Fluturasi - Felicitari PISUCMIC !!! (108)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioanna16 spune:

buna dimi!

la o cafea

fetelor, multumesc inca o data pentru urari!


ally - felicitari pentru dintoc

strumph - cum este sophia?sper ca nu a racit

irinuca - da, gogo a cazut din patul mare. a fost a doua oara...prima oara am lasat-o acolo nesupravegheata.dar ieri eram langa ea, m-am ridicat doar sa-i iau un pampers si cand m-am intors ea era pe jos

cami - la multi ani pentru antonia

somleac - ce-ai tras cu vic...

ailed - pupici pentru manechine

roxy - pupici pentru micuta dansatoare

moulineta - multumim de cafea

yasmi - legat de calciu, noi dam 5ml/zi, zece zile pe luna. dam calciu siropel de la biofarm

noi avem progarmaul de masa asa

7.30 - 250ml lapte
11.00 - fructe
14.00 - supica
17.30 - iaurt/gris/cereale/ uneori fructe
21.00 - 250 ml lapte



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

neatza fetelor!

yasmi si noua ne-a dat doctorita calciu gluconic 10ml/zi timp de 10 zile, spart in 2 doze, la masa de la 11 si la cea de la 6. la pranz avem fier haussman si 2 pic vit c. ne-a dat ca sa ii fortam putin dintisorii ca il chinuie cam mult! am vazut pozele cu casuta, imi place bucataria enorm de mult, e super frumoasa

mesele lui luca sunt in felul urmator:

09 dim: 240ml lp

11: 150gr fructe diverse (masa asta uneori o sarim)

13:30/14: un paharel avent plin de piure de legume, sau 150 gr sufleu de dovlecei cu branzica, spanac cu ou, ostropel, legume cu ficatel+100ml supa. e mai simplu in zilele in care are un singur fel

17:30: un iaurt de 150gr napolact grasime 3,5 cu 2 lingurite de cereale

21:30: 240 ml lapte+6 lingurite rase de cereale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moulineta spune:

La multi ani Cami pentru Antonia!

Dya dar de ce vrei sa ii dai seara mancarica asa grea? da fictelul la pranz

mesele la noi:
ora 6 lm
ora 9:30- fructe cu cereale/ biscuite/ iaurt/ simple
ora 13:30- legume+ carnita/ ou/ ficatel=/- supa
18:30 banana/ iaurt/ cereale/ budici (aseara a primit papanasi)
21: lm
01: lm


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Sunt tari puiutii, cand inteleg cum e cu banii!
Fetele, cat tb sa fie fontanela la 10 luni? Andra o are cat o unghie de la degetul meu mic, doar partea roz(5mm/10mm), daca ma intelegeti, si eu am ungiile mici...Eu nu-i mai dau vit. D, nu stiu dc, dar ama vut impresia ca face o alergie, de fiecare data se inrosea pe corp...
haideti sa o parasc: ieri seara avea pata pusa , ca altfel nu pot sa zic, pe receiverul de la digi, se ducea deschidea capacelul si tragea de cartele, i-am spus ca nu are voie de n ori, pe ton din ce in ce mai autoritar, dar nimik, paraca era setata... si i-am dat usor peste manautza si am certat-o si am pus-o pe covor si m-am facut suparata pe e asi ainceput sa planga asa de nervi.Si eu m-am asezaat pe canapea si nu o bagam in seama vb cu Maria. A venit la mine si incerca sa se bage in seama,se facea ca face bau dupa mana measi pt ca eu ma faceam ca nu o vad, desi imi venea sa o pup de numa..., s-a intins cu manutza la sora-sa sa i-o pupe
acum stiti ce face... s-a dus la aspirator si se apasa sa-i dea drumul... a mai facut asta si dupa fugea plangand ca se speriase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

fetele la noi programul e asa:
dimi la 5/6/7: lapte 140 (mai mult nu vrea)
la 10/11/12:fructe sau laptic (in functie de chef)
14-15: piureutz de legume cu ou/peste/ carne /ficatel si lp suplimen, depinde cat a mancat piure
18: gris/ orez/ biscuiti cu laptic,orice , dar nu iaurt
21.30 lp 200ml cu 2 cupe de cereale
1/2/3 150 ml lp , dacaavem noroc sarim peste
nu e chiar ca la carte , dar asta e... cand ne dau dintii papam mai mult lp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

calciu noua nu ne-a dat nici pediatra de aici, nici aia de acasa, nici fe... sunt amandoua zen..vit c ii mai dau din cand in cand


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

ioana multumesc de intrebare, e bine merci piscotel, n-are nimic, nici un muc sau altceva gogo ce mai face , spune ceva nou ? are dinti ? noi avem 7 bucati

Lalely am vazut pozici, am lasat cateva comentarii

Xeo admirat pescarusu` am scris ceva pe dedesubt pe acolo [;] cand mai treci pe la noi sa ne spui ce si cum faceti voi gasca mare si frumoasa?

Dya eu nu i-as da mancarica de asta de vrei tu sa ii dai asa tarziu seara, incearca la pranz ca sa aiba timp sa faca digestie sa nu i se aplece cat despre olita, bine ai mai spus, fiecare cu ale lui le stie mai bine, dar mie una mi se pare multtt prea devreme, nu constientizeaza el ce si cum la 10 luni sincer, dar na... acuma depinde de tine

Moulineta si tu dormi cu pitica vad, eu nu m-as putea odihni deloc deloc cu ea in pat, am dormit 2 ore intr-o dimi de craciun la socri ca plangea si era super maraita din cauza dintilor si a fost cosmar, de atunci nu a mai dormit deloc decat la ea in patut , eu mi-s cu fundu in sus daca nu ma odihnesc bine peste noapte

Irinuca mi-am si imaginat cum dormiti voi cu Daria cand ai povestit daca sunteti ok toti 3 acolo si happy, asta e cel mai important

Madutza hai cu pozele ssu te-ai culcat si ai uitat iar? cum se mai simte catalina , mai tuseste ?

Yasmi ai spus ca ai facut poze lui Lucas dar nu ni-l arati ?

Somleac mai poti ? alrgi ca un cal de cursa lunga, esti de apreciat !!!

Alexina deci nu mai e mult pana va mutati, o luna trece repede !! odata cu primavara va mutati in casuta noua !!! parca deja te vad si aud cum stai tu toata ziua afara prinm gradina la plantat floricele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Ziua buna,

la mine inceputul de zi a fost fiasco. S-a trezit Vic la 5 jumate, eu am vrut sa ma ridic de langa el pe la 6 fara un sfert si s-a crizat, a trezit-o si pe Ilinca si de acolo s-a dus toata programarea mea. Ilinca maraita, n-am putut sa o las jos din brate, mai bine mai dormeam ca si asa n-am facut nimic.

Delia ce mortala e Andra. Zici ca fuge speriata de aspirator, ufff imi vine sa o mananc.

Cami sa-ti traiasca Antonia si sa fie binecuvantata.

Moulineta stai linistita ca nu-s asa de organizata. De cele mai multe ori e un haos in mintea si viata mea.

BB yasmi ce tare e faza cu restul. Si Alex al meu a facut ceva asemanator ca-i intinsese vanzatoarei banii da-i tinea strans sa nu-i poata aia lua .

Fetelor voi pentru ce dati calciu la bebei? Ati facut ceva analize?


Dya si mie mi se pare aiurea sa-i mai dai la ora aia mancare asa grea. Ce nu-ti convne tie la masa aia de fructe? Nu uita ca la bebei le place stabilitatea.

Tre sa inchid.


Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008 Ilinca- 18.04.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

trebuie sa o parasc pe piscotel, ptiu...ce fata mare am si stie ea fata multe chestii de care nu am eu habar avea periuta ei de par in mana ca o gasise pe rafturile mesei de infasat si precum a facut dezastru pe jos ca a scos tot, am pus-o in patut un pic sa le mai adun sa pun la loc si avea inca periuta in mana cand deodata ma uit la ea ca facea ehhh dee deee si ea fata se pieptana , dadea cu putere si inainte si inapoi , sa isi faca freza gata le stie si le pricepe, am fata mare ce mai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

mi-a picat netul cred ca de la ninsoarea de afara cand vine primavara odata??? sa nu mai spun vara

somleac, nu le-am facut analize, dar au putin rahitism. nu stiu daca e genetic dar si eu am rahitism.

delia, L la 10 avea fontanela aproape inchisa. nu i-am mai dat nici eu vigantol.

cris nu s a constipat luca de la fier??

la noi rogramul de masa este asa:
dimi 7.30-8.30 laptic 180
fructe 10 (mai nou ii dau cate un fruct in manuta si il papa el sau bucatele) mai papa si cate un biscuite sau pufuleti
ora 13 pranzul
0ra 17 masa de lactate in diferite combinatii sau depinde ce papa mai am facuta.
ora 21 lapte 180

uneori mai bea si in timpul zilei un bibe de lapte.


mamica implinita cu 2 comori !!

Mergi la inceput