Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (38)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Si noi tot non stop una cu alta...ba in brate, ba pe mine, ba la san. doarme in patut doar pana la primul alaptat, ca dupa aia vrea putin si des. Iar ziua in brate! Parerea mea e ca multe din cee care au copii cuminti,,,si dorm...si nu plang,..si stau singuri...mint!!!

Alexia, imi pare rau de experienta. de acu o poti pune pe jos pe o patura mai groasa eventual.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_din spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca-28

Alina stai linistita nu da nimeni cu pietre pe aici, e alegerea ta.Subiectul vaccinuri este unul foarte controversat, cu multi PRO si cu multi CONTRA. Eu lucrez ca as.med la medic de familie de 5 ani si am facut multe vaccinuri( avem cam 60-80 nou nascuti pe an) pana acum nu am avut reactii deosebite la nici un vaccin(doar cele obisnuite:febra, umflaturi 1-2 zile si atat). Eu le-am facut la toate cele 3 fete doar schema de la stat.

ANCA de IUSTINA(17 FEB 2005), STEFANIA(29 OCT 2006) si NATALIA(6 AUG 2011)


Este adevarat ca sunt rare situatiile cand apar complicatii grave. Vezi cazul cu copilul din Slatina care a paralizat in urma vaccinului antipolio. A fost dat si la stiri.
Sa ne ajute bunul Dumnezeu sa ne fereasca puiutii nostri de orice boala grava, vaccinati si nevacinati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

La multe lunite si la multi ani sarbatoritilor zilei:

LUCA de gheveronica
ALEXANDRU-GABRIEL de Mihaela_V
VALERIA de marryan

Sa fiti sanatosi si sa cesteti mari si voinici!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui Babylicious

Neatza!

Miha, Alexia vorbeste despre Ruxiiii care sta in pitesti :P Ruxiii de pe forum!







Oana mamica super-fericita de Eliza Maria (18.07.2011)


Apoi cum se face ca le inteleg eu pe toate gresit????
Multam de clarificare, oricum Ruxi a lui Alexia ramane o grasunica simpatica!!!
Suna fain Ruxi de la Pitesti!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui navicula

Noi raportam o noapte cam agitata, cred ca al doilea dintisor e un pic mai incapatanat. Acum puiul doarme si eu sunt un pic chiauna.

Alina , Paula Maria(9 octombrie 2007) si Luca Tudor (25 august 2011)


Alina, tare rau imi pare de Luca!! Uite asa pe rand ne asteapta pe toate!!! Multi pupici la mamica chiauna si la puiutul chinuit de dinti!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui corry_28

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Mai citesc si eu din urma, ca tare in urma sunt!!!!

Alexia, imi place cum o numesti pe pitica ta: Ruxi de la Pitesti!!
Tare de tot!!!! De acum asa ii zic, poate devine la fel de faimoasa ca Adi de la Valcea!!!




Miha, scuza-ma, dar ai fost fantastica
(ti-a explicat Oana, cum sta treaba...)

O mama implinita de: Matei si Iustin * 03.08.2011*


Corryacum ma pufneste si pe mine rasul cand vad ca inteleg totul de andoaselea!!!
Ai niste comori foarte adorabile Corry!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

Salutare mamici si pitici!

Azi am avut si noi prima tentativa de a manca ceva. Am incercat cu avocado pasat bine. A fost un compelt fiasco! S-a strambat, l-a dat afara, s-a contorsionat! Nici macar o inghititura nu a luat!
Acum eu am vazut ca avocado se recomanda pt inceput, dar poate combinat cu ceva?
Parca nu i-as pune banana pt ca e dulce si mi-e ca se obisnuieste cu gustul de dulce. Cu orez iarasi nu mi se pare ok pt ca si constipa (el face doar o data pe zi acum) si il si ingrasa - desi nu e chiar slabut. I-as pune para - stiu ca nu e alergic la pere pt ca a supt din saculet si nu a avut nimic.
Grea treaba diversificarea asta, acum ma simt blocata si fara idei.
M-a luat complet prin surprindere refuzul, eu ma asteptam sa ii placa pt ca lapte mananca si cand eram noi inbucatarie parea sa pofteasca
Voi cu ce-ati mai inceput?


din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"





eu am luat-o cu "reteta" clasica, sa spun asa.
deci: suc de morcov (crud) cate va zile, apoi morcov fiert, apoi patrunjel, pastarnac (nu prea i-a placut, l-am scos), telina, cartof, cartof dulce, brocoli. in a 5-a zi am inceput sa ii pun ulei de masline (de fapt eu folosesc de struguri) inainte de a-i servii piureul (deci dupa pasare), 5 picaturi, apoi 10, apoi 15 si ne-am oprit la 20 de picaturi pe zi in fiecare zi. dupa vreo 2 saptamani am introdus carnita de pui si curcan - 30-50gr/zi, in fiecare zi.
dupa ce am inlocuit masa de pranz am inceput cu cea de dimineata. suc de mar, mar ras apoi, apoi para si de ieri am inceput sa ii dau piersica de la borcanel. vreau sa ii introduc si cereala in masa de dimineata, probabil ii voi lua organix, am auzit numai de bine.
cred ca voi mai astepta inca vreo 2-3 sapt cu masa de la 5, doar pt ca sunt in lipsa totala de idei
a! vroiam sa mai zic ca si alex a avut tendinta sa refuze, dar doar pt ca nu erau suficient de "lichide" piureurile. adica eu le faceam destul de grosute in primele zile, apoi cand i le-am facut mai moi le-a acceptat fara probleme. acum le manaca cum se nimereste. mai are si el zile cand nu vrea sa pape (azi dimineata era atat de obosit - s-a trezit pe la 6.40 si nu a mai vrut sa doarma - incat nu a vrut sa pape deloc. i-am dat lapte si a adormit TUN ) nu ma agit pt refuzurile ocazionale, ii dau lapte si mai incerc si maine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlyMih

Buna seara fetele

De aseara Ianis a ragusit la modul ca nu putea nici sa mai planga
Astazi am avut programare la doc pt vaccinu de 6 luni..si bineinteles ca sa amanat, ne a dat trimitere la ORL..am fost si are laringita.Am facut aerosoli cu dexasper sa i treaca ca mii asa de mila de el,cum se chinuie el sa scoata un sunet..el care turuia toata ziua
Ma bucur ca nu are rosu in gat
Cam atat despre noi!1
Aaa am inceput si noi diversificarea ..am intrebat pediatra si nu mi a spus mai nimic despre diversificaremai multe aflu aici de la voi decat mi a spus ea

Voi dati Ca la bebe?Mie mi a zis sa i dau calciu 10 zile pe luna..asta fara ca macar sa se uite un pic la el..nici macar nu la consultat!!Noroc ca la cantarit asistenta si la masurat ca altfel as fi zis ca nici nu am fosst.Are 7400gr si 68 cm la 6 luni si 2 sapt!!

Am ramas un pic in urma cu cititu dar imi revin eu chiar daca am inceput si facult

Va pe toate si mi a fost dor de voi

Mamicuta fericita de baietel Ianis-Andrei(5 iulie 2011)



Ca o data la doua luni, pe perioada iernii, cate 7 zile, 10ml/zi acum.
la laringita e ffff bine sa nu isi foloseasca DELOC corzile vocale, repausul ii face cel mai bine. eu l-am tinut cu suzeta 2 zile doar ca sa nu chiuie.
i-a trecut cu aerosoli si vit. C naturala. a! si i-am dat si 1.5ml de nurofen intr-o seara pe post de antiinflamator.
multa, multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria2mami

Citat:
citat din mesajul lui mamutz

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX

Citat:
citat din mesajul lui ilida

Salutare mamici si pitici!

Azi am avut si noi prima tentativa de a manca ceva. Am incercat cu avocado pasat bine. A fost un compelt fiasco! S-a strambat, l-a dat afara, s-a contorsionat! Nici macar o inghititura nu a luat!
Acum eu am vazut ca avocado se recomanda pt inceput, dar poate combinat cu ceva?
Parca nu i-as pune banana pt ca e dulce si mi-e ca se obisnuieste cu gustul de dulce. Cu orez iarasi nu mi se pare ok pt ca si constipa (el face doar o data pe zi acum) si il si ingrasa - desi nu e chiar slabut. I-as pune para - stiu ca nu e alergic la pere pt ca a supt din saculet si nu a avut nimic.
Grea treaba diversificarea asta, acum ma simt blocata si fara idei.
M-a luat complet prin surprindere refuzul, eu ma asteptam sa ii placa pt ca lapte mananca si cand eram noi inbucatarie parea sa pofteasca
Voi cu ce-ati mai inceput?


din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"




Of Ilida!Nici la noi nu a avut succes avocado desi eu il ador!
Eu am inceput cu cartof dulce,cu dovleac,cu juice de mar,para si acum vreau sa-i dau avocado amestecat cu mar pentru ca ma gandesc sa nu mai fie asa inecacios!Sa vedem!
Curaj ca in final trebuie sa manance!

Loredana,
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png




Eu combin avocado cu mar copt. Oana merci!

Mami fericita de Petru Nectarie (30.06.2011)




si eu tot cu mar copt plus zeama de lamaie..........ii place mai acrisor si papa foooarte bine, daca nu-i pun lamaiee nu papa!
...si ii pun si in legume si in fructe




Mamica de Luca Pavel 05.08.2011 & Maria Alexandra 29.05.2003





parerea mea e ca e un pic prea acida lamaia pt stomacelele lor. parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlyMih

Citat:
citat din mesajul lui madybulancea

Buna dimineatza,eu sunt suparata,desi i-au iesit dintzii lui rares el coninua sa fie miorlait,ziua adoarme greu si doarme numai in brate daca il pun jos face niste ochii mari,iar noaptea tot se trezeste destul de des si nu mereu ia sanul....in jurul numai mamici cu copii cuminti,care dorm in patutul lor si tot asa si imi mai si zic ca eu sunt de vina ca eu l-am invatat asa,de parca eu nu vreau sa doarma in patutul lui,sa stea linistit,in carut nu sta si nici in scaunul de masina...oare numai al meu e asa???oare gresesc eu ca nu il las sa planga????cand era mititel nu era asa,dormea mai mult,reuseam sa il pun si in patut,dar de o luna m-a capiat.....pur si simplu am o stare nasoala de imi vine sa imi bag capu in perna si sa plang
ca sa nu mai zic de razvi k e racit,azi e a treia zi de febra si cere atentie mereu,mi-e tare mila de el,caci si el zice de ce e asa smiorcait bebelusul nostru?



Mami de Razvan si Rares



Nu mamicuto nu esti singurasi Ianis al meu tot asa e!!Hai linisteste te o sa vina zile bune si pentru noi ai sa vezi

Mamicuta fericita de baietel Ianis-Andrei(5 iulie 2011)


ALINA si Mada, sunt alaturi de voi!

Mergi la inceput