Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (38)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Navicula, eu stiu un baietel caruia i s-a inchis fontanela la 7 luni. E bine mersi, face 4 ani in primavara, nu-i de ingrijorat, caputul lor creste si prin cartilajele dintre oasele craniene

Mady, nu e numai al tau asa. E si al meu Ziua doarme exclusiv in brate, noaptea doarme cu mine si cu Eva. Nu-l lasa sa planga, nu gresesti

Alina, mai sunt fete care nu vaccineaza copiii, nu-ti face probleme, asta-i o decizie personala. Eu cred ca nu am suficiente cunostinte de medicina incat sa iau o astfel de hotarare, atata timp cat am o prietena care-i medic primar epidemiolog si ea si-a vaccinat copilul...Iar in teorii ale conspiratiei nu cred. Pana la urma, in spatiul nostru caldut, european, mulet boli sunt eradicate, ceea ce n-as zice despre alte tari din Asia sau Africa, unde copiii nu sunt vaccinati. Eu ii fac doar vaccinurile din schema de la stat, pentru bolile grave.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:

Citat:
citat din mesajul lui madybulancea

Buna dimineatza,eu sunt suparata,desi i-au iesit dintzii lui rares el coninua sa fie miorlait,ziua adoarme greu si doarme numai in brate daca il pun jos face niste ochii mari,iar noaptea tot se trezeste destul de des si nu mereu ia sanul....in jurul numai mamici cu copii cuminti,care dorm in patutul lor si tot asa si imi mai si zic ca eu sunt de vina ca eu l-am invatat asa,de parca eu nu vreau sa doarma in patutul lui,sa stea linistit,in carut nu sta si nici in scaunul de masina...oare numai al meu e asa???oare gresesc eu ca nu il las sa planga????cand era mititel nu era asa,dormea mai mult,reuseam sa il pun si in patut,dar de o luna m-a capiat.....pur si simplu am o stare nasoala de imi vine sa imi bag capu in perna si sa plang
ca sa nu mai zic de razvi k e racit,azi e a treia zi de febra si cere atentie mereu,mi-e tare mila de el,caci si el zice de ce e asa smiorcait bebelusul nostru?



Mami de Razvan si Rares



Nu mamicuto nu esti singurasi Ianis al meu tot asa e!!Hai linisteste te o sa vina zile bune si pentru noi ai sa vezi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Citat:
citat din mesajul lui madybulancea

Buna dimineatza,eu sunt suparata,desi i-au iesit dintzii lui rares el coninua sa fie miorlait,ziua adoarme greu si doarme numai in brate daca il pun jos face niste ochii mari,iar noaptea tot se trezeste destul de des si nu mereu ia sanul....in jurul numai mamici cu copii cuminti,care dorm in patutul lor si tot asa si imi mai si zic ca eu sunt de vina ca eu l-am invatat asa,de parca eu nu vreau sa doarma in patutul lui,sa stea linistit,in carut nu sta si nici in scaunul de masina...oare numai al meu e asa???oare gresesc eu ca nu il las sa planga????cand era mititel nu era asa,dormea mai mult,reuseam sa il pun si in patut,dar de o luna m-a capiat.....pur si simplu am o stare nasoala de imi vine sa imi bag capu in perna si sa plang
ca sa nu mai zic de razvi k e racit,azi e a treia zi de febra si cere atentie mereu,mi-e tare mila de el,caci si el zice de ce e asa smiorcait bebelusul nostru?



Mami de Razvan si Rares


of, of nu te lua dupa ce zic toate mamicile, ca dorm bine, in patul lor, stau unde ii pun ca nu e intodeauna asa. Nu e doar copilul tau asa, dar probabil acum are o dispozitie mai proasta, cu dintii si poate si faptul ca te simte pe tine obosita si stresata. Daca iti vine sa plangi, poti sa plangi 5 minute, te mai descarci (eu asa fac).
La Paula:
- am renuntat sa o mai pun in patut la ea cred ca pe la o luna,
- de plans nu o puteam lasa ca in 5 minute vomita tot, si mai aveam si de schimbat patul si pe ea dupa,
- nu statea 5 secunde singura (nici acuma nu sta)
- mergeam cu caruciorul si jumatate din drum o duceam in brate, ca urla de zici ca o taiam
- nu a stat in scaunul de masa, a sarit din el si multe altele.
Dar acum e un copil cuminte si ascultator, si frumos si destept , si nu stiu cand au trecut 4 ani.
Vezi nu e doar copilul tau, mai sunt.
Te pup si sper sa treaca repede raceala la Razvan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebinuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui madybulancea

Buna dimineatza,eu sunt suparata,desi i-au iesit dintzii lui rares el coninua sa fie miorlait,ziua adoarme greu si doarme numai in brate daca il pun jos face niste ochii mari,iar noaptea tot se trezeste destul de des si nu mereu ia sanul....in jurul numai mamici cu copii cuminti,care dorm in patutul lor si tot asa si imi mai si zic ca eu sunt de vina ca eu l-am invatat asa,de parca eu nu vreau sa doarma in patutul lui,sa stea linistit,in carut nu sta si nici in scaunul de masina...oare numai al meu e asa???oare gresesc eu ca nu il las sa planga????cand era mititel nu era asa,dormea mai mult,reuseam sa il pun si in patut,dar de o luna m-a capiat.....pur si simplu am o stare nasoala de imi vine sa imi bag capu in perna si sa plang
ca sa nu mai zic de razvi k e racit,azi e a treia zi de febra si cere atentie mereu,mi-e tare mila de el,caci si el zice de ce e asa smiorcait bebelusul nostru?

Mami de Razvan si Rares

Mady nu te supara...nu esti singura care doarme cu bb si care il alapteaza noaptea. Eu dorm cu el si cu Ada si il alaptez cand cere ( si cam cere). Si el a dormit in patut cand era mai mic, am tot mutat patutul de la el din camera la mine in dormitor si eu m-am tot mutat ba la el ba la mine si in final am ramas amandoi la mine in camera. Ada are si ea camera ei dar nu serveste. Macar asa ma odihnesc si ii am pe amandoi langa mine. Sotul este exilat ...are 2 camere de copii la dispozie si 2 canapele. Eu tot imi zic ca mai putin si totul va reveni la normal...dar la care normal vom vedea

Sanatatea lui Razvan! Cand Ada e bolnava e greu si la noi, ea are nevoie asa cum spui si tu de mult mai multa atentie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria2mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Babylicious


Anca... diminetile de scoala la tine sunt ca un sprint cred ...eu ma plang acum cand ma trezeste Eliza la 8...

Mihaela, multumim de retete. Sper ca sunt bine ai tai Cat despre transport, nu am idee, eu am fost direct la ei...nu sunt fan cumparaturi online.


Miha, Alexia vorbeste despre Ruxiiii care sta in pitesti :P Ruxiii de pe forum!







Oana mamica super-fericita de Eliza Maria (18.07.2011)




Oana....si Tati a lui Ruxi de Alexia e tot de la Pitesti!
Asa ca putem sa-i zicem Ruxi de la Pitesti

...direct la ei....inseamna la adresa de la contact? Multumesc mult de informatii si de site, vreau sa fac comanda azi si sper sa o corup si pe Alexia


Anca...100 de pt ca le meriti mami......si la noi e la felllll...trezirea la 6....papica pt Maria, care e somnoroasa si nu trebuie sa zici sau sa faci ceva nasol ca se supara si o sa fie botoasa toata ziua, apoi micul dejun pt tati si la sf raman cu Luca acasa....si ma ocup de el.....
Aaaa si mai am 7 papagali, 3 gaini si 2 iepurasi care vor si ei papica
Ce mi-a placut in vacantaaaaaaaa




Alexia la multi ani mamico de printesa frumoasaaaaaaaa, sa fiii super sanatoasa si sa te bucuri de toate nazdravaniile Alexiei de la Pitesti!!!!!
Asteptam si noi o maslina, un suc, o apa plata...ceva, orice.............si mai asteptam sa bage baniiiiiii aia odata!!!!

Azi mergem la danssssssssssss!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Offff Mady, stii bine ca o sa treaca toate astea... Este greu acum, dar si cand ajungem la liman...
Si la noi este la fel cu Stefan. Dorm cu el, alaptez la cerere. Azi noapte s-a trezit constant la fiecare 40 minute. De fiecare data a cerut tzitzi, ori de foame, ori ca sa adoarma. Cand nue ste asa, se trezeste cam la 2 ore. In rest, este smiorcait de felul lui, protesteaza foarte galagios imediat cand nu-i place ceva. Si sunt multe alea care nu-i plac: nu-i place la orizontala, nu-i place in carucior, nu-i place in scaunul de masina, nu-i place nici in manduca decat atunci cand doarme etc. Dar eu tot spun ca este cuminte, si asta pt ca il iubesc si pt ca atunci cand zambeste, o face inzecit.
Hai, uite, facem si noi grupul mamelor al caror bebei nu dorm in patut si nu dorm toata noaptea: tu, Adra, Navicula, Bebinuta, Alymih, eu... si o sa se mai anunte, o sa vezi.
Asadar, nu esti singura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

'Neata,

LUCA de gheveronica
ALEXANDRU-GABRIEL de Mihaela_V
Alymih
Alexia_ada

AlyMih sanatate multa lui Ianis sa treaca repede. Of ce bine te inteleg, eu trec prin asta frecvent, Razvi face una-doua laringite, pneumonii si suntem cei mai buni prieteni cu aparatul de aerosoli.

Mady sanatate multa si voua, sa treaca naiba odata bolile astea. Poate Rares te simte mai agitata din cauza lui Razvi si se agita si el, plus dintisorii care il fac sa sufere.

Noi trebuia sa mergem aseara pe la niste prieteni, era ziua de nastere a baietelului, dar nu am mai ajuns. Bineinteles ca Razvi iar s-a imbolnavit, ieri l-am luat de la gradi tusind si mucind in draci . Am luat-o de la capat cu siropele de tuse si aerosoli. Bineinteles ca s-a imbolnavit si Andra, azi-noapte am aspirat-o de o gramada de ori, abia daca a dormit 2 ore legate toata noaptea si alea in brate ca daca o puneam jos nu putea sa respire. Am pendulat intre 2 dormitoare mai toata noaptea.

Ma gandesc serios sa-l retrag pe Razvi de la gradinita, desi s-a acomodat asa de bine acolo si ii place foarte tare. Dar nu pot sa risc sa ne imbolnavim mereu si mereu dupa numai cateva zile de gradi si mai mult sa se imbolnaveasca si Andra. Si asa mananca ca o randunica, daca se imbolnaveste iar slabeste si nu e bine deloc. O sa incerc sa-i gasesc lui Razvi niste activitati ca sa nu simta asa de tare lipsa gradinitei, poate reusesc sa-l dau la inot. E mai greu ca noi suntem toata ziua la munca si va trebui ca activitatile astea sa le facem seara ori in week-end. Plus ca si financiar nu stam pe roze...ma rog, trebuie sa gasesc o solutie.

O zi usoara tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebinuta spune:

Ilida inca alaptez; eu ii voi alterna cerealele de orez cu mei si ovaz dimineata; dupa masa de cereale eu il alaptez ca si completare; acum sa vedem cum va manca in aceste zile;

Navicula baietel cu dintisori.

Alina si Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria2mami spune:


Eu nu mai cumpar paine de foarrrrte mult timp, asa ca fac in fiecare zi sau o data la 2 zile, manual, ca nu am masina de paine, oricum am facut zeci de feluri de painica si alor mei le placeeeee mult de tot!
Cea mai buna e cea cu tot felul de seminte si faina de tarate!



La multi aniiiiiiii!
LUCA de gheveronica, ALEXANDRU-GABRIEL de Mihaela_V, Alymih

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:

Crisspy,bebinuta,Maria2mamimultumesc de urari

Mergi la inceput