Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (37)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexia_ada

Felicia cam ce ai descris tu la Ana , face si somnisoara Ruxi :) foarte frumos povestesti tu
Eliza pai ce faci ? ai grija papusa
Paula eu zic ca exista o problema daca la 1 an are 8,5 kg....eu stiu ca la 4 luni trebuie sa isi dubleze greutatea de la nastere si la 3 luni sa si-o tripleze . Stiu un baietel de 1 an cu 8,5 kg si crede-ma ca este anemic si foarteeeee slab , plus nici stabilitate nu are
Florinaaa felicitari !!!!!


de buburuza Ruxandra Ioana (04.08.2011)


Eu zic ca in 6 luni nu o sa ia doar 1,5 kg. El inca este in grafic si sper ca luna asta sa ia mai mult ca luna trecuta a luat doar 300g, acum papam si altceva si ma gandesc ca o pune si el mai mult. Si in primele luni lua cate 1,2kg, dar asta e, inca sunt relaxata. Nu neaparat exista o problema, eu stiu o fetita care are la 2 ani 11 kg si e perfect normala si ff frumoasa. si cam atat avea la 1 an.

Am venit de la plimbarica si Bobeata inca doarme, astept sa se trezeasca sa ii dau papa. M-am intalnit cu bunica revoltata, era si cu voinicelul, a schimbat directia cand m-a vazut, cred ca nu a ramas tocmai incantata supa discutia de ieri, cu mine. Cred ca mi-a zis si vreo doua in gandul ei.

Acum eu nu inteleg ceva cu greutatea, ca se tot discuta, de ce nu e ok 7 kg la 6 luni? Ca e perfect in grafic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Florina felicitari! Ce frumos ca ati filmat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_ada spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamutz

Citat:
citat din mesajul lui alexia_ada

Felicia cam ce ai descris tu la Ana , face si somnisoara Ruxi :) foarte frumos povestesti tu
Eliza pai ce faci ? ai grija papusa
Paula eu zic ca exista o problema daca la 1 an are 8,5 kg....eu stiu ca la 4 luni trebuie sa isi dubleze greutatea de la nastere si la 3 luni sa si-o tripleze . Stiu un baietel de 1 an cu 8,5 kg si crede-ma ca este anemic si foarteeeee slab , plus nici stabilitate nu are
Florinaaa felicitari !!!!!





Eu zic ca in 6 luni nu o sa ia doar 1,5 kg. El inca este in grafic si sper ca luna asta sa ia mai mult ca luna trecuta a luat doar 300g, acum papam si altceva si ma gandesc ca o pune si el mai mult. Si in primele luni lua cate 1,2kg, dar asta e, inca sunt relaxata. Nu neaparat exista o problema, eu stiu o fetita care are la 2 ani 11 kg si e perfect normala si ff frumoasa. si cam atat avea la 1 an.

Am venit de la plimbarica si Bobeata inca doarme, astept sa se trezeasca sa ii dau papa. M-am intalnit cu bunica revoltata, era si cu voinicelul, a schimbat directia cand m-a vazut, cred ca nu a ramas tocmai incantata supa discutia de ieri, cu mine. Cred ca mi-a zis si vreo doua in gandul ei.

Acum eu nu inteleg ceva cu greutatea, ca se tot discuta, de ce nu e ok 7 kg la 6 luni? Ca e perfect in grafic.

Mami fericita de Petru Nectarie (30.06.2011)

cine a zis ca nu este ok ??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Bravo Nectarie!!!
Ilida ce idee si pe tine sa ne clasezi Bafta la doctor azi si ...lasa stresul!!!
Giulia bafta si tie cu mamica ta!Da DD sa fie totul bine!
Felicitari pentru Pusculeanu!Gata,aveti baiat mare!

Mihaaaaaaaaaaaaa vino sa ma salvezi aici ca azi am musafiri si nu pot sa scriu!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Am citit si eu f repede ce s-a mai scris, deoarece sambata e zi de curatenie generala la noi in casa

Ilida, nu cred ca trebuie sa fii ingrijorata!Am o prietena care are fetita de 5 luni si i-a spus pediatra ca are strabism accentuat ca ar fi trebuit ochisorii sa fie ok.A mers la oftalmolog, si acesta i-a spus ca abia de la un an se poate pune acest diagnostic.

Mamutz nu te nelinistii Nectareii sunt bine cu greutatea(Nectarutul tau si Nectaruta mea).Eu am incercat ieri sa pun poze pe albumul comun si nu am mai reusit si nici pe cel de pe forum(imi spune ca depaseste 100 de ceva...sunt cam afoana) sa va arat poze cu fetita mea.Mie nu mi se pare slaba si nici altora care o vad, are si ea pulpite, obrajiori, dar am citit si eu de acest indice ca daca e mai mic de 80% se pune acest diagnostic malnutritie-calorica gr.1.Eu sunt multumita acum ca papa cu placere, a avut o perioada cand durerile de burtica nu o lasau sa bea laptic.Si o sa incerc de luni sa duc pipilica si la alt laborator sa nu fie totusi ITU(mai ales ca eu am tot avut in sarcina).

Felicit toti nazdravani care au facut progrese!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui v_florina

Razvan nu mai mananca dulciuri, cica vrea sa slabeasca

Mi-am facut ieri o tava de placinta cu mere. Am mancat continuu, mai am doar 4 bucati


Mami de Pusculeanu mic si iubit (24 aug 2011)


Da-mi si mie o bucata,rogu-te!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Neata fetelor.
Va poftesc la un ceai cald cu lapte. Eu acum m am trezit cu niste balcoane pline cu lapte. Simteau tzatele mele cand e ora de papa. Mi a luat o soacra mea dimineata si am mai avut si eu timp sa dorm. Si m am trezit singura, caci erau tatzele pline.
Weekendul asta sunt socrii la mine si sper sa ma mai odihnesc si eu. Si poate si recuperez ceva.
Tu Giuliana esti singura care mai zice ca pot sa scriu cat vreau, dar vezi, efectiv nu am avut timp. Asa ca nu ma mai fa de rusine. :P
Am sa fac azi asa promisele saratele sotului. Ca i le promit de la craciun si tot nu i le mai fac.
Am vazut progrese de la Luca al lui Lori si Petru Nectarie al Paulei. Felicitari!
Oana imi pare tare rau, bine ca totul e bine.

O zi buna tuturor. Sper ca nu sunteti prea suparate pe mine!

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.


Of,am uitat ca voin socrii!Sper ca vei reusi sa te relaxezi!
Un weekend frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxiiiii spune:

nu am reusit sa parcurg inca tot ce ati scris si nu mai am timp acum dar as vrea sa fac si eu cateva precizari..

Anda eu nu am auzit pana acum de indice corporal la bebelusi ....am mai precizat Sara are 6600 la 6 luni DAR este un copil perfect sanatos, jucaus, fff activa .... nu zic sa nu te sresezi pt ca stiu prea bine cum e sa nu iti manance cat ii pregatesti tu, sa auzi cum toti bebelusii au peste 7,5 kg si tu abia te lupti cu 6 kg, am avut momente in acre plangeam la fiecare masa de-a ei...dar m-am relxat...mananca cat paote ea! si de cand m-am linistit mananca mai bine...plus ca nu ii mai fac lapte cat consider eu ci cat mananca ea si deci nu mai fac crize de nervi ca eu i-am facut 150 si ea a mancat 110 si sa ii vad in biberon pe restul si a funcxtionat si metoda asta si a inceput sa ceara singura mai mult lapte!

Crisppy inteleg ca si la tine sta rau situatia dar nu cred ca sa o canteresti zilnic e elocvent...eu o cantaresc saptamanal si mi se parer mult mai linistitor..Sara ia sasptamanal 100 gr.

Stiu ca este cumplit sa nu iti manance dar nu e capat de tara...trebuie doar sa le acceptam ritmul...si eu am consultat medicii si ei m-au linistit...copiii bolnavi se vad de la o posta!

Dermatita asta e horror...Lulusor si Andi imi pare tare rau ca treceti prin asa ceva

Miha super ca ai rezolvat cu serviciul!! Sapanacul si eu stiu ca de la 10 luni dar am prietene care l-au introdus primul aliment si a fost ok asa ca ....nu stiu ce sa zic...eu inca nu l-am introdus

Am inceput si noi cu carnita de pui...si ii place f mult :D

Legat de scoare si mame...datorita voua o sa le apreciez si mai mult pe mami si soacra-mea...pt ca efectiv ele ma ajuta...eu sunt cea mandra :) adica in timpul saptamanii eu stau permanent cu Sara si mami vine doar sera dupa servici in vizite de cel putin 3 ori pe sap iar in weekend venim la socrii mei (inclusiv mama) si ii las pe ei cu d-soara si noi plecam in oras, la cumparaturi, la film...soacra-mea e cea care ma ajuta cand am treaba in timpul zilei ca ea sta acasa si de cate ori am chemat-o a venit fara sa comenteze...nu fac nimic din ce cred ele ci ce zic eu !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andy08

Anda, cojite din alea care se iau a avut si Andrei si are si Emma. Au fost la inceput ca niste cosulete cu varf galben si apoi s-au facut cojite. Dr. mi-a zis ca n-au nimic de a face cu alergia si dermatita si sa le curat usor cu unghia sau cu o perie de par si sa ii spal pe cap. Intr-adevar s-au dus la amandoi dupa mai multe ture de curatat (Emma mai are un pic). Dar pe piele altundeva are ceva?

E lunguta bine pitica ta. Manechin o faci.

Andy, mami de Andrei si de Emma



cojite a avut si dani, mai face periodic. la el e dermatita sebacee.
diferenta e ca mie mi s-a interzis sa le dau jos cu unghia sau peria (desi se luau si asa). mi s-a spus sa il dau cu crema de galbenele, sau ulei de masline (ceva ffff gras), cam cu o ora inainte de baie, apoi la baie sa il spal bine (doar cu degetele). si in 2-3 reprize au trecut. apar cam o data pe an, nu stiu de ce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Buna fetele!

Vad ca face-ti misto de noi pe aiciNu-i bai,ca nu aveti voi norocul asta sa ne suparam.
Am intrat sa va urez un weekend minunat,cu copii cuminti si parinti atenti!
Va pup cu drag pe toate!...

Mergi la inceput