Strugurasi de Sept-Oct 2011 *24*

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

oana, imi pare tare rau!
bine ca acum sunteti ok!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Oana
Si eu asa ii dau... cum sa ii dau cu lingurita 2 picaturi? ar trebui sa linga lingurita !!!

Mersic Jade :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

eu vigantolul numai cu lingurita i l am dat (am una mica mica)
si o linge , intradevar , i o bag in gura pe ambele parti si il las pe el sa o molfaie
ce ajunge in stomac...asta nu mai stiu...

_


de T 4+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanab04 spune:

Salutare strugurime!
Fetelor voi cred ca ati descoperit vreun secret de la voi e ziua mai lunga, eu nu apuc sa fac nimic si cand citesc ca faceti fel de fel de mancaruri complicate, deserturi si aveti timp si de forum si mai si coaseti ceva frumos (bv Lali ) crapa invidia in mine.
Amalia este iar cu muci si tuse deja inbunesc, dr a zis ca s-ar putea sa fie pe fond alergic asa ca o sa mergem la alergolog.
In rest suntem bine, va citim in fiecare seara si de azi mi-am propus sa scriu in fiecare zi, sper sa reusesc daca nusa imi treceti absenta nemotivata
Oanaiasi imi pare tare rau pt intamplarea nefericita, nu stiu cum as reactiona, cred ca as inlemnii.
May a fost botezul sau va pregatiti?
Ionela pe mine m-a ajutat mult informatia cu alptatul la cerere, oricand, oricat eram satula de: "ii e foame dupa o ora inseamna ca e prea slab laptele, nu trebuie sa ii dai decat dupa 2-3 ore sau mai rau ca iseamna ca are ceva la limba si nu suge de aia ii e foame". Este de asemenea important de stiut ca informatiile sunt generale, dar fiecare copil este unic si trebuie sa ne ghidam dupa ei, a mea de exemplu la nici 24 de ore de la nastere era f f deshidratata, am incerca pe cat posibil sa nu ii dau LP dar dar cand o schimbam si vedeam pampersul rosu de uratii si buzele le avea atat de uscate ca pana la urma i-am dat 50 ml de LP, noroc ca i-a placut mai mult titi.
Fug ca striga "mama mi-e foameeee"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

eu cu lingurita, una mica-mica le-am dat la amandoi, nu au fost probleme la Teodora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

DA,cu siguranta as fi vrut sa stiu tot ceea ce au spus si celelalte fete. Cred ca era mai bine sa dam cu quote una la mesajul celeilalt,sa le aiba la un loc.

|Oanaiasi mami se putea ineca si cu saliva,eu sunt ditamai animala si ma inec des asa,de mi se bulbuca ochii si mai tusesc o ora dupa . Pentru ce au intepat-o ? Analize pentru ce? Ca s-a inecat? Pana a venit ambulanta sau ai ajuns la spital ce ai facut sa poata respira? Sa invatam si noi in caz ca ni se intampla. Eu una am patit-o cu amandoi,dar fiind eu cea care se inaeaca cel mai des ma descurc,desi stau cu telefonul langa mine si 112 e pe tasta rapida. Eu astionez in functie de cat de tare se ineaca. Daca doar tuseste,o ridic la verticala si o bat pe spate,daca se inrosesc ochisorii si nu respira,o intorc cu picioarele in sus,si o scutur usor. Nu a fost cazul de urgente pana acum. Cu Paul am patit-o si cu mancare. Daca vi se ineaca vreodata copiii cu corpuri solide(bobmoane,paine,biscuite,cand vor fi mai mari) nu bagati degetul in gura sa ii scoateti ce l-a inecat,ci apucat de picioruse si intors cu capul in jos si scuturat,sa iasa. Riscati sa provocati leziuni sau sa impingeti obiectul mai adanc.

Oana constanteanca , nu s-a lungit ziua la noi,la mine e o leneee,de nu stiu ce-i cu mine. Niste haine zac de cateva zile neasezate la locul lor,curatenie bine fac la doua zile,mancare cam la trei,copiii sunt cumintei si unde sunt eu sunt si ei in cas. Ce ma enerveaza e ca fata si-a schimbat programul de somn ,la pranz dorm la ore diferite si eu ciu-ciu somn. Poate o sa doarma iar ca inainte.

Seidana fiecare dintre bretelele de sus au 2 m, partea de jos intreaga are 1.5 m.

Revin


Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Am intrat sa va povestesc mai in detaliu ca sa nu faceti si voi ca mine. Eu vigantol trebuie sa ii dau 5 pic/zi. Medicul de familie mi-a zis direct in gurita sa nu ramana pe lingurita.Bun ...ii dau azi 5 pic in gurita si la scurt timp vad ca il da afara cu saliva...mai stau un pic si o vad cu saliva iar la gura si nu mai respira (ea refuza sa-l inghita pt ca nu ii place gustul si probabil stand in gura a luat-o pe trahee). Am insfacat-o de picioare, am deschis usa la intrare la aer, si cu capul in jos am batut-o pe spate. Ea era constienta dar se vedea ca nu poate respira. S-a invinetit in jurul gurii , eu in timpul asta am sunat la 112 care a venit peste un sfert de ora si nu la poarta !!! atentie ! m-au pus sa ies cu copilul in strada principala la aprox 300m pentru ca ei nu stiau unde sa vina..

In fine, nu mai conteaza ...in romania mori cu zile ..

am ajuns la spital , a vazut-o un medic de la upu si cu analizele nu va mai povestesc ca este prea dureros pt mine sa imi amintesc. au hacuit-o la propriu pana am pus piciorul in prag si le-am zis : punct. acum scoateti flexura din mana copilului si am incheaiat cu analizele si spitalul. M-am dus la medicul pediatru care o urmareste pe ea. Intre timp si-a revenit complet. Mi-a dat o lista de analize pe care sa i le fac sa excludem varianta hipocalcemiei sau anemiei si maine trebuie sa merg sa o intep iar. Si ma doare sufletul in mine numai cand ma gandesc dar vreau sa fac asta sa vad care e treaba cu Ca si oasele ei moi.

Deci ..mai bine dati cpilului din lingurita vigantolul si puneti o picatura in plus decat direct in gurita! Eu nu ii mai pun direct in gura never ever.

Mi-am luat-o prea rau ...si ma simt atat de vinovata ...parca mi-e greu sa o si privesc in ochi. Ma intreb ce s-ar fi inatmplat daca nu eram in camera si imi vine sa ma duc sa ma arunc in fata unei masini...

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darisa spune:

bujo: mercic frumos de sfat
michella: de aia iesiti voi de 2 ori ca stati la casa....ce bine! e mai usor cu iesitul cand stai la casa. asa cum zice si lena la mine e mare tambalau pana coboram, pana dezlegam caruciorul, fixam geanta...complicat, de obicei urlam de stiu toti vecinii ca iesim noi afara, daca ies cu amandoi si mai mare tambalau e.
jade: mercic de info, o sa intreb medicul daca intr-adevar se necesita, sincer nu l-as chinui numai asa.
oanab: si mie mi se pare ca ziua esre f scurta si sunt mereu in priza, abia imi trag sufletul, eu de obicei incerc sa ma organizez pe activitati: o zi fac mancare, alta zi ma ocup de mine (spalat par, manichiura, pensat, cate o masca), in alta zi fac ceva activitate cu copilul mare(patine, iesit la zapada, colaje etc), 1 zi calcat haine si spalat si alta zi curatenie. Binenteles in fiecare zi incerc sa-l scot pe bebe afara cate 2-3 ore si cate 20 de minute pe cel mare, drumul de la gradi pana acasa pe jos.
oanaiasi: imi pare rau de patzania ta. si eu am patzit la 5 luni am fost internata cu alex in spital (febra mare+convulsii) si asa cum zici mi l-au hacuit 30 de minute au incercat sa-i puna branula. Am stat 10 zile in spital (de craciun si am iesit pe 31, inainte de rev) si avea 40 de impunsaturi de ac, branula a avut inclusiv in cap ca i se fisurasera toate venele. In spital s-a mai imbolnavit si de enterocolita. Mi-am jurat atunci ca fac tot posibilul sa nu mai ajung cu copilul in spital nicioadata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Oana,nu este vina ta, nu ai facut nimic gresit, ai urmat doar indicatiile medicului. Mie mi-au dat lacrimile, imi este mila tare de piticuta, prin ce a trecut ea astazi, mititica...

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Off Onici, nu trebuie sa te invinovatesti, mai ales k asa a zis doctorul. Acum ca a spus Lali k se ineacu cu propria saliva, asa am patit si eu.
Eu cred k tot o sa ii dau in gurita, k a mea o inghite cu placere k eu ii spun bravo si zambeste frumos.

Mergi la inceput