Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (37)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Sunt cam sucarita, am avut ieri o discutie cu mama despre ce sa fac cand incep munca. Nu se baga sa vina aici sa aiba grija de bebe, ar vrea sa-l duc la ei si sa-l iau seara de acolo in fiecare zi. Sau sa-l duc luni si sa-l iau vineri. De fapt m-a deranjat cum mi-a spus-o, mai ales ca eu am propus un compromis (intre noi, ei si socrii). Maica-mea e la pensie, tata are o mica indeletnicire si este acasa dupa pranz in fiecare zi. Mama vine daca am ceva de facut si o chem, de ex sa plec sa rezolv ceva. Altfel, mai vine si ea cand vrea. In rst, ma descurc cum pot cu tot ce inseamna casa, ca multe dintre voi de altfel. Tata nu vine aici, ca ei stau la curte, el nu vine la apartament, sa ma duc eu acolo cu Stefan. Toti vor sa-l vada, dar niciunul nu vine. Si toti asteapta sa ma duc eu, ca 'am timp acum'.
Offfff.... nu mai zic nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

Lulusor , imi pare rau de dermatita lui Eric , off saracutul .
Despre lactatie , cum am mai spus de nu stiu cate ori , eu am stimulat cu ceai de fenicul si cu mult pompat. Pompa am de la medela care dupa 4 luni mi s-a stricat , dar asta pt ca am busit-o eu , am luat alta la fel pt ca sunt multumita. Am muls din prima zi pt ca al meu , ca si al Ilidei nu a pus gura pe san, a stat o saptamana in incubator ca avea icter si a papat LM cu bibe , si dupa ce l-am luat de acolo , adio san , urla ca din gura de sarpe cand vedea tzitzi. M-am consolat si am pompat , la inceput la 2 ore , apoi am facut mastita , am trecut pe antibiotic , laptele a scazut , eu eram epuizata si stresata , dar cu pompa electrica si ceai de fenicul am reusit sa cresc productie mult . Acum am ajuns la 4 ori pe zi , oricum lapte tot imi ramane , asa ca trebuie sa scad la 3 ori pt ca din pacate sunt nevoita sa incep munca de luna viitoare .
Am plans azi de suparare , as fi vrut sa pot sta cu el pana terminat nenorocitul asta de tratament ... dar nu se poate . e bine ca vrea mama sa vina sa stea cu el pana in vara , asa ca macar nu sunt nevoita sa il duc la cresa de acum ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

La multe lunitze celor care serbeaza .. nu reusesc niciodata sa fiu punctuala cu urarile
Florina , imi pare rau ca te-ai suparat azi.
alymih , , o sa treaca si asta , noi avem o zi buna , apoi 3 rele iar una buna cat sa isi revina mami dupa care o luam de la cap..
, stiu ca se apropia momentul asta , adica sa incep munca , dar acum ca ma vad in fata faptului mi-e tare greu... desi intr0un fel simt nevoia sa ma intorc pt ca am 1 am de cand stau numai acasa , dar in acelasi timp mi-e teribil de greu sa stau fara el , chiar si pt 8 ore pe zi .. sunt exagerata nu-i asa..? sora-mea are dreptate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Buna seara fetele!

Lulusor chiar te asteptam mai des pe forum. Mie una imi place tare mult cum scrii, pestoaico (ca si mine)!

Fetelor eu imi cer mii de scuze ca sunt foarte in urma cu cititul si habar nu am ce se vorbeste aici. Va rog sa ma credeti ca pe langa faptul ca sunt tare obosita, am fost si ocupata. Azi ba la londra sa vorbesc cu sefii, marti si miercuri am avut prietena mea la mine, maine vin socrii si stau pana duminica seara.

Noi cred ca am intrat in puseul de 6 luni, caci de 3 nopti efectiv ma trezeste la fiecare 1 ora si jumate. Culcare la 21, trezire la 22.30, 0.15, 2, 3.30, 5. Daca am norocul, mai adoarme si pana la 7 uneori, Dar cum a fost si azi dimineata, nu a mai inchis un ochi dupa 5. Eram chiauna, dar deja corpul meu s a obisnuit masiv cu nedormitul. Cred ca daca o sa mai am vreodata 4 ore in one go, cred ca o sa ma scol de la sine!

Lisssa, imi pare rau de urati.
Si la mine sunt cam ciudati. Adica cantitatea este extrem de mica si foarte neregulat. Adica stau si ma intreb daca chiar e ciclu, sau o fi o dereglare, pentru ca efectiv eu nu am avut in viata mea asa ciclu. Ultima data l am avut undeva pe 20 decembrie si acum mi a venit cred ca pe 6. Si extrem de putin. Cred ca am sa sun doctorul sa intreb daca e normal. Dar eu am o doctora de familie care face o fata atat de nasoala cand ma vede sau aude, de mi e si scarba s o sun! Probabil ca i s a acrit de mine cand sunam la inceput din aproape orice, ma panicam repede ca new mum.

Mamutz spor la bucatarit dovleac! In Romania se gasesc asa de greu dovleacul, dovlecelul, etc?

Despre serviciu azi: mi s a acceptat sa ma intorc la munca part time. Norma mea intreaga e 36 ore/saptamana. Mi s a acceptat 18 ore, miercuri 4 ore de acasa, joi si vineri din birou. Imi convine!
Vestea proasta a venit atunci cand mi au zis ca de fapt eu imi pierd dreptul la postul full time si pentru a ma intoarce full time, trebuie sa dau din nou concurs si interviu, din cauza la equal opportunities (in tara asta sunt obsedati de equal opportunities). Si sincer nu aveam nici un chef, caci am muncit mult sa iau job ul asta pe care l am acum. Am dat in jur de 8 interviuri cu vreo 4-5 primarii, toate unsuccessful, pentru ca in final sa fiu si eu successful si sa iau acest post.
Seful mi a zis ca daca revin part time, trebuie da fac job sharing, asta inseamna eu 18 ore/saptamana si alta persoana celelalte 18, ca sa acopere norma intreaga de 36 ore. In fine, seful meu mi a zis ca, datorita faptului ca eu lucrez pentru primaria asta de aprox 2 ani, voi fi in avantaj si voi avea intaietate. El mi a zis ca poate imi tine postul si nu mi scoate la concurs celelalte 18 ore. Dar nu mi da asta in scris, asa ca.... Plus de asta, a zis ca daca cineva intra pe alea 18 ore, atunci ma voi putea intoarce full time, numai atunci cand vor fi libere acele 18 ore din nou, ca nu si permite primaria sa plateasca un job si jumatate. Complicat mai fetelor, mai ales gandul unui interviu din nou ma termina! Dar nici pe Imi nu ma lasa inima s o las full time pe mana unui strain de la varsta de 1 an....

In fine.... Scuze ca v am plictisit din nou cu problemele mele... Voi sunteti niste dragute ca intotdeauna si ma ascultati. Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Fetele voi dati spanac la bebei ?(cele care ati inceput diversificarea). Eu la Imi o s o incep in jur de 25-26 ianuarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Roberta tare imi pare rau ca trebuie sa te intorci asa repede la servici. De ce te cheama mai repede?
Gabriel parca termina tratamentul in martie, nu?
Prin cate ai trecut si tu cu el la inceput. Esti o puternica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Florina, imi pare rau ca nu ai cazut de acord cu mama ta si cu stefan. Tu cand ar trebui sa te intorci la servici? Te intorci full time sau part time? Stau departe parintii si socrii de voi?

Eu, pentru ca ma voi intoarce part time (miercuri-4 ore de acasa, joi si vineri din londra), practic luni, marti si miercuri nu am nevoie de child minder pentru Imi. Am vorbit cu sotul, si ca sa iesim mai ieftin, el o sa lucreze intotdeauna vineri de acasa, ceea ce inseamna ca o sa avem nevoie de child minder doar joia, aprox £ 50/ zi. Adica ies £ 200/luna. E ok asa.

Va pupic pe amandoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui navicula

fetele cu rusi eu sunt o greaseala din timpul alaptarii asa ca grija la cele care se bazeaza pe asta.

Alina , Paula Maria(9 octombrie 2007) si Luca Tudor (25 august 2011)


Alina, scuze, dar nu inteleg ce inseamna ca esti greseala din timpul alaptarii.
Ai putea sa ma clarifici ce inseamna? sorry!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui lisssa_ana

la multi ani Rares


nu merg in Romania, dar fug in Caraibe la o prietena. de abia asytept. doar eu cu copiii, Cristi nu poate. In Ro nu merg anul asta din f multe motive...principalul mersul in Botosani cu copiii. Mi-ar fi f greu si avand in vedere situatia cu cumnatica...zic pas. Oricum venim in 2013 de tot...deci mult nu mai e

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)


Wow, de tot? Dar cat ati stat in USA?
Oh well, banuiesc ca in caraibe e frumos de tot, asa ca enjoy it!
Eu in afara de Romania, cred ca nu mi mai permit ani buni vreo excursie. Asta e, trebuie sa faci si eforturi cand ai copii. Dar mie tare mi e dor de Romania, asa ca s fericita ca vin.
Sotul tau e din botosani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui bebinuta

Lulusor tinem pumnii sa mai ai laptic si eu ca mami ce am alaptat fetita pana la un an si o luna si in prezent alaptandu-l pe Robert, cred ca daca l-ai pune mai mult la tzitzi poate s-ar produce mai mult lapte


Bebinuta de
Ada(30 nov 2006) si de Robert (11 iulie 2011)



Lulusor, bebinuta, de acord cu voi! Cu cat trage mai mult bebe, cu atat produci mai mult. E ciclul ala de 24 ore. Si am impresia ca hormonii de la suptul de seara trimit spre creier semnale cu cat sa produca a doua zi. Nu s expert, dar parca asa citisem.

Mergi la inceput