Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (38)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria2mami


Eu nu mai cumpar paine de foarrrrte mult timp, asa ca fac in fiecare zi sau o data la 2 zile, manual, ca nu am masina de paine, oricum am facut zeci de feluri de painica si alor mei le placeeeee mult de tot!
Cea mai buna e cea cu tot felul de seminte si faina de tarate!



La multi aniiiiiiii!
LUCA de gheveronica, ALEXANDRU-GABRIEL de Mihaela_V, Alymih


Vreau si eu niste retete de paine!!mie niciodata nu mi iese cum trebuieimi iese prea crocanta coaja!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui v_florina

Offff Mady, stii bine ca o sa treaca toate astea... Este greu acum, dar si cand ajungem la liman...
Si la noi este la fel cu Stefan. Dorm cu el, alaptez la cerere. Azi noapte s-a trezit constant la fiecare 40 minute. De fiecare data a cerut tzitzi, ori de foame, ori ca sa adoarma. Cand nue ste asa, se trezeste cam la 2 ore. In rest, este smiorcait de felul lui, protesteaza foarte galagios imediat cand nu-i place ceva. Si sunt multe alea care nu-i plac: nu-i place la orizontala, nu-i place in carucior, nu-i place in scaunul de masina, nu-i place nici in manduca decat atunci cand doarme etc. Dar eu tot spun ca este cuminte, si asta pt ca il iubesc si pt ca atunci cand zambeste, o face inzecit.
Hai, uite, facem si noi grupul mamelor al caror bebei nu dorm in patut si nu dorm toata noaptea: tu, Adra, Navicula, Bebinuta, Alymih, eu... si o sa se mai anunte, o sa vezi.
Asadar, nu esti singura!


Mami de Pusculeanu mic si iubit (24 aug 2011)


Impresia mea este ca al meu doarme noaptea intins pana pe la 5-6 dimineata, cand se pune pe tzatzit din juma in juma de ora. Dar nu este exclus ca eu sa-i dau sanul si sa adorm la loc, asa cum de fapt fac si spre dimineata.
Filip si-a mai schimbat comportamentul, e mai relaxat decat acum o luna, adica mai sta si in pat (cu mine langa el), nu numai in brate, in wrap sta cu placere, si inainte statea dar era musai sa merg nu sa stau pe loc.
Dar timpul zboara repede, ca maine ma trezesc cu el la 4 ani, stand in bratele mele pe fuga, cum face sor-sa, numai ca sa-mi faca mie placerea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui navicula

Buna dimineata!
O paine cu unt si dulceata?

Miha, Loredana mi-a fost dor de voi

Alina , Paula Maria(9 octombrie 2007) si Luca Tudor (25 august 2011)


Alina, esti o super dulcica ca intotdeauna! Te pupic!
Si multumim de painica cu unt si dulceata. Delicioasa!
O zi buna sa ai iubita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria2mami spune:

Cel mai des fac paine impletita si chifle (pt fiimea) dupa urm reteta:

25 g drojdie (eu fol un cub de drojdie proaspata)
30 ml ulei
150 ml apa
150 ml lapte
1 lingurita sare
1/2 lingurita zahar
500-550 g faina

Se framanta din toate aceste ingrediente un aluat elastic, care nu se lipeste de vas. Eu amestec ( in afara de faina) toate ingredientele calde........si daca mai trebuie faina mai adaug...dar nu prea multa.
Se lasa la crescut 30 min...sau cu cat mai mult cu atat mai bine.
Dupa ce se pun painicile in tava sau forme tapetate cu hartie de copt, se mai lasa 20 min la crescut apoi se ung cu galbenus de ou si se preara mac sau susan, se coc la 180 grade timp de 30-40 min.

Eu las painica la foooc fffoarte mic vreo 20-25 min si apoi maresc putin flacara si coaja nu iese tare deloc ci crocanta.

Din acest aluat fac si pizza.

Am umplut painicile cu masline, cascaval, telemea, seminte de dovleac, floarea soarelui,musli, caju, susan, in ....si uneori fol faina neagra, de tarate, de secara.....ce gasesc la supermarket

am facut si paine din India...naan, baghete, paine umpluta cu sunca.....dar cele mai apreciate sunt chiflele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebinuta spune:

Ningeeee...

Crisspy copii bolnaviori;

Am si eu aparat de facut paine pe care l-am folosit aproape zilnic in vara, iar acum nu a mai scos saracul o paine de prin noiembrie .... trebuie sa ma pun pe treaba. Painea cu seminte nu prea mi-a iesit la el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:

Multumeesc Maria pt retetaam sa incerc si eu si iti spun daca mi au iesit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:

Fetele maru copt constipa?pot sa il dau acum la inceput de diversificare?Ca am citit ca e mai sanatos copt decat suculet?Voi ce ziceti?HELPPP


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria2mami spune:

Aaaa, trebuie sa iasa....la mine in bucatarie Maria e sefaaaa, stie sa faca paine, chiftele, sarmale, snitele...si muuulte altele...si are doar 9 ani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_din spune:

Citat:
citat din mesajul lui Babylicious

Alina, nu te judeca nimeni. Si eu am stat si am cantarit, in mai multe feluri. Dar pana la urma m-am gandit ca i le fac pe cele oferite de stat, asa cum a zis si Adra, pentru bolile cu caracter mutilant sau fatal. Si nu stiu nici f bine daca mi-o primea la scoala, gradinita etc...




Oana mamica super-fericita de Eliza Maria (18.07.2011)



preptul la educatie este un drept fundamental inscris si carta drepturilor omului pe care nu poate sa-l incalce nimeni.Ar fi un abuz.
Legea nu obliga un anumit tratament. Vaccinurile obligatorii nu sunt obligatorii. M-am interesat. Parintele are dreptul sa refuze un tratament daca are dubii. Este adevarat, unii directori de scoli si gradinite, in mod abuziv, refuza sa primeasca copiii nevaccinati la gradinita/scoala. Exista totusi unele gradinite/scoli care primesc. Nasa noastra este educatoare la Jilava langa Bucuresti si copiii lor nu sunt intrebati de vaccinuri cand intra in colectivitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria2mami spune:

Ca sa nu constipe poti sa-l amesteci cu putina para......i-am dat si mar copt simplu si nu am avut probleme.

Mergi la inceput