Strugurasi de Sept-Oct 2011 *23*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anilansa spune:

Buna ziua

Hop si eu pe la voi.. in fuga cei drept ... Nu am avut timp sa citesc nimic din urma ca sa aflu noutati despre voi .... sunt cu timpul limitat ...
Despre noi:
- sa incep cu cei mici:
Miruna ... dupa 3 luni am gasit o suzeta care sa ii placa ... a 5 la numar... DAR de cand are suzeta mi se pare ca nu mai papa san cum trebuie... si asa mi sa pus pata pe greutatea ei, acuma chiar ca o iau razna daca scade si mai mult
Dasrius e la gradinita noua, sa acomodat bine ... dar tot intreaba de fosta educatoare
Eu ... m-am cantarit ieri si am 59 kg, sunt intr-o continua alergare... si incerc sa imi pun casa la punct dupa o luna cu ambii copii acasa si sarbatori cu vizite multe.

Va pe toate, va doresc sanatate multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

Neatza, io dau o cafea neagra, simpla, cine vrea???fara suculete, frappe-uri, nu sunt asa harnicuta dimineata ca celelalte fete

Oricum, Lali, Ionela, mi-am notat toate sfaturile in leg cu temperatura

Sei, ai facut mami pragiturica? eu ou folosesc la biscuiti cu nuca de cocos, bomboane cu nuca de cocos, placitna cu mere scortoasa cu fulgi de ovaz pt iarna...daca vrei vreo riteta din astea...

baietii mei dorm, la mine se chinuie cel rosu sa vina ( menstruatia), cam de ieri, dar nu prea reuseste,doar asa, niste picaturi maro,si ma doare spatele de mor, si picioarele ma dor rau...

Andreea, uff, te inteleg..la noi e tata si bunica..tata nu e in metastaza, dar e plecat de luni pana samb dim la buc la spital pt niste raze, mama e singura acasa cu bunica, are 84 de ani si cred ca in fiecare sapt cheama salvarea ca in ultimul timp, are probleme ba la ochi,ba o infectie, ba o raceala, si eu sunt cu Ayu, nu prea pot face mare lucru sa o ajut in vreun fel....stiu cum e cu boli si spitale, e tare nasol,dar nu putem decat sa speram ca totul va fi bine in final..si ca e doar o periada care o sa treaca...

va urez un weekend plin de bucurii, ma apuc sa citesc despre diverisificare, doar am copiat pana acum ce ati zis fiecare in wordl, acuma ma apuc de citit, ma tot contrazic, mama ca sa ii dau copilului de acum,ca e pe lapte praf , tata nu , ca medicii din ziua de azi spunc a e recomnadat doar dupa 6 luni..oricum mai astept, dar,daca pana acum , nimik nu mi s-a parut greu cu ayu,sau vreo deiczie cu privire la el,ei,diversificarea asta ma innebuneste sincer, nu stiu cand, si cu ce se incepe, va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

ok, deci sunt varza. Mie mi se pare ok sa NU se inceapa cu suc de fructe, ci cu legume, pt ca poate sa refuze legumele cunoscand gustul dulce al sucului de fruct; Ionela, sunt perfect de acord cu tien, sa nu se dea suc de fructe, ok,dar acum,dupa ce am citit, o gramda de medici recomanda sa se inceapa div cu suc de mar...
Oana, am citit si schema ta,da,e mai clara un pic, dar tot nu spui cum se dau legumele astea, fructele, pasate,cum le prepar, cat ii dau?

fetelor, imi prind urechile, pt ca mi se pare f important cum incepi, mi se pare o mare responasibilitate, si sunt prea multe pareri si idei, sunt total in ceatza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

Zubi - big, big Asa e si socrelul meu, pana sa-i taie piciorul, chemau de nu stiu cate ori pe zi ambulanta sau il ducea al meu sot la spitale...dar tot nu reuseau sa-i aline suferinta.

Legat de diversifivare si eu incepussem sa salvez informatii, dar le-am pierdut. Trebuie sa ma apuc si eu de documentare, cred ca e tare dificil.

Un weekend demential va doresc!

21.09.2011 ora 02:50

Bine ai venit Andrei Bogdan in viata noastra! Doamne iti multumim!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

zubi,medicii aia care recomanda diversificarea cu suc de mar fac medicina de pe vremea cand era bunica fata, fara sa isi mai actualizeze cunostintele.cred ca sunt medicii aia care spun ca nu se satura din laptele mamei, care recomanda antibiotic la primul semn de raceala si alte minuni din astea. mie mi se pare tare acid marul dat asa, in cel ma rau caz poti coce marul.
si eu tot cu legumele vreau sa incep. legumele le voi da la blender si nu ii voi da supa aceea chioara sa o manance ( um recomanda unii medici), nu aduce niciun beneficiu.
am mai vazut pe net un dispozitiv, baby safe feeder se numeste, pui bucata de aliment acolo si il lasi sa molfaie fara teama ca va pati ceva. am inteles ca cel de la primii pasi costa vreo 10 lei.
vezi ca a postat o tipa de la iulie-august un tabel cu legume si fructe care nu contin atat de multe chimicale si altele care sunt doldora de asa ceva si e bine sa le procuram bio.

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

fetelor, imi pare extrem de rau ca parintii vostri trebuie sa treaca prin asa ceva. sa le dea Dumnezeu putere sa lupte cu aceasta boala cumplita si voua puterea de a fi cat mai mult alturi de ei si de a-i sustine, in astfel de momente au nevoie mai mult ca oricand de familie alaturi de ei!

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Zubi, cum spune si Mikka, sunt aceeasi medici care , in ciuda recomandarilor de a nu se mai da Ca pe banda rulanta, DAU, ca asa se dadea pe vreme lor si uite ce minunati suntem ( zau asa? eu nu remarc). Tot aceeasi medici care, desi OMS precizeaza ca infuziile/ceaiurile date copiilor impiedica asimilarea de Ca/Fe si precizeaza ca e un obicei balcanic, spun mamelor ca le moare copilul de sete fara. Dar folosesc deseori argumentul: "asa e rasa noastra, avem deficit de Ca/Fe, nu ca occidentalii , de aceea dam Ca si Fe copiilor. pai zau? ce-ar fi sa nu mai dam ceai copiilor in loc sa-i bombardam cu medicamente, asa cum fac occcidentalii?! Nu de alta, dar oarecum medicii nostri au dreptate, suntem anemici fata de occidentali, dar nu ca asa ne e rasa ci ca avem obiceiuri PROASTE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didianana spune:

Sal fetelor..
Noua ne-a spus o dr super buna ca marul e tare acid, si ca mai ales vara nu prea e recomandat, fiindca fermenteaza foarte usor si face diaree.Eu zic ca mult mai sanatos ar fi un suc de morcovi, dar si aia din gradina proprie, sau de la cineva de incredere care nu prea foloseste ingrasaminte.Ideal ar fi toate produsele sa fie cat mai natural cultivate..Eu una sunt obsedata de asta, fiindca consider ca asta e cauza principala a cresterii nr cazurilor de cancer..Dar din pacat deja e saturat aerul de chimicale, asa ca nu prea mai avem cum sa ne ferim in totalitate..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didianana spune:

Aa ca mi-am adus aminte de scutece, eu folosesc Pampers gama Premium Care.Eu nu prea sunt sigura ca celelalte marci de scutece nu folosesc chimicale, cred ca e mai mult antireclama.E normal sa fie atacat de concurenta, doar are cele mai multe vanzari..Nimeni nu imi garanteaza ca celelalte firme nu folosesc la fel de multe sau chiar mai multe chimicale.Daca as citi un articol de incredere sa imi demonstreze asta as schimba pe scutece refolosibile.Cred ca sunt cea mai buna optiune..Pacat de pret..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

Ionela, pai stai asa,ca dr lui ayu avea o schema si incepea de la 6 sapt cu suc de portocala....NU, eu citesc despre asta, de ex, ca se incepe cu suc de mar am citit in revista Mami, unde art este semnat de un doctor..adik citesc pareri avizate, d'asta haideti sa facem o schema clara cu diverisifcarea...oricum, la o concluzie am ajusn si eu din toate astea,ca incep la 6 luni sau dupa, si incep cu piureruri de leguem,adik legume pasate..dar nu stiu cu care:))

Mergi la inceput