Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (21)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Neata fetelor, nu s-a trezit nimeni?
Atunci de la mine ptr toata lumea.
M-am trezit de vreo ora.
Aseara m-am stresat un pic, secretia mea nu mai e albicioasa ca pana acum ci a devenit apoasa, e adevarat, am pus utrogestan, dar il pusesem doar de vreo ora, imi e frica sa nu fie lichid amniotic
Era tarziu si nu am mai sunat dra, ca oricum vb azi pt rezultate, sa vedem ce zice. Secretia aceasta apoasa nu e abundenta, nu uda chilotul, doar daca ma sterg sau daca pun degetul acolo se simta dar ma gandesc si ca stau in pat si poate de aia nu curge. Incerc sa fiu optimista, alte pb nu am, nici dureri nici contractii, sper sa trecem si noi cu bine hopul acesta.
Va pup, o zi frumoasa tuturor.

YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA

POZE
Mami de Eva scumpa

bebedoiu
Trombofilie, Gena MTHFR Mutatia C677T genotip heterozigot si A1298C genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SS-Tzuky spune:

Neata Ylari!

Ma bucur ca e bine dupa amnio. Am trecut doar sa te linistesc: dupa Utrogestan este normala acea secretie apoasa, e reactia corpului cind se dizolva Utro.
si bafta pe mai departe!


23+ cu Stefan Doamne ajuta!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Buna dimineata,
Ylari, Multam frumos pentru cafeluta dar cred ca am sa zic pas pentru cateva zile pana imi revin cu nenoricirea asta de insomnie !
Vorbind despre secretii, la mine sunt destul de abundente de cand am ramas insarcinata si difera de la cele gelatinoase la cele foarte apoase ( scuze de detalii) dar nu cred ca sunt motiv de ingrijorare!
Tu incearca sa stai cat mai mult in pat, sa te odihnesti si nu ne tine prea mult in tensiune azi cu rezultatul
dulce,dulce toate burticile !



cu Fluturasul Albastru 21 weeks +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui BelissimaEva

Buna dimineata,
Ylari, Multam frumos pentru cafeluta dar cred ca am sa zic pas pentru cateva zile pana imi revin cu nenoricirea asta de insomnie !
Vorbind despre secretii, la mine sunt destul de abundente de cand am ramas insarcinata si difera de la cele gelatinoase la cele foarte apoase ( scuze de detalii) dar nu cred ca sunt motiv de ingrijorare!
Tu incearca sa stai cat mai mult in pat, sa te odihnesti si nu ne tine prea mult in tensiune azi cu rezultatul
dulce,dulce toate burticile !



cu Fluturasul Albastru 21 weeks +




Fetelor nici nu stiti cat de mult ma linistiti!
Mai spuneti-mi daca va mai confruntati careva cu secretii apoase.
Tzuky asa stiam si eu, dar eu pun demult utrogestan, inainte de interventie am oprit doua zile, inainte nu erau apoase si incolore ca acum, asta ma ingrijoreaza. Stau in pat ca mor de frica, sper sa fie totul bine, altfel cred ca ma bate al meu cat i-am zis eu ca o sa fie bine...
Pup fetele

YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA

POZE
Mami de Eva scumpa

bebedoiu
Trombofilie, Gena MTHFR Mutatia C677T genotip heterozigot si A1298C genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Neata fetelor!

Eu as vrea o cafea buna. De dimineata a facut-o sotul si ... nu prea a iesit dar am baut 2 guri sa nu creada ca nu-mi place cafea lui adusa la pat.

Ylari, nu este lichid amniotic 100%. Si eu am intrebat 2 doctorii si raspunsul a fost: daca pierzi lichidul, curge tot, nu cate un pic. Deci stai linistita la pat si pregateste-te sa te bucuri, azi vei primi rezultatul rapid

Deea 18+ cu dolofanel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uliiasi spune:

Neatza!!
Am ajuns la birou si beau cafeluta cu voi .

Cori, foarte frumoasa poveste strabunicii tale, multa lume in ziua de azi viseaza la o asemenea viata, sa scape de agitatia in care inotam cu totii. Sotul meu se tot viseaza la o cabana in varf de munte, sa taie lemne, sa faca focul sau sa lucreze la pamant, langa casuta lui(pe care n-o are :D).

ana_lia, bine ai venit la noi! Sa ai o sarcina usoara si un bebelas sanatos tun!

Ylari, te asteptam cu vestile bune! Si eu nu mi-as face griji cu scurgerea aia, dar pentru linistea ta intreaba si dr. Ma indoiesc f f tare ca ar fi lichid amniotic.

Am fost si eu ieri la consult, eco a fost una sumara, stiu doar ca bebe are 207 grame, 150 batai pe minut, placenta e destul de jos inserata dar nu e praevia, slava Domnului, deci pot sa nasc natural daca da Domnul sa fie asa. In rest, amanunte voi afla pe 1 febr la dr Iosup. La analizele de col mi-a iesit Candida, am avut si la David, cica e f usor de facut in sarcina pt ca avem imunitatea joasa. Mi-a dat reteta pt o crema care se introduce intravaginal o singura data. Sunt f curioasa de rezultat.
Analiza asta cica o s-o mai repet la 32 de saptamani.
Va pupacesc si sa aveti o zi frumoasa!

Iulia, mamica fericita de David Andrei (04.07.2009) si 17+ cu
www.youtube.com/watch?v=o2K9w09EPiU" target="_blank"> Botezul lui David
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Neata mamici!

Am lipsit vreo 3 zile, m-au anuntat ai mei ca bunica e rau si credeam ca o pierdem, motiv pentru care am fugit urgent la Braila sa apuc sa o mai vad si eu odata. Din fericire se pare ca a trecut de faza critica, asa ca miercuri ne-am intors in Bucuresti deoarece aveam foarte foarte foarte multa treaba aici. Ieri am alergat toata ziua si de atata stres(stiti ca aveam si inainte de faza cu bunica stres) si oboseala m-am smiorcait de vreo 2 ori. Dar am dormit bine azi-noapte(vreo 11 ore) si am visat multa apa si gravide si bebelusi si m-am trezit cu alt tonus. Saptamana asta tot mi s-a parut ca sarcina nu-i in regula, dar cred ca din cauza ca m-am agitat mult si m-am gandit ca bebe sufera. Azi stau sa ma odihnesc(nu toata ziua, dar pana intru la servici) si o sun pe doctorita sa ma primeasca maine. Am multe intrebari pentru ea si vreau neaparat un consult, mai ales sa ma linistesc ca nu a patit bebe nimic de la mama crizata.

Secretii am in abundenta, tot cum ziceti ba gelatinoase, ba apoase. De la vreme sunt mai abundente, s-au facut mai apoase si eu de cand cu sarcina nu pot sta fara tampon zilnic. Tampon zilnic care in mai putin de jumate de zi se umple si trebuie schimbat. Sa zic ca aveam si inainte de sarcina o secretie normala ceva mai abundenta, poate e si o chestie constitutionala. In plus mi se pare urina foarte colorata si miroase urat, fara sa usture la urinat, totusi ma gandesc ca poate e o infectie urinara. Oricum vorbesc si cu doctorita sa vad daca mai facem analize acum.

In plus, ieri m-a durut rau bazinul. Initial ziceam ca e coloana lombara, ca aveam ceva probleme inainte, dar apoi am realizat ca e mai jos durerea in zona sacrului si a articulatiilor coxo-sacrate. Credeti ca ar putea sa doara de acum ca s-ar dilata bazinul? Mi se pare cam devreme...Am zis ca o fi totusi de la statul prea mult in masina si pe scaune.

Si pentru ca am citit tot ce ati scris voi cat am lipsit, ma bucur ca toata lumea e bine. Exact cum ma asteptam, insa intr-adevar cand se confirma un rezultat bun e cu totul altceva, e o certitudine. Mai e foarte putin si o sa se linisteasca toata lumea in ce priveste amniocentezele. Nu vreau sa cobesc, dar apoi o sa ne apuce altele...colul, pozitia lui bebe, cordonul ombilical in jurul gatului, dureri de spate, carcei, hipertensiune. Vad ca deja au inceput sa se arate si de-astea, mai specifice trimestrului 3 decat 2. Asta e, important e ca suntem impreuna si trecem prin toate astea impreuna. Sustinerea e uriasa si extrem de importanta pentru toata lumea.
Sunteti minunate si ma bucur ca sunt aici cu voi! Cred ca sunteti cele mai curajoase si empatice femei pe care le cunosc.

Andreea, 17+ cu BebeLUna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titi143 spune:

Buna dimineata fetelor.

Elly e nasol la voi la spital. La noi la Cluj nu este asa de rau, da trebuie sa cumpar eu vata, ata de cusut si cam atata. Inca nu am ajuns sa fim nevoiti sa cumparam si manusi chirurgicale. E rau de tot, si cred ca tot mai rau o sa fie.

Deea felicitari pentru grasunel. Sa stea la caldurica pana la termen si sa fie sanatos.

Cori condoleante in primul rand. E frumoasa povestea strabunicii tale. Din pacate noi nu cred ca o sa ajungem sa traim atat si sa avem o viata linistita. In ziua de azi totul e pe fuga , iar stresul este mare. Nu avem timp sa ne bucuram de viata asa cum ar trebui.

Ana_lia bine ai venit printre noi. Sa ai o sarcina usoara si la termen. Si un bebel sanatos si frumos.

Mi_bebelina sincera sa fiu nu ma pricep la tensiune, dar parerea mea etse ca e putin cam mare, dar cred ca daca respecti indicatiile doctorului totul o sa fie bine.

Ylari eu de la inceputul sarcinii am secretii mai abundente, si de toate consistentele. Nu te ingrijora prea tare, eu nu cred sa fie lichid amniotic. Dupa cum am inteles de la doctor se poate fisura sa pierzi lichid tot cate putin, dar numai in cazuri extreme, un soc fizic puternic, o lovitura. In rest nu are cum sa curga.

Fetelor incep sa ma panichez, si eu nu prea fac asta. De ieri dimineata tot am contractii. Nu au un interval regulat, nu sunt toate dureroase, dar am. Pana acum daca aveam erau 2 sau 3 pe zi, acum sunt detul de dese, si am si noaptea. Iau no spa, dar nu inceteaza, se raresc, dar nu se opresc de tot. M-as duce la doctor, dar din pacate este in concediu si doar luni se reintoarce. I-as da telefon , dar nu vreau sa il deranjez. La servici nu pot spune ca am mult de lucru , dar am si mai trebuie si sa mai ridic, sa ma aplec si sa urc scari. Oare ce sa fac? Ce ma sfatuiti?

Ramona mamica fericita a lui Eduard (09.10.09) si 24+ Robert Aaron

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

buna dimineata!!!

aevar ma bucur ca totul e bine cu bunica ta.sa ii dea Dumnezeu sanatate sa isi creasca stranepotul/stranepoata.stai linistita ca si bebe e bine,o sa vezi.

titi eu cred ca bebicul tau e cel mai important,ar trebui totusi sa mergi la o ecografie,chiar daca nu la dr.tau,si ar trebui sa vb cu sefii tai sa le explici situatia in care esti,pana la urma ai o gramada de drepturi ca si gravida,macar pot pune pe cineva sa te ajute.

andreea 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_bebelina spune:

Si eu m-am trezit de dimineata, insa m-am tot foit prin casa....am de lucru pt serviciu, insa pitica nu ma lasa, ma solicita destul de mult...ba vrea nu stiu ce joc, ba vrea apa, de ceva timp se crede si ea un bebe neajutorat si ma pune pana ce sa-i ridic si chiloteii dupa ce face pipi. Luni incepem gradinita, sper sa fie mai bine.

Aever, ai bunica la Braila. De acolo e sotul meu, socrii sunt acolo, cumnata....Eu nu cred ca voi mai merge acolo insa asa repede, am fost de Craciun.....poate dupa ce se naste bb. La prima sarcina mi s-a scurtat colul si e posibil ca si acum sa mi se intample. Dar cum dr mea vad ca n-are nicio treaba, prefer sa ma pazesc eu.Multa sanatate bunicii tale!

Ylari, legat de secretii, sa stii ca si eu le am apoase. Am avut acum vreo luna candida pe care am tratat-o cu canesten crema(GinyeL ovule n-au fost de ajuns, poate doar la interior, ca la exterior aveam o mancarime...mama-mama) si atunci parca erau secretile mai....branzoase(scuze se exprimare).

Diana, mamica fericita de Deliutza broscuta si cu fratior sau surioara?

Mergi la inceput