Strugurasi de Sept-Oct 2011 *24*

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Off Oana imi pare rau de ce s-a intamplat, saraca micuta prin cate a trecut ea azi la spital , va tinem pumnii sa fie usor la analizele pe care le veti face

Ionela, la cat de bine te-ai descurcat aici pe forum sa explici si sa ne indrumi spre a alapta cu succes sunt sigura ca o sa te descurci de minune si la curs.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Buna seara!

Inutsa , multumesc.

May sa dea DD sa fie totul ok. Mersic

Am uitat sa va multumesc tuturor pentru urarile facute pentru Razvan la 4 lunite.

Kora pe Iannis sa se faca bine repede.

Lali , te iertam, mai ales ca ai avut o preocupare atat de interesanta. Chiar azi am dat din intamplare peste un blog, al unei tanti care "manufactura" sling-uri, mei-tei si tot felul de "purtatoare" pentru bb-i si avea niste preturi...Numai un mei-tei ca al tau era 230 ron...So...Eu zic ca, la talentul tau....ai face o afacere buna.

Nanna, nu am vrut sa par dura.Daca am parut asa, imi cer scuze.... Da, mi-as dori ca cineva sa imi descrie beneficiile "apei de orez"...Poate ca se dadea ca sa ajute la cresterea in greutate, insa eu cred ca era un pic mai vascoasa, adica avea si ceva orez pasat(o spun asa, fara sa stiu..)... Pe cand eu , ii dau pur si simplu apa in care a fiert o lingura de orez. Atat.Citisem pe net, ca pediatra care mi-a indicat asta pentru Razvan nu a prea fost darnica in explicatii, ca apa de orez este benefica pentru digestie, regleaza tranzitul...echilibreaza scaunul, la cei cu diaree , incheaga, iar la cei constipati, ajuta sa se "desfaca" la burtica, etc. Eu ii dau asa lui Razvan de la 6 saptamani si am scapat si de colici, LP s-a digerat mai usor, el a avut scaun zilnic si nu tare sau prea moale, a luat in greutate ca orice copil la varsta lui.

In legatura cu LM versus LP...Seidana si Lena...si nu mai stiu cine a mai zis.....eu nu am vrut sa dau de inteles ca m-as simti lezata sau data deoparte sau mai stiu eu cum, in sensul rau....daca voi simtiti....va bucurati, beneficiati, de alaptarea la san a copiilor vostri. Din contra...am citit cu placere si daca am zis ca nu sunt prea pusa pe vorba din cauza asta, am spus-o pentru ca eram melancolica. Nu stiu daca trebuie sa ma scuz...insa, sunt de aceeasi parere cu cine zicea despre "alaptatul psihologic"..eu am mai vorbit despre asta. Dragostea nu se masoara in pusul copilului la san sau tinut in brate si alaptat din biberon. Dragostea si legatura aceea speciala care se creeaza intre mama si copil, este independenta de acest episod. De exemplu la noi,orele de masa sunt pur si simplu ore de masa....papa bb, ragaie, mai putin reflux , iar apoi, incepe socializarea, gangureala, dragostea aceea induiosatoare, privirea patruzantoare... As putea continua, dar .....

Didiana ma bucur ca a fost doar o alarma falsa(asa cum iti spuneam si eu), ca totul s-a clarificat si ca tu te-ai linistit. Poate ca starea vegetativa sa insemne un strop de leneveala si sa il fi folosit mai putin si de acolo....dar lasa ca se face el mare..si va arata el ce stie ...

Ionela ...Eu as fi vrut sa stiu:
- ca nu conteaza greutatea sau gradul de prematuritate , pentru ca bebe sa stie sau sa aiba putere sa traga la san
- ca chiar daca medicul iti spune "copilul nu are putere sa suga", colostrul meu ii este super util si de aceea, chiar daca nu mi-l dau la san, eu trebuie sa ma mulg, pentru a declansa lactatia....
-sa stiu cum sa actionez in furia laptelui, pentru ca aceasta sa nu degenereze
-sa stiu cum sa pozitionez corect copilul prematur la san, pentru a putea sa prinda tzitzi sa suga
nu stiu ce ar mai fi, dar pot adauga la lista, tot ce a spus si Anca


Bunny prin aceeasi chestie trecem si noi la fiecare masa, aproape(mai putin cele de peste noapte)...in care ne smucim , intoarcem capul de la biberon sau il scuipam afara,tipam, ne facem greata , uneori trebuie sa il imobilizez pe Razvan ca sa ii pot da sa manance. Am catalogat asta ca pe un soi de greva...desi nush daca are vreo alta denumire acest episod, cam nasol ..care pe mine ca mamica, ma cam scoate din calm...sa nu zic altfel....Si , pe langa asta, de cand am facut vaccinul, cam sarim cate o masa. Am zile in care nu reusesc sa ii dau mai mult de 3 mese pe zi si cativa ml mai reusesc sa ii dau noaptea.....ca adoarme, imediat ce simte ca-i curge laptic pe gat la vale.Sper sa trecem repede peste asta..

Oana ...bine ca ati trecut peste asta, desi stiu ca nu a fost foarte placut.Si eu ii dadeam in lingurita cu putin laptic Vgantolul lui Razvan, pentru ca nu-i placea gustul si-si facea greata.Dar acum, ca am trecut doar la 2 picaturi, i le dau direct in gurita, insa, cu rabdare, pe rand..ca si el isi umple gurita cu saliva, cand simte picatura...si zambeste...

Noua si acum ni se mai intampla uneori, cand ii vine laptic inapoi, el se da cu capul peste spate si se inneaca. Am ajuns aproape in fiecare seara sa ma cert cu sotul din pricina asta, ca imi spune:"cine e mai tare? tu sau copilul?" ca nu sunt in stare sa il tin drept, sa nu se mai arunce pe spate , sa se innece.
Raspunsul meu: " ia stai tu 24/24 cu el, tine-l in brate, schimba-l, da-i sa manance, chinuie-te cu el in toate circumstantele si apoi sa imi spui cine e mai tare? tu sau el?" ....Mainile mele uneori sunt ca de guma, de la suprasolicitare, dar niciodata nu ma plang si cand il aud pe el cu gura mare, imi sare tzandara......Iertare, mi-am varsat naduful...:((

Zubi , am o mica rugaminte...Nu am reusit sa copiez reteta ta de biscuiti cu cocos...si tare as vrea sa o fac, insa nu o mai gasesc prin capitol...:(((( Ai putea te rog sa o mai scrii inca o data? SI inca ceva....vreo reteta de desert cu susan???

Seidana

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Sei, chiar nu ai de ce sa-i faci analize mai ales ca pediatra nu ti-a zis nimic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Ma gandeam zilele astea ca daca s-ar scrie o carte cu tot ce am povestit noi pe aici, si cand eram insarcinate, dar mai ales dupa...ar fi o adevarata comoara pentru viitoarele sau proaspetele mamici. Eu una,personal, am invatat foarte multe lucruri de la voi si mi-a fost in multe cazuri mult mai usor sa trec peste probleme, cunoscand experientele voastre similare. Toata stima pentru tine , in primul rand, [b[Ionela[/b] si apoi pentru noi toate, gashca minunata de mamici.

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Jade, la farmacia tei sunt produse (ma refer la carucioare, jucarii, scaune de masa etc) expuse? M-am uitat azi pe site si am vazut ca au ff multe categorii de produse Intreb pt ca ma gandesc sa ma duc pana acolo si daca se pot si vedea ii super!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

Fetele cu bbei cu dermatita atopica in cat timp a cedat si cu ce fel de creme i ati dat?

Multumesc pt suport! Eu inca ma simt vinovata..

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!



noua ne-a disparut dupa mai putin de 2-3 saptamani, nu am dat-o cu nimic .. insa eu stiu ca dermatita noastra s-a declansat de la produse cosmetice, asa ca nu am mai folosit..
insa ne luptam cu seboreica..

Oana .. nu te invinovati.. la fel de bine se putea ineca si cu laptic..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui pinkysor

Sei, chiar nu ai de ce sa-i faci analize mai ales ca pediatra nu ti-a zis nimic

Pinky - mami de Dani 11.09.2011


Pediatra a zis ca in jur de un an.. dar daca o sa mi-i se pare inutil.. o sa o fofirlesc si atunci..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Hayat

Bunny.. am mai auzit undeva asta.. as vrea sa citesc articolul de genul



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

Hayat, in legatura cu mancatul haotic. Citeam chiar azi despre o etapa a copiilor, de la 2 la 6 luni. Cand incep sa descopere lumea, vad mai bine si toate simturile se dezvolta, iar ei devin din ce in ce mai constienti si mai interesati de ce este in jurul lor. SI la noi e destul de dificil ziua cu mancatul, pentru ca suge putin, cat sa nu ii fie ft foame, iar apoi face de toate. Zambeste, isi da capul pe spate sa vada la TV, se uita roata prin camera, rade, tipa tare si se arunca cu gura larg deschisa in tzatze, se uita la tati si zambeste....
Cica va trece de la sine perioada asta, si in plus, vor recupera noaptea ce nu pot manca ziua :). De ce noaptea? Pentru ca nu sunt atatea atractii in jurul lor. Si de aceea se recomanda ca alaptatul/biberonul sa se faca in camere cat mai linistite, intunecate/cu draperiile trase, cat mai plictisitoare - adica fara culori, sau orice ar putea sa le distraga atentia.

Razvanel, sper sa fii bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

Oana, imi pare tare rau ca ati ajuns la spital. Dar nu te invinovati ca nu ai de ce. Bine ca sunteti OK. Nu are rost sa te gandesti la ce ar fi putut fi, ca e mai rau.
Eu tot asa ii dadeam vitaminele, intins pe spate, dar i le picuram sub limba. Sau ii picuram pe suzeta, o bagam in gura. Acum daca tot ii dau lapte muls o masa sau doua de dimineata, i le bag in sticla, sa nu ma mai complic.

Mergi la inceput