Strugurasi de Sept-Oct 2011 *23*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

Lena, pai daca e de pupicuri, vreau si ioooo

lali, io cred ca la asa temp bagam direct supozitorul,dar nu stiam si metoda asta , sa il dezbrac pe bebe, multumesc lui Dumnezeu ca pana acuma nu a fost nevoie sa ma speriu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Pinky.. eu la 38.3 am dezbracat-o body si sosete)si am redus temperatura in camera, si i-am spalat fata cu ser/apa rece si am asteptat, luam tep constant timp de 3 h.. dupa 30 min scazuse sub 37,8 ..

Lali la 38.9 eu eram la urgente

fetelor o reteta de praji/ aluaturi dulci care sa aiba unt...pls?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Mersi Sei Nu i-am mai dat nimic, i-a scazut la 37.7. Nu stiam de metoda asta, o s-o tin minte acum doarme, o sa vad si la noapte cum e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

nana nr 3 folosim
tu cand ai depus pt indemnizatie ?
si la cat timp de la depunere ti a venit decizia aia ?

pinky si T transpira si inca f rau
o sa vb si eu cu dr despre asta
imi pare rau ca esti ingrijorata cu febra lui dani

hellena caciulita este de la Okaidi
asa zici a , ca o sa se faca actor ? :)))


_


de T 4+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Metoda data de Lena pt scaderea temp e foarte buna. Nici eu nu dau antitermice la 38,5 asta chiar daca la Mihnea temp normala a corpului e 36,6.
E important sa stiti temp normala a corpului si sa vedeti si cum reactioneaza copiii. Unii sunt moi cu totul la 38 palizi, letargici iar altii zburda la 39. Pai, in aceasta situatie eu as da antitermic celui letargic.
Eu am rezistat acasa la 39.9 in crestere sub algocalmin de la 39.5. E drept ca pregateam bagajul pentru spital in acest timp, dar la 39.9 s-a oprit si a inceput sa scada. Era Roseola infantum, o boala a copilariei pe care medicii nu prea o descopera la timp, e virala si incepe cu un usor rosu in gat, varsaturi( de la rosu in gat) si febra mare mare 3 zile si 3 nopti. A patra zi apar pe piele pete mici rosii( roz). In general medicii se hazardeaza sa dea antiboiotic atunci cand vad acel rosu in gat. Fiind virala boala, evident ca fac rau cu antibioticul. De la acel episod am invatat( pentru mine, nu pentru toti) ca abia dupa 3 zile de febra se da antibiotic. Una peste alta, eu la 2 zile de febra merg si fac o hemograma. Dupa acea analiza medicul afla daca e virus sau bacterie. Merg la medic cu hemograma in mana si nu mai luam antibiotice dupa ureche. Practic Mihnea a luat numai 1 data antibiotic, si o regret si azi. Avea 4 luni si atunci am inceput eu armata de parinte. M-a tinut jumatate de an pana sa ma transform dintr-o fricoasa care nu vedea padurea de copaci in o mama care ar face orice pentru puiul ei indiferent ca asta inseamna sa mearga cu el in brate la 10 medici... totul e sa fiu convinsa ca ce fac e bine


Una peste alta: impachetarile cu cersaf ud se fac cu apa la temperatura camerei si numai de sub omoplati in jos. Baile pentru scaderea temperaturii vor fi cu 2 grade sub temperatura corpului copilului si tot asa, de la omoplati in jos. Nu puneti decat pe frunte comprese reci ... Nu raciti copilul brusc pentru ca face soc si riscati o "nefacuta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Jade

Ionela, mersi pentru informatii! Am inteles metoda si o s-o tin minte. Nu am folosit-o in seara asta pentru ca tot facand diferite lucruri (schimbat, papa, jucat) temeratura i-a scazut la 37.7... a si adormit. Acum l-am verificat si cred ca nu mai are febra. O sa verific la noapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui zubi

Lena, pai daca e de pupicuri, vreau si ioooo

lali, io cred ca la asa temp bagam direct supozitorul,dar nu stiam si metoda asta , sa il dezbrac pe bebe, multumesc lui Dumnezeu ca pana acuma nu a fost nevoie sa ma speriu

Zubi, cea mai fericita cu AYAN ( 02.09.2011 )
Multumim Doamne in fiecare secunda



Zubi, tie 2 , ca sa treci mai des pe aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Pinky.. eu la 38.3 am dezbracat-o body si sosete)si am redus temperatura in camera, si i-am spalat fata cu ser/apa rece si am asteptat, luam tep constant timp de 3 h.. dupa 30 min scazuse sub 37,8 ..

Lali la 38.9 eu eram la urgente

fetelor o reteta de praji/ aluaturi dulci care sa aiba unt...pls?

Cea mai fericita de Elena (24.08.2011)



-1kg visine, 200 g unt, 300 g zahar, 4 sau 5 oua, 1 ceasca smantana, 400 g faina, 1 plic praf de copt stins cu lamaie, zahar vanilat, lamaie rasa
- scoti samburii la visine si, ca sa lase zeama, pui putin gris pe ele
- poti sa faci tarta si cu caise,prune
- fructe acrisoare
- tava trebe unsa cu unt si faina alba
- freaca untul cu zaharul, adauga apoi ouale si dupa aia baga mixerul
- pentru celelalte ingrediente
- si, cand ai terminat coca, tre sa fie totul pregatit numai de pus in tava si la cuptor, sa nu o lasi
- ca nu o sa iasa pufoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Referitor la metoda, nu m-a laudati pe mine k eu tot de la Ionela/Lali am citit-o. Inca nu am aplicat, pentru ca nu a fost cazul dar am bagat la cipilica :P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

Buna seara dragi mamici si stugurei!

Am avut o perioada tare dificila si inca nu s-a terminat.
Tatal sotului, cum v-am spus acum ceva timp, are cancer, cu multe metastaze, iar de pe 2 ianuarie suntem intr-o nebunie totala. A facut o complicatie la circulatia sangelui intr-un picior si au ajuns ca ieri sa il amputeze de la genuchi. Asa ca eu am fost mai mult singurica cu Andrei si Sara si nu am mai reusit deloc sa intru sa scriu sau sa va citesc.

Trebuia sa-mi aduca Mosul un telefon mai smart la care sa mearga si Internetul, dar nu a mai fost sa fie din cauza cheltuielilor mari ce au aparut. Asa credeam ca o sa fiu mai aproape de voi.

Nu stiu daca v-a fost dor de mine sau daca mi-ati simtit lipsa macar o leaca cum spune o prietena de-a mea, dar sa stiti ca eu mare dor am avut si tare as mai fi vrut sa scriu cate ceva.

Despre noi:
Andrei este bine, am fost cu el acum 1 saptamana la evaluarea de 3 luni, are 63 cm si 6300 kg.

-Transpira foarte rau, atat la ceafa cat si in palme si in talpi. Ne-a dat calciu pharco, am acceptat sa-i dau cu toate ca mi se pare ca are cam mult zahar si nu am facut analize. Mi-a aratat si la stern ca e putin aplatizat de aia ne-a marit la 3 picaturi si vigantolul. Sa vedem dupa tura asta de 14 zile cum evolueaza si decid daca o sa-i mai dau.

-Cu racelile sau virozele am scapt de acum 5-6 saptamani cand am schimbat pediatra si am primit un tratament homeopat. Sper sa fie de durata.

-A descoperit sa tipe si de 2-3 zile nu prea mai gangureste, dar tipa cum are ocazia. Zambeste tare dulce. Cand il vede pe taticul lui e tot numai un zambet si o agitatie.

-Cam vrea sa se ridice in fundulet. Prinde jucariiile cu mana si le duce la gura. Duce tot ce prinde la gura.

-Isi scoate singur suzeta din gura si ieri chiar a mutat-o in cealalta mana.

-Cand sta pe burtica ridica foarte sus capul si il intoarce in ambele parti.

-Se impinge tare in calcaie si isi ridica fundul.

-Doarme numai la san sau leganat pe picioare. Azi am reusit sa-l culc de 2 ori in patutul lui si sunt tare happy sa vedem daca reusesc in continuare.

-Noaptea a cam renuntat la masa de 3. Mai are nopti cand cere si masa asta, dar foarte rar.

-Baita o facem pe la 22:30 (azi e o exceptie si ii fac in 15 min baita), dupa papa si pe la 23:30 doarme pana la 00:30 (fix) si de atunci pana pe la 1-2 maraie, il leganam si dupa doarme pana pe la 3 sau pana la 6 cand papa si iar doarme pana pe la 9 cand papa iar si doarme pana pe la 11.

-A descoperit urechile si se trage de ele.

-Nu mai baga pumnii in gurita, dar baga degetele si e tare mandru cand face asta.

-Are un plans ciudat, brusc, cand ne jucam, sau e in brate sau chiar in somn se treseste cu plansul asta tare si dur. Dr ne-a spus ca ar mai fi o perioada cand apar colici sub forma de crampe foarte dureroase pana pe la 4 luni la unii copii si ca asta ar fi cauza.

Despre mine, sunt cam chiauna, am niste ameteli ciudate mai ales cand fac miscari bruste. Tot zic ca ma duc sa fac niste analize, dar nu am reusit sa ajung.

Va







21.09.2011 ora 02:50

Bine ai venit Andrei Bogdan in viata noastra! Doamne iti multumim!



Mergi la inceput