Marsupiu Plus aveti posibilitatea .Trebuie sa va inscrieti pe lista la magazinul teri de pe Eroilor 10 ,in curte .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui JadeJador

m am uitat pe ambalajul de la protectics si scrie sa se foloseasca o luna de zile de la deschidere



oare sa fie alt produs la noi¿ la noi e asta:

http://sanidad-bilbomatica.es/blogs/neonatal/files/BioGaia.jpg

cu cantitatile: la noi se recomanda prima zi juma de lingurita de cafea. Ca daca face alergie, banuiesc ca o fi mai grav la cantitate mai mare...dar na, apoi cum faci diversificarea cu lingurita daca pui asa putina cantitate de cereal de ex¿ de aia la noi se recomanda prima data cereal in bibe, ca poti da ffff putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

bunny exact aceeasi sticluta este si la noi
nu stiu ce sa mai zic...

_


de T 4+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

bunny sunt curioasa , cat costa la voi o sticluta de protectics ?

_


de T 4+


Mergi la inceput