Strugurasi de Sept-Oct 2011 *24*

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Mikka a venit cover-ul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui JadeJador

seidana nu m ai avertizat ca iese un lighean de salam de biscuiti

lena uite www.avent.ro/philips-avent/gama-magic/cani-anticurgere-3" target="_blank">AICI cana 6+

oana imi pare rau ca ati trecut prin asta
cunosc spaima ... si noi am patit o ...(nu cu vigantol , cu voma)

_


de T 4+





acuma noi suntem familie de mancaciosi... niciodata nu e prea mult..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

Mamici cu experienta, majoritatea canilor pe care le-am vazut sunt pt 12+?
Canita recomandata de Inutsa de ex, nu merge si de la 7-8 luni http://chicco.ro/product--canuta-hopamitica-rolly--1366.html ?



Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011



mai este de la chicco una pt 6 + http://chicco.ro/product--canuta-biberon-drinky--1365.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

Noi azi am ajuns la spital...mi s a inecat copilu, a facut crizade apnee, s a invinetit. In fine..groaznic tot ce tine de spital. ce vreau sa va zic e sa nu dati vigantolul cpilului direct in gura din pozitia culcat. cel mai probabil asta a dus la criza de apnee a fetei..s a inecat cu vigantol..am niste remuscari ..nu va imaginati.

deci nu faceti ca mine(la sfatul dr de familie) ci puneti picaturile in lingurita si dati le di pozitie semisezanda.

maine ma duc sa ii recoltez si sange , la particular, ca vacile din spital mi au hacuit o degeaba si nici nu au reusit sa ii recolteze.

sunt atat de suparata...

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!



offf oana.. eu si debridatul i-l dau asa.. sa ma dezobisnuiesc..mai ales ca o alaptez ea stand pe perna..
Imi pare rau ca trebuie sa ii faci analize, si mai ales ca ati ajuns in spitalele astea..

Sunt denaturata ca eu nu vreau sa-i fac analize?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

lali ce talentata esti! arata bine tai meiu, sa-l purtatti sanatosi

oana off tinem pumnii sa fie maine medicii finuti cu ea

fetilii care-i faza cu ´ionela eu as fi vrut sa stiu...´ ca nu m-am prins

noi de 3 seri ne confruntam cu ´ceva´ crancen, zic ceva ca nu-s sigura, dar urla aproape 2 ore. numai seara la ora culcarii. refuza biberonul. Apoi il prinde cu forta, trage, apoi urla iar. aseara era cat pe ce sa o luam spre urgente. banuiesc ca din cauza refluxului, dar cine mai stie. azi dimineata i-am luat de la farmacie un complement cu musetel, fenicul si melissa. Tot aseara i-am uns gingiile cu putin sirop paracetamol. culmea e ca a tacut si-a adormit; dupa 11...ea care la 9.3o de obicei sforaie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefy13 spune:

Buna fetelor!

In sfarsit suntem si noi vaccinati. Bebe a plans doar un pic cat i-a bagat acul ...apoi l-am luat in brate si l-am linistit. Am facut si ecografie la rinichi, verificat ochisori ... suntem in regula.
Desi suntem slabuti 6,125 kg suntem in grafic la ideal ... ceea ce ma linisteste nespus.

Ca tot ati vb de LP versus LM ... eu intotdeauna am crezut ca o sa-mi alaptaz copiii pana la 1,5 ani. Insa cum se intampla de multe ori ,socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ, am avut socul vietii mele sa constat ca nu am lapte. La 10 zile de cand am venit cu copilul acasa de la spital, copilul meu continua sa descreasca in greutate si sa urle de foame (desi eu nu stiam). M-a pus moasa sa ma mulg si fata de 50-70 ml cat ar fi fost normal sa am atunci ... eu am avut doar 7 ml ... da 7 ml scosi in 20 minute la pompa.Asa ca am fost nevoita sa apelez la LP. Am luat pastilute homeopate de stimulare a lactatiei, ceaiuri litri intregi, am incertcat sa pap si mai mult... insa nu am reusit niciodata sa ma odihnesc suficient. Cu toate acestea, nu am renuntat la putinul meu lapte si continui sa ma mulg ... insa mai mult de 200 ml/zi nu pot scoate si pace.Asa ca, eu am fost nevoita sa apelez la LP.


Va pup cu drag.

Mami fericita de bebe Maximilian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Va citesc, va citesc....
Dar sunt tare bulversata si incerc sa-mi fac repede ordine in ganduri

Intreba Bunny care e faza cu "as fi vrut sa stiu"
Ei, am sa povestesc cumva de ce am intrebat ce ati fi vrut sa stiti despre alaptare inca de pe vremea cand erati insarcinate
Am primit invitatia de a vorbi unui grup de viitoare mamici despre alaptare. Invitatia ma onoreaza dar, in egala masura ma sperie.
Mi se pare o responsabilitate mare.... am mai putin de 2 ore si sansa de a influenta ( per eu spre bine) destinele unor mamici si a unor copii.... dar, in acelasi timp, daca o dau in bara pot strica grav un echilibru natural.
Mi-e teama si pentru ca mai am multa cale de batut pana la acreditare si nu am o confirmare oficiala inca a capacitatii mele de a transmite corect informatii.
Apoi am atat de putin timp pentru a spune acele multe informatii adunate in ultimii aproape 3 ani ca ma sperie.
Inca nu am confirmat prezenta la acea intalnire ... inca am indoieli, temeri, sperante, vise, iar temeri si iar temeri.

Raspunsurile voastre, de fapt intrebarile ma ajuta sa imi sintetizez informatiile care alearga bezmetice prin creierul meu de la primirea invitatiei( cam asa cum face pop-corn-ul in tigaie)

Si acum tin sa multumesc tuturor celor vcare au scris. Daca mai simtit nevoia sa imi transmiteti ceva, va rog sa o faceti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darisa spune:

Ionela,
Se face foarte mult tam-tam pe tema nasterii(care practic dureaza cateva ore) si foarte putin sau deloc se discuta despre alaptat(care dureaza cateva luni sau chiar ani)si despre problemele multe si diferite care pot aparea. Am auzit femei care ziceau ca a fost mai usor sa nasca decat sa alapteze. Eu am avut norocul sa particip la cursuri prenatale unde am cunoscut o moasa de la Stanca care avea studii facute dincolo pe probleme de lactatie si ea ne-a invatzat ce si cum sa facem. Fara ea cei doi copii ai mei nu cred ca ar fi beneficiat de alaptat (exclusiv si indelungat)asa ca ceea ce faci tu mi se pare extraordinar. Te felicit din suflet si iti doresc numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

citeam ieri intr-o revista tip ´´bebemic´´ cum ca sarcina de fapt dureaza 18 luni. 9 luni inauntru, si inca 9 afara...frumos articol, promit sa-l traduc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Fetele cu bbei cu dermatita atopica in cat timp a cedat si cu ce fel de creme i ati dat?

Multumesc pt suport! Eu inca ma simt vinovata..

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput