Bubu-LMA ANA,SOPHIA,ELENA,KARINA,LORELEI,ALEX!126

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Fetelor, imi pare foarte rau ca s-a ajuns la astfel de discutii. Sa nu uitam, va rog, ca suntem aici pentru a discuta DESPRE COPII. Si trebuie sa fim constiente ca aici ne strangem o multime de mamici, cu pareri diferite, cu nivel de educatie diferit, provenind din medii diferite. Nu se pot lega prietenii intre noi toate, asa cum nu se intampla nici in celelalte medii in care activam (serviciu, de exemplu).

Mie mi-a placut mult Craciuneala. Si nu inteleg de ce s-au iscat discutii de la cadourile pentru Ziki si Tunde, ca doar n-am dat o avere si nu ne-a obligat nimeni.

Eu sper din tot sufletul sa nu parasiti forumul, asa cum e el, cu rele, cu bune. Eu prefer sa aleg cele bune, ca pe mine m-a si m-ati ajutat mult. Nu gasesc in jurul meu atatea mamici cu care sa ma consult, asta e sigur. Si putem alege sa ignoram mesajele celor care ne deranjeaza.

Va citesc si pe FB, dar acolo este in principal DESPRE NOI si nu DESPRE COPII, nu am cum sa va urmaresc si nici nu se pot schimba atat de multe info, de pe urma carora sa profite nu numai mamicile de buburuze.

Va pup!
Haideti sa facem un efort pentru buburuzele astea mici pe care le avem.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zumzu spune:

noi am avut cu e-coli,a luat antibiotic si i-a trecut.chiar, tb sa-i mai repet si eu urocultura.ai afcut antibiograma?aia e importanta sa vezi la ce e sensibil, ca sa iti dea tratament pt antibiotic


Hainute de vanzare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

La multi ani Elena, Theodor, Karina!

Razvan sta in casa cu sosete sau descult iar afara cu pantofi. Ma cam chinui sa il incalt, dar nu se descalta.

Andri mai refa urocultura. Daca chiar are E-coli neaparat antibiotic. A mai fost o buburuza cu e-coli dar imi scapa cine. Parca bubu de Ocsanica.
Edit: uite ca si bubu de Zumzu a avut si a trecut, asa ca nu te ingrijora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vasilasanita spune:

Andri si eu zic sa o repeti. Ti a facut antibiograma? La adulti eu stiu ca limita e 100 000,,,. La copii nu stiu cat e.

Trebuie sa ai mare grija la recoltare. Sa fie absolut totul steril. Dupa spalare nici nu se sterge cu prosop. Si daca intr adevar sunt ecoli dai antibiotic dupa antibiograma si se repeta iar urocultura dupa antibiotic.

A facut febra??

Un prim semn ca e ceva in neregula cu urina este atunci cand imediat dupa recoltare ea nu este limpede, este tulbure. Sau sunt depuneri. Dar asta iti dai seama dupa ce urmaresti timp indelungat, nu asa din prima.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andri31 spune:

am vb cu dr. a spus sa stau linistita
e valoare mare dar SIGUR e de la contaminarea probei (are lipsa leucocite si nistriti) asa ca e f CLAR ca a fost proba contaminata (vezi de ce ei fac o facultate si stiu spre deosebire de noi...)

cica in nici un caz din olita. noi am sterilizat olita , am spalat pasa , am tras cu seringa sterila din olita dar vezi tu ... contaminare a fost din faptul ca atunci cand a facut pis sigur s-a prelis pe la fundulet si a luat de acol o... asa ca pfuuu ... macar de asta am scapat

in ceea ce priveste bronsiolita analizele au iesit f bine , asa ca ea spuen ca a fost doar un pasat trecator... sa nu-mi fac probleme .... asa ca pfuuu a II-ua oara.

raman la dr. asta... vad ca de la ea primim vesti NUMAI de bine.

sunt arround... ma duc sa vad DE CE V-ATI "CIUFULIT" iara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luiza1977 spune:

La multe lunite Maria Raysa!

tot uit ca mai sunt si buburuze cu lunite inca....

La Multi Ani de Sf.Antonie tuturor ce poarta numele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luiza1977 spune:

pt fetele care nu stiu:
este o diferenta intre urocultura si sumar de urina.
Urocultura este cel cu antibiograma si e gata rezultatul dupa 5 zile,la asta iti arata clar bacteria si implicit la ce antibiotic e sensibila bacteria.
Sumarul de urina iti arata :densitate,ph,nitriti,proteine, leucocite,cristale,etc. dar nu iti arata clar ce bacterie e.

am avut la viata mea multe pb cu infectia urinara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

Andri;bine ca e bine pana la urma..sanatate in continuare

Mimo;ai dreptate mamico..Si Eu am zis ca nu e tarziu sa ne reorganizam..mie una mi-e dor de voi si nu pot parasi forumul+mi-s dragi si fetele de pe fb..si nici nu pot face naveta colo-coace ca atunci toata ziua tre sa stau cu ochii beliti pe monitor..si mai am pe langa asta doi copilasi de crescut,gateala,curatenie..

Am inceput ieri o cura de salina..de 10 zile..
stam cate o ora inauntru..e aici aproape la 6 km
O duc si pe Soniuc cu tusea si pe Mario cu astmul..sper sa ne prinda bine..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

tunde cura cura slanina si ceapa rosie, da?????
sanatate multa la pici

eu le am facut creier azi, cu legume si sos de rosii, le a placut au papat bine, daca nu le placea manca masa ca ei ii place creierul oricum, cred ca si crud l ar manca

astept indemnizatia, mama lor de idioti ca nush de ce nu intra o data ca doar suntem in 17....sa mergem la cumparaturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andutza_B spune:

Da, o reorganizare ar fi binevenita... Si mie imi era, oricum, foarte greu sa urmaresc pe FB, pierdeam extrem de mult timp.

Super, Tunde, cura de salina e extrem de benefica. Sa ne tii la curent cu efectele!

Andutza- de bebelusa fericita Miruna-Georgiana (26.01.2011)
---------------------------------------------------------------------------------------------------
"In an ugly and unhappy world the richest man can purchase nothing but ugliness and unhappiness." (George Bernard Shaw)

Atunci cand Dalai Lama a fost intrebat ce l-a surprins mai mult īn ceea ce priveste umanitatea, acesta a raspuns: " Omul. Pentru ca īsi sacrifica sanatatea pentru a face bani. Apoi sacrifica bani pentru a-si recapata sanatatea. Si pe urma este atāt de īngrijorat de viitor īncāt nu se poate bucura de prezent; rezultatul fiind ca el nu traieste īn prezent sau viitor; traieste ca si cānd nu va muri niciodata si apoi moare fara sa fi trait vreodata cu adevarat."

Mergi la inceput