Strugurasi de Sept-Oct 2011 *23*

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Neata.
Fetele din Bucuresti locuiti prin zonle fierbinti? Ce am vazut aseara la TV, m-am speriat.Ma gandesc sa nu se sperie copiii.
Sei si a mea plange din senin asa cum povestesti tu. La mine "uratii" sunt chiar urati...............am uitat cum este.

camady's baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_scu spune:

Sei sa sti ca si Luca are vreo saptamana de cand face asa.Se trezeste din somn plangand tare ,sau daca incepe sa planga ii curg lacrimi de crocodil.
Si eu m-am luat de grija ,dar sper sa fie doar o faza prin care trece pentru ca este mult mai constient de ce se intapla in jurul lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

neata

Klau ditza, mai bine dezbraci bebele, ca daca incerci sa indesi un bebe imbracat bine sau un copil imbracat bine intr'un scaun de masina nu prea ai sanse sa reusesti. De regula scoicile sunt pana la 13kg, doar landourile auto sunt pana la 10kg. Ce model ai tu de merge doar pana la 9kg?

Sunt scaune mai mari 0-18kg, care teoretic merg de la nastere, practic merg cam de la 4-5 luni, insa 9-36 este clar pentru copii mari, inclinare nu prea mai au scaunele astea pt copii mari si tot asa.

Eu am la Zoie un Besafe izisleep si este foarte ingusta zici ca e scaun de fete nu de bebei, insa eu nu folosesc overall la ea, doar niste hainute plusate peste cele de casa si o paturica peste ea dupa ce o pun in scoica, asa ne ajung centurile. La Sofia daca o las cu hainuta de iarna pe ea nu mai reusesc sa o leg cu centurile trase la maxim, abia reuseste sa isi puna mainile in ele iar scaunul ei este 9-36 kg insa mai aparte ca e rear facing pana la 25kg si nu are inclinare deloc, dar e considerat mai safe (carseat.se explica mai multe).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_scu spune:

Klau ditza si eu mai nou procedez ca ooka pentru ca daca este cu geaca pe el e incomod si pentru el si am observat ca plange.Eu scoica am primit-o si nu am putut sa o folosesc de la inceput pentru ca nu am avut reductor la ea.Dar mi-am luat un scaun 0-18kg care se inclina in trei pozitii si are si reductor .L-am folosit cam pana cand avea Luca o luna apoi l-am pus in scoica.Scaunul era incomod pentru ca este inalt si eu il am pus pe scaunul din dreapta fata si nu vedeam in oglinda.Il voi folosi din nou cand il voi putea pune singur in spate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

Sei, uita aici http://www.amazon.co.uk/gp/feature.html?ie=UTF8&docId=1000503753#Weaning cate ceva, cam ce ai nevoie. Oricum, eu de pe amazon o sa comand. Steamer am, robot am, blender am. O sa mai iau ceva de genul http://www.amazon.co.uk/Babypotz-Free-Containers-Freezing-Weaning/dp/B002SH3MPI/ref=sr_1_1?s=baby&ie=UTF8&qid=1326702500&sr=1-1, ca sa pun la congelator, la vara, cand voi avea ce. Pana atunci o sa folosesc cred, ori recipientele VIA de la Avent, ori o sa imi iau recipiente sterilizate de la farmacie.
Noi in 8 aprilie facem 6 luni, oricum atunci sunt si pastele, deci cred ca din mai ne apucam de diversificare. Asa ar fi planul meu. Cred ca o sa incep cu morcovi, apoi mere, poate cartofi, si apoi incep toate legumele in gradina. Spanac, dovlecei, mazare. SI fructele gen piersici, pere, prune chiar. Vom vedea. Timp este, dar zboara.
Inca nu sunt decisa cu scaunul, mai avem vreme. Ma tenteaza ft mult si cred ca stokke o sa iau, pana acum am auzit doar bune depre el.
Ionela, crezi ca am citit ambalajul? Eh, atata bai sa fie
Noi incapem in scoica, chiar cu overall. Peste hainele de casa eu ii dau salopeta aia, ursul, cum ii zic eu, si atat. In masina oricum mi se pare ca e prea gros.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

SI Ionela, ai dreptate cu apa in urechi. Nici eu nu ma feresc prea mult, oricum nu ii bag capul cu totul sub apa, asa ca nu prea are ce sa intre, decat daca sare vreo picatura. L-am bagat si la dus si n-a avut nimic. Nici caciula nu ii pun in cap, in casa nu ii pun, si nici temperatura nu o cresc Eu betele le folosesc, cam o data pe saptamana, si ii dau doar asa putin, mai mult sterg chiar intrarea de la canal. In rest cu prosopul, ca e mai usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

Ooka scoica mea de 0-9 kg e made in italy. O sa incerc sa vad daca intra dezbracat in scoica. Eu oricum il dezbracam de geaca, dar o lasam in scoica.

It's a boy !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

buna dimi!
sei, si eu tot la oale de inox ma gandeam dar nu stiu pe unde am citit ca cele de email sunt mai bune, nu stiu insa care este explicatia.lena parca tu spuneai ca iei oale de la ves
,de ce sunt mai bune?
pana la urma din ce material trebuie sa fie vasele si lingurile cu care mananca bebe?

oana,am citit schema ta, e faina ca punct de plecare

camady tu ai folosit coverul la munte? cum te-ai descurcat cu el? fetelor, cum trebuie imbracat bebe sub cover?

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Salutare!

Multumim frumos de urari!

Revin ca s-a trezit piti!

P.S. sa revina sanii cum erau inainte de alaptat?! Ce vise frumoase!

mamica de Indra Stefania si Inez Alexandra - 15.09.11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

sanii mei sunt pana la buric, nu prea imi vine sa cred ca isi vor reveni.asta e,sanatosi sa fim.

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput