Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (37)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui v_florina

Sunt cam sucarita, am avut ieri o discutie cu mama despre ce sa fac cand incep munca. Nu se baga sa vina aici sa aiba grija de bebe, ar vrea sa-l duc la ei si sa-l iau seara de acolo in fiecare zi. Sau sa-l duc luni si sa-l iau vineri. De fapt m-a deranjat cum mi-a spus-o, mai ales ca eu am propus un compromis (intre noi, ei si socrii). Maica-mea e la pensie, tata are o mica indeletnicire si este acasa dupa pranz in fiecare zi. Mama vine daca am ceva de facut si o chem, de ex sa plec sa rezolv ceva. Altfel, mai vine si ea cand vrea. In rst, ma descurc cum pot cu tot ce inseamna casa, ca multe dintre voi de altfel. Tata nu vine aici, ca ei stau la curte, el nu vine la apartament, sa ma duc eu acolo cu Stefan. Toti vor sa-l vada, dar niciunul nu vine. Si toti asteapta sa ma duc eu, ca 'am timp acum'.
Offfff.... nu mai zic nimic.


Mami de Pusculeanu mic si iubit (24 aug 2011)


Of Florina,tare rau imi pare,dar hai sa luam partea buna a lucrurilor si o sa vezi mai tarziu cum o sa te bucuri ca l-ai crescut asa frumos singura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roberta84

Lulusor , imi pare rau de dermatita lui Eric , off saracutul .
Despre lactatie , cum am mai spus de nu stiu cate ori , eu am stimulat cu ceai de fenicul si cu mult pompat. Pompa am de la medela care dupa 4 luni mi s-a stricat , dar asta pt ca am busit-o eu , am luat alta la fel pt ca sunt multumita. Am muls din prima zi pt ca al meu , ca si al Ilidei nu a pus gura pe san, a stat o saptamana in incubator ca avea icter si a papat LM cu bibe , si dupa ce l-am luat de acolo , adio san , urla ca din gura de sarpe cand vedea tzitzi. M-am consolat si am pompat , la inceput la 2 ore , apoi am facut mastita , am trecut pe antibiotic , laptele a scazut , eu eram epuizata si stresata , dar cu pompa electrica si ceai de fenicul am reusit sa cresc productie mult . Acum am ajuns la 4 ori pe zi , oricum lapte tot imi ramane , asa ca trebuie sa scad la 3 ori pt ca din pacate sunt nevoita sa incep munca de luna viitoare .
Am plans azi de suparare , as fi vrut sa pot sta cu el pana terminat nenorocitul asta de tratament ... dar nu se poate . e bine ca vrea mama sa vina sa stea cu el pana in vara , asa ca macar nu sunt nevoita sa il duc la cresa de acum ...


fericita de Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !


E bine ca vine cineva sa te ajute si nu tre sa-l duci la cresa.E bine ca ai pe cineva de incredere care sa te ajute !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roberta84

La multe lunitze celor care serbeaza .. nu reusesc niciodata sa fiu punctuala cu urarile
Florina , imi pare rau ca te-ai suparat azi.
alymih , , o sa treaca si asta , noi avem o zi buna , apoi 3 rele iar una buna cat sa isi revina mami dupa care o luam de la cap..
, stiu ca se apropia momentul asta , adica sa incep munca , dar acum ca ma vad in fata faptului mi-e tare greu... desi intr0un fel simt nevoia sa ma intorc pt ca am 1 am de cand stau numai acasa , dar in acelasi timp mi-e teribil de greu sa stau fara el , chiar si pt 8 ore pe zi .. sunt exagerata nu-i asa..? sora-mea are dreptate...

fericita de Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !


Nu esti exagerata!Si eu sunt sigura ca am sa plang cateva zile pana ma voi obisnui cand voi incepe muncaAi noroc ca vine mama ta si macar esti linistita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Buna seara fetele!

Despre serviciu azi: mi s a acceptat sa ma intorc la munca part time. Norma mea intreaga e 36 ore/saptamana. Mi s a acceptat 18 ore, miercuri 4 ore de acasa, joi si vineri din birou. Imi convine!
Vestea proasta a venit atunci cand mi au zis ca de fapt eu imi pierd dreptul la postul full time si pentru a ma intoarce full time, trebuie sa dau din nou concurs si interviu, din cauza la equal opportunities (in tara asta sunt obsedati de equal opportunities). Si sincer nu aveam nici un chef, caci am muncit mult sa iau job ul asta pe care l am acum. Am dat in jur de 8 interviuri cu vreo 4-5 primarii, toate unsuccessful, pentru ca in final sa fiu si eu successful si sa iau acest post.
Seful mi a zis ca daca revin part time, trebuie da fac job sharing, asta inseamna eu 18 ore/saptamana si alta persoana celelalte 18, ca sa acopere norma intreaga de 36 ore. In fine, seful meu mi a zis ca, datorita faptului ca eu lucrez pentru primaria asta de aprox 2 ani, voi fi in avantaj si voi avea intaietate. El mi a zis ca poate imi tine postul si nu mi scoate la concurs celelalte 18 ore. Dar nu mi da asta in scris, asa ca.... Plus de asta, a zis ca daca cineva intra pe alea 18 ore, atunci ma voi putea intoarce full time, numai atunci cand vor fi libere acele 18 ore din nou, ca nu si permite primaria sa plateasca un job si jumatate. Complicat mai fetelor, mai ales gandul unui interviu din nou ma termina! Dar nici pe Imi nu ma lasa inima s o las full time pe mana unui strain de la varsta de 1 an....

In fine.... Scuze ca v am plictisit din nou cu problemele mele... Voi sunteti niste dragute ca intotdeauna si ma ascultati. Va pup.

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.


Of mai Miha,tare-i greu de zis cum ii mai bineSper ca ai luat decizia corecta ca interviuri tot o sa mai dai .Poate chiar o sa vrei sa promovezi,cine stie !?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Morenna si Imi are o forma a capului mai ciudata, mai ales pe partea dreapta. Cica mi zicea soacra mea ca e de la cum au iesit ei pe canal, cica oasele capului au trebuit sa se aseze, astfel incat sa aiba loc de trecere.

Anca, iubita imi pare rau si de rusii tai.... Incredibil cum de acum vorbim de rusi si de revenitul la munca. Trece timpul ingrozitor de repede!
Dar tu Anca, te vad o fata foarte optimista si de viata, asa ca sa luam exemplul tau! Eu am rusii astia cam ciudati fata de cei dinainte de prin octombrie. Vorba Adrei, fac parte din categoria de nenorocoase la acest capitol, cu toate ca si acum o alaptez exclusiv.

Anaemi si Ramona, am citit repede ca ati avut niste examene. Cum au mers? Va urez multa bafta! Fingers crossed!

Mai recuperez maine, caci Imi da semne de trezire. Am stat si eu un pic lungita in pat si am scris de pe telefon.
Azi la londra, Imi s a comportat exemplar! Se vede ca creste fata mamii!

Va pup pe toate! Night night!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Fetele voi dati spanac la bebei ?(cele care ati inceput diversificarea). Eu la Imi o s o incep in jur de 25-26 ianuarie.

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.

Eu nu am dat inca decat mar/para/cartof dulce/dovleac/morcov !Restul gastii...???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Florina, imi pare rau ca nu ai cazut de acord cu mama ta si cu stefan. Tu cand ar trebui sa te intorci la servici? Te intorci full time sau part time? Stau departe parintii si socrii de voi?

Eu, pentru ca ma voi intoarce part time (miercuri-4 ore de acasa, joi si vineri din londra), practic luni, marti si miercuri nu am nevoie de child minder pentru Imi. Am vorbit cu sotul, si ca sa iesim mai ieftin, el o sa lucreze intotdeauna vineri de acasa, ceea ce inseamna ca o sa avem nevoie de child minder doar joia, aprox £ 50/ zi. Adica ies £ 200/luna. E ok asa.

Va pupic pe amandoi.

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.


E super bine numai ca nu la toate joburile poti lucra de acasa sau part-time Tu esti o norocoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Citat:
citat din mesajul lui navicula

fetele cu rusi eu sunt o greaseala din timpul alaptarii asa ca grija la cele care se bazeaza pe asta.

Alina , Paula Maria(9 octombrie 2007) si Luca Tudor (25 august 2011)


Alina, scuze, dar nu inteleg ce inseamna ca esti greseala din timpul alaptarii.
Ai putea sa ma clarifici ce inseamna? sorry!

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.


Esti teroare!Ca au facut-o ai ei cand credeau ca de fapt nu se poate pentru ca mama ei alapta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Bettyyyyy,distractie placuta draga mea si sa ai o vacanta reusita!Cand despre intors in Ro,eu raman la parerea mea:MAI GANDESTE-TE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:


Am gasit un site, se numeste dropbox. Acesati-l de aici. Ideea este:

- poti sa uploadezi pana la 2GB muzica/poze/carti/filme
- pui ca si destinatar emailul persoanei respective
-destinatarul primeste un email cum ca tu ai uploadat ceva pt el
- poate sa downlodeze cand vrea fara ca tu (expediatorul) sa fi online

Mie mi s-a parut foarte ok pt ca trimit multe poze cu copiii in RO. Poze si filmulete.
Acum cu cartile de bucatarie, ar fi ideal.

Programul trebuie instalat si e foarte usor de manvrat.

Incercati-l

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput