Strugurasi de Sept-Oct 2011 *23*

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

nanna l am depus abia acum la inceputul lui ianuarie
dar vroiam sa stiu la ce sa ma astept

zubi , ayu e de a dreptul bestial !
si are un par de mor de invidie

am pus o poza cu T sa vedeti ce face mai nou

_


de T 4+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

lena apai atunci ne am linistit cu covorasele
investim banii in altceva

_


de T 4+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

foarte tare poza, jade!cum a ajuns in pozitia aia?

Lena, pot sa imi dai linkul, te rog?

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Buna,

Eu la Maya am inceput diversificarea la 4.5 luni, pt ca tb sa ma intorc la munca.
Am inceput cu suc de mere si a mers foarte bine, a mancat de toate si fructe si legume si ciorbita, nu mananca mancaruri amestecate (gen salata de boeuf, salata orientala, piftie - nici nu insist, normal), dar mananca tocanita, ghiveci de legume. Nu mananca cartofi prajiti, daca mai facem cateodata pt noi, ei ii fac piure, nu mananca sorici :) si zgarciuri de pe oasele de vita. Mananca numai carne macra.
Avem noroc pt ca socri mei stau langa Buc si au curcani si gaini si atunci nu prea i-am dat carne cumparata, fff rar. Este un noroc.

O singura data, cand era mica si am fost la munte cu ea, i-am luat borcanase de la nestle pt ca imi era mai usor, nu a vrut sa puna gura pe ele, drept pt care mi-am cumparat fructe si razatoare si i-am dat supita de pui de la restaurant.

Cu privire la raceli, febra etc, eu i-am dat pana acum (5 ani) de 3 ori antibiotic, cand am facut toti enterocolita si nu trecea cu nimic altceva, la o otita si acum mi-a facut o chestie cu febra, tuse, letargie urata si nu trecea, de la o viroza luata de toti copiii si toti adultii de Craciun. Am luat si eu antibiotic, din fericire Sasha nu a luat acea viroza, probabil datorita alaptatului si anticorpilor.

Febra trece ok cu impachetari in prosop udat in apa rece si stors bine, sa nu raceasca copilul, peste care se pune un prosop uscat si cu ciorapi inmuiati din belsug in otet + frectie cu spirt sau carmol (eu i-am facut cu spirt) diluat cu apa, astfel incat sa nu le atace pielicica.

Insa sa stiti ca a-i da sau nu antibiotic, a raci sau nu, a fi bolnavicios sau nu etc depinde de la copil la copil si nu tine neaparat de alimentatie. Unii copii pur si simplu sunt mai sensibili si nu ai ce sa le faci. Mai depinde si de taria ta ca mama, cat suporti sa-l vezi cu febra sau ca boleste. Noi pt tuse ne-am luat aerosol si in majoritatea cazurilor am rezolvat cu aerosoli + sirop homeopat de la plafar.

Daca va mai pot sfatui cu ceva din experienta mea de mamica, va rog sa imi spuneti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Citat:
citat din mesajul lui mikka11

zubi,medicii aia care recomanda diversificarea cu suc de mar fac medicina de pe vremea cand era bunica fata, fara sa isi mai actualizeze cunostintele.cred ca sunt medicii aia care spun ca nu se satura din laptele mamei, care recomanda antibiotic la primul semn de raceala si alte minuni din astea. mie mi se pare tare acid marul dat asa, in cel ma rau caz poti coce marul.
si eu tot cu legumele vreau sa incep. legumele le voi da la blender si nu ii voi da supa aceea chioara sa o manance ( um recomanda unii medici), nu aduce niciun beneficiu.
am mai vazut pe net un dispozitiv, baby safe feeder se numeste, pui bucata de aliment acolo si il lasi sa molfaie fara teama ca va pati ceva. am inteles ca cel de la primii pasi costa vreo 10 lei.
vezi ca a postat o tipa de la iulie-august un tabel cu legume si fructe care nu contin atat de multe chimicale si altele care sunt doldora de asa ceva si e bine sa le procuram bio.

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)


Mikka, nu este chiar asa.
Pediatra noastra este tarara, are medicina facuta relativ de curand, nu este de acord cu antibioticele (desi asta e calea cea mai usoara si cea mai rapida de a pune pe picioare un copil). Si ea ne-a spus sa incepem cu suculet si totul a fost si este ok. Copilul meu mananca inclusiv ceapa si usturoi goale...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

ingerasa, eu vorbesc despre efecte pe termen lung ale unei astfel de alimentatii.daca o iei asa, mie mi-au dat sa mananc de toate cand eram bebelus si pana pe la vreo 15 ani am fost cel mai sanatos copil , care mancam orice, nu refuzam nimic, nu faceam nazuri la mancare etc. dupa aceea au inceput problemele cu stomacul, intestinele, fierea etc...trag de ele si astazi. nu vreau sa i se intample asta copilului meu. dar fiecare face cum crede, eu personal nu o sa incep cu suc de mar.

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anilansa

Buna dimineata

Seidana ... Eu NU am covoras cu puzzle , am vrut sa ii iau dar am auzit si eu pareri pro si contra... si am renuntat... si de la gradinita le-au retras pe cele pe care le aveau.
Eu acuma i-am luat carti cu puzzle... sunt pt toate varstele si e mai incantat de ele. Vezi ca pe saiturile de la librarii sunt reduceri la ele.

Alina cu Darius Gabriel si Miruna Mihaela
http://community.webshots.com/user/Anilansa




subscriu la ceea ce ai spus.
Eu lucrez in domeniu si la un moment dat au fost probleme mari cu materialele din care sunt facute respectivele covorase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

eu nu inteleg o chestie
deci s a descoperit ca acele covorase sunt nocive
atunci de ce frate tre sa asteptam pana in 2013 ca sa le scoatem de la vanzare ??
sa apuce astia sa si vanda toate stocurile sau cum ?

mikka s a rostogolit pana a simtit ca e cu picioarele in aer si s a tot impins pana a ajuns asa

_


de T 4+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Citat:
citat din mesajul lui camady

Buna fetelor.
Ieri mi-a venit menstruatia
Eva e la fel de maraita si noaptea si ziua............sunt zombi.
Am cumparat ieri cartofi dulci sa vad cum iese piureul.Nu mi-a placut.Nici Razvan n-a mancat.Sper sa-i placa Evei
A iesit un piure dulce dupa numele cartofilor.
Am luat si un avocado 4 lei bucata Asta cum trebuie dat ? Crud, copt? Fac incercari pe mine nu pe fata .

mami de Eva Maria 24.08.2011 si Razvan Gabriel 07.07.2003

camady's baby



Avocado din cate stiu eu se da crud, nu gatit.

S-a reglat si Sasha cu kk, face ori zilnic, ori la 2 zile, neajutat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Oana.. eu am inteles ca sanii isi revin la forma initiala dipa ce termiNAM Cu alaptatul, eventual ff putin modificat


[b]Cea mai fericita de Elena (24.08.2011)




Isi revin, da.
Cel putin la mine asa s-a intamplat la Maya.
Dar iar, e de la caz la caz.
Sorei mele si unie prietene, dupa alaptat al doilea copil, li s-au lasat sanii rau de tot...

Mergi la inceput