Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (38)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Crisspy, asta a fost si motivul pentru care n-am dat-o pe Eva la gradi, desi ea isi doreste. Dar tot merge la dansuri si la bazin si tot a dus-o din raceala in raceala. Din fericire, |Filip a luat doar 2 raceli si a facut forme f usoare, numai niste muci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALINAOPREA spune:

La multi ani Alina si Alexia, sa fiti sanatoase, fericite si iubite toata viata !
Ma inscriu si eu in clubul mamicilor cu bebei maraiti care stau numai in brate, dorm impreuna cu mami si nu sunt lasati sa planga nici un minut.
Asta e, nu ma deranjeaza prea tare, dar cel mai mult ma suparata faptul ca am dat-o in bara cu diversificarea.
Zilele trecute va spuneam ca dupa ce am scos telina Maria a mancat bine supica, dar a tinut-o numai o zi si a doua zi a luat vre-o 4 lingurite pe care le-a vomitat apoi.
La fel si branzica calcica, si piureul de fructe......
Nu stiu ce sa mai fac, ba refuza si nu deschide gurita ba accepta cateva lingurite si le vomita dupa.
Cu supa am zis sa fac pauza cateva zile si mai incerc dupa.
Azi a mancat bine mar cu biscuiti (Plasmon fara gluten ), sa vedem maine ......
Pupam dulce mamicile si bebeii !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Babylicious

Si noi tot non stop una cu alta...ba in brate, ba pe mine, ba la san. doarme in patut doar pana la primul alaptat, ca dupa aia vrea putin si des. Iar ziua in brate! Parerea mea e ca multe din cee care au copii cuminti,,,si dorm...si nu plang,..si stau singuri...mint!!!

Alexia, imi pare rau de experienta. de acu o poti pune pe jos pe o patura mai groasa eventual.



Oana mamica super-fericita de
Eliza Maria (18.07.2011)

Sunt de acord cu tine, mai aud si eu in stanga si in dreapta, dar toti copiii mai au toane, mai plang, se mai smiorcaie s.a.m.d.
Si la noi Natalia are zile cand nu vrea deloc sa stea singura, cum o las singura o aud cum tipa.Eu mai am noroc cu fetele mai mari, o pun pe Natalia pe patul nostru si le chem pe fete sa stea cu ea, si ele ii adu jucarii, ii canta sau ii povestesc de la scoala si gradinita, si asa toate sunt fericite, Natalia ca nu mai sta singura iar fetele mai mari sunt fericite ca o ajuta si ele pe mami si au facut ceva foarte important. Dar am si zile cand stau cu Natalia in brate si mestec in oala cu mancare sau fac temele cu Iustina, asta e, zile si zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexia_ada
o ciocolata, bomboane, prajituri, suc va servesc pe toate cu mare drag !! o zi de nastere frumoasa in care ma simt implinita si fericita si absolut nimic nu imi mai trebuie !!!
va multumesc la toate pentru urari si va doresc tot binele din lume
Miha pai in mesaj chiar era vb de Ruxiii de la pitesti ( ca este din pitesti ea ) , la a mea ii zic candal, bubu, buburuza....si cum imi mai vine

de buburuza Ruxandra Ioana (04.08.2011)


Alexia, multumim de bunatati!! Am servit si sa traiasca mamica darnica!!!
Si la a mea tot scandal ii zic de cand am citit la tine!
Si taraboi si galagie!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui madybulancea

Buna dimineatza,eu sunt suparata,desi i-au iesit dintzii lui rares el coninua sa fie miorlait,ziua adoarme greu si doarme numai in brate daca il pun jos face niste ochii mari,iar noaptea tot se trezeste destul de des si nu mereu ia sanul....in jurul numai mamici cu copii cuminti,care dorm in patutul lor si tot asa si imi mai si zic ca eu sunt de vina ca eu l-am invatat asa,de parca eu nu vreau sa doarma in patutul lui,sa stea linistit,in carut nu sta si nici in scaunul de masina...oare numai al meu e asa???oare gresesc eu ca nu il las sa planga????cand era mititel nu era asa,dormea mai mult,reuseam sa il pun si in patut,dar de o luna m-a capiat.....pur si simplu am o stare nasoala de imi vine sa imi bag capu in perna si sa plang
ca sa nu mai zic de razvi k e racit,azi e a treia zi de febra si cere atentie mereu,mi-e tare mila de el,caci si el zice de ce e asa smiorcait bebelusul nostru?



Mami de Razvan si Rares

Mdy multa sanatate puiutilor tai si multi pentru tine sa treaca cat mai repede perioada asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexia_ada

domnisoara Ruxi a cazut ieri din pat ...era in sufragerie cu patul intins, pe centrul de activitati si inconjurata de perne ..m-am dus la bucatarie sa ii fac de papa si am auzit : oaaaa ! era pe jos intre pat si o masuta si pernele deplasate ....gata si cu centrul de activitati....ori la ea in pat ori legata in scaunul de masa
maaammmaaa ce de bunatati pe aici


de buburuza Ruxandra Ioana (04.08.2011)


Imi pare tare rau!!!
Pupam buburuza Ruxi!!
Asa si eu azi dimineata, vroiam sa mai dorm un pic, un pic si initial m am gandit sa i pun centrul de activitati sus pe pat langa mine, dar imi rasuna in minte cati copilasi au cazut si atunci am zis NU. Mai bine pe jos, chiar daca e ceva mai rece decat in pat, dar decat cu o cazatura, mai bine asa.....
Si am pus o jos pe centru de activitati!!! Dar de unde.... a stat un pic si s a plictisit!! Este incredibila viteza cu care se intoarce acum!!! Smulge si jucariile alea cu o forta incredibila!!! Au crescut copilasii astia!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Citat:
citat din mesajul lui navicula


si eu cred ca nu ar trebui sa il retragi de la gradinita. Poti sa iti impui tu cateva chestii pe care sa le faci cand vine de la gradi: spalat maini, schimat haine, curatat nasul cu cateva pufuri de apa de mare, pe care oricum cred ca le faci.
Eu de exemplu la Paula ii dau dimineata cand iese din casa 5-10 picaturi de proplis glicolic, direct in gurita, pentru imunizare, sau poti incerca propolis cu vit C si echinacea, daca ii place sa suga.
Primul an e cel mai greu, mai ales ca acum si vremea e asa calda, dar o sa vezi ca se raresc. Paula acum la 4 ani cred ca nu a mai racit din primavara.
pitica bolnavioara sa se faca repede bine.



Alina iti dai seama ca "spalat maini, schimbat haine, curatat nasul cu cateva pufuri de apa de mare" sunt obligatorii. Plus sirop de imunitate si tot ce vrei si ce nu vrei. Are o sensibilitate a aparatului respirator si cred ca asa o sa defilam ceva timp de acum inainte.

Adra ma gandeam sa-l implic mai bine in activitati extra pe perioada pauzei de gradi, macar pana se mai ridica Andra un pic.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexia_ada

domnisoara Ruxi a cazut ieri din pat ...era in sufragerie cu patul intins, pe centrul de activitati si inconjurata de perne ..m-am dus la bucatarie sa ii fac de papa si am auzit : oaaaa ! era pe jos intre pat si o masuta si pernele deplasate ....gata si cu centrul de activitati....ori la ea in pat ori legata in scaunul de masa
maaammmaaa ce de bunatati pe aici


de buburuza Ruxandra Ioana (04.08.2011)

pt Ruxi, sa treaca buba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristelle25

Chiar Marryan nu a mai dat nici un semn a fost un pic activa si apoi pauza...

Asa e!!!! Cine mai stie de ea????

Navicula ..da.. intr-adevar buna prajitura da' si foarte calorica nu prea are cine sa ma ajute la ea asa ca ma lupt singura

Opa, de ce prajitura vorbim aici???? Poate nu am ajuns cu cititul pana acolo!!! Puteti sa mai spuneti o data???

Vlad ,azi-noapte, din copil bun care doarme ce era, m-a trezit de trei ori fara motiv aparent, adica foame, scutec sau altceva era bineinteles pe burta si urla ..pana la urma l-am luat in pat cu noi si l-am alaptat ,dar tot agitat era..nu stiu daca erau dintii sau nu..gingia e umflata oricum..cert este ca mi-a iesit pe nas..e nasol cand te obisnuiesti cu el sa doarma..

Probabil sunt dintisorii sau puseul de 6 luni.

mami fericita de strumf Vlad Rafael (9 iulie 2011)




La noi puseul cred ca a fost acu o saptamana cand ma trezea la fiecare 1 ora si jumatate!!!!
Acu e mai bine!!!
Se culca la 9, treziri: 1, 3 si 5.45, si miraculos doarme in continuare pana la 8!!!
Dar am pus perdele in toata casa (desigur cumparate de soacra) si este un intuneric bezna in camera acum si crede ca inca e noapte!!
Sau nu o mai trezesc eu cu telenovela???!!!
Si by the way doarme doar la ea in patut!!! N o mai iau langa mine in pat orice ar fi!! V am zis, dupa frica pe care am tras o cu boraceala aia de dimineata!!! Se vede ca nu i prieste la mine in pat ca luneca pe laterala si pe burta si e si prea cald pentru ea!! Si i se aduna gaze si aciditate!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

cand abia am terminat de citit, s-a trezit Eric...
de raspuns...altadata.
Va pup pe toate...bebeii mofturosi si pe mamicile obosite
am mai ras de Miha..cum intelege ea unele lucruri...:))))
Lori, dar ce mai faci fata mea? Mai aveti zapada?

Mergi la inceput