Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (38)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Mami2mami sper ca familia ta a juns cu bine acasa. Si eu cred ca de fapt la televizor se vede mult mai rau decat e in realitate.
Gliana multa santate mamei tale si sper sa gasiti repede care e problema.
Si Luca deabia de vreo 3-4 zile a inceput sa-ti bage piciorul in gurita si sa-si traga sosetele din picioare, dar el avea un motiv... i-a iesit un dintisor , si celalalt asteapta la cotitura. Parca nu ma asteptam asa devreme, pentru ca la Paula i-a iesit la 8 luni jumatate primul, dar asta e.
Ilida ma bucur ca a trecut cu bine vaccinul, si sa treaca lovitura. Nu sunteti parinti denaturati, se intampla oricat ne-am feri, bine ca nu-s grave loviturile
Cristelle pupam grasutul si lungutul Tine-o tot asa si pofta buna la cereale.
Bravo Ruxi pentru maraton.
Luca nu a regurgitat deloc, niciodata. Chiar radea sotul zilele astea ca i-am dat in doua seri aceiasi pijama, lucru care nu se intampla la Paula, ea mereu dadea afara si o schimbam de cateva ori pe zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaia spune:

Buna dimineata,fetele!
Noi am avut vineri vaccin. De fapt, doua vaccinuri astfel incat i-au ciuruit ambele picioare:((( In afara faptului ca a fost miorlaita ca o dureau piciorusele, sambata avea piciorul drept muuuult mai umflat decat de obicei. Desi i=am pus vineri comprese si cu cartofi si cu ceai de soc..M-am cam speriat un pic dar se pare ca a inceput sa dea inapoi umflatura. De crescut a crescut doar 330 g in 3 saptamani astfel incat are acum 7630 g si 64 cm.Mie mi se pare cam putin dar cele de la policlinica spuneau ca e ok. Abia astept sa ajung la pediatrul cel nou sa vad ce imi spune! Ieri am incercat putin brocoli in piureul de la pranz dar n-am convins-o sa manance mai mult de 2 linguri..
Va pupam si va dorim sa aveti o zi frumoasa!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Daaaa, vreau o cafea maaare! Imi place cafeaua

La noi ninge intens...

Ma duc sa fac o ciorbita pt noi si mai vreau sa fac dovleac la cuptor ca mai am.

Multumesc fetelor, mama pare mai bine, numai ea poate sa-si controleze starea.....mai mult de ce am facut pt ea nu am cum....am rugat-o sa se controleze....va dati seama cum e ea...va dau exemplu...faptul ca trebuia sa mearga la cabinetul privat, nu a dormit toata noaptea si pana la ora 14 , nu a mancat nimic..... ..deci, eu ce pot sa fac cu asemenea fenomen de femeie?? Nu- mi aduc aminte sa fi fost asa in tinerete.........,

INGRID si EDUARD de cristy1977 - 16 iunie
• PHILIP-CHRISTIAN de Krissy - 16 august
• LEONARD-CRISTIAN de Veronica75 - 16 august


Din nou o saptamana, speram sa fie cat mai bunaaaaa!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Off, Alina, pup piciorusele cu dureri. bine ca e ok acum. si pe noi ne asteapta lunea viitoare aceeasi treaba urata :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida


O imbratisare si de la mine, multa sanatate mamei tale! Cred ca are mare nevoie de sprijinul tau acum, cred ca nu-i bai daca mai ratezi iesirea, mamele merita toata iubirea noastra!
Ce haios trebuie sa fie Eric cu miscarile lui! Sa stii ca de dus picioarele la gura asa ziceam si eu, ca al meu nu le va roade niciodata! Si uite ca de o saptamana a inceput sa-si traga si el cate unul la gurita. Cred ca atunci cand sunt dezbracati nu ii mai jeneaza de fapt scutecelul la brau, au mai multa libertate.


din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"




saru mana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida


De cateva zile ma tot gandesc la PUFI - ce mai faci draga noastra, cum ii merge lui Eduard? Ne este dor de voi! Sper ca sunteti cu totii bine


din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"




Mai si eu ma gandesc la PUFI si tare as fi vrut sa ne mai spuna ce face nepotelul si oare care au fost de fapt simptomele care le-a avut...oare ce mai face bebele ei..???? Pufiii, de ce te-ai ascuns?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristelle25


Gliana pentru convertirea cup in grame: http://allrecipes.com/howto/cup-to-gram-conversions sper sa apara site-ul


mami fericita de strumf Vlad Rafael (9 iulie 2011)




mercic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Babylicious

Off, Alina, pup piciorusele cu dureri. bine ca e ok acum. si pe noi ne asteapta lunea viitoare aceeasi treaba urata :(



Oana mamica super-fericita de Eliza Maria (18.07.2011)


si noi pupam sa treaca,,,eu cand aud de vaccin...ma ingrozesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

'Neata,

Eu in week-end nu apuc deloc sa citesc, ati umplut iar o gramada de pagini .

Florina felicitari pentru intoarcerea Pusculeanului . Foarte tare ca ati fost pe faza si ati imortalizat momentul.

Am vazut ca vorbiti de greutate. Intr-adevar in carti se spune ca trebuie sa-si dubleze greutatea la 4 luni (unii la 5) si la un an sa si-o tripleze. Pai eu daca ma iau dupa carti ma duc pe campii . Andra are la 4 luni jumate numai 5,650gr, la nastere avea 3kg. Eu cred ca nici la 5 luni nu-si dubleaza greutatea. Pana la 1 an mai avem.

Ruxiiii noi avem 2 fetite tare mofturoase, dar si active. Si eu m-am relaxat in privinta mancarii, oricum nu am ce sa fac decat sa o las in legea ei.

Sambata seara m-am seriat tare rau, a mancat laptic si a adormit. Am ridicat-o pe umar si dupa vreo 10 minute de stat, i-am zis mamei mele sa se uite la ea sa vada daca doarme. Cand colo, Andra mea era vanata, vanata, se innecase cu laptic . Mey dar nu a dat nici un semn, nimic, sa tuseasca sau ceva. M-am speriat de numa, am batut-o pe spate, am tinut-o cu capul mai in jos. Pana la urma s-a trezit si a inghitit. Se uita la noi asa mirata, de parca ar fi zis: ce aveti nebunelor?

Ilida nu inteleg de ce v-a zis sa incepeti cu cereale. Eu stiu ca cerealele se dau la copii slabuti (vezi Andra mea), Tudor are o greutate foarte buna pentru 6 luni.

Mady Andra inca regurgiteaza. A fost mai nasol cand am intrerupt Motilium-ul, dar acum ca il luam e mai rar.

Gliana sanatate multa mamei tale.

Oana de unde ai luat lapte de capra formula?

O zi usoara tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Offf Crisspy ce patanie!! Am gasit de la firma Holle, vand unii pe site-ul naturame.

Mergi la inceput