Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (21)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mi_bebelina spune:

Vin si eu sa zic ca dr nu m-a controlat pe masa, ecografie nu mi-a facut. Insa s-a speriat de tensiunea mea .....14/10 si pulsul 104. Mi-a dat tratament si ne vedem peste 3 sapt dupa morfologia de sem II. Oare chiar sa fi fost asa socata de nu mi-a mai facut control?Eu sincer nu prea sunt asa socata, si la Delia am avut tensiunea mare, insa doar cand ma duceam la dr.....tensiometrul de acasa imi indica mereu tensiunea normala. Sper ca si acum va fi la fel.

Diana, mamica fericita de Deliutza broscuta si cu fratior sau surioara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirina5 spune:

14:10 nu e o tensiune asa mare, iar pulsul e normal sa fie mai mare la femeile insarcinate.Si eu am puls peste 100 de cand am ramas insarcinata, ce-i drept, tensiunea mea e muuult mai mica, uneori am chiar si 6:4.Dar cred ca depinde de fiecare persoana.Eu cred ca nu ai motive de ingrijorare.
Bine ai venit, ana_lia!Iti doresc o sarcina usoara si un bebe sanatos!

Irina 24+ cu Kinder surprise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Ana_Lia, bun venit in casuta noastra!
Mi_bebelina, 14/10 e mult pentru o gravida. Sper ca stii ca nu trebuie sa mananci deloc sarat. Nu te-a trimis la cardiolog, trateaza gineco hipertensiunea? Dopegyt e singurul antihipertensiv permis in sarcina.

Anitta, mama lui M - 7 ani si bb 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Irina, pentru un adult oarecare, 14/10 cmHg nu e mult, dar depaseste granita de tensiune arteriala optima. Pentru o gravida insa, e mult. Eu as zice sa nu se culce pe-o ureche, sa-si asculte medicul si sa ia tratamentul prescris.

Anitta, mama lui M - 7 ani si bb 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_bebelina spune:

Dopegyt luam la prima sarcina, acum am schimbat dr(de motiv ca dr mea a plecat definitiv din tara)....s-a schimbat si tratamentul. Metoprolol si nifedipin timp de 3 saptamani. Si eu stiu ca e mare tensiunea.Stiam ca 12/7 e limita superioara, cel putin la gravide. A zis ca vedem peste 3 sapt si daca nu ma trimite la cardiolog, chiar si la internist, pentru ca tendinta e de crestere, cu cat creste sarcina. Nu vreau eu sa ma sperii inca, desi stiu ca e destul de grava treaba daca nu tin tensiunea sub control. Nasa mea a patit-o, a dat in eclampsie si au ramas urmari....are un copil de 8 ani care nici pe departe nu e un copil sanatos.

Diana, mamica fericita de Deliutza broscuta si cu fratior sau surioara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

bine ai venit ana_lia!!!sa iti dea dumnezeu o sarcina usoara si o nastere la termen!!!

andreea 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

E corecta atitudinea ta de atentie, fara a intra in panica. Va trebui insa sa ai in vedere faptul ca metoprololul scade si plusul fatului, pe langa pulsul tau si ca nu se intrerupe brusc, obligatoriu in trepte. De asemenea, in dreptul nifedipinului, cefaleea e un efect advers destul de neplacut, ca si edemele. Daca o sa citesti prospectul, o sa vezi ca nu se administreaza pe perioada sarcinii si alaptarii. Nifedipinul are un efect foarte puternic hipotensor. Eu, sa fiu in locul tau, as merge chiar maine la cardiolog. In orasul nostru cardiologul urmareste HTA in sarcina, pacientele vin la consultatie in fiecare luna.

Anitta, mama lui M - 7 ani si bb 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Of, vorba Virginiei, chiar nu ne plictisim la odiseea asta??? Mi_bebelina, mi se pare mare aia mica, stiu ca ideal e sa fie jumatate+1 din cea mare, eu zic ca e bine sa tii tratamentul. Mie alaltaieri cand mi-a fost rau mi s-au infundat urekile si mi-am luat tensiunea aveam 9/6 dar puls 113. Am uitat sa mai mi-o iau de atunci. Sa stii ca si mie mi se intampla asa la sarcina cu Eva aveam acasa tens ok dar la dr era mai mare. Eu cred ca de emotii.
Fetelor sper sa nu vb intr-un ceas cu cuc, eu sunt bine, am dormit la pranz si m-am trezit grozav de bine, oricum nu fac arogante, sunt tot in pat. Nicio contractie, nicio jena, nimic. Antibiotic mi-a pus doar in perfuzie a zis ca e suficient, nu mi-a mai dat decat nospa sa iau in seara asta, maine dimi si maine seara. Noi nu am spus familiei ca facem amnio cred ca ar fi fost pe jar, si asa sotul care este foarte deschis la minte si tot s-a speriat grozav cand a auzit ce presupune si stiu ca in sufletul lui nu vroia sa o facem dar ma iubeste mult si ptr mine nu a xis nimic, dar ai mei sau ai lui cred ca o luau razna. Oricum socrii banuie ca e ceva ca l-au intrebat pe sotz, soacramea a stat cu fata si a vazut ca nu m-am ridicat din pat.
Eu am un cui in cap, mai era o mamica ptr amnio asi acolo si acum mi-am dat seama ca eu nu am vazut numele meu pe eprubeta, de fapt nu am vazut eprobeta deloc si acum mi-e teama sa nu fi incurcat probele ooooof rau e sa fii nebun ca mine. Mi-au facut foaie de internare dar cand am intrat ptr recoltare nu m-a intrebat nimeni cum ma cheama, nu mi-am auzit numele deloc. In fine, poate a fost mai desteapta ca mine fata dinaintea mea si si-a zis numele iar prin eliminare pe mine nu m-au mai intrebat. Of in ce tara traim... Eu am fost atenta la trusa sa sie sterila si la doctori, la durerea mea... Cealalta mamica avusese pb depistate si ecografic. In fine, am vb cu dra si mi-a zis sa stau linistita ca nu s-au incurcat, dar am rugat-o maine cand vb ptr rezultat sa imi spuna daca e ok si celalalt. Of sunt cu capul stiu dar daca nu am vazut eu cu okii mei... Sau sa fi fost sg ptr recoltare....
Ptr carcei magneziu, despre calciu si eu stiu la fel ca nu e indicat.
Inimioara tetracamerala inseamna ca e ok, are 2 atrii si 2 ventricule asa cum e normal adica 4 (tetra) camere. Pupici.
Despre nastere sa va dea Dumnezeu asa cum va doriti dar va sfatuiesc sa fiti pregatite si ptr cealalta varianta ca nu se stie niciodata. Eu mi-am dorit mult sa nasc normal si Dzeu mi-e martor ca am incercat dar nu am putut desi am vrut si am ajuns la cezariana. Nu stiu cat e moda cu cezarienele pe aici, in acelasi an cu mine am fost 4 colege insarcinate, una singura a vrut expres cezariana, doua au nascut natural si as fi nascut si eu la fel daca puteam. Nasa fetei si inca doua prietene la fel au nascut natural, nu zic ca nu o fi asa vreau doar sa spun ca eu am auzit in cercul meu de prieteni mai mult de nasteri naturale decat cezariene. Imi e ciuda ca mie din cauza ca am deja o cezariana plus o operatie enorma pe abdomen ptr anexectomia datorata endometriozei nu mi se da sansa de a mai incerca o data sa nasc normal.
Va pup mai vroiam sa spun multe dar sunt obosita.

Aaaaa vroiam sa spun ca nici nu se vede urma acului, cred ca era fff subtire.

YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA

POZE
Mami de Eva scumpa

bebedoiu
Trombofilie, Gena MTHFR Mutatia C677T genotip heterozigot si A1298C genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Buna seara fetelor!
Ylari felicitari, esti o curajoasa, o sa fie totul bine si la tine!
Diana parca tu intrebai de ecocardiografie, mie mi-a fost recomandata de doctorita, dar nu pentru ca i s-a parut ceva in neregula ci pentru ca asa se pare ca recomanda medicii aici, oricum luni merg iar la control si abia atunci imi spune exact cand sa ma programez pentru ecocardio pentru ca o face un alt medic specializat.
Josefine felicitari pentru domnisoara!
Lia bine ai venit!
Despre mine, nu-s prea in forma...am papat dimineata dupa analize in fuga si o feliuta de cascaval afumat si de atunci rau si rau...durere de cap si varsaturi...nu o mai scot la capat.
In legatura cu tensiunea arteriala 14 cu 10 e mult si trebuie urmarit si tratat, eu aveam ultima oara 13 cu 8, tot asa mi s-a parut marisoara, dar doctorita a spus ca e ok.
Eu am luat rezultatele la analizele de sange de dimineata si mi-au iesit iar leucocitele 10500, peste limita maxima de 10000 si ce m-a ingrijorat mai mult e ca am putin sub limita minima eritrocitele, hemoglobina si hematocritul, anemie mai pe scurt. Trebuie sa ma apuc serios de mancat salata verde, spanac si sfecla rosie sa revenim pe linia de plutire. Mai e cineva in aceeasi situatie? Pe la urina mi-a iesit iar aiurea densitatea sub normal si PH 7...dar cred ca ar trebui sa repet analiza ca am vizitat noaptea toaleta cam des.
Vestea buna ...cred ca bebe se misca, se vad niste valuri din cand in cand la vreo 5-6 cm sub buric cand stau intinsa pe spate si mai simt cate un cioc-cioc.
Va !

Elena 18+ poate cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

vorbeati de calciu - nu numai ca este permis in sarcina, e indicat sa luati (daca nu e suficient din alimentatie). bebele isi ia calciul din organismul mamei - daca nu este suficient calciu, bebe isi ia din oase, dinti, etc. e grav daca se intampla asta ca duce la osteoporoza, etc.
eu am luat f. rar vitamine prenatale, dar calciu mereu.

plus calciul e solubil in apa - excesul se elimina prin pipi.

Mergi la inceput