Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (38)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisspy

'Neata,

LUCA de gheveronica
ALEXANDRU-GABRIEL de Mihaela_V
Alymih
Alexia_ada

AlyMih sanatate multa lui Ianis sa treaca repede. Of ce bine te inteleg, eu trec prin asta frecvent, Razvi face una-doua laringite, pneumonii si suntem cei mai buni prieteni cu aparatul de aerosoli.

Mady sanatate multa si voua, sa treaca naiba odata bolile astea. Poate Rares te simte mai agitata din cauza lui Razvi si se agita si el, plus dintisorii care il fac sa sufere.

Noi trebuia sa mergem aseara pe la niste prieteni, era ziua de nastere a baietelului, dar nu am mai ajuns. Bineinteles ca Razvi iar s-a imbolnavit, ieri l-am luat de la gradi tusind si mucind in draci . Am luat-o de la capat cu siropele de tuse si aerosoli. Bineinteles ca s-a imbolnavit si Andra, azi-noapte am aspirat-o de o gramada de ori, abia daca a dormit 2 ore legate toata noaptea si alea in brate ca daca o puneam jos nu putea sa respire. Am pendulat intre 2 dormitoare mai toata noaptea.

Ma gandesc serios sa-l retrag pe Razvi de la gradinita, desi s-a acomodat asa de bine acolo si ii place foarte tare. Dar nu pot sa risc sa ne imbolnavim mereu si mereu dupa numai cateva zile de gradi si mai mult sa se imbolnaveasca si Andra. Si asa mananca ca o randunica, daca se imbolnaveste iar slabeste si nu e bine deloc. O sa incerc sa-i gasesc lui Razvi niste activitati ca sa nu simta asa de tare lipsa gradinitei, poate reusesc sa-l dau la inot. E mai greu ca noi suntem toata ziua la munca si va trebui ca activitatile astea sa le facem seara ori in week-end. Plus ca si financiar nu stam pe roze...ma rog, trebuie sa gasesc o solutie.

O zi usoara tuturor

Crisspy, fericita de Razvi (16.02.2009) si Andra - Maria (26.08.2011)



pare tare rau de boala.
da mai gandeste-te apropo de retrasul de la gradi. tot acolo vei ajunge la un moment dat, adica imunitatea nu se formeaza altfel decat intrand in contact cu tot felul si luptand impotriva lor. stiu ca e fffff greu, mai ales ca andra e micutza, dar mai devreme sau mai tarziu tot de vor imbolnavi.
uite la dani e al treilea an de gradi si primul fara antibiotice. pana in luna ian in anii trecuti facuse de 2 ori injectabile, iar antibiotice siropuri ... fara numar. acum le duce pe picioare, fara febra si alte lucruri grave. multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlyMih

Fetele maru copt constipa?pot sa il dau acum la inceput de diversificare?Ca am citit ca e mai sanatos copt decat suculet?Voi ce ziceti?HELPPP


Mamicuta fericita de baietel Ianis-Andrei(5 iulie 2011)



din cate stiu eu strange la burtica, sa zic asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria2mami
Anca...100 de pt ca le meriti mami


Mamica de Luca Pavel 05.08.2011 & Maria Alexandra 29.05.2003




Anca subscriu!!! Esti o mamica tare simpatica!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexia_ada

domnisoara Ruxi a cazut ieri din pat ...era in sufragerie cu patul intins, pe centrul de activitati si inconjurata de perne ..m-am dus la bucatarie sa ii fac de papa si am auzit : oaaaa ! era pe jos intre pat si o masuta si pernele deplasate ....gata si cu centrul de activitati....ori la ea in pat ori legata in scaunul de masa
maaammmaaa ce de bunatati pe aici


de buburuza Ruxandra Ioana (04.08.2011)



in primul rans LA MULTI ANI si multa, multa sanatate.
apoi eu centrul de activitati il pun pe jos in sufra. desigur paraseste destul de repede centrul si ajunge la parchet unde ii place mai mult. dar il las pe jos, e destul de cald la noi si acolo stiu sigur ca nu are ce sa pateasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebinuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Babylicious
Parerea mea e ca multe din cee care au copii cuminti,,,si dorm...si nu plang,..si stau singuri...mint!!!



Oana mamica super-fericita de Eliza Maria (18.07.2011)

tare simpatica ai fost

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura13

pare tare rau de boala.
da mai gandeste-te apropo de retrasul de la gradi. tot acolo vei ajunge la un moment dat, adica imunitatea nu se formeaza altfel decat intrand in contact cu tot felul si luptand impotriva lor. stiu ca e fffff greu, mai ales ca andra e micutza, dar mai devreme sau mai tarziu tot de vor imbolnavi.
uite la dani e al treilea an de gradi si primul fara antibiotice. pana in luna ian in anii trecuti facuse de 2 ori injectabile, iar antibiotice siropuri ... fara numar. acum le duce pe picioare, fara febra si alte lucruri grave. multumesc lui DD.




Laura stiu asta, numai ca ma gandesc macar pentru cateva luni pana mai creste Andra un pic. Faza tare e ca lui Razvi chiar ii place la gradi, saptamana trecuta plangea la plecarea acasa ca el vrea la Miss si acasa se cam plictiseste.

Dar mor sa o vad pe Andruska bolnava ca si asa e firava rau. Si cu 2 bolnavi in casa stii ca e haos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

lista cu fructe/legume care intaresc sau inmoaie kk

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

de ce musai fructe coapte/fierte/etc? ce nu e ok la ele crude? eu i-am dat si lui dani si lui alex crude, asa ca va rog sa imi iertati ignoranta.

alex e bine, multumesc lui DD, se taraie, impinge in picioruse, se chinuie sa isi ridice fundul (dar uita sa ridice si mainile), cand vede ceva interesant incearca sa se tarasca, dar de fapt se impinge in maini si o ia inapoi si dupa vreo cateva incercari maraie ca nu intelege de ce nu ajunge la ce vrea.
dani e ok, la gradi, ii place f mult.
ieri mi-a marturisit: "mami, imi pare rau, dar eu cel mai mult si mai mult il iubesc pe alex". deci dragostea e maxima, se iubesc, se dragalesc, se inteleg minunat, dani are grija de dnai cand am eu cate ceva de facut, adica chiar am baza in el, cum maraie cum e prezent sa il faca sa rada si sa il distreze.
no, cam astea-s vestile, coltul ala de dinte tot nu vrea sa iasa, asa ca roadem in continuare tot, salivam la greu, maraie destul de mult. dar ce conteaza, suntem sanatosi, impreuna si momentan fericiti, deci totul e perfect.
gasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Citat:
citat din mesajul lui maria2mami
Anca...100 de pt ca le meriti mami


Mamica de Luca Pavel 05.08.2011 & Maria Alexandra 29.05.2003




Anca subscriu!!! Esti o mamica tare simpatica!!!

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.

Multumesc mult fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisspy

Citat:
citat din mesajul lui Laura13

pare tare rau de boala.
da mai gandeste-te apropo de retrasul de la gradi. tot acolo vei ajunge la un moment dat, adica imunitatea nu se formeaza altfel decat intrand in contact cu tot felul si luptand impotriva lor. stiu ca e fffff greu, mai ales ca andra e micutza, dar mai devreme sau mai tarziu tot de vor imbolnavi.
uite la dani e al treilea an de gradi si primul fara antibiotice. pana in luna ian in anii trecuti facuse de 2 ori injectabile, iar antibiotice siropuri ... fara numar. acum le duce pe picioare, fara febra si alte lucruri grave. multumesc lui DD.




Laura stiu asta, numai ca ma gandesc macar pentru cateva luni pana mai creste Andra un pic. Faza tare e ca lui Razvi chiar ii place la gradi, saptamana trecuta plangea la plecarea acasa ca el vrea la Miss si acasa se cam plictiseste.

Dar mor sa o vad pe Andruska bolnava ca si asa e firava rau. Si cu 2 bolnavi in casa stii ca e haos.

Crisspy, fericita de Razvi (16.02.2009) si Andra - Maria (26.08.2011)


si eu cred ca nu ar trebui sa il retragi de la gradinita. Poti sa iti impui tu cateva chestii pe care sa le faci cand vine de la gradi: spalat maini, schimat haine, curatat nasul cu cateva pufuri de apa de mare, pe care oricum cred ca le faci.
Eu de exemplu la Paula ii dau dimineata cand iese din casa 5-10 picaturi de proplis glicolic, direct in gurita, pentru imunizare, sau poti incerca propolis cu vit C si echinacea, daca ii place sa suga.
Primul an e cel mai greu, mai ales ca acum si vremea e asa calda, dar o sa vezi ca se raresc. Paula acum la 4 ani cred ca nu a mai racit din primavara.
pitica bolnavioara sa se faca repede bine.

Mergi la inceput